Zaktualizowano: 2019, 17 sierpnia

Poznaj fakty na temat raka kości (i przyczyn, objawów i leczenia)

Tutaj skupimy się na nowotworach, które atakują kości i jak są one leczone.
Poznaj fakty na temat raka kości (i przyczyn, objawów i leczenia)
Rak kości występuje, gdy w kości tworzy się guz. Obrazy Shutterstock

Wprowadzenie

Rak to straszna choroba, którą należy zdiagnozować.

Większość ludzi, którzy czytają ten raport, będzie w jakiś sposób radzić sobie z rakiem przez całe swoje życie - niekoniecznie oznacza to, że wcześniej zdiagnozowano u nich raka, ale z pewnością przynajmniej ktoś, kogo znają, walczył z tą chorobą w przeszłości.

Rak to choroba wywoływana przez komórki, które dzielą się i rosną w niekontrolowanym tempie, w wyniku czego powstają komórki rakowe, które zastępują inne komórki pełniące ważne funkcje w organizmie człowieka.

Ta choroba może dotknąć każdego człowieka - niezależnie od wieku, płci, płci czy rasy.

Może również rozwinąć się w dowolnym obszarze ludzkiego ciała i wpływać na różne ważne części ciała, takie jak skóra, krew, narządy, a nawet kości.

Istnieją różne rodzaje raka, z których każdy atakuje inne komórki organizmu.

Obecnie u wielu pacjentów rak zaczyna się w określonym miejscu i jest leczony, zanim rozwinie się do takiego stopnia, że ​​stanie się nieuleczalny.

Jednak niektórzy pacjenci doświadczają bardziej postępującej postaci tej choroby lub zdiagnozowano raka na etapie, na którym choroba nie może być skutecznie leczona.

W takim przypadku rak może (lub już zaczął) rozprzestrzeniać się na inne części ciała.

Według codziennego zdrowia[1], do najczęstszych rodzajów raka diagnozowanych u pacjentów w Stanach Zjednoczonych należą rak skóry, rak płuc, rak piersi, rak prostaty, raka jelita grubego, rak odbytnicy, rak pęcherza, chłoniak nieziarniczy, czerniak, białaczka i rak nerki.

Stanowi to tylko 11 typów raka, ale w sumie istnieje ponad 200 różnych typów zidentyfikowanych nowotworów.

W tym poście nie będziemy omawiać faktów na temat tych powszechnych typów raka, ale raczej skupimy się na raku, który jest rzadko diagnozowany.

Rak, na którym się tutaj skupiamy, to rak kości - rak, który stanowi zaledwie mniej niż 1% wszystkich zdiagnozowanych przypadków raka.

Przegląd raka kości

Rak kości Omów

W tym raporcie omówimy różne rodzaje raka kości, które mogą mieć wpływ na pacjenta, a także przyjrzymy się objawom, które ten typ raka powoduje, czynnikom przyczyniającym się do zwiększania ryzyka zachorowania na raka kości u pacjenta. na najskuteczniejsze metody leczenia, które mogą być stosowane przez pacjentów, aby zmniejszyć nasilenie objawów i oczywiście wyleczyć raka.

Przed omówieniem tych szczegółów dotyczących raka kości, powinniśmy najpierw wyjaśnić, czym jest rak kości.

Po pierwsze, ważne jest, aby zrozumieć, że rak kości nie jest powszechnym typem raka.

W rzeczywistości jest tak rzadko diagnozowany, że dotyka tylko około 1% wszystkich pacjentów z rakiem.

Jak sugeruje nazwa, ten typ raka atakuje kości w organizmie człowieka.

Rak kości pojawia się, gdy komórki kości zaczynają się dzielić i rosnąć w szybkim tempie.

Gwałtowny wzrost objętości danego typu komórek powoduje znaczne zmniejszenie przestrzeni dostępnej dla normalnych komórek, a także może prowadzić do przemieszczenia tkanki kostnej.

Nieprawidłowy podział i wzrost komórek powoduje rozwój guza w kościach.

Guz jest niezbędny jako guz, który składa się z niekontrolowanych komórek i może prowadzić do ucisku tkanki kostnej i komórek w określonym obszarze, który jest nadal w zdrowym stanie.

Występowanie raka kości

Rak kości jest jednym z najrzadszych rodzajów raka diagnozowanych w światowej populacji ludzi.

Jak już zauważyliśmy w tym raporcie, stanowi on 1% lub mniej wszystkich nowotworów rozpoznawanych w Stanach Zjednoczonych, a liczba ta jest podobna do innych krajów na całym świecie.

