Zaktualizowano: 2020, 6 stycznia

Blizny potrądzikowe: co to jest i jak pozbyć się blizn potrądzikowych?

Blizny potrądzikowe: co to jest i jak pozbyć się blizn potrądzikowych?

Blizny potrądzikowe: co to jest?

Blizny potrądzikowe są pozostałymi objawami wyprysków po pryszczach, które mogą powodować, że skóra, zwykle skóra twarzy, wygląda na uszkodzoną, nierówną i ciemną. Oprócz tego efektu fizycznego, upośledzenie psychiczne, tj. Napięcie emocjonalne i brak pewności siebie spowodowane bliznami potrądzikowymi, jest dość znaczące i uniemożliwia poszkodowanemu prowadzenie normalnego życia. Dlatego w ich leczeniu trzeba być proaktywnym i skrupulatnym.

Rodzaje blizn potrądzikowych

1. Blizny przerostowe lub bliznowce: Ten rodzaj blizn występuje, gdy organizm wytwarza nadmierną ilość kolagenu w celu gojenia ran spowodowanych trądzikiem, co prowadzi do powstania wypukłej masy tkankowej na powierzchni skóry.

2. Zanikowe lub depresyjne blizny: Te blizny powstają z powodu utraty tkanki. Wklęsłe blizny „Icepick” są małe, ale zauważalne, podczas gdy blizny „pudełkowe” to okrągłe / owalne wgłębienia ze stromymi, zakrzywionymi bokami, które przypominają blizny po ospie wietrznej.

Jak rozpoznać blizny potrądzikowe?

Plamy pigmentacyjne, zwykle różowe lub brązowe, są często mylone z bliznami potrądzikowymi, gdy są zwykłymi pozostałościami zagojonego pryszcza. Plamy te, nazywane również hiperpigmentacją pozapalną, nie są bliznami i stopniowo znikają same, zwykle blakną z czerwonawo-różowego do brązowego, a następnie całkowicie zanikają w okresie trwającym od sześciu do dwunastu miesięcy. Możesz także skorzystać z terapii medycznych, aby przyspieszyć ten proces.

Z kolei prawdziwe blizny potrądzikowe to następstwo trądziku zapalnego, który występuje w postaci depresji lub uniesienia masy skóry. Blizny „Icepick” mają wygląd niewielkich, wżerowych; Blizny typu „boxcar” to zagłębienia pod kątem, które często występują na policzkach i skroniach; blizny toczące się to rodzaj blizny potrądzikowej, która nadaje zmienionej chorobowo skórze wygląd przypominający fale.

Dlaczego masz blizny potrądzikowe?

Zdobądź blizny potrądzikowe

Blizny potrądzikowe są zwykle spowodowane stanem zapalnym trądziku, który jest wynikiem obrzęku porów skóry od bakterii, martwych komórek skóry i nadmiaru sebum. Obrzęk porów powoduje pęknięcie w ścianie pęcherzyka, co skutkuje zmianami.

Płytkie zmiany nie stanowią dużego problemu i szybko goją się same. Jednak zły przypadek trądziku zapalnego może spowodować głębokie pęknięcie ściany porów, co powoduje, że materiał septyczny przedostaje się do otaczającej tkanki skóry, co skutkuje głębszymi zmianami skórnymi.

Skóra stara się naprawić te zmiany samodzielnie, tworząc kolagen, ale naprawa nie daje rezultatów końcowych tak dobrych, jak pierwotna skóra, tj. Pojawia się blizna.

Dlaczego musisz leczyć blizny potrądzikowe?

Blizny potrądzikowe należy leczyć, ponieważ mogą powodować stres emocjonalny u chorego z powodu nieestetycznego wyglądu, który może utrudniać jej kontakty towarzyskie lub rutynowe życie.

Zabieg poprawia wygląd skóry i przywraca jej pierwotny wygląd, dzięki czemu mogą żyć bez poczucia świadomości swojego wyglądu.

Można również użyć Leczenie trądziku Clear Pres or Skinception Dermefface FX7 dla lepszych rezultatów.

