Zaktualizowano: 2020, 6 stycznia

Wszystko, co musisz wiedzieć o trądziku

Trądzik to najczęstsza choroba skóry. Poznaj rodzaje, objawy, przyczyny, leczenie i nie tylko.
Wszystko, co musisz wiedzieć o trądziku
Trądzik występuje najczęściej u nastolatków i młodych dorosłych. Obrazy Shutterstock

Trądzik definiuje się jako przewlekłą chorobę skóry, w której mieszki włosowe ulegają zablokowaniu i / lub zapaleniu.

Istnieje kilka wariantów trądziku, od łagodnych do ciężkich.

Prawie we wszystkich przypadkach na twarzy pojawia się trądzik, ale trądzik[1] może również wpływać na szyję, klatkę piersiową i plecy.

Chociaż trądzik zwykle nie jest uważany za niebezpieczny stan chorobowy, może powodować stres psychiczny, a nawet blizny na skórze.

Nastolatki to najczęściej dotknięta grupa osób w pobliżu 85% u osób w wieku 16-18 lat uważa się, że mają jakąś formę trądziku.

Jednak niektórzy ludzie mogą cierpieć na trądzik nawet w wieku 30 i 40 lat.

Chociaż trądzik zwykle ustępuje samoistnie w wieku około dwudziestu lat, konieczne jest wczesne leczenie trądziku, aby zapobiec bliznowaceniu i problemom z samooceną.

Większość dermatologów zgadza się, że trądzik nie jest czymś, co powinniśmy ignorować, a biorąc pod uwagę wiele opcji leczenia, jakie mamy dzisiaj, nie ma powodu, aby nie leczyć trądziku.

Jednak w niektórych przypadkach leczenie trądziku może być trudne, ale większość trądziku reaguje na obecne opcje leczenia, które obejmują miejscowe i doustne antybiotyki, produkty oczyszczające, nawilżającei peelingi skóry.

Jednak pomimo skuteczności tych zabiegów, większość ludzi potrzebuje dużo czasu, zanim zaczną prawidłowo leczyć trądzik.

Dzieje się tak głównie dlatego, że trądzik jest jednym z tych schorzeń, które są poddawane mitom i nieporozumieniom, które mogą wprowadzać w błąd.

Na przykład powszechnie uważa się, że trądzik jest wynikiem złej higieny.

Z tego powodu osoby cierpiące na trądzik mogą zacząć używać ostrych składników, takich jak alkohol i siarczany, w nadziei na oczyszczenie skóry z trądziku.

Ale to, co faktycznie robią te składniki, to podrażnienie skóry i pogorszenie trądziku.

Trądzik jest skomplikowaną chorobą skóry, w której występują czynniki hormonalne, dietetyczne i dziedziczne, a trądzik z tych i wielu innych powodów wymaga kompleksowego podejścia.

Leczenie trądziku w dużej mierze zależy od ciężkości choroby.

Łagodny trądzik może wymagać tylko kilku korekt w codziennej pielęgnacji skóry, ale ciężki trądzik może wymagać stosowania antybiotyków i częstych wizyt w gabinecie dermatologa.

Więcej informacji na temat trądziku może pomóc zarówno pacjentom, jak i dermatologom w skutecznym zwalczaniu tego powszechnego schorzenia skóry.

Poznanie trądziku pomoże Ci znaleźć leczenie, które jest zindywidualizowane i jako takie najlepiej sprawdza się w Twoim przypadku typ skóry.

Przecież nie każdy trądzik jest taki sam, dlatego leczenie trądziku musi być indywidualnie dopasowane.

Ten artykuł pomoże Ci zrozumieć mechanizmy leżące u podstaw trądziku i dowiedzieć się, jakie leczenie działa najlepiej w poszczególnych przypadkach.

Artykuł poruszy również najnowsze badania dotyczące trądziku, najskuteczniejszych współczesnych metod leczenia.

Im więcej wiesz o tym prawie uniwersalnym problemie skóry, tym łatwiej będzie Ci znaleźć właściwą drogę do wyzdrowienia.

Jakie są rodzaje trądziku?

Informacje o typach trądziku

Najczęstsze rodzaje trądziku. Źródło zdjęcia - zdrowie skóry zoologicznej.

Trądzik jest przewlekłą chorobą skóry związaną ze zwiększoną produkcją sebum (sebum), która charakteryzuje się tworzeniem się zaskórników ze stanem zapalnym lub bez.

Zaskórnik to zablokowany i powiększony mieszek włosowy, który jest powszechnie określany jako zablokowane pory, zaskórniki lub zaskórniki.

Kiedy tworzy się zaskórnik, bakterie mogą zostać uwięzione w mieszku włosowym, co prowadzi do zapalenia i pojawienia się czerwonych guzków, które znamy jako trądzik.

W 1990 roku American Academy of Dermatology opracowała system klasyfikacji trądziku, który jest stosowany do dziś.

W zależności od tego, czy występuje stan zapalny, trądzik dzieli się na trzy kategorie:

Łagodny trądzik: Uważa się, że osoby z zaskórnikami lub zaskórnikami cierpią na łagodną postać trądziku.

