Zaktualizowano: 2019, 1 sierpnia

Objawy spadku funkcji poznawczych u starszych osób dorosłych

Objawy spadku funkcji poznawczych u starszych osób dorosłych

Naturalnego procesu starzenia się nie da się uniknąć, ale jego efekty wykraczają poza drobne linie i zmarszczki na naszej skórze. Wraz z wiekiem nasze ciało przechodzi szereg zmian, a mózg nie jest wyjątkiem. Nasze zdolności poznawcze mają tendencję do zmniejszania się wraz z wiekiem, dlatego trudno jest dostrzec oznaki poważnych problemy poznawcze u osób starszych, co często interpretowali jako naturalną część życia. Jakie są oznaki pogorszenia funkcji poznawczych u osób starszych? Przewiń w dół, aby dowiedzieć się, jak dostrzec te problemy u swoich bliskich.

Co to jest upośledzenie funkcji poznawczych u osób starszych?

Upośledzenie funkcji poznawczych u osób starszych ma wiele przyczyn, od skutków ubocznych leków po Depresja i zaburzenia neurodegeneracyjne. Nie ma zgody co do wieku, w którym następuje pogorszenie funkcji poznawczych. Podczas niektóre badania pokazują, że po 60 roku życia doświadczamy spadku zdolności poznawczych, istnieją również dowody na to, że kobiety mogą pokaż znaki spadku zdolności poznawczych w wieku 50 lat.

Upośledzenie funkcji poznawczych u osób starszych ma wiele oznak i objawów. Nauczenie się ich rozpoznawania pozwala skutecznie rozwiązywać te problemy i zapobiegać poważniejszym problemom lub je opóźniać. Ważne jest, aby osoby starsze skonsultowały się z lekarzem, gdy wystąpią objawy pogorszenia funkcji poznawczych i zastosują się do zaleceń lekarza. Oto 10 objawów, o których należy pamiętać:

1. Zmniejszona prędkość przetwarzania

Nie, nie mówimy o szybkości przetwarzania komputera lub smartfona, ale o zdolności poznawczej. Widzisz, szybkość przetwarzania odnosi się do czasu potrzebnego osobie na wykonanie jakiegoś zadania umysłowego. Wykonywanie zadań, przestrzeganie instrukcji i inne formy pracy umysłowej lub czas potrzebny na ich wykonanie pokazuje, czy szybkość przetwarzania jest duża, czy wolna. Wiele zmian poznawczych u osób starszych występuje z powodu niskiej szybkości przetwarzania.

2. Problemy z uwagą

Uwaga to umiejętność skupienia się i koncentracji na określonych bodźcach. Osoby w podeszłym wieku z zaburzeniami funkcji poznawczych i demencją związaną z wiekiem mają problemy z selektywną i podzieloną uwagą. Uwaga selektywna to termin odnoszący się do zdolności do odfiltrowywania nieistotnych informacji i skupiania się na tych, które mają znaczenie. Z drugiej strony podzielność uwagi to umiejętność skupienia się na wielu rzeczach jednocześnie. Oznaką problemów poznawczych u osób starszych jest trudność w utrzymaniu uwagi, zarówno podzielonej, jak i wybiórczej, tj. Umysł łatwo wędruje.

3. Problemy z pamięcią

Chociaż w młodości od czasu do czasu zapominamy o rzeczach, problemy z pamięcią są częstsze u osób starszych. Rosnąca zbiór dowodów potwierdza, że ​​zmiana pamięci jest jedną z najczęstszych dolegliwości poznawczych u osób starszych. Zmiany pamięci związane z wiekiem występują z wielu powodów, w tym wolniejszej szybkości przetwarzania, ograniczonego stosowania strategii poprawiających pamięć i uczenie się oraz zmniejszonej zdolności do ignorowania nieistotnych informacji.

4. Trudność w znalezieniu „właściwych słów” do wyrażenia siebie

Trudność w znalezieniu właściwych słów do wyrażenia siebie

Jeśli chodzi o język, w większości przypadków pozostaje on nietknięty wraz z wiekiem. Na przykład Twoje słownictwo pozostaje takie samo lub nawet poprawia się z biegiem lat. Jednak jednym z często pomijanych problemów poznawczych u osób starszych jest obniżona płynność werbalna. Fluencja werbalna to funkcja poznawcza, która służy do ułatwienia wyszukiwania informacji z pamięci i odnosi się do zdolności wyszukiwania słów i generowania słów dla określonej kategorii. Problemy z płynnością werbalną zwykle utrudniają osobie znalezienie właściwych słów (np. Zwierząt, liter) w krótkim czasie podczas rozmowy.

5. Utracone rzeczy

Większość z nas od czasu do czasu coś gubi, ale nie robimy tego na co dzień. Podczas gdy zgubienie kluczyków do domu lub samochodu i znalezienie ich w torbie lub między poduszkami sofy nie jest wielkim problemem, umieszczenie ich w zamrażarce jest powodem do niepokoju. Osoby starsze, które doświadczają problemów poznawczych, często gubią rzeczy, a proste metody cofania się w poszukiwaniu zgubionych rzeczy nie działają. Nierzadko zdarza się, że takie sytuacje wybijają się z proporcji. Na przykład mogą oskarżyć kogoś o kradzież ich rzeczy, gdy w rzeczywistości zgubili je.

