Zaktualizowano: 2019, lipiec 8

Jakie są przyczyny i objawy wysokiego ciśnienia krwi?

Jakie są przyczyny i objawy wysokiego ciśnienia krwi?

Ciśnienie krwi odnosi się do siły krwi, którą serce pompuje do różnych części ciała. Serce jest odpowiedzialne za pompowanie krwi do naczyń krwionośnych przenoszących natlenioną krew w całym organizmie. Wysokie ciśnienie krwi, nazywane również nadciśnieniem, jest niebezpiecznym stanem medycznym, ponieważ serce musi pracować ciężej, aby pompować krew. Przyczynia się do miażdżycy lub stwardnienia tętnic i może prowadzić do problemy sercowo-naczyniowe. Może nawet ostatecznie spowodować niewydolność serca. Dlatego ważne jest, aby zwrócić się o pomoc lekarską, jeśli masz wysokie ciśnienie krwi.

Co to jest wysokie ciśnienie krwi?

Wysokie ciśnienie krwi (HBP) to przewlekła choroba, w której ciśnienie krwi w tętnicach jest podwyższone. Inaczej mówiąc, ciśnienie krwi jest miarą siły nacisku krwi na naczynia krwionośne. Następnie serce pompuje krew do tętnic, które rozprowadzają się po całym ciele. W terminologii medycznej znane jest również jako nadciśnienie.

Wysokie ciśnienie krwi może być czynnikiem ryzyka przewlekłej choroby nerek, udaru lub tętniaka. Z drugiej strony nadciśnienie jest w dużej mierze związane z wiekiem, stylem życia, dietą, stresem i innymi czynnikami. W zależności od pomiaru ciśnienia istnieje dwa stadia nadciśnienia.

 • Wysokie ciśnienie krwi stopnia 1: 140 - 159 powyżej 90 - 99
 • Wysokie ciśnienie krwi stopnia 2: 160 i więcej powyżej 100 i więcej

Kiedy pojawia się wysokie ciśnienie krwi, zmusza serce do cięższej pracy, obciążając serce, co prowadzi do rozwoju niewydolności serca.

Normalne ciśnienie krwi

Normalne ciśnienie krwi

Normalny ciśnienie krwi odczyt wynosi 120 powyżej 80 (120/80) lub mniej. W przypadku odczytu ciśnienia krwi 120-139 powyżej 80-89, jest ono klasyfikowane jako stan przednadciśnieniowy, który wymaga konsultacji z lekarzem w celu odpowiedniego leczenia. Wysokie ciśnienie krwi w 1. etapie występuje, gdy odczyt wynosi 140-159 powyżej 90-99. Wysokie ciśnienie krwi w 2. etapie występuje, gdy odczyt wynosi 160 i powyżej 100 i więcej. W przypadku osób w wieku powyżej 60 lat 150 powyżej 90 lat jest już uważanych za wysokie ciśnienie krwi. Bardzo ważne jest, aby osoby z wysokim ciśnieniem krwi skonsultowały się z lekarzem w celu ustalenia właściwego sposobu postępowania w celu jego obniżenia.

Co powoduje wysokie ciśnienie krwi?

Nie ma konkretnego wyjaśnienia, co powoduje wysokie ciśnienie krwi w większości przypadków. Nazywa się to nadciśnieniem pierwotnym lub pierwotnym. Zwykle niewielkie zwężenie tętnic, które zwiększa przepływ krwi, co z kolei podnosi ciśnienie krwi. Jednak przyczyna zwężenia tętnic jest niejasna. Może to być stres, starzenie się, genetyka, styl życia, otyłość i szereg czynników środowiskowych.

Z drugiej strony przewlekła choroba nerek lub problemy hormonalne to stany, które powodują wysokie ciśnienie krwi. Nazywa się to nadciśnieniem wtórnym.

Przyczyny wysokiego ciśnienia krwi

Istnieją dwie kategorie przyczyn nadciśnienia. Nadal nie określono dokładnej przyczyny pierwotnego nadciśnienia lub pierwotnego ciśnienia krwi. W przypadku wtórnego nadciśnienia istnieje przyczyna, na przykład niektóre leki i choroba nerek. Chociaż nadal nie ma znanej przyczyny istotnego nadciśnienia tętniczego, istnieją istotne dowody na to, że pewne czynniki ryzyka zwiększają ryzyko rozwoju nadciśnienia. Tutaj jest kilka z nich:

Palenie

Palenie zwęża naczynia krwionośne, co może powodować nadciśnienie. Zmniejsza również zawartość tlenu we krwi, dzięki czemu serce kompensuje, szybciej pompując, co powoduje wzrost ciśnienia krwi.