Mimo to rak kości dotyka niektórych ludzi, dlatego ważne jest, aby zrozumieć, czym jest ten rak, jakie objawy powoduje i jak można go leczyć.

Wiedza o występowaniu raka kości jest kolejną ważną częścią uświadomienia sobie własnych szans zachorowania na ten typ raka.

Według National Cancer Institute[2], ryzyko zachorowania na ten nowotwór wynosi jeden na 100,000 0.1. Daje to około XNUMX% populacji ludzkiej.

Podają również, że szacunkowa liczba przypadków raka kości, które zostaną zdiagnozowane w 2017 roku, wyniesie około 3,260.

Biorąc pod uwagę obecne szacunki dotyczące diagnoz raka, oparte na danych dostępnych z ostatnich kilku stuleci, oznacza to, że w 2017 r. Rak kości będzie stanowił zaledwie około 0.2% wszystkich nowych rozpoznań raka.

W porównaniu z występowaniem innych typów raka, takich jak rak piersi, który jest klasyfikowany jako najczęściej występujący, i rak płuc, został oceniony jako drugi pod względem rozpowszechnienia; rak kości zajmuje 26 miejsce - co czyni go znacznie mniej powszechnym niż większość dobrze znanych typów raka.

Nowotwory złośliwe i łagodne

Różnica nowotworów złośliwych i łagodnych Info

Teraz, gdy przedstawiliśmy podstawowy przegląd raka kości, czas zacząć omawiać bardziej szczegółowe informacje na temat tego typu raka.

Zacznijmy od rozważenia różnicy między pierwotnymi typami guzów, które mogą rosnąć w twoich kościach - łagodnymi guzami i złośliwymi guzami.

Bardzo ważne jest, aby zrozumieć, że te dwa typy nowotworów bardzo się od siebie różnią - mimo że oba są uważane za narośle, których organizm nie potrzebuje, aw wielu przypadkach okazuje się, że są przeszkodami i, oczywiście, oba nazywane są „guzami” ”.

Znajomość różnicy między nimi może pomóc w ustaleniu, czy stan, w którym zdiagnozowano pacjenta, jest poważny lub nieszkodliwy w momencie diagnozy, a także może zapewnić zastosowanie najbardziej odpowiednich środków terapeutycznych, które pomogą usunąć problem, zanim stanie się zbyt poważny, rozprzestrzenia się na inne części ciała lub, co gorsza, prowadzi do śmierci.

Powodem, dla którego tak ważne jest, aby pacjent rozumiał różnicę między łagodnym a złośliwym guzem, jest fakt, że jeden jest uważany za raka, podczas gdy drugi jest tylko guzem w ciele, który nie pełnić jakąś szczególną funkcję w ciele; w ten sposób nadal ustępował jako niepotrzebny.

Co to jest guz łagodny?

Najpierw omówmy mniej szkodliwy typ guza, który może rozwinąć się w kościach - łagodny guz.

Łagodny guz, podobnie jak guz nowotworowy, jest przerostem i szybkim podziałem komórek, które są całkowicie niekontrolowane.

Rezultatem jest guzek, który rozwija się w części ciała - w tym przypadku w kościach.

Kiedy guz jest łagodny, oznacza to, że nie jest rakowy i nie będzie działał jak guz, który można sklasyfikować jako rak.

Zawsze, gdy podejrzewa się pacjenta o raka, często najpierw przeprowadza się test w celu ustalenia, czy guz jest łagodny, czy rakowy - stwierdzenie, że guz jest łagodny, jest często uważane za wielką ulgę dla pacjenta dotkniętego guzem.

Według Academical Hospital Utrecht[3] w Holandii, łagodny guz spowodowany łączną liczbą dwóch do trzech mutacji komórkowych, określanych również jako specyficzne mutacje nowotworowe.

Oprócz wiedzy, że łagodny guz często nie jest szkodliwy i zwykle nie prowadzi do śmiertelności, ważne jest również, aby omówić charakterystykę takiego guza.

Według HealthHype.com[4], łagodny guz to ruchoma masa, która nie jest naprawiona.

Wyjaśniają również, że łagodny guz ma okrągły i gładki kształt, a guz jest otoczony włóknistą torebką.

Co więcej, komórki, które powodują powstawanie łagodnego guza mnogiego w wolniejszym tempie niż tempo namnażania komórek powodujących nowotwór rakowy.

Chcemy również zauważyć, że łagodny guz daje przerzuty, co oznacza, że ​​nie rozprzestrzeni się na inne części ciała ani do otaczającej tkanki.

Wreszcie, łagodny guz jest znacznie łatwiejszy do leczenia i usunięcia niż guz rakowy, a po usunięciu guz nie utworzy się ponownie.

