Zaktualizowano: 2019, 17 sierpnia

Co to jest rak pęcherza moczowego - wszystko, co musisz wiedzieć

Tutaj możesz dowiedzieć się wszystkiego o raku pęcherza. Przeczytaj o objawach, oznakach, diagnozie, leczeniu i nie tylko.
Co to jest rak pęcherza moczowego - wszystko, co musisz wiedzieć
Rak pęcherza to rak, który zaczyna się w pęcherzu. Obrazy Shutterstock

Według National Cancer Institute rak ma ogromny wpływ na społeczeństwo w USA i na całym świecie.

Jeśli chodzi o Stany Zjednoczone, szacuje się, że w 2016 r. Zdiagnozowano około 1,685,210 nowych przypadków raka, a 595,690 osób zmarło z powodu tej ciężkiej choroby.

Najczęstsze nowotwory to rak piersi, rak płuc, chłoniak nieziarniczy, rak tarczycy, rak nerek i miedniczki nerkowej, białaczka i rak endometrium (macicy), rak prostaty, raka jelita grubego, rak odbytnicy, rak trzustkii raka pęcherza.

Jak widać, rak pęcherza moczowego występuje powszechnie w Stanach Zjednoczonych, ale niewiele o nim wiadomo.

Ten post ma na celu poinformowanie Cię o tym raku, w tym o przyczynach, typach, objawach i innych niezbędnych informacjach, które każdy powinien znać.

Co to jest rak pęcherza?

Zaczniemy od prostego przeglądu pęcherza.

Twój pęcherz to wydrążony narząd w kształcie balonu i składający się głównie z mięśni.

Główną funkcją pęcherza znajdującego się w podbrzuszu jest przechowywanie moczu do czasu, gdy osoba będzie gotowa do pójścia do łazienki i uwolnienia go.

Nerki filtrują odpady z krwi i wytwarzają mocz, który dociera do pęcherza przez dwie rurki zwane moczowodami.

Następnie mocz wypływa z pęcherza przez kolejną rurkę, zwaną cewką moczową.

U mężczyzn cewka moczowa jest dłuższa i przechodzi przez prostatę i penisa, podczas gdy u kobiet rurka jest krótsza i otwiera się przed pochwą.

Rak definiuje się jako wzrost nieprawidłowych komórek, które wypierają normalne komórki w organizmie i może wpływać na każdą tkankę lub narząd.

Dlatego rak pęcherza moczowego jest chorobą charakteryzującą się wzrostem złośliwych komórek w pęcherzu moczowym.

Należy również pamiętać, że rak pęcherza moczowego jest często związany z rakiem cewki moczowej, moczowodów i nerek.

W większości przypadków rak zaczyna się w komórkach nabłonka dróg moczowych wyściełających wnętrze pęcherza i chociaż dość powszechne, dobrą wiadomością jest to, że 7 na 10 zdiagnozowanych przypadków tej ciężkiej choroby zaczyna się we wczesnych stadiach, kiedy jest wysoce uleczalna.[1].

To powiedziawszy, jeśli rak zostanie wykryty we wczesnym stadium, pacjent nadal musi wykonać badania kontrolne, aby upewnić się, że nie wrócił.

Przeczytaj więcej o przyczynach, czynnikach ryzyka, chorobowości, leczeniu i innych ważnych informacjach poniżej.

Jak często występuje rak pęcherza?

Plansza raka pęcherza moczowego

Jak pokazano powyżej, rak pęcherza jest jednym z najczęstszych nowotworów u Amerykanów.

Ale wciąż trzeba się zastanawiać, jak często to jest.

Według American Cancer Societyw 79,030 roku zostanie zdiagnozowanych około 2017 nowych przypadków raka pęcherza moczowego.

Spośród nich 60,490 18,540 przypadków raka pęcherza moczowego będzie dotyczyło mężczyzn, a XNUMX XNUMX kobiet.

W tym roku z powodu tej ciężkiej choroby nastąpi około 16,870 12,240 zgonów; 4,630 mężczyzn i XNUMX kobiet.

Szacunki pokazują, że zachorowalność i śmiertelność z powodu tego raka wśród kobiet spada.

Chociaż liczba nowych przypadków raka pęcherza moczowego spada wśród mężczyzn, wskaźniki śmiertelności pozostają niezmienione.

W rzeczywistości ta choroba stanowi 5% wszystkich nowych nowotworów w Stanach Zjednoczonych i jest czwartym najczęstszym typem raka u mężczyzn.

The najnowsze dane pokazują, że 5-letnie przeżycie w przypadku raka pęcherza moczowego wynosi 77%, 10-letnie przeżycie 70%, a 15-letnie około 65%.

Amerykańscy mężczyźni i kobiety są w niekorzystnej sytuacji, jeśli chodzi o raka pęcherza.

Chociaż występuje na całym świecie, chorobowość i wskaźniki zachorowalności w innych krajach, takich jak Wielka Brytania, są niższe[2].

W Wielkiej Brytanii około 10,100 XNUMX nowych przypadków zdiagnozowano raka pęcherza, czyli około 28 zdiagnozowanych przypadków dziennie.

