Zaktualizowano: 2019, lipiec 15

Proces starzenia się skóry: przyczyny, oznaki, porady i leczenie

Autor By
Zrecenzowany przez Zespół ekspertów CHD
Proces starzenia się skóry: przyczyny, oznaki, porady i leczenie

Chociaż starzejąca się skóra jest faktem, spójrzmy prawdzie w oczy, nikt nie chce, aby ten fakt został wypisany na całej twarzy. Skóra jest największym organem ciała i to w niej pojawiają się najwcześniejsze oznaki starzenia.

Skóra naturalnie i stopniowo traci swoją elastyczność, zdolność zatrzymywania i zatrzymywania wilgoci oraz szybko i w dużych ilościach produkuje kolagen w miarę starzenia się. Połączone skutki tego spowolnienia kończą się trwałymi bruzdami i zmarszczkami na twarzy, szyi, dłoniach i w innych miejscach na skórze.

Ludzie też pytają

Czy produkty przeciwstarzeniowe są bezpieczne?
Co to jest Instant Wrinkle Reducer?
Czy kremy na zmarszczki naprawdę działają
Jaka jest najlepsza pielęgnacja przeciwstarzeniowa?
Co to jest Kremotex?
Co robią kremy przeciwstarzeniowe?
Jakie witaminy brać, żeby wyglądać młodziej?
Jak działają kremy Anti Aging?

Jakie są czynniki przyczyniające się do starzenia się skóry?

Skóra, jak każdy inny organ ciała, ulega naturalnemu rozkładowi. Naturalny proces starzenia jest główną przyczyną pojawiania się zmarszczek, drobnych linii i innych oznak starzenia się skóry.

Nie jest to jednak jedyna przyczyna starzenia się skóry. Inne czynniki, takie jak palenie papierosów, narażenie na zanieczyszczenie środowiska, ekspozycja na niezabezpieczone słońce, chroniczny stres fizyczny i psychiczny, zła dieta i brak ruchu, mają negatywny wpływ na skórę. Jeśli naprawdę martwisz się o swoją skórę, odwiedź naszą stronę Przegląd odnawiania światła, która może być przydatna dla zdrowia Twojej skóry.

Wewnętrzne czynniki starzenia się skóry

 • Genetyka i hormony. Naturalna degradacja organizmu jest wynikiem zmniejszonej aktywności komórkowej i wolniejszego tempa naprawy i wymiany komórek, w tym komórek skóry. DNA dzieli się wielokrotnie, aby utrzymać optymalne funkcjonowanie organizmu. Jednak po około 50 replikacjach czapeczka DNA, zwana „telomerami”, nie zachowuje swojej długości i staje się krótsza. Skracanie telomerów zagraża integralności DNA. W połączeniu z brakiem równowagi hormonalnej i ogólnym spadkiem poziomu hormonów, genetyka powoduje wysuszenie i starzenie się skóry.
 • Stres oksydacyjny. Skóra starzeje się w wyniku stresu oksydacyjnego wywołanego zarówno przez stresory środowiskowe, jak i procesy zachodzące w organizmie. Stres oksydacyjny uszkadza komórki, osłabia procesy komórkowe i powoduje rozpad włókien kolagenowych.
 • Podwyższony poziom cukru we krwi i glikacja. Wprowadzony do organizmu cukier zapoczątkowuje serię reakcji chemicznych, które ostatecznie prowadzą do uszkodzenia struktur kolagenu, a tym samym zagrażają zdrowiu skóry.

Zewnętrzne czynniki starzenia się skóry

 • Narażenie na promieniowanie UV i fotostarzenie. Słońce jest najważniejszym czynnikiem starzenia się w grzechu. Chociaż uszkodzenie może nie być widoczne od razu, uszkodzenie znajduje się pod skórą, zagrażając zdrowiu komórek skóry.
 • Narażenie na toksyny środowiskowe. Palenie papierosów i zanieczyszczenie środowiska uwalniają wolne rodniki, które uszkadzają zdrowe komórki skóry. Kumulacyjny efekt skutkuje wysuszeniem skóry, zmniejszoną aktywnością naprawy komórek oraz pojawieniem się drobnych linii i zmarszczek.

Jakie są wczesne oznaki starzenia?