Zabiegi na blizny potrądzikowe

 • Chemical Peel: Łagodne blizny można skutecznie leczyć za pomocą tej terapii, która działa na blizny, usuwając wierzchnią warstwę skóry, która ma najgorszy stan z powodu blizn. Nowa warstwa pod nią będzie miała gładszą teksturę i bardziej naturalny odcień. Peelingi chemiczne wykorzystują rozwiązanie składające się z glikolowego, trójkolorowego, salicylowego lub kwas mlekowy, który jest używany do niszczenia wierzchniej warstwy skóry, powodując jej „złuszczanie”, pozostawiając świeżą warstwę.
 • Resurfacing laserowy: Jest to zaawansowana terapia zmniejszająca widoczność blizn potrądzikowych. Usuwa uszkodzoną tkankę skórną za pomocą precyzyjnego impulsu laserowego, który również stymuluje tworzenie kolagenu, co prowadzi do ściągnięcia skóry i mniej widocznych blizn potrądzikowych.
 • Mikrodermabrazja: Technika ta delikatnie usuwa również wierzchnią warstwę skóry, co prowadzi do utworzenia nowej warstwy skóry, która jest gładka i miękka, co zmniejsza widoczność blizn potrądzikowych. Należy pamiętać, że ten zabieg działa tylko na płytkie blizny, ponieważ nie działa na głębokie warstwy skóry.
 • Punch Graft: Technika ta jest stosowana przez dermatologów w celu zmniejszenia widoczności głębokich blizn potrądzikowych, tj. Blizn po lodach. Pokryta bliznami skóra jest wycinana i zastępowana skórą wyciągniętą z tylnej części ucha. Po wygojeniu wygląd jest znacznie gładszy i można go poprawić za pomocą łagodnych zabiegów, takich jak peelingi chemiczne i mikrodermabrazja.
 • Home Remedy Solutions: Jeśli masz ograniczony budżet, możesz wypróbować proste, naturalne środki do domu, aby zmniejszyć widoczność swoich blizn. Sok z cytryny jest naturalnie kwaśny, więc można go używać do wybielania skóry. Olejki eteryczne z lawendy i drzewa różanego, pasta sandałowa, plasterki ogórka i miód mają właściwości rozjaśniające blizny potrądzikowe.
 • Krem na blizny potrądzikowe: Jeśli nie chcesz odwiedzać dermatologa lub nie możesz poradzić sobie z czasem gojenia wymaganym przez rozwiązania kliniczne, możesz zdecydować się na kremy dostępne bez recepty, takie jak Leczenie trądziku Clear Pres zadbać o blizny potrądzikowe w domu. Te kremy często wymagają pewnej cierpliwości, ponieważ działają stopniowo w czasie.

Do's

Oto kilka rzeczy, które powinieneś zrobić, jeśli chcesz zapobiec lub zminimalizuj blizny potrądzikowe:

 • Odłupać się - To może zmniejszyć widoczność swoich bliznpozbywają się martwych komórek naskórka i zmniejszają głębokość blizn.
 • Spożywaj błonnik - Błonnik usuwa toksyny z organizmu, które mogą blokować pory, co powoduje obrzęk, pękanie, a w konsekwencji blizny.
 • Ćwiczenie - Poprzez zwiększenie przepływu krwi w organizmie, trening zapewnia skórze odpowiednią ilość składników odżywczych i tlenu; pocenie się podczas ćwiczeń ma działanie odtruwające, co zapobiega powstawaniu cyst mogących powodować blizny.

Nie zezwalaj

Oto kilka praktyk, których należy unikać, jeśli chcesz zapobiec lub zminimalizować blizny potrądzikowe:

 • Opalenizna - wystawianie skóry na działanie promieni słonecznych przez dłuższy czas może zwiększyć widoczność blizn potrądzikowych, powodując ich ciemnienie.
 • Podrażnij swoją zapaloną skórę - jeśli Twoja skóra jest już pokryta bliznami lub ma trądzik, nie należy jej nadmiernie myć ani szorować, ponieważ może to zmniejszyć elastyczność skóry i zwiększyć widoczność blizn.
 • Wybierz swoje blizny - Bakterie, które mogą być obecne na paznokciach, mogą powodować powstawanie większej liczby cyst, co w rzeczywistości może zwiększać ilość blizn.
 • Zrezygnuj z leczenia blizn potrądzikowych - Najnowsze techniki, niektóre nawet niewymagające inwazyjnej operacji, są do Twojej dyspozycji, aby zmniejszyć zarówno wygląd, jak i głębokość blizn potrądzikowych.