Ta ciężka choroba zajmuje 10. miejsce pod względem częstości występowania raka wśród dorosłych w Wielkiej Brytanii, ale dowody wskazują, że 42% przypadków tego raka można zapobiec.

Jakie są rodzaje raka pęcherza moczowego?

Podobnie jak w przypadku innych chorób, rak pęcherza moczowego występuje w różnych stadiach i typach.

Aby dowiedzieć się więcej o raku pęcherza, ważne jest również, aby uzyskać informacje o postępach choroby i różnych kategoriach.

Stopniowanie raka pęcherza moczowego

Inny stadia raka pęcherza zawierać:

Etapy raka pęcherza moczowego
 • Etap 0a - Wczesny rak na powierzchni wewnętrznej wyściółki pęcherza. Komórki rakowe są zgrupowane razem i lekarzom łatwo je usunąć. Na tym etapie rak nie zaatakował mięśnia ani tkanki łącznej ściany pęcherza
 • Etap 0 - Występuje tylko na wewnętrznej wyściółce pęcherza, ale nie rozprzestrzenił się do wydrążonej części pęcherza ani grubej warstwy mięśni lub tkanki łącznej. Stadium 0 jest zawsze uważane za raka o wysokim stopniu złośliwości i agresywną chorobę ze względu na możliwość wywołania choroby inwazyjnej mięśni
 • Etap I - W tym momencie rak wyrósł przez wewnętrzną wyściółkę pęcherza, ale nie rozprzestrzenił się na grubą warstwę mięśni, węzły chłonne i inne narządy
 • Etap II - Na tym etapie rak rozprzestrzenia się na grubą ścianę mięśniową pęcherza i określa się go mianem raka inwazyjnego. Jednak choroba nie rozprzestrzeniła się na węzły chłonne i inne narządy
 • Etap III - Rak rozprzestrzenia się przez ścianę mięśniową do warstwy tłuszczowej tkanki otaczającej pęcherz. W niektórych przypadkach rak pęcherza w stadium III obejmuje gruczoł krokowy u mężczyzn lub macicę i pochwę u kobiet. Ale choroba nadal nie rozprzestrzeniła się na węzły chłonne i inne narządy
 • Etap IV - Konta lub którekolwiek z poniższych: rak / guz rozprzestrzenia się na ścianę miednicy lub ścianę brzucha, ale nie na węzły chłonne i inne narządy, rak / guz rozprzestrzenił się na 1 lub więcej regionalnych węzłów chłonnych, ale nie na inne części ciała, oraz guz może, ale nie musi, rozprzestrzenić się na narządy i węzły chłonne w innych częściach ciała
 • Nawracający rak - To oczywiste, termin ten odnosi się do raka, który powraca nawet po leczeniu

Nie wszystkie przypadki raka pęcherza są takie same, głównie dlatego, że różne typy komórek w tym narządzie mogą stać się rakowe.

Rodzaj raka pęcherza zależy od rodzaju komórek pęcherza, w których zaczyna się choroba.

Podział raka pęcherza na różne rodzaje daje lekarzom możliwość zalecenia odpowiedniego leczenia pacjentowi, który może skutecznie przezwyciężyć ten ciężki stan.

Zidentyfikowano trzy główne typy raka pęcherza, które wymieniono poniżej.

Rak płaskonabłonkowy

Komórki płaskonabłonkowe definiuje się jako płaskie komórki przypominające rybie łuski.

Termin łuskowaty pochodzi od łacińskiego słowa łuska oznaczającego „łuskę ryby lub węża”.

Ciało ludzkie ma wiele tych komórek, które są zlokalizowane głównie w naskórku (zewnętrznej warstwie skóry), w przewodach pokarmowych i drogach oddechowych oraz w wyściółkach narządów wewnętrznych.

Pamiętaj, że twój pęcherz jest pusty.

Rak płaskonabłonkowy w tym przypadku jest związany z przewlekłym podrażnieniem i zapaleniem pęcherza, np. Zakażeniem lub długotrwałym stosowaniem cewnika.

Z biegiem czasu komórki te mogą stać się rakowe.

Rak płaskonabłonkowy

W przeciwieństwie do raka urotelialnego, ten typ raka pęcherza moczowego nie występuje tak często i stanowi 4% wszystkich przypadków w USA i 5% całkowita diagnoza raka pęcherza moczowego W Wielkiej Brytanii.

Zazwyczaj ta postać raka pęcherza moczowego występuje częściej w krajach rozwijających się, gdzie schistosomatoza (infekcja pasożytnicza) może prowadzić do podrażnienia i zapalenia pęcherza.

Rak urotelialny

Rak urotelialny, wcześniej znany jako rak przejściowokomórkowy, jest najczęstszym typem raka pęcherza, stanowiącym 90% wszystkie zdiagnozowane przypadki.

Wpływa na komórki urotelialne znajdujące się w pęcherzu.

Kiedy pęcherz jest pełny, komórki nabłonka dróg moczowych rozszerzają się, ale kiedy jest pusty, komórki te kurczą się.