Co to jest nowotwór złośliwy?

Guz złośliwy

Przyjrzyjmy się teraz innemu typowi guza, który może tworzyć się w kościach - nowotworowi złośliwemu.

To rodzaj guza, który jest związany z rakiem.

Zupełnie inaczej niż w przypadku łagodnego guza, ponieważ ten typ guza jest szkodliwy dla organizmu człowieka - nie tylko wtedy, gdy sam guz naciska na nerwy, naczynia krwionośne lub gruczoły, ale także ze względu na to, że guz ten może rozprzestrzeniać się i niszczyć komórki i tkankę w swoim otoczeniu.

Kanadyjskie Towarzystwo Walki z Rakiem[5] wyjaśnia, że ​​jądro komórki, która jest rakowa, różni się od jądra komórki nienowotworowej.

Wyjaśniają również, że wiadomo, że komórki rakowe rosną w inny sposób niż zdrowe, normalne komórki, a także wykazują inne zachowanie.

Ponadto funkcjonowanie komórki rakowej nie jest podobne do normalnego funkcjonowania komórki.

Kiedy te komórki nadal rosną i tworzą złośliwy guz, mogą mieć niekorzystny wpływ na niektóre funkcje organizmu.

Oprócz ich ingerencji w funkcje ludzkiego organizmu, wiadomo również, że komórki mogą zerwać guz, który powstał i rozprzestrzenił się w inne miejsce w organizmie.

W niektórych przypadkach komórki rakowe mogą podróżować do pobliskiego miejsca i wpływać na tkankę otaczającą pierwotnie dotknięty obszar, ale jest również wiele przypadków, w których komórki rakowe podróżują do odległych miejsc i wpływają na nie.

W przeciwieństwie do łagodnego guza, który można usunąć bez wysokiego ryzyka nawrotu formacji, złośliwy guz powraca po usunięciu w dość dużej liczbie przypadków związanych z rakiem.

Omówiliśmy mutacje łagodnego guza w poprzedniej części, więc powinniśmy również szybko rozważyć, jak rozwija się złośliwy guz.

Ten sam raport opracowany przez Academical Hospital Utrecht z Holandii donosi, że złośliwy guz rozwija się, gdy występują cztery specyficzne mutacje nowotworowe w połączeniu z jedną do trzech mutacji progresji guza.

Podczas badania tego typu guza specjalista przyjrzy się tempie wzrostu komórek tworzących nowotwór, otorbieniu i inwazji guza, a także innym czynnikom, które są istotne dla określenia nie tylko konkretnego typu guza. i komórki, które działają nieprawidłowo, ale także w celu ustalenia, jak ciężki postępował rak kości u chorego pacjenta.

Możesz także przeczytać - Wrodzonej łamliwości kości

Pierwotny rak kości z przerzutami

Oprócz rozważenia pierwotnych typów guzów, które mogą tworzyć się w kościach, musimy również omówić dwie pierwotne formy raka kości, które mogą rozwinąć się u pacjenta.

Każdy z nich ma swoją własną charakterystykę i funkcjonalność.

Jeden jest również uważany za bardziej poważny i zaawansowany niż drugi; dlatego pacjenci powinni zapoznać się z tymi terminami, aby upewnić się, że są świadomi, jak ciężki może być konkretny przypadek, jeśli u nich lub u kogoś, kogo znają, zostanie zdiagnozowana postać raka kości.

Te dwie pierwotne formy raka kości obejmują pierwotnego raka kości i przerzutowego raka kości.

Formy raka kości

Omówmy każdy z nich indywidualnie, aby odróżnić ich różnice i lepiej zrozumieć, w jaki sposób (i dlaczego) ta konkretna postać raka kości jest uważana za bardziej niebezpieczną, a także bardziej zaawansowaną postać tego raka.

Co to jest pierwotny rak kości?

Pierwotny rak kości występuje znacznie rzadziej niż rak kości z przerzutami - jest to ważny czynnik do rozważenia.

Ta postać raka kości odnosi się do raka, który rozwinął się głównie w kościach.

Pierwotny rak kości rozwija się, gdy tkanki i komórki kości zaczynają działać nieprawidłowo; prowadząc w ten sposób do niekontrolowanego namnażania się i przerostu komórek - wynikiem jest guzek, który jest klasyfikowany jako nowotwór złośliwy.

Pierwotny rak kości może wpływać na różne części kości, a ten typ raka kości może wpływać na określony obszar kości lub rozprzestrzeniać się również na inne kości.