Z nadwagą lub otyłością

Badania wykazały, że osoby z nadwagą i otyłością są bardziej narażone na nadciśnienie w porównaniu z osobami o normalnej wadze. Jeśli masz nadwagę lub otyłość, odnieś się do wskaźnika masy ciała (BMI) jako wskazówki.

Brak aktywności fizycznej

Siedzący tryb życia zwiększa ryzyko wystąpienia wysokiego ciśnienia krwi. Regularne ćwiczenia sercowo-naczyniowe to jeden ze sposobów na zmniejszenie ryzyka rozwoju choroby. Nawet dwie 30-minutowe sesje tygodniowo mogą mieć znaczenie, szczególnie w połączeniu ze zdrową, zbilansowaną dietą.

Za dużo spożycia soli

Według badań przeprowadzonych przez University of Michigan Health System społeczeństwa, które nie spożywają dużo soli, mają niższe ciśnienie krwi w porównaniu z miejscami, w których ludzie spożywają dietę bogatą w sól. Problem w tym, że Amerykanie spożywają około dwukrotnie więcej soli niż zalecane dzienne spożycie.

Wysoko-tłuszczowa dieta

Pracownicy służby zdrowia zalecają zmniejszenie spożycia tłuszczów nasyconych, które znajdują się w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak wołowina i wieprzowina. Tłuszcze Tran, które zwykle znajdują się w fast foodach, są również złe i mogą przyczyniać się do rozwoju wysokiego ciśnienia krwi. Tłuszcz z roślin i ryb (tłuszcz jednonienasycony) jest ogólnie dobry dla organizmu i może pomóc w poprawie zdrowia układu sercowo-naczyniowego.

Za duże spożycie alkoholu

Badania wykazały, że osoby, które regularnie piją, mają wyższe skurczowe ciśnienie krwi w porównaniu z osobami, które nie piją. Jednak niektóre badania wykazały, że jedna do dwóch porcji czerwonego wina lub piwa dziennie może poprawić zdrowie serca. Cokolwiek w nadmiarze może zwiększyć ryzyko rozwoju nadciśnienia.

Wiek

Im jesteś starszy, tym większe jest ryzyko wystąpienia nadciśnienia. Dlatego musisz bardziej uważać na swoją dietę i musisz regularnie ćwiczyć.

Historia rodziny lub genetyka

Jeśli masz w rodzinie nadciśnienie tętnicze, masz znacznie większe ryzyko rozwoju choroby. Istnieje 8 wspólnych różnic genetycznych, które mogą zwiększać ryzyko nadciśnienia tętniczego, zidentyfikowane w międzynarodowych badaniach naukowych.

Pochodzenie etniczne

Badania wskazują, że osoby pochodzenia afrykańskiego lub południowoazjatyckiego mają zwiększone ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego w porównaniu z osobami z przodkami indiańskimi lub kaukaskimi.

Napięcia

Wysokie poziomy stres w dłuższych okresach mają negatywny wpływ na ciśnienie krwi. Badanie przeprowadzone przez naukowców z University of Texas wykazało, że osoby pracujące w wysokim stresie są bardziej narażone na rozwój nadciśnienia, chyba że stosują dobre techniki radzenia sobie ze stresem.

Warunki medyczne

Niektóre schorzenia, takie jak cukrzycaproblemy z nadnerczami, zaburzenia tarczycy a przewlekła choroba nerek może również powodować nadciśnienie.

Oznaki wysokiego ciśnienia krwi

Objawy nadciśnienia różnią się w zależności od wieku, stylu życia, diety, stresu i wielu innych czynników, które należy wziąć pod uwagę.

Nie ma żadnego ostrzeżenia, czy masz nadciśnienie, czy nie. Konieczne jest regularne monitorowanie lub kontrole. Jednorazowego wysokiego ciśnienia krwi nie można uznać za nadciśnienie, ale rozsądnie jest też nie wykluczać tego stanu. Ludzie mają wysokie ciśnienie krwi, nie wiedząc o tym. Czasami tylko osoba dowiaduje się, że ma nadciśnienie po uszkodzeniu serca, niewydolności nerek i innych poważnych schorzeniach.