Kiedy ludzie mówią, że mają duże lub zatkany następnywiększość z nich nie zakłada, że ​​ich stan jest formą trądziku, ale po prostu taka, jaka jest ich naturalna skóra.

Jednak z medycznego punktu widzenia każdy rodzaj zmiany skórnej spowodowany nadmierną produkcją oleju jest uważany za formę trądziku, w tym zaskórników i zaskórników.

Zaskórniki to „otwarte” rodzaje zatkanych porów, w których zanieczyszczenia zatrzymane w porach ciemnieją z powodu utleniania w kontakcie z powietrzem.

W przypadku zaskórników lepka substancja w porach nie dociera do powierzchni skóry, lecz zostaje uwięziona w mieszku włosowym.

Whiteheads pojawiają się jako białe lub żółtawe guzki na skórze.

Mówi się, że osoby, u których sporadycznie pojawiają się pryszcze, mają również łagodniejszą postać trądziku.

Umiarkowany trądzik: W przypadku umiarkowanego trądziku bakterie zostają uwięzione w porach, powodując stan zapalny.

Łagodny trądzik zwykle pojawia się jako stan zapalny i czerwone guzki na powierzchni skóry.

Te guzy są znane jako grudki (czerwone guzy) i krosty (guzy wypełnione ropą).

Tego typu zmiany skórne goją się krótko, zwykle od kilku dni do tygodnia.

Wraz z łagodnym trądzikiem jest to najczęstszy rodzaj trądziku dotykający nastolatków.

Łagodny trądzik może również pojawić się od czasu do czasu u dorosłych. U kobiet może wystąpić łagodny trądzik z powodu fluktuacji hormonów podczas PMS, ciążalub menopauza.

U mężczyzn nadmiar testosteronu i zmiany hormonalne mogą również prowadzić do trądziku.

Trądzik może również wynikać z pewnych schorzeń, nawyków żywieniowych lub reakcji na niektóre rodzaje leków.

Ciężki trądzik: Ludzie cierpiący na ciężki trądzik mają dużo grudek, krost, guzków i cyst na skórze.

Podczas gdy grudki i krosty wpływają na powierzchniowe warstwy skóry, guzki i cysty wpływają na głębsze warstwy iz tego powodu są trudne do wyleczenia i mogą być bardzo bolesne.

Guzki to duże, bolesne i stabilne zmiany o średnicy kilku centymetrów.

Cysty to bolesne i wypełnione ropą zmiany, które mogą powodować widoczne blizny po ustąpieniu infekcji.

Ale najprościej rzecz ujmując, wszystkie przypadki ciężkiego trądziku powodują stan zapalny w głębszych warstwach skóry, a ich gojenie trwa zwykle bardzo długo (do kilku miesięcy w przypadku jednej wypryski).

Uszkodzenia spowodowane stanem zapalnym w ciężkim trądziku mogą prowadzić do trwałych blizn.

Leczenie tego typu trądziku jest skomplikowane i potrzebne jest profesjonalne leczenie.

Oprócz klasyfikacji trądziku ze względu na nasilenie, trądzik klasyfikuje się również ze względu na rodzaj zajętej zmiany: zaskórnikowy, grudkowo-krostkowy i guzowaty.

Tam, gdzie pierwszy typ jest niezapalny, pozostałe dwa charakteryzują się stanem zapalnym. Znajomość rodzaju trądziku, na który cierpisz, będzie miała znaczenie w trakcie leczenia.

Trądzik zapalny zwykle wiąże się ze stosowaniem antybiotyków, podczas gdy w przypadku trądziku niezapalnego konieczna jest regulacja produkcji sebum i środków złuszczających.

O dziwo, trądzik zapalny jest łatwiejszy do leczenia niż trądzik niezapalny.

Każdy, kto miał do czynienia z trądzikiem, wie, jak trudno jest zlikwidować zaskórniki i zaskórniki, które w wielu przypadkach stają się problemem na całe życie.

Z drugiej strony trądzik zapalny znika całkowicie po skutecznym leczeniu. Ale wszystkie rodzaje trądziku należy traktować poważnie.

Trądzik może powodować problemy z samooceną u nastolatków.

Nieleczony trądzik może również prowadzić do uszkodzeń skóry, co utrudnia skórze zwalczanie toksyn środowiskowych.

Jakie są oznaki i objawy trądziku?

Objawy i objawy trądziku

Zdjęcie przedstawia typowe powstawanie trądziku na powierzchni skóry. Obrazy Shutterstock

Oznaki i objawy trądziku[2] różnią się w zależności od ciężkości choroby.

Ale ogólnie każdy trądzik charakteryzuje się wykwitami i zmianami skórnymi.

Trądzik występuje zwykle na twarzy, zwłaszcza na czole, nosie i brodzie, które są zbiorczo określane jako „strefa T”.

Jednak trądzik może pojawić się w dowolnym miejscu na twarzy, a lokalizacja trądziku wydaje się być inna u dorosłych i nastolatków.