Ponieważ pierwotny rak kości jest formą raka kości, który wywodzi się z kości, często uważa się, że jest łatwiejszy do leczenia niż rak kości z przerzutami - ale tylko pod warunkiem, że pierwotny rak kości nie rozprzestrzenił się jeszcze na inne części ciała.

Co to jest rak kości z przerzutami?

Inna postać raka kości jest znana jako przerzutowy rak kości. W przeciwieństwie do pierwotnego raka kości, który wywodzi się z kości, przerzutowy rak kości odnosi się do raka, który powstał w innej części ciała i rozprzestrzenił się na kości.

Dzieje się tak, gdy niektóre komórki, które utworzyły złośliwy guz, odrywają się i rozprzestrzeniają na inne obszary ciała.

Zauważ, że komórki rakowe, które odrywają się od pierwotnego źródła, są przenoszone do innych części ciała przez układ krążenia.

Komórki rakowe zasiedlają następnie inny region - czasami oddalony od regionu pierwotnego - i zaczynają namnażać się i rosnąć, aż w nowym obszarze - którym w tym przypadku są kości - powstanie kolejny złośliwy guz.

Według MacMillan Cancer Support[6], przerzutowy rak kości jest czasami nazywany wtórnym rakiem kości, ponieważ nie jest to główna lokalizacja, w której rak zaczął się rozwijać.

Należy pamiętać, że komórki z dowolnego rodzaju raka pierwotnego mogą rozprzestrzeniać się do kości. Cancer Research UK[7] donosi, że chociaż przerzutowy rak kości może być spowodowany rakiem z dowolnego miejsca w ludzkim ciele, badania i wcześniejsze statystyki pokazują, że niektóre szczególnie powszechne pierwotne formy raka, które powodują, że komórki rakowe wpływają na kości w krwiobiegu, obejmują:

U mężczyzn wydaje się również, że rak prostaty jest kolejną częstą przyczyną przerzutowego raka kości.

Może to być częściowo jeden z powodów, dla których mężczyźni są bardziej oczekiwani na raka kości niż kobiety, o czym mówią liczne raporty medyczne.

Jakie są różne rodzaje raka kości?

Teraz, gdy omówiliśmy różne typy nowotworów, które mogą tworzyć się w kościach i wskazaliśmy, który z nich jest klasyfikowany jako „rakowy” i może prowadzić do strasznych skutków, jakie rak ma na organizm ludzki, a także rozważamy dwie różne formy raka kości, nadszedł czas, abyśmy omówili różne rodzaje raka kości, które mogą się rozwinąć.

Aby jednak dokładnie zrozumieć różne typy raka kości, najpierw musimy przyjrzeć się strukturze kości, ponieważ różne typy tego raka wpływają na różne części kości.

Anatomia Szkieletu

Anatomia kości

Powszechnie wiadomo, że szkielet działa jak struktura dla ludzkiego ciała. Służy również do ochrony ludzkiego ciała.

Kanadyjskie Towarzystwo Walki z Rakiem[8] donosi, że szkielet składa się z aż 2016 różnych kości. Kości są zgrupowane razem z chrząstką w całym szkielecie.

Kości można podzielić na cztery główne grupy - te grupy zostały zestawione na podstawie kształtu poszczególnych kości.

Cztery grupy obejmują:

 • Long Bones, które składają się na przykład z kości udowej i kości ramienia.
 • Krótkie kości, takie jak kości kostki i kości nadgarstka.
 • Płaskie kości, które obejmują mostek i żebra.
 • Nieregularne kości, składające się z kości biodrowej, kręgów i innych.

Chociaż każdy z nich ma swoją unikalną lokalizację, większość kości ma tę strukturę:

Jama szpikowa

To jest środek kości.

Jest to wydrążona część kości, która została zaprojektowana tak, aby zawierała żółty szpik kostny, który przechowuje tkankę tłuszczową.

Gąbczasta kość

Ta część kości jest często określana jako beleczkowa lub gąbczasta. W tej części kości jest dość duża ilość otwartej przestrzeni, a także kości przypominające drobne igiełki.

Strukturę części gąbczastej kości często porównuje się do struktury plastra miodu. W tej części kości przechowywany jest czerwony szpik kostny.

To jest miejsce, w którym wewnątrz kości wytwarzane są komórki krwi.

Należy zauważyć, że większość tkanki gąbczastej może znajdować się w określonych kościach ciała dorosłego, w tym w kościach biodrowych, żebrach, kręgosłupie, czaszce, mostku i obojczyku.

Kompaktowa kość

Zwarta kość odgrywa zasadniczą rolę w budowie kości.