Komórki te znajdują się również w moczowodzie i cewce moczowej, dlatego też mogą tam rozwijać się guzy.

Te konkretne komórki stykają się z odpadami znajdującymi się w moczu, np. Różnymi chemikaliami, w tym z dymem papierosowym.

Te toksyczne odpady są znane z tego, że mogą powodować lub przyczyniać się do powstawania raka.

Rak gruczołowy

Gruczolakorak to rodzaj raka, który zaczyna się w gruczołach wyściełających wnętrze narządów.

W tym przypadku rak rozwija się w komórkach znajdujących się w gruczołach wydzielających śluz w pęcherzu.

Rak gruczołowy pęcherza jest bardzo rzadki w Stanach Zjednoczonych i występuje tylko w 2% wszystkich przypadków raka pęcherza.

W większości przypadków ten typ raka jest inwazyjny[3].

Mięsak

Mięsak to rzadki rodzaj raka; istnieje ponad 50 typów mięsaków, ale możemy je podzielić na dwie główne kategorie: kostniakomięsak (mięsak kości) i mięsak tkanek miękkich[4].

Jeśli chodzi o raka pęcherza, mięsak zaczyna się w warstwie tłuszczowej lub mięśniowej narządu.

Rak anaplastyczny drobnokomórkowy

Rak anaplastyczny drobnokomórkowy jest rzadkim typem raka pęcherza moczowego, który z dużym prawdopodobieństwem rozprzestrzenia się na inne narządy i tkanki.

Chociaż rzadki, drobnokomórkowy rak anaplastyczny jest agresywny i zwykle rozpoznawany w zaawansowanych stadiach i ma wysoki potencjał przerzutowy.

Ze względu na agresywny charakter i późną diagnozę ten typ raka pęcherza ma zwykle gorsze wyniki.

Rak wtórny

Powszechnie wiadomo, że w miarę postępu choroby rak może przenosić się na inne narządy i tkanki.

W niektórych przypadkach rak atakuje inne części ciała, a następnie rozprzestrzenia się do pęcherza, co nazywa się rakiem wtórnym.

Najczęściej nowotwory prostaty, odbytnicy, szyjki macicy, jajnika i macicy mogą również rozprzestrzeniać się i dotrzeć do pęcherza.

WAŻNY: Chociaż rak pęcherza zwykle atakuje określone komórki w pęcherzu, w niektórych przypadkach rak może również wpływać na więcej niż jeden typ komórek.

Rodzaje raka pęcherza moczowego oparte na inwazyjności

Oprócz kategoryzacji raka pęcherza moczowego na podstawie komórek i obszaru zachorowania, możemy również klasyfikować chorobę ze względu na jej inwazyjność.

Dlatego rak pęcherza może być:

Rak pęcherza moczowego oparty na inwazyjności
 • Nieinwazyjny dla mięśni - Rak zwykle wrasta w blaszkę właściwą (cienką warstwę luźnej tkanki łącznej otoczkowej). Innym terminem określającym ten typ raka pęcherza jest „rak powierzchowny”. Lekarze i naukowcy unikają używania tego terminu, ponieważ może on sugerować, że rak nie jest poważny
 • Inwazyjny dla mięśni - Rak wrastający w mięsień ściany pęcherza. W niektórych przypadkach ten rak może rozprzestrzenić się na otaczające tkanki poza pęcherzem, a także na warstwy tłuszczowe
 • Rak przejściowokomórkowy - Rak zaczyna się w miedniczce nerkowej, części nerki, w której mocz zbiera się, zanim trafi do pęcherza. Chociaż rak nerki jest zwykle leczony jak rak pęcherza, ponieważ wpływa na komórki urotelialne.

Zróżnicowanie na podstawie ocen

Innym sposobem kategoryzacji raka pęcherza moczowego jest wygląd komórek nowotworowych pod mikroskopem.

Ten proces jest określany jako stopień guza.

Dlatego rak pęcherza może być:

 • Niska ocena - Komórki wyglądem i organizacją są bliższe normalnym komórkom. Ten typ guza rośnie wolniej i nie atakuje ściany mięśniowej
 • Wysoka ocena - Komórki wyglądają nieprawidłowo i nie przypominają żadnych normalnych tkanek. Ta postać raka pęcherza rozwija się bardziej agresywnie i prawdopodobnie rozprzestrzeni się na inne narządy i tkanki u chorego

Jakie są przyczyny raka pęcherza moczowego?

Jak pokazano powyżej, rak pęcherza pojawia się, gdy komórki w tym narządzie zaczynają rosnąć nieprawidłowo.

Zamiast prawidłowo rosnąć i dzielić się, tworzą mutacje, które powodują, że rozmnażają się poza kontrolą.

Te nieprawidłowe komórki powodują raka.

Ale co sprawia, że ​​zachowują się w ten sposób?

Niestety, dokładna przyczyna raka pęcherza nadal pozostaje nieznana, naukowcy spekulują, że rolę odgrywa kombinacja różnych czynników.

Poniżej możesz zobaczyć podstawowe zestawienie przyczyn, które przyczyniają się do powstawania raka pęcherza.

