Zaktualizowano: 2020, 11 marca

Najlepsza codzienna pielęgnacja dla osób cierpiących na trądzik

Stworzenie programu pielęgnacyjnego dla osoby cierpiącej na trądzik może być trudne. Poznanie skóry i sposobów zapobiegania trądzikowi może pomóc w opracowaniu skutecznego programu pielęgnacyjnego.
Autor By
Zrecenzowany przez Zespół ekspertów CHD
Najlepsza codzienna pielęgnacja dla osób cierpiących na trądzik
Właściwa pielęgnacja i skuteczna pielęgnacja mogą pomóc w zapobieganiu wybuchom trądziku. Obrazy Shutterstock

Jeśli cierpisz na trądzik, wiesz, jak trudno jest stworzyć codzienną pielęgnację, która działa na Twoją skórę. Nie wszystkie produkty dostępne na rynku są przyjazne dla trądziku. Kiedy cierpisz na trądzik, możesz znaleźć produkty, które mają mało olejków, ale nie powodują wysuszenia i łuszczenia się skóry.

W zależności od rodzaju trądziku może być konieczne opracowanie specjalnego schematu pielęgnacji. Tutaj przedstawiłem kilka cennych informacji, które pomogą stworzyć najlepszy codzienny program pielęgnacyjny dla większości osób cierpiących na trądzik.

Umyj swoją twarz

Może się to wydawać oczywiste, ale ogólnokrajowe badanie wykazało, że aż 80% Amerykanów myje twarz nieprawidłowo. W wyniku tego badania stwierdzono, że ankietowani wiedzieli bardzo niewiele o składnikach używanych przez nich produktów do pielęgnacji skóry. Nie wiedzieli też, że ich typ skóry jest ważnym czynnikiem.

Zdecydowanie zaleca się mycie twarzy dwa razy dziennie ciepłą wodą. Unikaj używania gorącej wody, ponieważ może odwodnić skórę i sprawić, że będzie ona sucha i sucha. Będziesz potrzebować kremu nawilżającego, który nawilża skórę, ale nie zawiera dużych ilości oleju, który zatyka pory.

Możesz wybrać swój ulubiony środek do mycia twarzy. Pamiętaj, aby sprawdzić składniki aktywne, aby zobaczyć, czy Twój płyn do mycia twarzy zawiera kwas salicylowy, nadtlenek benzoilu lub inne trądzik zapobieganie składnikom.

Kwas salicylowy

Kwas salicylowy to beta-hydroksykwas (BHA), który jest składnikiem większości produktów przeciwtrądzikowych. Ten konkretny składnik pomaga odblokować pory złuszczający Twoja skóra.

Kwas salicylowy jest znany z tego, że pomaga usuwać martwe komórki skóry i osadzający się w głębi brudu.[1] Jak każdy produkt na trądzik, którego chcesz używać tylko zgodnie z zaleceniami. Niektóre osoby mogą odczuwać suchość skóry, jeśli nie nawilżą odpowiednio produktów zawierających kwas salicylowy. Jeśli zauważysz zaczerwienioną, podrażnioną skórę, możesz zmniejszyć zużycie. Ten składnik usuwa tylko brud powierzchniowy i olej. Nie zabija bakterii.

Nadtlenek Benzoilu

Nadtlenek benzoilu pomaga zabijać bakterie wywołujące trądzik pod skórą. Ten aktywny składnik jest stosowany w celu zapobiegania trądzikowi, zanim się rozwinie. Składnik ten pomaga również usunąć martwe komórki naskórka i nadmiar sebum z powierzchni skóry. Nadtlenek benzoilu działa najlepiej na tradycyjne pryszcze. American Academy of Pediatrics twierdzi, że nadtlenek benzoilu jest najskuteczniejszym lekiem na trądzik, jaki można dostać bez recepty[2]. Uważa się, że nadtlenek benzoilu ma znacznie silniejsze działanie wysuszające niż kwas salicylowy.

Czy są jakieś efekty uboczne?