Podczas gdy nastolatki zwykle doświadczają pierwszego trądziku w okolicy czoła, dorośli częściej cierpią na trądzik w okolicy brody i szczęki.

Trądzik może również pojawić się na innych częściach ciała, takich jak szyja, klatka piersiowa i plecy, ale jest to mniej powszechne.

Powodem, dla którego trądzik pojawia się szczególnie w tych obszarach ciała, jest to, że skóra ma większe gruczoły łojowe, a także większe skupisko gruczołów łojowych.

Tak więc trądzik pojawi się w dowolnym miejscu na skórze, gdzie gruczoły łojowe są duże i liczne, a twarz zwykle dotyczy.

Jedynymi obszarami, na które trądzik nie może mieć wpływu, są dłonie i podeszwy, ponieważ nie mają one żadnych gruczołów łojowych.


Objawy trądziku:

 • Nadmierna produkcja oleju - Jeśli Twoja skóra jest przez większość czasu tłusta, najprawdopodobniej wystąpi trądzik. Osoby z tłustą skórą są bardziej narażone na trądzik niż suche typy skóry. Ale osoby z suchą skórą mogą mieć trądzik spowodowany brakiem równowagi hormonalnej, niewłaściwym oczyszczaniem i słabą odpornością.
 • Zablokowane pory (zaskórniki otwarte i zamknięte) - Jeśli zauważysz, że twoje pory wydają się rozszerzone i zatkane, jest to pewny znak, że masz łagodny trądzik. Uważa się, że według niektórych ta forma trądziku stanowi około 60% wszystkich przypadków trądziku studia.
 • Zapalone grudki i krosty - Czerwone guzki na skórze są tym, co najbardziej kojarzy się z trądzikiem. Ta forma trądziku nie jest tak powszechna jak trądzik łagodny i występuje u 7.6% populacji ogólnej. Jednak wypukłe guzy mogą nie zawsze wskazywać na trądzik, ponieważ inne schorzenia mogą prowadzić do podobnych objawów.
 • Guzki i cysty - Terminy moduły i cysty są często używane zamiennie, ale oznaczają różne rzeczy. Guzki to narośla pod skórą, bardzo duże i bolesne. Cysty są znacznie mniejsze i wypełnione ropą. Oba rodzaje trądziku goją się długo, czasami nawet do kilku miesięcy.
 • Przebarwienia pozapalne - Przebarwienia dotyczą wszelkich przebarwień na skórze i są częstym następstwem trądziku zapalnego. Przebarwienia są również trudne do usunięcia.
 • Blizny pozapalne - Blizny potrądzikowe są następstwem ciężkich postaci trądziku i wymagają osobnego leczenia. Dzisiejsze opcje leczenia mogą znacznie zmniejszyć widoczność blizn potrądzikowych.


Oznaki i objawy ciężkości:

 • Łagodny trądzik: zwykle, gdy nie ma więcej niż 30 zmian.
 • Umiarkowany trądzik: od 30 do 125 zmian
 • Ciężki trądzik: ponad 125 zmian.

Podane powyżej liczby są przybliżonymi szacunkami, które mają ułatwić diagnozę.

Ale prawdopodobnie będziesz wiedzieć patrząc na swoją skórę, jeśli masz łagodny, umiarkowany lub ciężki trądzik.

Również łagodny trądzik rzadko powoduje blizny i przebarwienia, chociaż może to prowadzić do pojawienia się rozszerzonych porów.

Z drugiej strony trądzik o nasileniu umiarkowanym i ciężkim może prowadzić do powstawania blizn i przebarwień.

Przebarwienia pozapalne to medyczne określenie przebarwień skóry.

Często występuje w wyniku zapalenia skóry, produkując więcej melaniny w odpowiedzi na stan zapalny.

Przebarwienia mogą wahać się od jasnoróżowego do ciemnobrązowego i są częściej widoczne na ciemnych typach skóry niż przy jasnej karnacji.

Blizny to kolejny problem, który cierpi na ciężki i umiarkowany trądzik.

Jest to efekt obrzęku porów podczas trądziku zapalnego, co może spowodować pęknięcie ściany pęcherzyka i rozlanie się zakażonego materiału w otaczających tkankach, co prowadzi do powstania jeszcze głębszych zmian.

Następnie skóra próbuje wyleczyć te zmiany, wytwarzając więcej włókien kolagenowych, które zwykle wyglądają inaczej niż oryginalna skóra.

Jakie są przyczyny trądziku?

Trądzik

Obraz przedstawia różne przyczyny trądziku. Źródło obrazu - worldlifestyle.com

Od dłuższego czasu badania starają się ustalić przyczynę trądziku.

W rzeczywistości starożytne pisma egipskie nawet to potwierdzają Faraonowie cierpieli na trądzik i stosował szereg naturalnych środków w nadziei na uzyskanie czystej skóry.

Można więc powiedzieć, że trądzik jest problemem, który dręczy ludzkość od zarania cywilizacji.