Genetyka

Twoje geny odgrywają ważną rolę w ogólnym stanie zdrowia i samopoczuciu.

Szeroki wachlarz chorób i schorzeń jest silnie związanych z genami człowieka, a rak pęcherza nie jest wyjątkiem.

W rzeczywistości zmiany w genetycznym DNA są uważane za jedną z najczęstszych przyczyn raka pęcherza - wyjaśniają naukowcy.

The American Cancer Society wyjaśnia, że ​​niektóre geny kontrolują wzrost, podział na nowe komórki i śmierć komórek.

Geny, które pomagają komórkom rosnąć, dzielić się i pozostać przy życiu, nazywane są onkogenami, podczas gdy geny, które regulują podział komórek, naprawiają błędy w DNA lub powodują śmierć komórki, nazywane są genami supresorowymi nowotworów.

Zasadniczo rak pęcherza może być spowodowany mutacjami, które włączają onkogeny i wyłączają geny supresorowe guza.

W większości przypadków, aby komórka stała się rakiem, potrzebna jest więcej niż jedna zmiana genu.

Dowody wskazują, że mutacje genetyczne w genach chromosomalnych, takich jak FGFR3, RB1, HRAS, TP53, TSC1 i inne są silnie związany z rakiem pęcherza.

Palenie

Palenie

The Raporty CDC że palenie papierosów jest główną przyczyną chorób i zgonów, którym można zapobiec w USA.

Każdego roku z powodu palenia dochodzi do ponad 480,000 1 zgonów, co stanowi około 5 na XNUMX przypadków śmierci.

Szokująco, około 15 na 100 dorosłych Amerykanów w wieku 18 lat i starszych paliło papierosy w 2015 roku (ostatni rok, dla którego dostępne są dane).

Dokładniej, 36.5 miliona dorosłych Amerykanów pali, podczas gdy około 16 milionów ludzi cierpi na choroby związane z paleniem.

Dlaczego to jest ważne?

Choć mogłoby się wydawać, że palenie nie ma związku z rakiem pęcherza, jest uważane za jedną z najczęstszych przyczyn tej ciężkiej choroby.

Dzieje się tak głównie z powodu toksyn pochodzących z dymu papierosowego, które pozostają w organizmie i przechodzą przez niego z moczem.

Związek między paleniem a rakiem pęcherza nie jest niczym nowym, potwierdziły to liczne badania.

Na przykład badanie z JAMA odkryli, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą rozwinąć raka pęcherza w wyniku palenia, a ryzyko jest najwyższe w przypadku obecnych palaczy.

Narażenie na chemikalia

Długotrwała ekspozycja na różne chemikalia jest kolejną przyczyną raka pęcherza i występuje głównie u osób, które są narażone na te związki w środowisku pracy.

Na przykład substancje chemiczne zwane aminami aromatycznymi, takie jak beta-naftyloamina i benzydyna, czasami występujące w farbach do włosów, są dobrze znane ze swojej zdolności do wywoływania raka pęcherza.

Ponadto branże, w których pracownicy są narażeni na chemikalia powodujące raka pęcherza, obejmują skórę, gumę, tekstylia, druk oraz produkty związane z farbami.

Jedno z badań wykazało, że narażenie na arsen w wodzie pitnej przy stężeniach wyższych niż 300 µg / l może prowadzić do tej ciężkiej choroby.

Jakie są czynniki ryzyka raka pęcherza moczowego?

Prawda jest taka, że ​​każdy może zachorować na raka pęcherza, ale niektórzy ludzie są bardziej narażeni.

Najczęstsze czynniki ryzyka, które zwiększają Twoje szanse na rozwój tej choroby, są następujące:

Czynniki ryzyka raka pęcherza moczowego
 • Dieta bogata w azotany lub bogata w mięso i tłuste potrawy
 • Wiek - ryzyko zachorowania na raka pęcherza zwiększa się wraz z wiekiem, ponad 70% pacjentów ma więcej niż 65 lat
 • Będąc mężczyzną, tj. Mężczyźni są 3 do 4 razy bardziej narażeni na raka pęcherza niż kobiety
 • Przewlekła infekcja pęcherza
 • Przewlekłe zapalenie i podrażnienia pęcherza
 • Wrodzone wady pęcherza
 • Wczesna menopauza
 • Narażenie na arszenik w wodzie pitnej
 • Narażenie na chemikalia
 • Historia rodzinna raka pęcherza moczowego
 • Posiadanie innych schorzeń, w tym cukrzyca, uraz rdzenia kręgowego, twardzina układowa, choroba Leśniowskiego-Crohna i przeszczep nerki
 • Posiadanie jakiejś formy choroby pasożytniczej, takiej jak schistosomatoza
 • Niewystarczające spożycie płynów
 • Zespół Lyncha, dziedziczna choroba, która wcześniej była znana jako dziedziczny rak jelita grubego niepolipowatego, również zwiększa ryzyko raka pęcherza
 • Brak dzieci, tj. Kobiety, które urodziły dzieci, są narażone na mniejsze ryzyko zachorowania na raka pęcherza
 • Nadwaga i otyłość, niektóre badania pokazują, że noszenie dodatkowego ciężaru to jeszcze jedna inna czynnik ryzyka raka pęcherza
 • Osobista historia raka pęcherza moczowego
 • Rasa - biali dorośli są bardziej zagrożeni niż osoby pochodzenia afroamerykańskiego, azjatyckiego i latynoskiego
 • Siedzący tryb życia
 • Palenie
 • Niektóre leki i suplementy diety, takie jak Actos (piogliatazon) i kwas arystolochowy (głównie z roślin z rodziny Aristolochia)
 • W trakcie chemioterapii i radioterapii