Działa jako obudowa dla wydrążonej części kości, która zawiera żółty szpik kostny, znany również jako jama rdzeniowa.

Zwarta kość ma twardą, gładką teksturę, a ta część kości jest znacznie gęsta.

Chrząstka

Jeśli kiedykolwiek czytałeś o chorobach wpływających na stawy, takich jak artretyzm, to na pewno już wcześniej czytałeś (lub przynajmniej słyszałeś) o chrząstce.

Chrząstka znajduje się na końcu kości w ciele.

Chrząstka to tkanka łączna o żelowej konsystencji.

Chrząstka służy jako poduszka chroniąca kości przed stykaniem się podczas ruchu.

Chrząstka jest również odpowiedzialna za amortyzację wstrząsu; w ten sposób zmniejszając nacisk wywierany na kości.

Okostna

Okostna to zewnętrzna część kości.

Można go znaleźć na całej kości, z wyjątkiem jej końców.

Okostna składa się z tkanki włóknistej.

Powinniśmy również zauważyć, że kości są zbudowane z komórek. Te komórki tworzą tkankę kostną. Stare i martwe komórki kostne są często zastępowane nowymi komórkami.

Trzy typy komórek, które tworzą kości w organizmie, obejmują osteoblasty, osteoklasty i osteocyty.

Rodzaje raka kości

Informacje o typach raka kości

Teraz, gdy przeanalizowaliśmy strukturę szkieletu i kości, powinniśmy omówić różne rodzaje raka kości.

Istnieje znaczna liczba typów raka kości.

Przyjrzymy się konkretnym nowotworom kości, które są najczęściej diagnozowane wśród pacjentów.

Osteosarcoma

Osteosarcoma jest najczęstszym rakiem kości diagnozowanym przez lekarzy w Stanach Zjednoczonych, jak donosi Cancer Treatment Centers of America[9].

W niektórych przypadkach lekarz może również nazwać ten typ raka kości mięsakiem kości.

Eksperci medyczni często stwierdzają, że kostniakomięsak zaczyna się rozwijać w okolicy miednicy, a także na rękach i nogach.

Osteosarcoma zaczyna się rozwijać w tkance osteoidalnej kości.

Guz Ewinga

Jest to inny rodzaj raka kości, który jest dość powszechny wśród osób, u których zdiagnozowano ten typ raka.

Niektórzy lekarze mogą nazywać ten typ raka mięsakiem Ewinga.

Zauważ, że ten typ raka niekoniecznie zaczyna się w kościach, ale może również rozpocząć rozwój w mięśniach i innych tkankach.

Najczęstsze obszary ciała, w których stwierdza się początkowo ten typ raka, obejmują ręce i nogi, a także miednicę i kręgosłup.

Chordoma

Struniak to rodzaj raka kości, który rozwija się u podstawy czaszki oraz w kręgosłupie pacjenta.

Tempo wzrostu tego raka jest dość powolne.

Na szczęście Chordoma rzadko rozprzestrzenia się na inne obszary ciała.

W niektórych przypadkach może jednak rozprzestrzenić się w kierunku węzłów chłonnych, wątroby i płuc.

Chondrosarcoma

Ten typ raka kości jest również dość powszechny wśród pacjentów, u których zdiagnozowano raka kości. Chondrosarcoma zaczyna się rozwijać w komórkach chrząstki.

Zwykle pochodzi z okolic ramion, górnej części nogi i miednicy.

Należy zauważyć, że jeśli obecne są również komórki kostne o właściwościach rakowych, rak może zostać zdiagnozowany jako kostniakomięsak.

Oprócz tych typów raka kości, inne, które są również dość powszechne, obejmują guz olbrzymiokomórkowy kości, złośliwy włóknisty histiocytoma i włókniakomięsak.

Potencjalne przyczyny i czynniki ryzyka raka kości

Czynniki ryzyka raka kości

Po pierwsze, eksperci medyczni nie byli jeszcze w stanie określić konkretnych przyczyn raka kości.

American Cancer Society[10] donosi, że w wielu przypadkach nie ma czynników ryzyka ani potencjalnych przyczyn, które można wykryć u pacjentów, u których zdiagnozowano raka kości.

To często sprawia, że ​​zapobieganie chorobie jest niezwykle trudne, a nawet wydaje się w tej chwili cechą niemożliwą.

Na szczęście zidentyfikowano pewne czynniki ryzyka, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka kości - nie gwarantują one jednak, że w którymś momencie życia pojawi się ten typ raka.

W tej chwili naukowcy zajmujący się medycyną spędzają znaczną ilość czasu na prowadzeniu badań dotyczących związku między DNA pacjenta a rakiem kości.

