Zaktualizowano: 2019, 17 sierpnia

Choroba zwyrodnieniowa stawów vs. Osteoporoza: czy znasz różnicę?

Choroba zwyrodnieniowa stawów vs. Osteoporoza: czy znasz różnicę?

Choroba zwyrodnieniowa stawów (znana również jako zapalenie stawów lub zwyrodnieniowe zapalenie stawów) jest najpowszechniejszą formą zapalenia stawów. Do opisania tej formy zapalenia stawów używa się różnych terminów.

Można usłyszeć takie terminy, jak zwyrodnienie stawów, pogorszenie stanu stawów, zwężenie stawów, złogi wapnia, kości-kości, zmniejszenie stawów, ostrogi kostne, a nawet zapalenie stawów.

Niektórym pacjentom może być trudno zrozumieć, czy mają chorobę zwyrodnieniową stawów ze względu na terminy używane przez lekarzy. Bez odpowiedniego opisu pacjentom trudniej jest zdać sobie sprawę ze swojego stanu zdrowia.

Istnieją również różne terminy, które są używane, gdy choroba zwyrodnieniowa stawów atakuje kręgosłup. Używa się takich terminów jak wybrzuszenie dysku, choroba zwyrodnieniowa dysku, naderwanie pierścienia, zwyrodnienie stawów, zwyrodnieniowe lub międzykręgowe zapalenie stawów, ślizganie się kręgów lub kręgozmyk, zwężenie błony śluzowej kręgosłupa lub zwężenie kanału kręgowego.

Zwykle OA jest stanem powodującym degenerację chrząstki stawowej pokrywającej sąsiadujące ze sobą końce kości.

Po ustaleniu się zwyrodnienia zaczyna powodować utratę większej ilości chrząstki między tymi kośćmi, prowadząc do sytuacji znanej jako „kość-kość”, a tym samym do większego bólu.

Choroba zwyrodnieniowa stawów może pozostawać bezbolesna przez wiele lat i zacznie stawać się bezbolesna, gdy utrata chrząstki wystarczy, aby wywołać ból. OA może powodować różnorodne objawy w zależności od stopnia utraty chrząstki.

Choroba zwyrodnieniowa stawów najczęściej występuje w stawach środkowych stawów dłoni, paznokciach i podstawie kciuka.

OA nie powoduje żadnych uszkodzeń kostek dłoni, jak w reumatoidalnym zapaleniu stawów. Może również wpływać na kolana, biodra i kręgosłup. Również szyja może mieć mniejszy wpływ; może również wpływać na ramiona.

W większości przypadków OA nie wpływa na barki, chyba że rozwiniesz zaawansowany zespół uderzeniowy i uszkodzenie stożka rotatorów. OA nie odpowiada za ból łokcia, chyba że masz inne okoliczności, takie jak wcześniejsze złamanie.

Zasadniczo choroba zwyrodnieniowa stawów jest problemem dla stawu, ale nie jest problemem systemowym.

Możesz mieć więcej stawów dotkniętych chorobą zwyrodnieniową stawów, ale nie byłoby między nimi symetrii. Mniejszy, ale powtarzający się uraz może prowadzić do zwyrodnienia stawu, aw rezultacie do OA.

Uszkodzenia i objawy OA są zwykle przyspieszane przez przenoszenie dodatkowej masy ciała.

Dla porównania, w chorobie zwyrodnieniowej stawów występuje niewielkie zapalenie niż w reumatoidalne zapalenie stawów. Możesz rozwinąć obrzęk stawów, ale nie utrzymuje się on przez długi czas.

Obrzęk pojawia się z powodu przeciążenia stawu i często ustępuje po odpoczynku. W przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów nie ma pozytywnego wyniku testów krwi.

OA można potwierdzić jedynie poprzez badanie, wywiad i zwykłe prześwietlenie. Na zdjęciu rentgenowskim można zobaczyć zwężenie stawu i ostrogę kostną, ale po wywiadzie lekarz może odpowiednio zdiagnozować OA.

Uzasadnienie skutecznego leczenia

Leki

OA można leczyć za pomocą leków przeciwzapalnych lub przeciwbólowych.

Obecnie nie mamy leków spowalniających uszkodzenie lub postęp choroby zwyrodnieniowej stawów. Zwykle wszystkie leki mają na celu kontrolowanie objawów.

Jeśli masz wcześniejsze objawy bolesnego stanu, możesz spróbować użyć siarczanu chondroityny / siarczanu glukozaminy w regularnych dawkach.

Leczenie OA lekami może sprawić, że będziesz aktywny i bardziej komfortowy, ale ważne jest, aby rehabilitować te bolesne stawy, aby pozostały sprawne.

Siła to kolejny najlepszy sposób na spowolnienie postępu choroby zwyrodnieniowej stawów i można to osiągnąć, wykonując najlepszy trening dla swojej kondycji.