Pomimo szerszego występowania raka pęcherza moczowego wśród białych mężczyzn, szacunki ujawniają istotne różnice we wskaźnikach przeżycia pod względem pochodzenia etnicznego.

Jedno z badań wykazało, że mieli Afroamerykanie choroba wyższego stopnia niż rasy kaukaskiej, Latynosów i innych.

W rzeczywistości pięcioletnie wskaźniki przeżycia specyficznego dla choroby były konsekwentnie gorsze dla czarnych niż inne grupy etniczne.

Jakie są objawy raka pęcherza moczowego?

Objawy raka pęcherza moczowego

W niektórych przypadkach osoba dotknięta chorobą nie doświadcza objawów związanych z rakiem pęcherza, podczas gdy w innych przypadkach przyczyna objawów jest związana z inną chorobą.

Najczęstszym objawem raka pęcherza moczowego jest krwiomocz lub zakrzepy krwi w moczu.

W 9 na 10 przypadków raka pęcherza pacjenci doświadczają tego objawu.

Należy wspomnieć, że krwiomocz nie jest bolesny[5].

Możesz zobaczyć krew w moczu i zwykle wygląda ona na jaskrawoczerwoną, ale w niektórych przypadkach może wyglądać na ciemnobrązową.

To powiedziawszy, czasami krew jest obecna w moczu, ale w mniejszych ilościach i jest trudna do zauważenia.

Krew i skrzepy krwi w moczu nie muszą być trwałe; ten objaw może pojawiać się i znikać. Jak tylko zauważysz ten objaw, skontaktuj się z lekarzem

Inne objawy związane z tym rakiem to:

 • Wielokrotne oddawanie moczu w ciągu nocy
 • Uczucie potrzeby oddania moczu, ale nie oddawanie moczu
 • Częste ZUM (infekcje dróg moczowych)
 • Bolesne oddawanie moczu
 • Ból miednicy
 • Częste oddawanie moczu w małych ilościach

W zaawansowanych przypadkach raka pęcherza u pacjentów mogą wystąpić następujące objawy:

 • Niedokrwistość
 • Ból pleców
 • Bóle kości
 • Całkowita niezdolność do oddawania moczu
 • Ból w okolicy odbytu, odbytu i miednicy
 • Obrzęk stóp
 • Utrata masy ciała

Ze względu na podobieństwo objawów raka pęcherza moczowego do innych schorzeń tego narządu, zdecydowanie zaleca się wizytę u lekarza w celu uzyskania trafnej diagnozy i odpowiedniego leczenia.

Jak rozpoznaje się raka pęcherza?

Ogólnie rzecz biorąc, należy zgłosić się do lekarza zawsze, gdy wystąpią problemy z oddawaniem moczu, a zwłaszcza jeśli zauważy się również krew.

Poważnym błędem jest ignorowanie tych objawów i nadzieja, że ​​ustąpią. Podczas wizyty u lekarza powinieneś wspomnieć o wszystkich objawach, których doświadczasz, nawet jeśli przypuszczasz, że nie są one ważne.

Nie zdziw się również, jeśli pracownik służby zdrowia zapyta Cię o historię raka pęcherza moczowego w rodzinie lub problemy dotyczące tej części ciała.

Lekarz może również zapytać, czy jesteś palaczem, czy nie.

Na podstawie dostarczonych informacji i badania przedmiotowego (w tym badanie odbytnicy, prostaty, miednicy) lekarz podejrzewa, że ​​problemem jest rak pęcherza moczowego, ale aby wykluczyć inne schorzenia i postawić dokładną diagnozę, zleci inne badania.

Twój lekarz może również zlecić badanie moczu i posiew moczu w celu sprawdzenia obecności krwi, infekcji i nieprawidłowych komórek.

Oprócz tego badanie moczu może służyć do poszukiwania markerów nowotworowych (oznak raka).