Ale leczenie trądziku jest wadliwe do dnia dzisiejszego, chociaż nasze rozumienie trądziku znacznie się rozwinęło od czasów faraonów.

Dziś wiemy, że przyczyną trądziku jest zatykanie mieszków włosowych przez woskową substancję wytwarzaną przez nasz organizm.

Ta substancja tworząca zaskórnik jest połączeniem sebum i martwych komórek skóry.

Zwykle nasza skóra wytwarza umiarkowane ilości sebum, które chroni włosy i skórę przed uszkodzeniami środowiskowymi.

Komórki skóry w mieszku włosowym również namnażają się i są usuwane przez pęcherzyk poprzez wytwarzanie łoju.

Kiedy skóra wytwarza zbyt dużo oleju i gdy komórki skóry zrzucają więcej niż powinny, prowadzi to do zatykania porów i innych niekorzystnych zmian, które mogą mieć wpływ na zdrowie skóry.

Podstawowym wytłumaczeniem rozwoju trądziku jest to, że ten stan skóry jest spowodowany nadmierną produkcją łoju i nadmiernym rogowaceniem.

Według niedawno opublikowanego przegląd systematyczny obejmując badania nad trądzikiem prowadzone w ciągu ostatnich 20 lat, cztery istotne czynniki wpływają na rozwój trądziku:

 • Odpowiedź zapalna - W obecności bakterii chorobotwórczych organizm wywołuje w okolicy stan zapalny w celu wykorzenienia tych bakterii. Kiedy pory zostają zatkane, bakterie zaczynają się namnażać, a organizm wysyła białe krwinki do tego obszaru, aby usunąć bakterie, powodując infekcję. Wynikiem tej odpowiedzi immunologicznej jest stan zapalny i nagromadzenie ropy.
 • Kolonizacja bakterią Propionibacterium acnes - Badania[3] odkrył, że ten szczep bakterii jest najbardziej odpowiedzialny za trądzik zapalny. Bakteria to normalna część powierzchni skóry, odżywiająca się kwasami tłuszczowymi zawartymi w sebum. Bakterie powodują problemy tylko podczas kolonizacji skóry.
 • Zwiększona produkcja sebum - Zbyt dużo sebum daje pożywienie bakteriom wywołującym trądzik. Nadmierna produkcja łoju może również prowadzić do zatykania porów, dlatego uważa się, że jest to główna przyczyna wystąpienia trądziku.
 • Nagromadzenie martwych komórek skóry (hiperkornizacja) - Komórki skóry przechodzą cykl, którego końcem są martwe komórki naskórka gromadzące się na powierzchni skóry. Te komórki skóry wraz z lipidami tworzą warstwę ochronną zwaną „warstwą rogową”, co oznacza „warstwę rogową”. Ta warstwa chroni skórę przed chorobami i odwodnieniem. Ale kiedy martwe komórki skóry gromadzą się wewnątrz mieszka włosowego, może to prowadzić do zatykania porów i trądziku.

I chociaż wiemy, że wyżej wymienione czynniki stoją za pojawieniem się trądziku, tak naprawdę nie wyjaśniają one zbytnio podstawowych przyczyn trądziku.

Większość osób cierpiących na trądzik chciałoby wiedzieć, dlaczego ich skóra zachowuje się tak, jak się zachowuje.

Innymi słowy, chcieliby wiedzieć, co jest nie tak z ich ciałem, środowiskiem lub rutynową pielęgnacją skóry, że ich skóra wytwarza zbyt dużo oleju i martwych komórek naskórka.

Cóż, to jest to samo pytanie, na które próbują odpowiedzieć badania, ale niestety nie ma na to ostatecznej odpowiedzi.

W badaniach próbowano przyjrzeć się hormonom, żywności, pielęgnacji skóry, stres, genetyka i inne czynniki jako potencjalne przyczyny trądziku i wszystkie czynniki wydają się w równym stopniu przyczyniać się do trądziku.


hormony
U większości osób trądzik pojawia się po raz pierwszy w życiu wraz z początkiem dojrzewania.

Dojrzewanie zaczyna się, gdy wzrasta wydzielanie hormonów płciowych, czyli mniej więcej między 11 a 13 rokiem życia[4].

Należy o tym wspomnieć, ponieważ gruczoły łojowe mają receptory hormonów płciowych i reagują na obecność hormonów płciowych, wytwarzając więcej oleju.

To również łatwo wyjaśnia, dlaczego trądzik często pojawia się w okresie dojrzewania i nie występuje w dzieciństwie.

Spośród wszystkich hormonów płciowych, główny męski hormon zwany testosteronem wydaje się być bardziej odpowiedzialny za wywoływanie trądziku niż hormony żeńskie, estrogeni progesteron.

Zarówno mężczyźni, jak i kobiety wytwarzają testosteron, ale mężczyźni mają wyższy poziom niż kobiety.

U kobiet trądzik częściej pojawia się na kilka dni przed miesiączką z powodu wzrostu progesteronu, który, jak wiadomo, pogarsza trądzik.