Obecnie wiadomo, że określone zmiany w DNA pacjenta mogą wpływać na funkcjonalność komórek w jego kościach.

Często bada się dwa szczególne geny (podziały DNA pacjenta) ze względu na ich udział w rozwoju raka kości - są to:

Onkogeny

Grupa genów odpowiedzialnych za promowanie podziału komórkowego.

Geny supresorowe nowotworów

Grupa genów, która powoduje śmierć normalnych komórek, kiedy powinny umrzeć.

Ta szczególna grupa genów pomaga również spowolnić podział komórek, aby uniknąć zbyt szybkiego namnażania się komórek.

Kiedy którykolwiek z tych genów jest zmutowany lub zawiera defekt, komórki mogą się dzielić zbyt szybko.

Może to spowodować nieprawidłowe funkcjonowanie komórek i doprowadzić do rozwoju guza kości.

Rozważmy teraz czynniki ryzyka, które naukowiec medyczny był w stanie zidentyfikować wśród pacjentów z rakiem kości, zgodnie z raportem Cancer Research UK[11].

Wiek

Istnieją pewne powiązania wieku z rakiem kości, ale w przypadku większości typów raka kości są one inne.

Na przykład osteosarcoma jest zwykle diagnozowana u młodszych osób, a także u nastolatków.

Mięsak Ewinga jest najczęściej rozpoznawany u pacjentów w wieku od 10 do 20 lat.

Struniaki są najczęściej rozpoznawane u starszych pacjentów, którzy osiągnęli wiek 60 lat.

Chondrosarcomas jest zwykle rozpoznawany u pacjentów w wieku od 35 do 40 lat.

Genetyka

Genetyka

Jak omówiliśmy, niektóre mutacje DNA mogą być również powiązane z wyższym ryzykiem raka kości.

Szczególne dziedziczne czynniki genetyczne, które mogą przyczyniać się do tego typu raka, obejmują zespół Downa, neurofibromatozę, dziedziczny siatkówczak, dziedziczne wielokrotne egzostozy i zespół Li-Fraumeni.

Wysokość

Stwierdzono, że pacjenci, którzy są wyżsi niż osoby uważane za „normalne” ze względu na ich płeć i wiek, wydają się być bardziej narażeni na osteosarcoma.

Waga

Stwierdzono również, że pacjenci, którzy urodzili się z wagą większą niż ta, którą uznano za „normalną” dla ich określonej płci, są bardziej narażeni na rozwój kostniakomięsaka.

Przepuklina

Ciekawym czynnikiem ryzyka, który został odkryty przez naukowców medycyny, jest przepuklina - ale tylko konkretna przepuklina w określonym momencie życia pacjenta.

Okazało się, że pacjenci, którzy urodzili się z wrodzoną przepukliną pępkową, mają o 300% większe szanse na zdiagnozowanie mięsaka Ewinga.

Pochodzenie

Pochodzenie etniczne osoby wydaje się również odgrywać rolę w czynnikach ryzyka raka kości.

Eksperci medyczni odkryli, że biali Amerykanie są około 900% bardziej narażeni na rozwój niektórych typów raka kości w porównaniu z czarnymi Amerykanami.

Choroby kości

Niektóre choroby kości mogą również zwiększać ryzyko wystąpienia u pacjenta niektórych nowotworów kości.

Te choroby kości obejmują chorobę Pageta, chorobę Olliera i zespół Maffucciego.

Łagodny guz

Chociaż łagodny guz nie jest rakowy i często nie jest uważany za niebezpieczny, wydaje się, że zwiększa ryzyko rozwoju guza rakowego.

Jakie było poprzednie leczenie raka?

Pacjenci, którzy byli wcześniej leczeni i zdiagnozowani z powodu pewnych nowotworów, są również znacznie bardziej narażeni na zdiagnozowanie raka kości w przyszłości.

Radioterapia to szczególny sposób leczenia, który zwiększa ryzyko pacjenta. Rak w dzieciństwie również zwiększa ryzyko pacjenta.

Rak szyjki macicy, rak odbytu i rak jamy ustnej również wydają się odgrywać rolę w zwiększaniu czynnika ryzyka raka kości.

Jakie są objawy raka kości?

Objawy raka kości

Jeśli chodzi o identyfikację objawów raka kości, istnieje jeden poważny problem.

Wynika to z faktu, że objawy raka kości często można pomylić z objawami innych chorób.

U dorosłych objawy raka kości są często mylone z objawami wywoływanymi przez zapalenie stawów; w ten sposób pacjent może uważać zapalenie stawów za przyczynę objawów, których doświadcza, podczas gdy w rzeczywistości jest ono spowodowane rakiem kości.