Inne testy obejmują

Cystoskopia
 • Cystoskopia Zawiera wąską rurkę zawierającą kamerę i system oświetlenia, który jest wprowadzany do pęcherza przez cewkę moczową. Zasadniczo ten test pozwala lekarzowi uzyskać jasny wgląd w Twój pęcherz i zidentyfikować potencjalne problemy. Na przykład cystoskop może również pobierać próbki komórek do biopsji. Cystoskopia jest zwykle wykonywana w znieczuleniu miejscowym, ale w razie potrzeby lekarz może również zdecydować się na znieczulenie ogólne
 • Biopsja - Próbki pobrane metodą cystoskopii są badane za pomocą procedury zwanej przezcewkową resekcją guza pęcherza (TURBT). Ta sama procedura może również pomóc w leczeniu raka pęcherza
 • Testy obrazowe - Te testy pokazują, jak daleko rozprzestrzenił się rak w organizmie. Obejmują one pyelogram, CT i USG. Podczas pyelogramu do pęcherza wprowadzany jest kontrastowy barwnik, który obrysowuje ten i inne narządy, dzięki czemu guzy są widoczne na zdjęciu rentgenowskim. Z drugiej strony CT pomaga lekarzowi określić kształt, wielkość i położenie raka, a USG określa rozmiar guzów i pokazuje, czy rak rozprzestrzenił się na inne narządy i tkanki
 • Cytologia moczu - Procedura, w której mocz jest analizowany pod mikroskopem w celu wykrycia komórek rakowych

Jeśli te testy wykażą, że pacjent ma raka pęcherza, lekarz przystępuje do określenia stadium, stopnia i rodzaju choroby.

Jak pokazano powyżej, znajomość tych informacji pozwala lekarzom zalecić skuteczne leczenie.

Jakie są możliwości leczenia raka pęcherza moczowego?

Opcje leczenia raka pęcherza moczowego

Leczenie raka pęcherza zależy od rodzaju i stopnia zaawansowania.

Oczywiście największą szansą na przezwyciężenie tej choroby jest wizyta u lekarza, gdy tylko zauważysz objawy i natychmiastowa diagnoza.

Leczenie zwykle obraca się wokół czterech opcji wymienionych poniżej.

Chirurgia

Najczęstszym sposobem leczenia raka pęcherza jest zdecydowanie zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu guza i otaczającej go zdrowej tkanki.

Ponownie, rodzaj operacji zależy od stadium lub stopnia raka.

Poniżej możesz zobaczyć najczęstsze opcje chirurgiczne:

 • firma - Jak widać powyżej, ta procedura jest wszechstronna i może być stosowana zarówno w diagnostyce, jak i leczeniu raka pęcherza. Podczas tego zabiegu chirurg wprowadza cystoskop przez cewkę moczową do pęcherza pacjenta i usuwa guz. Chociaż operacja może wyeliminować nieinwazyjnego raka pęcherza moczowego, lekarz prawdopodobnie zaleci dodatkowe metody leczenia, aby zmniejszyć ryzyko nawrotu. U pacjentów, u których zdiagnozowano raka pęcherza naciekającego mięśnie, konieczne jest dodatkowe leczenie, aby całkowicie usunąć chorobę
 • Cystektomia - Usunięcie pęcherza oraz, w niektórych przypadkach, otaczających tkanek i narządów. U pacjentek można usunąć macicę, jajowody, jajniki i część pochwy. U mężczyzn chirurg może usunąć gruczoł krokowy i cewkę moczową. Lekarz może również wykonać częściową cystektomię i usunąć tylko część pęcherza
 • Odprowadzenie moczu - U pacjentów, którzy przeszli cystektomię, chirurg tworzy nowy sposób oddawania moczu. Aby wykonać to zadanie, używa odcinka jelita cienkiego lub okrężnicy, aby skierować mocz do stomii lub stomii poza ciałem.

Chemioterapia

Głównym celem chemioterapii jest stosowanie leków niszczących komórki nowotworowe lub minimalizujących wielkość guzów, aby można je było usunąć podczas operacji.

Zasadniczo chemioterapię można stosować w leczeniu raka pęcherza moczowego przed lub zaraz po zabiegu chirurgicznym.

Typowy schemat chemioterapii składa się z określonej liczby cykli podawanych w określonym czasie.

Leczenie można podawać dożylnie, doustnie lub do pęcherza za pomocą cewnika.

Na podstawie stopnia i rodzaju raka pęcherza lekarz może określić najlepszą dla Ciebie opcję chemioterapii. Te opcje obejmują:

Chemioterapia
 • Chemioterapia ogólnoustrojowa (całego ciała) - Przedostaje się do krwiobiegu i wpływa na komórki rakowe w całym organizmie. Zwykle podaje się go za pomocą rurki IV (dożylnej) wprowadzonej do żyły za pomocą igły, ale pacjent może również przyjmować tabletki
 • Chemioterapia dopęcherzowa - W przeciwieństwie do chemioterapii ogólnoustrojowej, którą stosuje onkolog, zabieg ten wykonuje urolog. Tutaj pigułki są dostarczane do twojego penisa za pomocą cewnika, który został zainteresowany przez cewkę moczową. Ważne jest, aby wspomnieć, że to leczenie raka pęcherza niszczy powierzchowne komórki nowotworowe, ale nie jest w stanie dotrzeć do komórek nowotworowych w ścianie pęcherza lub stresu nowotworowego, który wpłynął również na inne narządy w twoim ciele

Leki podawane podczas chemioterapii mogą wpływać na inne, zdrowe komórki organizmu. Najczęstsze skutki uboczne z tego powodu to:

 • utrata apetytu
 • Zaparcie lub biegunka
 • Zmęczenie
 • Wypadanie włosów
 • Wyższe ryzyko infekcji
 • Zwiększone krwawienie i siniaczenie
 • Owrzodzenia jamy ustnej
 • Nudności
 • Wymioty

Oczywiście te skutki uboczne nie oznaczają, że ich również doświadczysz.