Oprócz hormonów płciowych, trądzik wywołują inne hormony, które również rosną w okresie dojrzewania.

Insulina i hormon wzrostu stymulują również wzrost i dojrzewanie gruczołów łojowych, podobnie jak hormony stresu, takie jak kortyzol.


Jedzenie
Dieta i trądzik były kontrowersyjnym tematem w środowisku medycznym w ubiegłym wieku.

Badania[5] od dawna walczy o powiązanie diety z trądzikiem, ale dziś wydaje się, że sytuacja wygląda zupełnie inaczej.

Badanie opublikowane niedawno w Dermatologia kliniczna, kosmetyczna i badawcza doszli do wniosku, że hiperglikemiczne węglowodany, nabiał i tłuszcze nasycone to trzy główne klasy żywności, które sprzyjają trądzikowi.

Dieta bogata w tego typu żywność negatywnie wpływa na produkcję i funkcjonowanie globuliny wiążącej hormony płciowe (SHBG) i insulinopodobnego czynnika wzrostu I (IGF-I), które mają silny wpływ na gruczoły łojowe.


Skincare
Oczyszczanie, złuszczający, nakładanie makijażu, demakijaż, nawilżanie, nakładanie SPF, wyjście na słońce i wszystkie inne czynności, które robimy na naszej skórze, mogą mieć również wpływ na trądzik.

Nasza skóra jest znacznie delikatniejsza, niż nam się wydaje, a zbyt wiele produktów na naszej skórze polega na tym, że może to zaburzyć pH i warstwy ochronne skóry.

Wiadomo, że używanie silnych środków czyszczących i gęstych kremów również przyczynia się do powstawania trądziku. Środki czyszczące na bazie siarczanów mogą zaburzać naturalne pH skóry, które wynosi około (5.5).

To zaburzenie może utrudnić skórze odpieranie bakterii, a późniejsze podrażnienia mogą prowadzić do jeszcze większej produkcji oleju.

Stosowanie gęstych środków nawilżających zawierających składniki o wysokim wskaźniku komedogenności może prowadzić do większego zatykania porów.


Napięcia
Niektórzy ludzie mogą zauważyć, że ich trądzik się pogarsza, gdy czują się zestresowani.

Ponieważ stres psychiczny prowadzi do zmian w produkcji hormonów, takich jak wzrost produkcji kortyzolu, stres może również pośrednio wpływać na nasze gruczoły łojowe.

Badanie[6] opublikowany w wydaniu z 2007 roku Acta Dermato Venereologica wykazał silny związek między trądzikiem a poziomem stresu u uczniów.

Ostatnie badanie opublikowane w Journal of Dermatological Treatment wyjaśnia, że ​​trądzik i stres mogą mieć więcej wspólnego ze sposobem, w jaki stres wpływa na odporność, niż ze stymulacją gruczołów łojowych kortyzolem.

Wiadomo, że stres osłabia naszą odporność, a osoby z trądzikiem mogą odczuwać pogorszenie objawów w okresach stresu, ponieważ ich skóra nie jest w stanie chronić się przed bakteriami.


Genetyka
Jeśli oboje twoi rodzice mieli trądzik, są szanse, że ty też. Trądzik jest uważany za chorobę wysoce dziedziczną po prostu dlatego, że dziedziczymy cechy skóry naszych rodziców.

Innymi słowy, jeśli któryś z Twoich rodziców miał tłustą skórę, istnieje 50-100% szans, że Ty też to zrobisz, a samo to zwiększa ryzyko wystąpienia trądziku.

Niedawno opublikowane badania zidentyfikowały nawet genomy odpowiedzialne za trądzik.

poprzedni Badania stwierdzili, że 81% trądziku można przypisać czynnikom genetycznym, a pozostałe 19% spowodowanym czynnikami środowiskowymi.


Inne czynniki
Trądzik może być objawem chorób układu hormonalnego lub metabolicznego.

Na przykład zespół policystycznych jajników może powodować trądzik o późnym początku, zwykle wokół brody.

Cukrzyca u niektórych może powodować trądzik, wpływając na metabolizm insuliny.

Przyjmowanie hormonów steroidowych powoduje trądzik u kulturystów, podobnie jak leki, takie jak kortykosteroidy.

Trądzik różowaty to rodzaj choroby skóry, która może również objawiać się trądzikiem.

Ponieważ eksperci medyczni zwykle nie są w stanie zidentyfikować tylko jednej przyczyny trądziku, leczenie ogranicza się do łagodzenia objawów.

Trądzik to skomplikowana choroba i nie wiemy jeszcze, dlaczego niektórzy ludzie mają trądzik, a inni nie.

Wiemy, że genetyka, hormony i układ odpornościowy mają coś wspólnego z wystąpieniem trądziku.

Usunięcie trądziku może być trudne w wyniku całkowitego braku naszej wiedzy na temat przyczyn trądziku.

Na szczęście znamy szczep bakterii wywołujący bolesne krosty i wiemy, że zbyt duża ilość sebum może zatykać pory.