Blizny potrądzikowe: czy znikają na zawsze?

Pozbycie się blizn potrądzikowych może być trudne, ponieważ są trwałe. Występuje po procesie gojenia się zmian trądzikowych, a przebarwienia utrzymują się miesiącami. Blizny potrądzikowe zaczyna się, gdy naprawia uszkodzoną tkankę, tworząc nowe włókno kolagenowe. Mimo że blizny potrądzikowe można leczyć, żadne blizny nie znikną, ponieważ skóra jest uszkodzona na poziomie skóry. Skóra właściwa to warstwa między zewnętrzną warstwą skóry a tkanką. Zabiegi wykonywane są wyłącznie w celu zmniejszenia rozmiaru, koloru i wyglądu blizny potrądzikowej.

Procedury pozbycia się blizn potrądzikowych

Istnieją różne rodzaje procedur pozbyć się blizn potrądzikowych w zależności od obecności blizn. Jednym z najskuteczniejszych zabiegów jest operacja. Może to być kosztowne, a także ubezpieczenie może nie być objęte ubezpieczeniem.

 • Wypełniacze do wstrzykiwań
  Wypełniacze dodają skórze objętości, spłaszczając blizny. Metoda jest tymczasowa i wymaga regularnych odstępów czasu między wstrzyknięciami.
 • Podporządkowanie
  Pod bliznę wprowadza się igłę i przesuwa pod skórę w celu usunięcia blizny. Jest powszechnie stosowany w przypadku blizn zanikowych, a podczas zabiegu stosuje się środki miejscowo znieczulające.
 • Procedura oparta na energii
  Blizna po trądziku może być mniej widoczna po zastosowaniu pulsujących źródeł światła i urządzenia wykorzystującego fale radiowe, które pomagają nie uszkadzać zewnętrznej warstwy skóry. Jednak ta procedura jest kosztowna i przynosi krótkoterminowe korzyści.

Leczenie trądziku i pozostawionych przez niego blizn zależy od stopnia nasilenia trądziku i trwałości blizn. Trądzik dzieli się zwykle na łagodne, umiarkowane i ciężkie w zależności od stopnia jego nasilenia.

Lekarze mogą stosować wiele metod leczenia trądziku w tym samym czasie, aby uzyskać optymalne wyniki i zapobiec oporności bakterii wywołujących trądzik na leki.

Zabieg może obejmować żele lub balsamy, które nakłada się na przebarwienia lub w niektórych przypadkach na całą zmienioną chorobowo powierzchnię skóry, np. Plecy lub klatkę piersiową - nazywa się to lekami miejscowymi. Twój lekarz może również przepisać leki doustne na trądzik, tj. Te, które przyjmujesz doustnie.

Zabiegi na łagodny trądzik

Łagodny trądzik, charakteryzujący się wypryskami, zaskórnikami lub zaskórnikami, ma kilka prostych sposobów leczenia:

 • Delikatnie myje skórę łagodnym mydłem (np. Cetaphil lub Dove) i ciepłą wodą.
 • Zastosowanie nadtlenku benzoilu (na przykład Triaz lub Brevoxyl)
 • Zastosowanie kwasu salicylowego (np. Stridex lub Propa pH)

Powinieneś szukać lekarza tylko wtedy, gdy te zabiegi nie mają wpływu na twój trądzik. Lekarz może przepisać skuteczniejsze kremy lub płyny; Warto również spróbować antybiotyków lub kremów złuszczających.

Ciężki trądzik

Leczenie umiarkowanego do ciężkiego trądziku

Bardziej wyraźny, uporczywy trądzik z głębszymi wypryskami, np. Cystami i guzkami, ma większe szanse na pozostawienie blizn potrądzikowych, dlatego lekarz może odpowiednio wcześnie przepisać antybiotyki doustne, aby się ich pozbyć.