Objawy wysokiego ciśnienia krwi

Od czasu do czasu objawy nadciśnienia mogą się zmieniać. Często ludzie nie mają informacji o nadciśnieniu, dopóki nie pojawią się objawy z poważnymi komplikacjami. Występują typowe objawy związane z wysokim ciśnieniem krwi.

 • Zawroty głowy
  Może to być objaw wysokiego ciśnienia krwi, ale może nie być wiarygodnym wskaźnikiem, ponieważ zawroty głowy mogą wystąpić w przypadku różnych chorób. Jednak nagłe zawroty głowy, utrata równowagi lub koordynacji lub problemy z chodzeniem to tylko niektóre z objawów udaru, a wysokie ciśnienie krwi jest jednym z czynników ryzyka prowadzących do udaru.
 • Bóle głowy
  Chociaż silne bóle głowy lub bóle głowy są u niektórych osób objawami nadciśnienia, nadal jest to niewiarygodny wskaźnik. Z drugiej strony, z wyjątkiem przełomu nadciśnieniowego, w którym ciśnienie osiąga pewne wysokie wartości (wyższe niż 180/110), wysokie ciśnienie krwi nie wiąże się z bólami głowy.
 • Rozmazany obraz
  W większości przypadków niewyraźne widzenie występuje, gdy mięsień oka lub nerw są uszkodzone. Dlatego niewyraźne widzenie nie jest bezpośrednio związane z wysokim ciśnieniem krwi. Jednak jeśli nie jest leczone i prowadzi do złośliwego nadciśnienia, może to dotyczyć zarówno oka, jak i mózgu.
 • Nudności i wymioty
  Powyższe objawy są bardziej prawdopodobne, gdy krew nie reguluje się prawidłowo, powodując krytyczny stan ciśnienia krwi.
 • Ból w klatce piersiowej
  Podobnie jak w przypadku nudności i wymiotów, ból w klatce piersiowej występuje rzadziej podczas nadciśnienia, ale jeśli występuje, może prowadzić do zawału serca. Jednocześnie wysokie ciśnienie krwi jest jednym z czynników ryzyka prowadzących do bólu w klatce piersiowej.
 • Skrócenie oddechu
  Kiedy pojawia się wysokie ciśnienie krwi, pogrubia mięsień sercowy, pozostawiając mniej miejsca na przepływ krwi z płuc do komory, która pompuje w całym ciele. Dlatego krew wraca do płuc, powodując duszność.
 • Krwotok z nosa
  Krwawienie z nosa jest częstym problemem zarówno u dzieci, jak iu dorosłych. Niebezpiecznie jest ignorować połączenie krwawienia z nosa i wysokiego ciśnienia krwi. Krwawienie z nosa jest wynikiem przekroczenia normalnego wysokiego ciśnienia krwi.

Złośliwe nadciśnienie

Jest to forma ciężkiego wysokiego ciśnienia krwi, w której dolna liczba ciśnienie krwi czytanie przekracza 140. Istnieje wiele objawów, takich jak nudności, zawroty głowy i udar. W przypadku nadciśnienia złośliwego konieczne jest obniżenie ciśnienia tętniczego, a także konieczna jest hospitalizacja w trybie nagłym, aby zapobiec krwotokowi lub udarowi mózgu.
Ważne jest, aby zrozumieć, że wysokie ciśnienie krwi lub nadciśnienie może towarzyszyć osobie nierozpoznawalnej przez lata. Może powodować uszkodzenie ważnych narządów ciała, nie wykazując żadnych znaczących objawów. Konieczne jest dokładne sprawdzenie wszelkich objawów, które mogą mieć związek z nadciśnieniem tętniczym. Osoby z długotrwałym nadciśnieniem mogą powodować poważne uszkodzenia ciała, w tym zastoinową niewydolność serca, niewydolność nerek, uszkodzenie oczu i chorobę tętnic.

choroba tętnic

Ostatnie słowa

Istnieje wiele możliwych przyczyn wysokiego ciśnienia krwi. Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest regularne mierzenie ciśnienia krwi i skonsultowanie się z lekarzem, jeśli jest powyżej normalnego zakresu ciśnienia krwi. Nadciśnienie można kontrolować za pomocą pewnych zmian stylu życia, takich jak zmniejszenie spożycia soli, ale w niektórych przypadkach konieczne jest podanie leków.

Podobne posty

Pokaż wszystkie