Odpowiednią kuracją można łatwo kontrolować zarówno produkcję sebum, jak i proliferację bakterii.

Pocieszające jest również to, że „normalny” trądzik nastolatków w większości przypadków ustępuje samoistnie po pewnym czasie.

Większość ludzi nie cierpi na trądzik, gdy są po dwudziestce i mogą mieć tylko sporadyczne problemy z łagodnymi przypadkami trądziku.

Osoby z trądzikiem o późnym początku i trwałym trądziku mogą cierpieć na podstawowe schorzenia.

Osoby te powinny postrzegać trądzik jako możliwy objaw poważnego stanu wpływającego na ich hormony.

Jak leczyć trądzik?

Szczegóły leczenia trądziku

Różne sposoby leczenia trądziku. Obrazy Shutterstock

Jak wyjaśniono w artykule opublikowanym na Witryna internetowa American Academy of Dermatology, pozwolenie trądzikowi na jego przebieg nie zawsze jest najlepszą radą.

Powodem jest to, że bez leczenia istnieje szansa, że ​​wystąpią przebarwienia i blizny.

Po drugie, leczenie trądziku zwiększy twoją samoocenę, ponieważ większość osób z trądzikiem nie może pozbyć się niepewności co do swojego wyglądu.

I wreszcie, istnieje tak wiele skutecznych opcji leczenia, jak Leczenie trądziku Clear Pres i Leczenie trądziku w dermologii tam, że nie ma powodu, dla którego nie powinieneś próbować zmniejszyć trądziku.

W przypadku trądziku pomocne mogą być zarówno leki dostępne bez recepty, jak i na receptę.

Jeśli Twój trądzik nie ustąpi po wypróbowaniu wielu drogeryjnych metod leczenia trądziku, konsultacja z dermatologiem może rozwiązać Twoje problemy.

Dermatolodzy zwykle zalecają więcej niż jedno leczenie trądziku, co oczywiście zależy od stopnia nasilenia trądziku.

Badania pokazuje, że leczenie trądziku jest najskuteczniejsze, gdy jest indywidualnie dopasowane, co jest kolejnym powodem, dla którego warto skorzystać z pomocy dermatologa.

Mając to na uwadze, oto kilka złotych standardów w leczeniu trądziku u nastolatków i dorosłych.


antybiotyki
Antybiotyki występują w postaci miejscowej i doustnej i są zalecane przy trądziku zapalnym.

Przykładem skutecznego antybiotyku w leczeniu trądziku jest klindamycyna.

Lek nakłada się na skórę po oczyszczeniu i pomaga kontrolować trądzik.

Niestety klindamycyna może powodować podrażnienia i łuszczenie się skóry, dlatego nie jest zalecana do długotrwałego stosowania. Ciężkie postacie trądziku mogą wymagać doustnego przyjmowania antybiotyków.

Przyjmowanie antybiotyków wiąże się z własnym ryzykiem, takim jak reakcje alergiczne, rozstrój żołądka, infekcje Candida i nadwrażliwość na światło.


Miejscowe retinoidy (kremy z witaminą A)
Miejscowe retinoidy to kremy lecznicze zawierające związki chemiczne pochodzące z witaminy A.

Te kremy zapewniają lepszą wymianę komórek skóry, a także kontrolują produkcję sebum.

Retinoidy są często przepisywane w połączeniu z antybiotykami w leczeniu trądziku i wiadomo, że zmniejszają widoczność trądziku nawet 70%.

Jednak nie wszyscy dobrze reagują na retinoidy, a niektórzy mogą być zmuszeni do zaprzestania stosowania kremów retinoidowych z powodu wrażliwości skóry.

Podrażnienie, zaczerwienienie i łuszczenie się to tylko niektóre z efektów ubocznych regularnego stosowania retinoidów.


Alternatywne środki przeciwdrobnoustrojowe
Chemikalia, takie jak nadtlenek benzoilu i kwas salicylowy, to dwa z najpopularniejszych i najbezpieczniejszych leków na trądzik.

Oba zmniejszają stan zapalny i poprawiają ogólny wygląd skóry.

Nadtlenek benzoilu zabija szczep bakterii P. acnes, uwalniając tlen do mieszka włosowego. P. acnes to bakterie beztlenowe, które nie mogą przetrwać w obecności powietrza.

Kwas salicylowy nie ma zdolności zabijania bakterii, ale udrażnia pory.

Kwas salicylowy rozpuszcza korek olejowy w mieszku włosowym, ułatwiając innym środkom, takim jak nadtlenek benzoilu, wnikanie do mieszka.

Z tego powodu oba składniki są często używane w tym samym produkcie.

Wadą obu składników jest to, że mają łagodny efekt wybielający, co może zwiększyć wrażliwość skóry na światło słoneczne.

Codzienne noszenie kremu przeciwsłonecznego może pomóc chronić skórę leczoną nadtlenkiem benzoilu i kwasem salicylowym.


Accutane (izotretynoina)
Accutane to dobrze znany doustny środek na trądzik, który jest bardzo skuteczny w leczeniu najcięższych postaci trądziku.