U nastolatków objawy te są często mylone z bólami wzrostowymi, które są częstym problemem, z którym borykają się nastolatki.

NHS Choices[12] donoszą, że ból kości wydaje się być najczęstszym objawem, którego doświadczają ludzie, gdy mają raka kości.

Jest to również szczególny objaw, który w wielu przypadkach jest mylony z objawami innych chorób.

Ważne jest, aby zrozumieć, że guz nowotworowy może rozwinąć się w dowolnej kości w całym ciele.

Szczególnie ważne jest, aby wziąć pod uwagę raka kości jako potencjalną przyczynę i przynajmniej wykonać kilka testów, aby wykluczyć tę konkretną chorobę, jeśli wystąpi ból kości w ramionach i nogach.

Oprócz bólu kości mogą również wystąpić inne objawy.

Mimo że istnieją inne objawy, pacjenci powinni wiedzieć, że niekoniecznie rozwijają się one w przypadku raka kości.

Dodatkowe objawy mogą obejmować zaczerwienienie wokół dotkniętej kości, a także stan zapalny.

Rak kości zlokalizowany blisko stawu w organizmie może powodować u pacjenta upośledzenie ruchomości danego stawu.

Ponadto niektórzy pacjenci zauważają guzek rozwijający się w obszarze, w którym rozwija się guz.

Jak rozpoznaje się raka kości?

Ponieważ rak kości może naśladować objawy narastającego zapalenia stawów i zapalenia stawów, ważne jest, aby uzyskać pełne badanie fizykalne od uprawnionego lekarza, gdy pojawią się objawy związane z tą chorobą.

Nawet jeśli objawy nie są spowodowane rakiem kości, zawsze dobrze jest wykluczyć możliwość wystąpienia tego raka.

Jeśli lekarz podejrzewa guz w obszarze, w którym występują objawy, może poprosić o przeprowadzenie dodatkowych badań w celu ustalenia, czy guz się rozwinął i, czy guz jest obecny, czy jest guzem nowotworowym, czy nie.

Cancer.net[13] donosi, że lekarz może zażądać następujących testów w celu ustalenia, czy u pacjenta, u którego występują objawy związane z tą chorobą, może występować rak kości:

Testy krwi

Próbka krwi

Próbki krwi można pobrać i przesłać do sprawdzenia w laboratorium.

Naukowcy medyczni zauważyli pewne cechy we krwi pacjenta, gdy obecne są określone typy raka kości.

Na przykład wysoki poziom dehydrogenazy mleczanowej i fosfatazy alkalicznej może być sygnałem mięsaka Ewinga lub kostniakomięsaka.

Wysoki poziom tych substancji nie oznacza, że ​​pacjent ma raka kości; w związku z tym należy zażądać dodatkowych badań, jeśli warunki te są rzeczywiście spełnione.

Skany kości

Do układu krążenia pacjenta można wstrzyknąć substancję znacznikową, która następnie gromadzi się w kości.

Następnie do skanowania dotkniętych kości używana jest specjalna kamera.

Kamera przekazuje dane do ekranu.

Podczas gdy nienaruszone kości będą miały kolor szary na ekranie, komórki rakowe będą ciemniejsze.

Zwróć uwagę, że obrażenia kości zwykle powodują również ciemniejsze części ekranu.

Promienie X.

Promieniowanie służy do tworzenia obrazu przedstawiającego struktury znalezione w ciele pacjenta.

Oprócz tych testów można również wykonać biopsję w celu ustalenia, czy guz jest nowotworowy, czy łagodny.

Inne testy mogą również obejmować skan MRI (obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego) i skan PET (pozytonowa tomografia emisyjna).

Jakie są metody leczenia raka kości?

Przed omówieniem opcji leczenia, które są dostępne dla pacjentów z rakiem kości, chcemy, aby pacjenci zwrócili uwagę, że leczenie tego typu raka zwykle nie jest wykonywane przez jednego lekarza lub specjalistę, ale przez zespół multidyscyplinarny[14].

W skład takiego zespołu mogą wchodzić:

 • Lekarze
 • Asystenci lekarza
 • specjaliści
 • Farmaceuci
 • Dietetycy
 • Pracownicy socjalni i doradcy
 • Pielęgniarki onkologiczne

W skład zespołu multidyscyplinarnego mogą wchodzić także inni pracownicy służby zdrowia.

Aby zapewnić pacjentowi najlepszą opcję leczenia i zmaksymalizować jego szanse na przeżycie, specjaliści ci współpracują w celu określenia najbardziej odpowiednich środków terapeutycznych, które byłyby skuteczne dla konkretnego pacjenta.