Terapia biologiczna

Terapia biologiczna, zwana także immunoterapią, działa na rzecz wzmocnienia naturalnych mechanizmów obronnych organizmu w walce z rakiem i jest zalecana pacjentom z wczesnymi stadiami raka pęcherza.

Zabieg ten polega na wykorzystaniu materiałów wytworzonych przez organizm lub w laboratorium w celu namierzenia i poprawy funkcjonowania układu odpornościowego.

Immunoterapia raka pęcherza moczowego zwykle obejmuje lek o nazwie Bacillus Calmette-Guerin (BCG), niewielką bakterię, która również powoduje gruźlicę.

Lek jest wprowadzany bezpośrednio do pęcherza przez cewnik pacjenta.

Tam lek przyciąga i aktywuje komórki układu odpornościowego, które następnie są w stanie znaleźć komórki związane z rakiem pęcherza.

Radioterapia

Podstawową rolą radioterapii jest zabijanie komórek nowotworowych za pomocą promieni rentgenowskich o dużej dawce lub innych promieni o wysokiej energii.

Leczenie jest zwykle łączone z innymi opcjami terapii raka pęcherza.

Na przykład można go podać przed lub po operacji, a pacjent może go otrzymać w trakcie chemioterapii.

Najczęstszym rodzajem leczenia jest radioterapia wiązką zewnętrzną podawaną z aparatu na zewnątrz ciała.

W przypadkach, gdy zabieg obejmuje radioterapię z użyciem implantów, nazywane jest radioterapią wewnętrzną lub brachyterapią.

Radioterapia wiąże się z efektami ubocznymi, takimi jak podrażnienie skóry, nudności i wymioty, biegunka, zmęczenie, dyskomfort w pęcherzu, krwiomocz.

WAŻNY: Możliwe jest skuteczne leczenie raka pęcherza moczowego i przezwyciężenie tego problemu zdrowotnego, osoby, które przeżyły raka, powinny regularnie odwiedzać lekarza, stosować się do dostarczonych instrukcji i wykonywać różne testy, które sprawdzają, czy choroba powraca, czy nie.

Radzenie sobie z rakiem pęcherza

Radzenie sobie z rakiem pęcherza

Zdiagnozowanie raka pęcherza może być trudne do zniesienia i radzenia sobie z nim, przede wszystkim dlatego, że słowo „rak” automatycznie oznacza, że ​​wszystko się dla nas skończyło.

Jak widzieliście powyżej, pokonanie raka pęcherza jest całkowicie możliwe, ale oprócz skutecznego leczenia, trzeba też wiedzieć, jak sobie z nim radzić.

Po pierwsze, zacznij od radzenia sobie ze skutkami ubocznymi spowodowanymi leczeniem raka pęcherza.

Chociaż te terapie są skuteczne, nadal mogą powodować działania niepożądane, których nasilenie różni się w zależności od stadium i rodzaju choroby.

Chociaż lekarz poinformuje Cię o wszystkim, co powinieneś wiedzieć o chemioterapii, nie czuj się źle, zadając więcej pytań.

Zachęcamy również do uzyskania informacji o możliwościach leczenia i potencjalnych skutkach ubocznych.

Wiedząc, czego możesz się spodziewać, łatwiej unikniesz typowych pułapek.

Oprócz radzenia sobie z chemioterapią i innymi rodzajami leczenia, musisz także nauczyć się radzić sobie z efektami emocjonalnymi i społecznymi.

Diagnoza raka może wywołać szeroką gamę emocji, od smutku po wściekłość.

Chociaż łatwo jest znaleźć te informacje w Internecie, nie lekceważ potęgi spotkania z terapeutą, który może pokazać ci, jak radzić sobie z fizycznym ciężarem choroby.

Leczenie raka pęcherza może również budzić obawy dotyczące sytuacji finansowej.

Zabiegi te nie są tanie, a pacjentom, którzy mają ograniczony budżet, może być trudno całkowicie skupić się na terapii.

W Internecie można znaleźć wiele zasobów, w tym pod adresem Cancer.Net, które mają na celu poinformowanie Cię, jak rozumieć koszty związane z leczeniem raka, wskazówki dotyczące organizowania informacji finansowych i nie tylko.

Co możesz dołączyć:

 • Połącz się z innymi osobami, które przeżyły raka pęcherza.
 • Miej harmonogram badań kontrolnych blisko siebie i staraj się nie przegapić wizyty.
 • Dostosuj swoją dietę.
 • Ćwicz co najmniej 30 minut dziennie, przez większość dni w tygodniu.

Jakie są sposoby zapobiegania rakowi pęcherza?

Pamiętaj, że nawet jeśli rakowi pęcherza moczowego nie można całkowicie i całkowicie zapobiec, jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby zminimalizować ryzyko jego rozwoju.