Lek jest również pochodną witaminy A i można go przyjmować do 20 tygodni.

Lek działa poprzez radykalne zmniejszenie rozmiaru gruczołów łojowych (do 58%), a także zmniejsza ilość oleju wytwarzanego przez gruczoły (do 80%).

Oznacza to mniej pokarmu dla bakterii wywołujących trądzik.

Accutane spowalnia również odnowę komórek skóry, co jeszcze bardziej zmniejsza ryzyko zatykania porów i ma niewielkie działanie przeciwzapalne.

Acutance może początkowo pogorszyć trądzik, ale wyniki są często pozytywne na dłuższą metę.

Jest to jednak lek systematyczny, co oznacza, że ​​wpływa na każdy organ organizmu, ponieważ jest przyjmowany doustnie.

Skutki uboczne Accutane[3] są liczne i mogą być ciężkie, dlatego lek należy podawać ostrożnie i pod nadzorem specjalisty.


Terapie hormonalne
Terapia hormonalna może być skuteczną terapią trądziku u kobiet niezależnie od obecności lub braku zaburzeń hormonalnych.

Lekarze mogą sugerować doustne środki antykoncepcyjne jako sposób na kontrolowanie trądziku.

W takich przypadkach zwykle zaleca się stosowanie złożonych środków antykoncepcyjnych i estrogenów, podczas gdy środki antykoncepcyjne zawierające tylko progesteron mogą pogorszyć stan trądziku.

Aby jednak uzyskać jak największe korzyści, lekarze zwykle zalecają połączenie doustnych środków antykoncepcyjnych z innym leczeniem trądziku.

Jak złagodzić trądzik za pomocą leków dostępnych bez recepty?

Zapobieganie trądzikowi

Trądzikowi można zapobiec stosując środki OTC. Obrazy Shutterstock

Nie wszyscy cierpią na ciężki trądzik.

Osoby z łagodnym trądzikiem mogą z powodzeniem leczyć trądzik środkami dostępnymi bez recepty.

Wiele marek drogeryjnych sprzedaje produkty zawierające składniki przeciwtrądzikowe, a kupując produkty do pielęgnacji skóry skłonnej do trądziku, należy zwrócić uwagę na:

Kwas salicylowy jest dopuszczalny w stężeniach do 2% w produktach drogeryjnych, co jest wystarczające, aby z czasem zmniejszyć zaskórniki.

Roztwory kwasu salicylowego mogą działać najlepiej na trądzik niezapalny oraz stosowane jako krem ​​lub tonik.

Środki czyszczące zawierające kwas salicylowy mogą nie mieć większego znaczenia, ponieważ ten składnik musi pozostać na skórze, aby odblokować pory.

Inne popularne składniki produktów przeciwtrądzikowych to cynk i talk.

Cynk działa przeciwzapalnie, a talk absorbuje nadmiar sebum.

Często znajdziesz te składniki w podkładach w płynie i pudrze oraz innych produktach do makijażu.

Ale dodadzą się też do matujących kremów i balsamów.

Dla osób z trądzikiem najlepszą opcją są delikatne środki myjące, które zachowują naturalną skórę.

Mitem jest, że trądzik jest skutkiem złej higieny i jako taki wymaga ostrego oczyszczania.

Może to tylko osłabić zdolność skóry do zwalczania bakterii wywołujących trądzik.

Również osoby leczące trądzik samodzielnie muszą być ostrożne produkty do pielęgnacji skóry.

Osoby z trądzikiem muszą dbać o nawilżenie skóry tak samo jak osoby z suchą i suchą skóra bez trądziku.

Ale bądź ostrożny przy wyborze kremu nawilżającego.

Nawilżający żel na bazie wody zapewnia wystarczające nawilżenie bez uczucia ciężkości na skórze.

Poszukaj składników, takich jak kwas hialuronowy i gliceryna, ponieważ nie powodują one żadnych problemów osobom z trądzikiem.

Unikaj naturalnych olejów, tłustych alkoholi i środków nawilżających, które są po prostu ciężkie.

Wreszcie ochrona przeciwsłoneczna jest konieczna, jeśli stosujesz jakiekolwiek zabiegi na trądzik. Prawie wszystkie zabiegi na trądzik mają tendencję do osłabiania odporności skóry na uszkodzenia słoneczne.

Jak leczyć blizny potrądzikowe?

Ważnym elementem skutecznego leczenia trądziku jest poprawa wyglądu skóry.

Osoby, które cierpiały na ciężki trądzik torbielowaty, często mają widoczne blizny, zwykle na policzkach i innych obszarach twarzy.

Te blizny wymagają czasu, aby stać się mniej zauważalne, a wczesne ich leczenie może zmniejszyć stres psychiczny, który powodują blizny potrądzikowe.

Opcje leczenia obejmują:

Skórki chemiczne - peelingi chemiczne prowadzą do odnowienia skóry.

Jest to proces, w którym stare komórki skóry złuszczają się na powierzchni i pojawiają się nowe komórki skóry, co prowadzi do jej odmłodzenia.