Oba te składniki mogą powodować wysuszanie, gdy zaczynasz ich używać. Jednak, reakcje alergiczne są dość rzadkie. W przypadku wystąpienia pękniętej, obrzękniętej, nadmiernie podrażnionej skóry lub trudności w oddychaniu należy natychmiast przerwać stosowanie i skontaktować się z lekarzem. Chociaż te działania niepożądane są rzadkie, mogą stanowić poważny stan. Jeśli Twoja skóra jest bardzo wrażliwa, powinieneś uważać, stosując produkty bez recepty na trądzik.

Nawilżać

Nawilżać

Użycie odpowiedniego kremu nawilżającego może pomóc w utrzymaniu równowagi skóry. Obrazy Shutterstock

Nawilżanie skóry jest ważnym krokiem w utrzymaniu zdrowo wyglądającej skóry, która nie jest sucha i łuszcząca się. Jednak znalezienie produktu, który nawilża twarz, ale nie zatyka porów olejkami, może być trudne. Zaleca się znaleźć produkt hipoalergiczny.

Hipoalergiczne produkty do pielęgnacji skóry rzadziej powodują reakcje alergiczne.[3] Reakcje alergiczne mogą powodować stan zapalny skóry, który może prowadzić do nawrotów trądziku. Chcesz nie tylko produktu, który jest hipoalergiczny, ale taki, który nie jest komedogenny.

Produkty niekomedogenne są specjalnie opracowane i nie zatykają twoich porów. Zaleca się codzienne nawilżanie po każdym oczyszczeniu twarzy. Zapobiegnie to nadmiernemu wysuszeniu skóry i zachowaniu zdrowego blasku.

Używaj odpowiednich kosmetyków

Jeśli Twój trądzik jest brzydki, możesz pokusić się o maskowanie makijażu. Przy wyborze najlepszego programu pielęgnacyjnego dla osób cierpiących na trądzik należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Najpierw upewnij się, że twarz została umyta i odpowiednio nawilżona. Wówczas zaleca się stosowanie korektora przeciwtrądzikowego. Istnieje kilka produktów, które są przeznaczone do ukrywania niedoskonałości, ale zapewniają działanie zapobiegawcze[4].

Ukrywanie trądziku i zaczerwienień u wielu osób może pomóc zwiększyć ich poczucie własnej wartości. Chociaż możesz nie czuć się zawstydzony trądzikiem, wiele osób czuje się lepiej, gdy są w stanie zatuszować trądzik i zaczerwienienia. Jeśli chcesz później użyć podkładu do skóry skłonnej do trądziku, możesz wypróbować podkład pudrowy. Ogólnie rzecz biorąc, podkłady w proszku nie zatykają twoich porów i wiadomo, że mają właściwości pochłaniające olej.

Wypróbuj zabiegi na twarz z trądzikiem

Jeśli tylko sporadycznie cierpisz na wypryski lub masz problemy z utrzymaniem zaskórników, rozważ zrobienie twarzy przynajmniej raz w miesiącu. Zabiegi na twarz wykonywane są przez estetyków w salonie. Chociaż każdy nieznośny zaskórnik nie zniknie wraz z pierwszym zabiegiem na twarzy, Twój trądzik może z czasem ulec poprawie.

Zauważenie jakichkolwiek zmian może zająć do trzech sesji. Zabiegi na twarz mogą obejmować połączenie parowania twarzy, zaroślai ekstrakcje. Pamiętaj o regularnym leczeniu trądziku pomiędzy zabiegami na twarz. Nie wszystkie rodzaje trądziku mogą skorzystać na składzie w salonie. Jeśli Twój trądzik jest ciężki, możesz zwrócić się o pomoc do lekarza. Czasami leki przeciwtrądzikowe na receptę są jedynym odpowiednim sposobem leczenia.