6. Utrata pociągu myśli

Omawiając spadek funkcji poznawczych w wieku 50 lat i później, zwykle myślimy tylko o zanikach pamięci, ale w tym problemie jest coś więcej niż na pierwszy rzut oka. Jednym z najczęstszych objawów problemów poznawczych jest utrata toku myślenia, ale większość z nas nie zwraca na to wystarczającej uwagi. Myślą głęboko o temacie, a potem po prostu nie wiedzą, o czym myślą. Osoba dotknięta chorobą ma trudności z uczestnictwem w rozmowach, ponieważ nie może nadążyć za jej przepływem, szczególnie jeśli zaangażowanych jest więcej osób. Oglądanie filmu lub czytanie książki może wywołać ten sam scenariusz, dlatego wracają i ponownie czytają rozdział.

7. Wycofanie społeczne

Ludzie są istotami społecznymi i wycofanie się z przyjaciół i bliskich jest zawsze objawem związanym z jakimś problemem zdrowotnym. Oprócz depresji wycofanie społeczne może być również oznaką problemów poznawczych w populacji osób starszych. Ale jak? Dzieje się tak, ponieważ osoba dotknięta chorobą alienuje się od innych z powodu niepewności dotyczącej problemów z pamięcią, niemożności nadążania za rozmową i innych problemów.

8. Łatwo się przytłoczyć przy podejmowaniu decyzji

Podejmowanie decyzji jest procesem poznawczym, w wyniku którego wybiera się sposób działania lub przekonania spośród kilku alternatyw. Czasami podejmowanie decyzji może być tak łatwe, podczas gdy w innych przypadkach jest to trudne zadanie, które prowadzi do wyczerpania psychicznego. To powiedziawszy, osoby starsze z problemami poznawczymi łatwo ulegają przytłoczeniu, gdy mają podjąć każdą decyzję. Czują presję, nawet planując kroki w celu wykonania jakiegoś zadania. W rzeczywistości pobudzenie i nieszczęście, gdy osoba starsza musi podjąć decyzję, jest łatwym sposobem ustalenia, czy ma trudności poznawcze.

Czytaj także - Światowy dzień świadomości urazów głowy

9. Brakujące zobowiązania i spotkania społeczne

Nie oznacza to, że każda osoba, która tęskni za spotkaniami towarzyskimi i spotkaniami, miała problemy poznawcze. Różnica polega na tym, że starsze osoby z problemami poznawczymi mają tendencję do zapominania o ważnych wydarzeniach, takich jak urodziny, rocznice, wizyty u lekarza lub inne specjalne okazje. Nawet gdy je zapisują, jeśli notatka jest w widocznym miejscu, ta osoba nadal nie pamięta zaplanowanego spotkania.

10. Trudność w akceptacji zmian

Większość ludzi nie lubi tej zmiany, ale przyzwyczajamy się do nich i idziemy dalej. Starsze osoby z problemami poznawczymi nie radzą sobie tak dobrze ze zmianą i niezwykle trudno jest im to zaakceptować. Często zdarza się, że zmieniają swoje zachowanie i łatwo się denerwują, nawet z powodu pozornie nieistotnych zmian.

Suplement poprawiający mózg, którego nie powinieneś przegapić: Recenzja Lipogen PS Plus: Jak bezpieczny i skuteczny jest ten produkt?

Co to jest poważne upośledzenie funkcji poznawczych?

Chociaż w pewnym stopniu spodziewany jest spadek funkcji poznawczych wraz z wiekiem, poważne upośledzenie wiąże się z poważniejszymi problemami. Choroba Alzheimera, najczęstsza postać demencji związanej z wiekiem, jest jedną z najczęstszych przyczyn poważnych zaburzeń poznawczych, wraz z uszkodzeniem mózgu.

Osoba, która doświadcza poważnego pogorszenia funkcji poznawczych, ma następujące objawy:

 • Agresja
 • Zmiany masy ciała spowodowane zwiększonym / zmniejszonym apetytem
 • Zamieszanie
 • Depresja
 • Dezorientacja
 • Gubienie się w znajomym otoczeniu
 • Zamieszanie tożsamości
 • Wahania nastroju
 • Nie rozpoznawanie ludzi, nawet najbliższych
 • Niewłaściwa higiena
 • Słaba ocena
 • Poważna utrata pamięci

Wnioski

Przyczyny problemów poznawczych u osób starszych są liczne, od skutków ubocznych leków po choroby neurodegeneracyjne. Podczas gdy niektóre przyczyny można naprawić, inne nie, ale możliwe jest spowolnienie ich postępu. Aby uniknąć poważnych problemów, niezwykle ważne jest, aby zrozumieć wszystkie oznaki problemów poznawczych i umówić się na wizytę u lekarza.

Podobne posty

Pokaż wszystkie