Nawet jeśli miałeś wcześniej raka pęcherza, nadal możesz zapobiec jego nawrotowi.

Zdrowy styl życia jest zawsze ważny i może pomóc zminimalizować ryzyko rozwoju choroby.

Oto kilka przydatnych wskazówek dotyczących zapobiegania, o których należy pamiętać:

Quit Smoking
 • Quit Smoking - Jak widać powyżej, palenie jest główną przyczyną i czynnikiem ryzyka raka pęcherza. W ten sposób rakotwórcze chemikalia nie gromadzą się w pęcherzu. Nie trzeba wspominać, że palenie jest głównym czynnikiem ryzyka wielu schorzeń. Dzięki temu możesz zminimalizować ryzyko raka pęcherza i jednocześnie poprawić swoje zdrowie
 • Unikaj narażenia na chemikalia przemysłowe - Stosuj odpowiednią ochronę w pracy, tak jak przy paleniu, w ten sposób toksyczne lub rakotwórcze chemikalia nie będą gromadzić się w Twoim pęcherzu
 • Utrzymuj wagę w zdrowym zakresie - Nadwaga lub otyłość narażają Cię na większe ryzyko zachorowania na raka pęcherza, dlatego powinieneś regularnie ćwiczyć, aby zminimalizować to ryzyko
 • Zdrowa dieta - Dobrze zbilansowana dieta idzie w parze z regularnymi ćwiczeniami. Siedzący tryb życia jest kolejnym czynnikiem ryzyka raka pęcherza. Ogranicz lub unikaj spożycia słodkich pokarmów i tłuszczów trans oraz zwiększ spożycie owoców i warzyw oraz innych pokarmów bogatych w witaminy, minerały, przeciwutleniacze i błonnik
 • Pozostań nawodniony - Zwiększ dzienne spożycie płynów, ale upewnij się, że koncentrujesz się głównie na wodzie. Woda pomaga zwiększyć wydalanie moczu i natychmiast wypłukuje z organizmu substancje chemiczne powodujące raka
 • Konsultacja medyczna - Jeśli zażywasz leki, skonsultuj się z lekarzem, aby sprawdzić, czy mogą one prowadzić do niepożądanych scenariuszy. Nie wahaj się również zapytać lekarza o suplementy diety, czy są one bezpieczne i kiedy je przyjmować

Wnioski

Rak pęcherza atakuje, jak już wiesz, twój pęcherz i pojawia się w różnych formach, typach i etapach.

Objawy tego raka są podobne do innych schorzeń tego narządu, dlatego konsultacja z lekarzem jest niezbędna, aby uzyskać odpowiednie, skuteczne leczenie.

Dostępne są różne opcje leczenia, które lekarz zaleca w zależności od rodzaju choroby.

Kredyty obrazowe
Wyróżniony obraz: istockphoto.com
Obrazy wysyłane pocztą: medindia.net, hexvix.com, więcej informacji o raku, istockphoto.com
Referencje
[1] https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/bladder-cancer/symptoms-causes/syc-20356104
[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27370177
[3] https://www.cancer.net/cancer-types/bladder-cancer/introduction
[4] https://www.cancer.org/cancer/soft-tissue-sarcoma/about/soft-tissue-sarcoma.html
[5] https://www.uptodate.com/contents/bladder-cancer-diagnosis-and-staging-beyond-the-basics
[6] Cancer Statistics, National Cancer Institute https://www.cancer.gov/about-cancer/understanding/statistics
[7] Bladder Cancer Statistics, Cancer Research UK https://www.cancerresearchuk.org/health-professional/cancer-statistics/statistics-by-cancer-type/bladder-cancer#heading-Zero
[8] Rak pęcherza moczowego: stadia i stopnie, Cancer.Net https://www.cancer.net/cancer-types/bladder-cancer/stages-and-grades
[9] Co powoduje raka pęcherza? Amerykańskie Towarzystwo Nowotworowe https://www.cancer.org/cancer/bladder-cancer/causes-risks-prevention/what-causes.html
[10] Obecne palenie papierosów wśród dorosłych w Stanach Zjednoczonych, CDC https://www.cdc.gov/tobacco/data_statistics/fact_sheets/adult_data/cig_smoking/index.htm
[11] Sun JW, Zhao LG, Yang Y i wsp., Otyłość i ryzyko raka pęcherza: metaanaliza dawka-odpowiedź z 15 badań kohortowych. PLoS One, marzec 2015 r., Doi: 10.1371 / journal.pone.0119313 https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0119313
[12] Yee DS, Ishill NM, Lowrance WT, Herr HW, Elkin EB. Różnice etniczne w przeżywalności raka pęcherza moczowego. Urologia. 2011; 78 (3): 544-549. doi: 10.1016 / j.urology.2011.02.042. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3710780/
Autor
Facebook Twitter

Dr Dalal Akoury, MD

Dr Akoury jest założycielem i dyrektorem medycznym AWAREmed Health and Wellness Resource Centre. Praktyki dr Dalal Akoury, Cellula

Podobne posty

Pokaż wszystkie