Inne metody leczenia, które mogą pomóc na dłuższą metę, obejmują użycie laski (wiskosuplementacja) lub jeśli objawy OA są znacznie gorsze, możesz spróbować poddać się operacji rekonstrukcyjnej.

Możesz także przeczytać: Czy bieganie może powodować chorobę zwyrodnieniową stawów?

Co to jest osteoporoza?

osteoporoza

Ludzie często mylą osteoporozę z chorobą zwyrodnieniową stawów, ponieważ oboje dotykają ludzi. Podczas gdy OA jest stanem, który prowadzi do zwyrodnienia stawów, osteoporoza prowadzi do utraty masy KOŚCI, powodując ryzyko złamań.

Zwykle osteoporoza jest stanem BEZBOLESNYM i jeśli odczuwasz ból, możesz mieć oba stany.

Kiedy choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa wpływa na kręgosłup, nazywa się to a choroba zwyrodnieniowa który jest częścią procesu zapalenia stawów. Z drugiej strony osteoporoza wpływa na jakość kości.

Test znany jako absorpcjometria podwójnej energii promieniowania rentgenowskiego służy do dokładnego określenia zdrowia kości.

Przeważnie nie poczujesz bólu spowodowanego osteoporozą, dopóki nie doznasz złamania kości. Około 50 roku życia osteoporoza zacznie wpływać na masę kości i często może dotyczyć kobiet zaraz po menopauzie.

Opcje poprawy zdrowia kości

Leczenie osteoporozy to bardzo prosta rzecz; zawiera:

  • wystarczająca ilość wapnia i witaminy D.
  • ćwiczenie obciążeniowe
  • Lek

Istnieją bezpieczne leki, które można stosować u wszystkich ludzi. Pierwsza linia leczenia obejmuje Boniva, Actonel, Fosamax lub Reclast.

Mamy inne leki dla osób, które nie mogą przyjmować powyższych leków; mogą spróbować Forteo co wymaga codziennego zastrzyku przez 2 lata, ale działa lepiej tylko wtedy, gdy zawodzą bisfosfoniany.

Możesz zwrócić się o pomoc do swojego lekarza, który lek jest dla Ciebie odpowiedni. Pamiętaj, że osteoporoza nie jest bolesna i dlatego nie ignoruj ​​jej. Niekontrolowana osteoporoza może prowadzić do złamania kości.

Jeśli mimo leczenia stwierdzisz, że tracisz kość, skonsultuj się z endokrynologiem lub reumatologiem, którzy są specjalistami od osteoporozy.

Możesz również spróbować specjalistów od kręgosłupa, ponieważ leczą również osteoporozę kręgosłupa. Ze złamaniem kręgosłupa; stan goi się po kilku miesiącach. Jeśli leczysz ten stan, jest to dopuszczalne.

Ale jeśli stan prowadzi do bolesnych doświadczeń, możesz rozważyć poddanie się zabiegowi chirurgicznemu o nazwie Kyphoplastyka; aby przywrócić wysokość kręgosłupa, dzięki czemu staniesz prosto.

Wnioski

Oczywiste jest, że jedno i drugie osteoporoza i choroba zwyrodnieniowa stawów to bardzo specyficzne choroby, które wymagają od lekarza postawienia właściwej i trafnej diagnozy, która doprowadzi do odpowiedniego leczenia.

Te warunki mają bardzo skuteczne opcje leków; najważniejsze jest postawienie właściwej diagnozy.

Po właściwej diagnozie lekarz określi, która opcja jest najlepsza dla Twojego stanu.

Referencje
1. Dequeker J. Związek między osteoporozą a chorobą zwyrodnieniową stawów. Clin Rheum Dis 1985; 11: 271–96.
2. Hart DJ, Mootoosamy I, Doyle DV, Spector TD. Związek między osteoporozą a chorobą zwyrodnieniową stawów w populacji ogólnej: badanie Chingford. Ann Rheum Did 1994; 53: 158–62
3. Healey JH, Vigorits VJ, Lane JM. Współistnienie i charakterystyka osteoporozy i choroby zwyrodnieniowej stawów. J Chirurgia stawu kostnego [Popr.] 1985; 67-A: 586–92
4. Dequeker J, Aerssens J, Luyten FP. Choroba zwyrodnieniowa stawów i osteoporoza: kliniczne i naukowe dowody na odwrotną zależność. Aging Clin Exp Res 2003; 15 (5): 426–439. PubMed PMID: 14703009
Autor
Facebook Twitter

Evan Jensen, CPT

Evan Jensen jest znanym amerykańskim dietetykiem, dietetykiem i pisarzem o zdrowiu. Ma tytuł magistra dziennikarstwa, z więcej

Podobne posty

Pokaż wszystkie