Zaktualizowano: 2020, 9 stycznia

Jak współzależne są tłuszcze i sebum?

Jak współzależne są tłuszcze i sebum?

Myślę, że nikt z nas nie lubi mieć pokrytej pryszczem skóry, a jednak jest to bardzo powszechne, najczęściej w wieku młodzieńczym. Te pryszcze wydają się nigdy nie znikać, a im większe stają się bardziej bolą, a ponadto w żaden sposób nie dodają nam estetyki.

I wiele osób stoi przed dylematem, czy powinni zrobić pryszcz, czy nie. Trzaskanie może na razie rozwiązać problem, ale jeśli nie zostanie wykonane prawidłowo, może pozostawić bliznę, a problem nadal występuje wewnątrz skóry, więc tak naprawdę go nie rozwiązałeś.

Z drugiej strony, nie dotykanie ich może wydawać się lepsze, ale czasami zajmuje to naprawdę dużo czasu, zanim znika samoistnie, a gdy to zrobi, pojawia się ponownie w innym miejscu.

Ale dlaczego właściwie mamy je na twarzy? Cóż, konsekwencją jest występowanie pryszczów, czyli tzw. Pryszczów zwiększona produkcja sebum, spowodowane zarówno czynnikami wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi.

Teraz łój jest w rzeczywistości mieszaniną lipidów, których nie można znaleźć nigdzie indziej w organizmie i służy jako ochrona skóry, ale gdy sprawy wymkną się spod kontroli, może po prostu wyrządzić szkody.

Mając to na uwadze, można zapytać, czym są te tłuszcze w sebum i jak to jest ze sobą powiązane?

Wyjaśnienie tłuszczów i sebum

Wykazano, że zwiększona produkcja sebum, jak już powiedzieliśmy, ma wielki wpływ na wywoływanie pryszczów i bardziej dotkliwe przypadki trądziku. Teraz nie było do końca jasne, jak i dlaczego tak się dzieje, więc naukowcy przeprowadzili kilka powiązanych testów. Poprosili o pomoc 61 studentów, którzy położyli specjalną taśmę na czole, aby naukowcy mogli wziąć przykłady sebum.

Po przyjrzeniu się strukturze stwierdzili, że głównie sterole, prenole i diacyloglicerole są obecne w sebum, gdzie ten ostatni był najbardziej odpowiedzialny za wywoływanie ciężkich przypadków trądziku. Zatem lipidowa budowa łoju powoduje problemy, gdy gruczoły łojowe przesadzą i zaczną wytwarzać więcej, niż jest to potrzebne.

Chociaż może być jasne, jaka jest struktura płynu z sebum, jest jedna rzecz, o której nadal nie rozmawialiśmy, a mianowicie, co może powodować zwiększoną produkcję sebum?

Chociaż wielu uważa, że ​​jest to tylko część okresu dojrzewania, nie jest to do końca prawdą, ponieważ istnieją inne czynniki, które mogą zwiększać ryzyko, a jednym z głównych jest odżywianie:

Trądzik Pryszcz Info
  • Najbardziej logiczną rzeczą byłoby to jedzenie tłuszcze automatycznie zwiększa produkcję sebum, ponieważ łój składa się z lipidów. I to prawda, jeśli będziemy przestrzegać zasady, jesteś tym, co jesz. Prawda jest jednak gdzieś pośrodku: chociaż zbyt dużo tłuszczu może wpływać na produkcję sebum, stanie się tak, jeśli wszystkie te tłuszcze będą tłuszczami nasyconymi i większość tłuszczów trans, które i tak nie są dobre dla ogólnego stanu zdrowia. Więcej do powiedzenia, jedzenie zdrowych tłuszczów, w tym omega 3, faktycznie chronią skórę, a tłusty posiłek hamuje przez dłuższy czas niż ten o wysokiej zawartości węglowodanów, a także może zmniejszać produkcję sebum.
  • Jeśli patrzymy na spożycie węglowodanów, te faktycznie wydają się wpływać na produkcję sebum, ponieważ łatwiej zwiększają poziom insuliny. Mając to na uwadze, węglowodany, które mogą zwiększać ryzyko trądziku, to głównie węglowodany rafinowane, takie jak cukier i biała mąka, podczas gdy nie ma nic z tymi o niższym indeksie glikemicznym.
  • Owoce i warzywa powinny być włączane do diety jak najwięcej, chociaż należy spożywać umiarkowaną ilość owoców o wysokim indeksie GI, ponieważ mogą one również zwiększać ryzyko wystąpienia trądziku.