Konkretne metody leczenia, które są dostępne dla pacjenta, aby pomóc w zniszczeniu i usunięciu guza nowotworowego i komórek, mogą obejmować:

Chirurgia

W niektórych przypadkach pacjentowi można zalecić operację.

Operacja obejmowałaby usunięcie guza nowotworowego, a także części tkanki otaczającej guz, aby upewnić się, że jego komórki nie rozprzestrzeniły się w innych częściach regionu.

W 90% przypadków leczenie to daje pomyślne rezultaty bez konieczności amputowania kończyny, w której powstał rak.

Radioterapia

Radioterapia to kolejna powszechna opcja oferowana pacjentom z rakiem kości.

Ta opcja leczenia wykorzystuje specjalne rodzaje promieni rentgenowskich do niszczenia komórek rakowych w kościach pacjenta.

Chemioterapia

Onkolog

Obejmuje to stosowanie leków, które zostały specjalnie opracowane w celu zniszczenia komórek rakowych obecnych w kościach pacjenta.

Ważne jest, aby te leki były przepisywane przez lekarza specjalizującego się w chemioterapii, zwanego onkologiem.

Perspektywa raka kości

Podobnie jak w przypadku każdego innego rodzaju raka lub choroby potencjalnie zagrażającej życiu, bardzo ważne jest rozważenie perspektyw pacjentów, u których zdiagnozowano raka kości.

Ponieważ jest to rzadki typ raka, istnieje już bardzo mała szansa, że ​​u konkretnego pacjenta może rozwinąć się ten nowotwór w ciągu swojego życia.

Mimo to znajomość potencjalnego wyniku raka może pomóc pacjentowi zrozumieć, czego powinien się spodziewać.

American Cancer Society[15] donosi, że około 1,550 pacjentów umrze w 2017 roku z powodu raka kości - dotyczy to zarówno przypadków pierwotnego, jak i wtórnego raka kości.

Ponieważ w tym roku w Stanach Zjednoczonych zostanie zdiagnozowanych około 3,260 nowych przypadków tego raka, szacunkowa liczba zgonów w porównaniu z szacunkową liczbą diagnoz wynosi 47.55%.

Nie oznacza to jednak, że 1,550 z 3,260 pacjentów, u których zdiagnozowano raka kości w 2017 roku, umrze, ale raczej reprezentuje liczbę wszystkich pacjentów niezależnie od daty diagnozy.

National Cancer Institute w Stanach Zjednoczonych informuje, że na podstawie danych gromadzonych od 1992 r. Około 67.7% wszystkich pacjentów, u których zdiagnozowano raka kości, jest w stanie przeżyć co najmniej pięć lat od postawienia wstępnej diagnozy.

Wnioski

Chociaż rak kości może nie być najbardziej rozpowszechnionym typem raka i ma wysoki wskaźnik przeżywalności pięcioletniej, to rak może powodować bolesne objawy.

Rak może być pierwotny lub być spowodowany przez komórki rakowe, które rozprzestrzeniły się z innej części ciała w kierunku kości.

Istnieją również różne rodzaje raka kości, a zrozumienie każdego z nich z osobna jest ważne, aby zdać sobie sprawę z objawów związanych z każdym typem, co ostatecznie ułatwi wykrywanie raka kości dla ogółu społeczeństwa.

Oprócz pomocy ogółowi społeczeństwa w identyfikowaniu objawów związanych z określonymi typami raka kości, inne korzyści wynikające ze znajomości cech każdego typu, diagnozy i leczenia to kolejny ważny aspekt, który ma zapewnić, że osoba dotknięta chorobą rozumie dostępne opcje, jeśli takie są. zdiagnozowano tę chorobę i oczywiście pomóż poszkodowanej osobie dowiedzieć się, które opcje mogą jej bardziej odpowiadać.

Chociaż nowotwory są często trudne do skutecznego leczenia, w tym rak kości, nowe badania, które są prowadzone, pokazują pozytywne wyniki podczas badań klinicznych, które są wykonywane zarówno na myszach laboratoryjnych, jak i na ludziach.

Wraz z pojawieniem się lepszych opcji leczenia dla ogółu społeczeństwa, wskaźnik przeżywalności tego raka może ulec pozytywnemu wpływowi w nadchodzących latach.

Kredyty obrazowe
Obraz funkcji: Shutterstock.com
Obraz w poczcie: utterstock.com, thetruthaboutcancer.com, slideshare.net, online.science.psu.edu, pinterest.com

Podobne posty

Pokaż wszystkie