Ten trądzik, który należy do kategorii od umiarkowanej do ciężkiej, wymaga wielu terapii jednocześnie w celu wyleczenia. Oto kilka metod leczenia:

 • Zastosowanie nadtlenku benzoilu
 • Drenaż cyst i dużych wyprysków przez lekarza
 • Miejscowe stosowanie antybiotyków / retinoidów na receptę
 • Zastosowanie kwasu azelainowego
 • Retinoidy doustne na receptę (np. Izotretynoina) / doustne antybiotyki

Zabiegi doustne: Ciężki trądzik, który prowadzi do zapalenia, jest najczęstszą przyczyną trwałych blizn potrądzikowych. Leczenie doustne lekiem izotretynoiną jest silnym sposobem na zduszenie problemu w zarodku. Musisz przyjmować jedną lub dwie dawki dzienne tego leku przez około 16 - 20 tygodni.

W postaci pigułki lek ten usuwa nadmierne wydzielanie sebum, zatkane pory skóry, stany zapalne i P. acnes, czyli wszystkie cztery czynniki prowadzące do trądziku. Pozbywa się przewlekłego trądziku na kilka miesięcy do kilku lat, aw wielu przypadkach jeden cykl tego leku wystarczy, aby trądzik nie powrócił.

Ponieważ lek ten może powodować wady wrodzone, jest zabroniony do stosowania przez kobiety w ciąży, a antykoncepcja jest obowiązkowa dla kobiet, które planują poddać się, są obecnie lub niedawno przeszły takie leczenie.

Zabiegi miejscowe: Leczenie miejscowe obejmuje kremy wybielające, leki zawierające witaminę E, kwas glikolowy i Kwas mlekowy.

 • Kremy wybielające mogą pomóc zmniejszyć widoczność ciemnych blizn potrądzikowych i plam potrądzikowych - lekarze zalecają kremy zawierające 2% hyroquionu. Postępuj zgodnie z instrukcjami dołączonymi do kremu, aby zapobiec uszkodzeniu zdrowej tkanki.
 • Witamina E jest silnym przeciwutleniaczem, który wspomaga skórę w walce z wolnymi rodnikami, gojeniu i tworzeniu nowych komórek skóry. Codzienne miejscowe stosowanie kapsułek z witaminą E lub maści, która zawiera ją jako składnik, pomoże skórze wyleczyć się, zmiękczyć i zmniejszyć wygląd blizny.
 • Kwas glikolowy i mlekowy są używane w peelingach chemicznych, ponieważ są kompatybilne ze wszystkimi typami skóry i mają zdolność odmładzania skóry, usuwając najwyższą, uszkodzoną warstwę. Pozbywają się blizn, usuwając każdą kolejną warstwę skóry, która jest pokryta bliznami, aż nowa skóra będzie wolna od skazy.

Strona główna zadośćuczynienie: Kostki lodu, miód i sok z cytryny to trzy z najprostszych i najłatwiejszych domowych środków na blizny potrądzikowe. Stosowanie kostek lodu przez pięć minut dziennie, miodu przez noc i soku z cytryny przez około 20 minut dziennie w widoczny sposób zmniejszy blizny potrądzikowe, a nawet może usunąć uszkodzoną tkankę.

Leczenie blizn potrądzikowych

Wskazówki dotyczące zapobiegania w leczeniu blizn potrądzikowych

Powinieneś przestrzegać pewnych kroków zapobiegawczych, aby upewnić się, że blizny potrądzikowe nie wystąpią:

 • Nie pal, ponieważ palenie wyczerpuje rezerwy tlenu skóry, powoduje odkładanie się toksyn i uszkodzenia spowodowane przez wolne rodniki - wszystkie te czynniki przyczyniają się do zwiększenia podatności skóry na blizny.
 • Nie wyciskaj / usuwaj samodzielnie pryszczów, ponieważ może to spowodować dodatkowy uraz skóry, utrudniając jej gojenie i zwiększając prawdopodobieństwo powstania blizn.
 • Unikaj bezpośredniej ekspozycji na słońce, jeśli przechodzisz przepisane leczenie trądziku.
 • Unikaj zaciągnięć i szorujących peelingów, ponieważ mogą one uszkodzić gojącą się skórę i wypuścić świeże pryszcze prowadzące do rozprzestrzeniania się bakterii - oba te efekty mogą pogłębiać blizny.