Oznaki starzenia się

Wraz z wiekiem pojawia się wiele niechcianych plam, zmarszczek i zmarszczek, często spowodowanych nagromadzoną przez lata ekspozycją na słońce. Do najczęstszych oznak starzenia się skóry należą:

 • Ciemne miejsca. Znane również jako plamy starcze i plamy słoneczne są spowodowane przebarwieniami spowodowanymi uszkodzeniami słonecznymi.
 • Obwisła skóra. Wraz z wiekiem organizm traci więcej mięśni, co z kolei powoduje zwiotczenie skóry, ponieważ nie może ona mocno przylegać do tłuszczów, które zastąpiły mięśnie.
 • Sucha, matowa, pozbawiona blasku skóra. Wraz z wiekiem skóra traci swoją naturalną zdolność wychwytywania, blokowania i zatrzymywania wilgoci, co powoduje jej wysuszenie.
 • Linie i zmarszczki. Długotrwałe przebywanie na słońcu może ułatwić pojawienie się drobnych linii i zmarszczek.
 • Niejednolita skóra. Wraz z wiekiem skóra powoli traci melaninę, powodując nierówny kolor i teksturę skóry.
 • Otwarte pory. Bez odpowiedniego schematu pielęgnacji skóry pory stają się większe, zatrzymując w nich więcej oleju, kurzu i brudu.

Jak dbać o starzejącą się skórę?

Na szczególną uwagę zasługuje starzejąca się skóra.

 • Starannie i wielokrotnie nakładaj krem ​​przeciwsłoneczny w ciągu dnia. Używaj kremów przeciwsłonecznych o szerokim spektrum i współczynniku ochrony przeciwsłonecznej (SPF) 30 lub więcej.
 • Oczyszczająco-tonizująco-nawilżający. Trzymaj się prostego schematu pielęgnacyjnego: pielęgnacja oczyszczająco-nawilżająca. Umyj twarz delikatnym myciem twarzy. Uzupełnij organiczny tonik zawierający naturalne przeciwutleniacze, które pomogą skórze zwalczyć szkodliwe wolne rodniki.
 • Regularnie złuszczaj. Delikatnie złuszcz. Złuszczanie polega na liftingu zniszczonej, starej skóry oraz stymulowaniu produkcji i powierzchni nowej, młodziej wyglądającej skóry. Młodsza skóra wymaga rzadszego złuszczania, aby uniknąć uszkodzenia delikatnej skóry. Niemniej jednak raz na dwa tygodnie peeling odmładza skórę i nadaje jej naturalny różowawy blask.
 • Użyj kremu lub serum przeciwutleniającego. Badania wykazały, że witaminy A, C i E są nie tylko świetne po spożyciu, ale także stosowane bezpośrednio na skórę.
 • Zastosuj kremy przeciwstarzeniowe który zawiera retinol lub tretynoinę. Wybierz krem ​​przeciwzmarszczkowy, który zawiera również peptydy.
 • Użyj kremu pod oczy. Zwróć szczególną uwagę na bardzo delikatną i cienką skórę wokół oczu. Używaj specjalnie opracowanych kremów i serum pod oczy, aby zachować elastyczność i brak zmarszczek.
 • Zrób zabieg pielęgnacji skóry. W dzisiejszych czasach istnieje szerokie menu zabiegów terapii skóry do wyboru: terapia światłem laserowym, mikrodermabrazja, peelingi chemiczne, preparaty iniekcyjne i wypełniacze skóry. Znajdź taki, który najlepiej pasuje do Twojej skóry i problemów skórnych.

Produkty przeciwstarzeniowe, takie jak Stopklatka a procedury mogą niewiele zdziałać na starzejącą się skórę, gdy są stosowane oddzielnie. Jednak w połączeniu ze zdrowym stylem życia pozytywne wyniki są potęgowane. Ten krem ​​lub serum na twarz może zdziałać tylko tyle. Tylko Ty i Twoja wola możecie naprawdę powstrzymać lata!

Autor
Facebook Twitter

Margaux Diaz

Margaux Diaz jest inspirującą pisarką, która mocno wierzy w siłę motywacji własnej. Wierzy, że każda kobieta i mężczyzna, rz

Podobne posty

Pokaż wszystkie