Oprócz tego jednym z czynników, które mogą wpływać na produkcję sebum, jest w rzeczywistości stres jak zostało udowodnione, ludzie, którzy są pod większą presją i odczuwają niepokój, częściej rozwijają pryszcze na twarzy i ciele.

Jeśli spojrzymy na to, jest kilka czynników, które mogą wpływać na nasz poziom testosteronu i aktywność gruczołów łojowych, ale mimo to możemy trochę wpłynąć, wykorzystując informacje, które mamy, aby temu zapobiec.

Jak zapobiegać i leczyć pryszcze?

Zapobieganie i leczenie pryszczów

Jest kilka rzeczy, które możesz chcieć zapobiegać pryszczom i nie przejmuj się teorią korelacji całych tłuszczów i sebum:

  • Utrzymuj twarz czystą i nawilżoną, ponieważ pomoże to usunąć martwe komórki i bakterie ze skóry.
  • Utrzymaj a dobrze zbilansowana dieta przy zmniejszonym spożyciu tłuszczów trans, cukru i produktów z białej mąki pszennej.
  • Ćwicz regularnie, co najmniej 120 minut w tygodniu, ponieważ udowodniono, że aktywność fizyczna ma ogólnie dobry wpływ na organizm i skórę.
  • Trzymaj ręce z dala od twarzy, ponieważ cały brud, który może się nagromadzić, można łatwo przenieść również na twarz.
  • Spróbuj się wyluzować i cieszyć się dniem, i ogranicz stres, zwłaszcza w przypadku rzeczy, które nie są tego warte.

Jeśli nadal masz te paskudne pryszcze na twarzy, możesz to zrobić na dwa główne sposoby traktuj ich:

Niektórzy zalecają, aby nie wyskakiwać ich, zwłaszcza jeśli nie są ślepymi, i że powinieneś spróbować pozwolić im odejść samemu lub spróbować zastosować domowe środki zaradcze - miód, cytryna i pasta do zębów wydają się działać dobrze.

Miód Cytrynowy

Wyrzucenie ich może być dobrą opcją, aby szybciej pozbyć się tego zita, ale czy to faktycznie rozwiązuje problem? Zależy to od tego, jak głębokie jest, i pamiętaj, że zawsze powinieneś prać watą i mieć na ręce alkohol do dezynfekcji.

Pop, naciskając na dno pryszcza, a nie na górę, i zatrzymaj się, gdy zobaczysz, że wypływa krew.

Wnioski

Tak, wszyscy możemy wywnioskować, jak denerwujące mogą być te pryszcze. Teraz, kiedy już wiesz, że łój to w rzeczywistości złożona mieszanina lipidów, które są dość wyjątkowe i trudne do znalezienia w jakiejkolwiek innej części ciała, możesz zdać sobie sprawę, dlaczego tak naprawdę trudno jest rozwiązać ten problem z pryszczami raz na zawsze.

Na razie wystąpienie zitszwiększa się poziom lipidów w sebum, a także aktywność gruczołów łojowych jest odpowiedzialna za produkcję większej ilości sebum, niż potrzebuje skóra.

Dieta może mieć tutaj wpływ, ale w przeciwieństwie do niektórych osób, tłuszcze są w rzeczywistości lepsze, jeśli chodzi o zmniejszenie produkcji sebum, niż węglowodany, oczywiście z wyłączeniem trans i zbyt dużo Omega 6 , jak również.

Tym, którzy nadal nie mają problemu, zalecamy skorzystanie ze wskazówek, jak temu zapobiec, a tym, którzy już się rozwinęli, nie martw się, że spróbujesz rozwiązać ten problem samodzielnie.

Jeśli pryszcze i trądzik pojawiają się w kółko, możesz spróbować Leczenie trądziku Clear Pres lub może skonsultować się z lekarzem, który poinstruuje Cię o kolejnych krokach.

Podobne posty

Pokaż wszystkie