Naturalne leki na blizny potrądzikowe

Chirurgiczne leczenie blizn potrądzikowych może czasami nie być odpowiednie dla każdego. Istnieją również inne naturalne sposoby na pozbycie się blizn potrądzikowych.

 • Miejscowe kremy
  Te kremy zawierają kwasy salicylowe i leki przeciwhistaminowe, które zmniejszają stan zapalny i łagodzą swędzenie. Kremy do stosowania miejscowego są dostępne zarówno bez recepty, jak i na receptę.
 • Bandaże do masażu i ucisku
  To leczenie blizn potrądzikowych jest powszechne w przypadku blizn przerostowych z uniesioną tkanką. Bandaże masujące i uciskowe służą do wygładzania powstałej blizny. Zabieg należy powtórzyć, a efekty mogą potrwać miesiące.
 • Olejek z drzewa herbacianego
  Zabieg może nie być odpowiedni dla każdego, ponieważ olejek z drzewa herbacianego może wywoływać reakcje alergiczne u osób o wrażliwej skórze. Olejek wygładza i leczy skórę.
 • Ocet winny
  Ocet działa jak peeling podobny do chemicznego procesu peelingu. Usuwa zewnętrzną warstwę skóry, którą następnie zastępuje nową komórką skóry.
 • Sok z cytryny lub limonki
  Nałożenie soku z cytryny lub limonki na bliznę potrądzikową rozjaśnia kolor blizny.

Zobacz też - 9 naturalnych i wegańskich sposobów na promienną i wolną od trądziku skórę

Niedoskonałości skóry tracą pewność siebie i brak poczucia własnej wartości. Samo kontrolowanie trądziku może być trudne, a blizny potrądzikowe są trudniejsze. Istnieje wiele sposobów usuwania blizn potrądzikowych bez zabiegu chirurgicznego lub zabiegów laserowych, ale blizny pozostaną, nawet jeśli zmniejszy kolor, rozmiar i poprawi wygląd.

Pamiętaj, aby wybrać odpowiednią procedurę, ponieważ nie każda procedura jest odpowiednia dla każdego. Skonsultuj się z dermatologiem, który jest najlepszym sposobem na pozbycie się blizn potrądzikowych. Niektóre procedury mogą być kosztowne, a leczenie przynosi krótkotrwałe korzyści. Naturalne lekarstwo na blizny potrądzikowe jest jednym z prostych sposobów alternatywnej opcji do rozważenia.

Czy możesz zapobiec bliznom potrądzikowym?

Zapobieganie bliznom potrądzikowym polega na prowadzeniu zdrowego stylu życia z dużą ilością ruchu, spożyciem błonnika, abstynencją od palenia i, co najważniejsze, nie skubaniem pryszczów.

Kiedy należy skonsultować się z dermatologiem?

Dermatolodzy na ogół zalecają wizytę, gdy:

 • Regularnie marzysz o tym, aby twoje blizny zniknęły
 • Czujesz się ograniczony w swoich perspektywach romantycznych, zawodowych lub edukacyjnych z powodu blizn
 • Doświadczasz braku pewności siebie lub depresji z powodu blizn
 • Twoja skłonność do kontaktów towarzyskich została zredukowana przez blizny

Werdykt

Nie ma powodu, aby czuć się wyobcowanym z powodu blizn potrądzikowych. Trądzik to choroba, która dotyka od 40 do 50 milionów obywateli USA. Co najmniej czterdzieści procent osób, które chorują na trądzik w wieku nastoletnim, ma blizny potrądzikowe, które wymagają leczenia.

Nie jesteś sam w walce z trądzikiem, więc powinieneś być pewien, że zdecydujesz się na leczenie, aby pozbyć się blizn potrądzikowych.

Możesz także chcieć przeczytać - Prawda o bliznach: czy odejdą?

Autor

Dr. Ahmed Zayed

Dr Ahmed Zayed Helmy posiada licencjat z medycyny i chirurgii. Ukończył studia w 2011 roku na Uniwersytecie w Aleksandrii

Podobne posty

Pokaż wszystkie