Zadbać

Zabieg trądzikowy pomaga w leczeniu pierwotnej przyczyny trądziku. Obrazy Shutterstock

Zadbać

Możesz nieumyślnie uszkodzić swoją skórę przy obecnym schemacie pielęgnacji. Twoja skóra jest największym organem ciała. Naturalnie na skórę może mieć wpływ wiele rzeczy, które wykonujesz na co dzień. Spróbuj odciąć tłuste potrawy. Zamiast tego staraj się spożywać produkty bogate w przeciwutleniacze, takie jak jagody i maliny. Unikaj również szorstkiego szorowania lub używania zbyt gorącej wody pod prysznicem.

Może to spowodować pozbawienie skóry naturalnych olejków eterycznych i nadmierne wysuszenie. Nie zapomnij użyć kremu przeciwsłonecznego, jeśli planujesz wyjść na zewnątrz. Pozostawione bez ochrony słońce może mieć szkodliwy wpływ na skórę. Już istniejące warunki skóry mogą ulec pogorszeniu pod wpływem słońca.

Składniki, których należy unikać

Oto kilka składników, które zaleca się trzymać z dala od trądziku. Unikaj produktów zawierających lanolinę. Lanolina może być tłusta i wywoływać reakcje alergiczne na wrażliwej skórze. Uważaj również, aby unikać masła kakaowego, ponieważ jest bardzo komedogenne, co oznacza, że ​​bardzo łatwo zatyka pory.

Możesz też chcieć tego uniknąć parabeny. Niekoniecznie okazuje się, że parabeny są szkodliwe dla skóry, ale naśladują żeński hormon estrogen. Może to powodować powstawanie trądziku i dlatego należy go unikać.

Składniki, których należy szukać

Składniki

Niezbędne jest sprawdzenie składników przed zakupem jakiegokolwiek produktu. Obrazy Shutterstock

Uważaj na Alfa-hydroksykwasy lub AHA. AHA usuwają martwe komórki naskórka, które powodują zatykanie porów i pozostawiają skórę przyjemną i gładką. Siarka jest często stosowana w połączeniu z innymi składnikami przeciwtrądzikowymi. Siarka oczyszcza pory i usuwa nadmiar sebum.

Glina to kolejny składnik ceniony przez osoby cierpiące na trądzik. Glina może zmniejszyć stan zapalny i tymczasowo zmniejszyć produkcję oleju. Staraj się obracać produkty na trądzik, aby zapobiec podrażnieniom skóry. Używaj jednego rodzaju rano, a drugiego wieczorem.

Czytaj dalej: Blizny potrądzikowe: co to jest i jak pozbyć się blizn potrądzikowych?

Wnioski:

Najlepszą codzienną pielęgnacją dla osób cierpiących na trądzik jest…

  • Myj twarz dwa razy dziennie beztłuszczowym środkiem do mycia twarzy, który zawiera (kwas salicylowy, nadtlenek benzoilu, AHA lub inny składnik zapobiegający trądzikowi). Używaj tylko ciepłej wody.
  • Nawilżaj hipoalergicznym, niekomedogennym, bezolejowym środkiem nawilżającym.
  • Aby zakryć trądzik, użyj przezroczystego korektora do cery, który zawiera kwas salicylowy lub inne składniki zapobiegające trądzikowi. Najlepiej taki, który nie jest komedogenny i nie zawiera oleju.
  • Użyj podkładu na bazie pudru, aby wchłonął olej i nie zatykał porów.
  • Zaplanuj zabieg na twarz raz w miesiącu na łagodny trądzik. Jeśli masz ciężki trądzik, skontaktuj się z lekarzem.
  • Uważaj, aby nie używać szkodliwych składników, szorstkich peelingów, produktów o silnym zapachu lub innych drażniących. Używaj kremów przeciwsłonecznych i trzymaj się składników, które wzmocnią blask Twojej skóry.
  • Obracaj produkty, aby uniknąć podrażnień skóry.

Może zająć trochę czasu, zanim wymyślisz, jak używać takich produktów na trądzik Leczenie trądziku Clear Pres i Leczenie trądziku w dermologii w sposób, który najbardziej Ci odpowiada. Jeśli zastosujesz się do schematu takiego jak ten, możesz zobaczyć wspaniałe rezultaty.

Podobne posty

Pokaż wszystkie