Resurfacing skóry za pomocą peelingów chemicznych jest skutecznym leczeniem blizn potrądzikowych, ale samo w sobie może być nieprzyjemne, ponieważ proces polega na nakładaniu na skórę silnych chemikaliów, które prowadzą do zaczerwienienia, zapalenia i złuszczania skóry.

dermabrazja - Dermabrazja to kolejna procedura renowacji.

Zabieg polega na zmieszaniu otaczającej skóry z bliznami, aby uzyskać bardziej wyrównaną teksturę skóry.

Mówiąc najprościej, dermatolog „szlifuje” Twoją skórę podczas zabiegu dermabrazji za pomocą specjalnego instrumentu.

Wycięcie - Trochę blizny potrądzikowe można go łatwo usunąć za pomocą wycięć chirurgicznych.

Procedura działa najlepiej w przypadku dużych blizn i może nie być najlepszą opcją w przypadku wielu blizn.

Microneedling - Jest to również terapia indukcyjna kolagenem i od dziesięcioleci jest z powodzeniem stosowana w usuwaniu blizn potrądzikowych.

Procedura polega na przetaczaniu po skórze urządzenia zawierającego drobne igły, co skutkuje wbijaniem w skórę otworów.

Powoduje to niewielkie uszkodzenia skóry, które stymulują produkcję kolagenu.

Efektem końcowym jest wyrównana skóra. Chociaż możesz kupić urządzenie do igłowania mikronowego online, najlepiej jest pozwolić profesjonalistom wykonać mikroigłowanie, aby uzyskać najlepsze wyniki.

Wypełniacze - Wypełniacze stosowane są nie tylko w celu zmniejszenia widoczności zmarszczek, ale także działają na blizny potrądzikowe.

Powszechnie stosowane wypełniacze obejmują przeszczep tłuszczu, kwas hialuronowy i wypełniacze skórne.

Jak leczyć przebarwienia?

Przebarwienia pozapalne to kolejny powszechny problem, który częściej dotyka osoby o ciemniejszej karnacji.

Zapalenie spowodowane trądzikiem może prowadzić do odkładania się większej ilości melaniny w okolicy, czego wynikiem jest nierówny koloryt skóry.

Usunięcie przebarwień ze skóry jest trudne i może zająć dużo czasu, zanim zrobi się jakikolwiek postęp.

Dermatolodzy zwykle zalecają peelingi chemiczne, kremy retinoidowe i serum z witaminą C jako realne opcje w leczeniu ciemnych plam spowodowanych trądzikiem zapalnym.

Codzienne stosowanie SPF 30 i wyższych o szerokim spektrum jest również ważne przy próbie zmniejszenia widoczności obszarów z przebarwieniami.

Szczególnie dotyczy to peelingów chemicznych zawierających hydrochinon, kwas kojowy, azelainowy i glikolowy.

Wszystkie opcje leczenia mogą zmniejszyć pojawienie się ciemnych plam z biegiem czasu, gdy jest stosowany w przewodzeniu z ochroną przeciwsłoneczną.

Wnioski

Trądzik jest prawie powszechną chorobą skóry, przy czym większość populacji na świecie cierpiała na trądzik w pewnym momencie swojego życia.

Trądzik pojawia się po raz pierwszy w okresie dojrzewania, kiedy nasze gruczoły łojowe stają się aktywne w wyniku stymulacji przez hormony płciowe.

Ponieważ nasze gruczoły łojowe nadal wytwarzają sebum przez całe życie, wielu z nas nadal doświadcza łagodniejszych form trądziku do 40 roku życia.

Ale w większości przypadków trądzik ustępuje, gdy tylko wkroczymy w dorosłość.

Pomimo dużych szans na samoistne ustąpienie trądziku, dermatolodzy nie zalecają leczenia trądziku.

Nieleczony trądzik może się pogorszyć i uszkodzić skórę.

Blizny i przebarwienia, które są konsekwencją nieleczonego trądziku, są znacznie trudniejsze do leczenia niż trądzik.

Aby zapobiec takim skutkom, ważne jest, aby zająć się wszelkimi problemami z trądzikiem, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy.

Innym powodem, dla którego nie należy leczyć trądziku, jest zły pomysł, ponieważ trądzik może powodować problemy z samooceną.

Jest to szczególnie ważne w przypadku nastolatków, którzy już są podatni na niepewność co do zmieniającego się ciała.

Dziś wiemy więcej o trądziku niż kiedykolwiek wcześniej, w wyniku czego dostępnych jest niezliczona ilość opcji leczenia.

Leczenie trądziku zależy od rodzaju trądziku.

Większość osób leczonych pod kierunkiem licencjonowanego dermatologa może stosunkowo szybko usunąć trądzik.

Te zabiegi obejmują zarówno doustne antybiotyki, jak i kremy dostępne bez recepty.

Ale wszystkie są uważane za skuteczne w kontrolowaniu tego powszechnego, ale irytującego stanu skóry.

Podobne posty

Pokaż wszystkie