Zaktualizowano: 2020, 6 stycznia

Jak pozbyć się trądziku - leczenie i domowe środki zaradcze

Jak pozbyć się trądziku - leczenie i domowe środki zaradcze

Istnieje wiele metod leczenia trądziku. Mogą to być domowe środki zaradcze, zastrzyki lub doustne antybiotyki. W większości przypadków trądzik może być łagodny lub w niektórych przypadkach ciężki. Trądzik może być stresujący i wpływać zarówno na psychikę, jak i społeczną, prowadząc do niskiej samooceny, Depresja aw niektórych przypadkach prowadzi do samobójstwa.

Trądzik jest powszechne u osób w każdym wieku. Za przyczyny trądziku uważa się takie czynniki, jak zmiany hormonalne, genetyka, nadmierne pocenie się. Trądzik lub pryszcz powstają po prostu w wyniku nadprodukcji oleju, który blokuje pory na skórze, powodując powiększenie i przyciąganie kurzu, bakterii i brudu. Te pory można zobaczyć na skórze jako trądzik zaskórnika lub zaskórnika.

Leczenie trądziku

 • Jak leczyć łagodny trądzik?
  Pozbycie się łagodnego trądziku można łatwo i skutecznie wykonać, wykonując proste czynności w domu lub stosując leki dostępne bez recepty. Lek można kupić w aptece bez recepty.
 • Jak leczyć cięższe przypadki trądziku?
  W ciężkich przypadkach trądziku konieczna jest wizyta u dermatologa lub specjalisty dermatologa, aby pozbyć się trądziku. Przepisane leki, takie jak Leczenie trądziku Clear Pres potrzebne przy ciężkim trądziku. Lek może mieć postać doustnych antybiotyków, kremu lub balsamu.
Leczenie ciężkiego trądziku

Rodzaje zabiegów na trądzik

 • Antybiotyki doustne lub miejscowe: Wymagana jest recepta dermatologa. Antybiotyki są stosowane w celu zatrzymania wzrostu trądziku, a także zmniejszenia stanu zapalnego. Powszechnie stosowane doustne antybiotyki to erytromycyna i tetracyklina stosowane w leczeniu trądziku.
 • Odwiedź swojego dermatologa: W przypadku ciężkich przypadków trądziku konieczna jest wizyta u dermatologa. Specjalista ds.skóry zapewni głównie doustne lub miejscowe antybiotyki i inne leki, takie jak kremy i balsamy, które najlepiej nadają się do leczenia trądziku.
 • Leczenie torbieli za pomocą wstrzyknięcia kortykosteroidów do zmian chorobowych
  Jednym ze sposobów na pozbycie się trądziku jest wstrzyknięcie rozcieńczonego kortykosteroidu do zapalonej torbieli. Istnieje ryzyko pęknięcia, jeśli torbiel trądzikowa ulegnie zapaleniu i pozostawi bliznę. Iniekcja zmniejszy stan zapalny i przyspieszy proces gojenia.
 • Izotretynoiną
  Izotretynoina podawana doustnie jest najlepszym doustnym lekiem retinoidowym na ciężki trądzik. Zmniejsza wydzielanie sebum (oleju), infekcję trądzikową, działa przeciwzapalnie. Stosuje się go u pacjentów, którzy nie reagują na regularne leczenie ciężkiego trądziku.
 • Doustne antybiotyki
  Celem stosowania doustnych antybiotyków jest zmniejszenie zakażenia bakterią Propionibacterium acnes. Chociaż początkowa dawka jest wysoka, zmniejsza się wraz z redukcją trądziku. Maksymalny okres trądziku odpornego na antybiotyki wynosi sześć miesięcy.
 • Doustne środki antykoncepcyjne
  Jest to długotrwałe leczenie problemu trądziku u kobiet. Tłumi nadczynność gruczołu. Jednak zaleca się, aby najpierw skonsultować się z ginekologiem w przypadku kobiet, które mają ponad 35 lat i mają długą historię migreny lub nałóg palenia.
 • Miejscowe środki przeciwdrobnoustrojowe
  Pacjenci z ciężkim lub umiarkowanym trądzikiem stosowali miejscowe środki przeciwdrobnoustrojowe w celu zmniejszenia zakażenia trądzikiem. Zwykle jest przepisywany przez dermatologa jako miejscowy retinoid do stosowania na skórę. Miejscowe środki przeciwdrobnoustrojowe są również aktywną formą witaminy A, która odblokowuje i zapobiega rozwojowi trądziku.

Leki OTC: Istnieją różne rodzaje leków dostępnych bez recepty (OTC) pozbyć się trądziku. Leki OTC nie wymagają recepty i można je łatwo kupić w aptece. Większość leków OTC nakłada się na skórę. Typowe składniki aktywne występujące w OTC to:

Rezorcyna - pochodzi z różnych żywic i zapobiega trądzikom zaskórników i zaskórników. Używany jako kuracja na łupież, wyprysk i łuszczyca.

Nadtlenek Benzoilu - Zmniejsz produkcję oleju i zabije bakterie.

Kwas salicylowy - Działa skuteczniej przeciwzapalnie i obrzękowo. Zapobiega zatykaniu się porów.

Siarka - Pomaga zredukować zaskórniki i zaskórniki w dotkniętych obszarach.

Kwas azelainowy - Zmniejsza produkcję oleju i spowalnia rozwój bakterii. Zwykle stosuje się go u pacjentów z ciemniejszą skórą i występuje w postaci mydeł, żeli, kremów i balsamów.

Pozbyć się trądziku

Domowe sposoby na pozbycie się trądziku

Prostym sposobem na pozbycie się trądziku jest stosowanie domowych środków. Olejek z drzewa herbacianego lub prosty olejek jest alternatywą dla kremu z nadtlenkiem benzoilu i zapobiega łagodnemu trądzikowi. Namocz olejek wacikiem, a następnie zanurz go w wodzie i nakładaj na dotknięte obszary trzy razy dziennie. Sodę oczyszczoną można stosować jako peeling, mieszając z wodą i wklejając na skórę przez 30 sekund. Jest powszechnie stosowany przy trądziku opornym na leczenie. Maska owsiana działa wygładzająco i leczniczo na skórę.

Dodatkowe wskazówki dotyczące pielęgnacji skóry:
Najlepszą metodą leczenia trądziku jest pielęgnacja skóry.

 • Oczyść skórę łagodnym, nie wysychającym mydłem, aby usunąć brud i makijaż
 • Unikaj dotykania twarzy rękami lub palcami
 • Jeśli pojawi się pryszcz, przestań drapać lub ściskać pryszcz lub trądzik, ponieważ pogorszy to stan

Czy można zapobiec trądzikowi? Chociaż może to być trudne, środki ostrożności mogą zapobiec rozprzestrzenianiu się i pozbawieniu blizn

Możesz także chcieć przeczytać - 9 naturalnych i wegańskich sposobów na promienną i wolną od trądziku skórę

Autor

Dr. Ahmed Zayed

Dr Ahmed Zayed Helmy posiada licencjat z medycyny i chirurgii. Ukończył studia w 2011 roku na Uniwersytecie w Aleksandrii

Podobne posty

Pokaż wszystkie