Zaktualizowano: 2019, lipiec 8

10 uczuć, które tylko osoba z ADHD zna zbyt dobrze

10 uczuć, które tylko osoba z ADHD zna zbyt dobrze

Według Mayo Clinic - Zespół nadpobudliwości psychoruchowej - znany również jako ADHD - to przewlekła choroba, która dotyka miliony dzieci i często utrzymuje się do dorosłości. ADHD obejmuje połączenie problemów, takich jak trudności z utrzymaniem uwagi, nadpobudliwość i impulsywne zachowanie. Uważa się, że jest to plik zaburzenie neurologiczne, zawsze obecna od dzieciństwa, co objawia się tymi objawami.

Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne (APA) twierdzi, że 5 procent amerykańskich dzieci ma ADHD. Ale Centers for Disease Control and Prevention (CDC) szacuje, że liczba ta jest ponad dwukrotnie większa niż liczba APA. CDC twierdzi, że 11 procent amerykańskich dzieci w wieku od 4 do 17 lat ma zaburzenia uwagi. Liczba ta koreluje z ponad sześcioma milionami dzieci, które zostały zdiagnozowane od 2011 roku. Stwierdzono, że odsetek dzieci z rozpoznaniem ADHD stale rośnie, z 7.8% w 2003 r. Do 9.5% w 2007 r., A ostatecznie w ostatnim podliczeniu 11. % w 2011 roku. Poza tym odnotowano, że u około 19 procent chłopców w wieku licealnym rozpoznano ADHD.

Około sześćdziesiąt procent dzieci z ADHD w Stanach Zjednoczonych staje się dorosłymi z ADHD - to około 4 procent dorosłej populacji, co daje 8 milionów dorosłych.

Według Anxiety and Depression Association of America (ADAA) mniej niż 20 procent dorosłych z ADHD zostało zdiagnozowanych lub leczonych, a tylko około jedna czwarta tych dorosłych szuka pomocy.

ADHD może być trudna do zdiagnozowania, ponieważ około 50 procent dorosłych z ADHD cierpi również na chorobę zaburzenia lękowe. ADAA stwierdza, że ​​objawy u dorosłych, które współistnieją z zaburzeniem lękowym lub innym zaburzeniem, mogą znacznie upośledzać zdolność do funkcjonowania.

Ponadto stwierdza się, że właściwa diagnoza opiera się na kompleksowej ocenie klinicznej przeprowadzonej przez pracownika służby zdrowia, który weźmie pod uwagę wywiad osobisty, objawy zgłaszane przez pacjentów i testy stanu psychicznego, a także wczesne problemy rozwojowe i objawy nieuwagi, roztargnienia, impulsywności, i niestabilność emocjonalna.

Prawidłowa diagnoza ADHD

Podczas konsultacji pracownik służby zdrowia może zadać następujące pytania:

 • Czy Twoje zachowania i uczucia wskazują, że masz problemy z uwagą i nadpobudliwością?
 • Czy ciężko jest Ci utrzymać swój temperament lub dobry nastrój?
 • Czy te problemy przytrafiają Ci się w pracy iw domu?
 • Czy członkowie rodziny i przyjaciele widzą, że masz te problemy?
 • Czy miałeś te problemy, odkąd byłeś dzieckiem?
 • Czy masz jakieś problemy ze zdrowiem fizycznym lub psychicznym, które mogą wpływać na Twoje zachowanie?

Omówmy więc tutaj obszerną listę objawów, z którymi codziennie borykają się osoby z ADHD. Ważne jest, aby pamiętać, że jeśli jesteś osobą mieszkającą z osobą z ADHD, konieczne jest zrozumienie tych emocji. Jak zauważono, mózg ADD nie zatrzymuje się. Nie ma włącznika / wyłącznika. Nie ma hamulców, które zatrzymują go. To ciężar, z którym trzeba się nauczyć. Pamiętaj o tym czytając dalej:

Thomas E. Brown stwierdza w poście na blogu związanym ze swoją książką Smart but Stuck: Emotions in Teens and Adults with ADHD, że jednym z jego największych osiągnięć w pracy przez 35 lat z osobami z ADHD jest: „Nie możesz zrozumieć ADHD bez zrozumienie roli emocji w działaniu naszych mózgów ”. Oto, jak wyjaśnił to w swojej książce:

Trudności, jakie ludzie z ADHD mają z emocjami, są podobne do problemów, jakie często mają z ustalaniem priorytetów zadań, przenoszeniem uwagi i wykorzystywaniem pamięci roboczej. Podczas sprzątania pokoju mogą zainteresować się niektórymi zdjęciami, które wybiorą, i wkrótce całkowicie odwrócą się od rozpoczętej pracy…

W podobny sposób wiele osób z ADHD ma tendencję do szybkiego zalewania frustracją, entuzjazmem, złością, uczuciem, zmartwieniem, nudą, zniechęceniem lub innymi emocjami… wypychając inne ważne uczucia i myśli.

Kontynuuje:

Ludzki mózg

Ludzki mózg posiada mechanizm, który pozwala mu modulować intensywność odczuwanego niepokoju, frustracji, zniechęcenia i tak dalej…

Kiedy… mechanizm regulacji lęku działa tak, jak powinien, daje osobie przestrzeń poznawczą do myślenia o tym, jak bardziej racjonalnie i realistycznie radzić sobie ze stresorami, które w przeciwnym razie mogą unieruchomić rozsądne myślenie i planowanie.

Dla niektórych osób, szczególnie wielu z ADHD, ten odgórny mechanizm jest często nieskuteczny; nie zapobiega intensywnej kaskadzie emocji, która zalewa osobę tak całkowicie, że nie jest on w stanie jasno przemyśleć swojej reakcji. Szybko ogarnia go panika, złość lub beznadziejność, które mogą być dość nieproporcjonalne do rzeczywistej sytuacji.

Osobie z ADHD trudno jest wyrazić tego typu uczucia - co prowadzi nas do pierwszej rzeczy, którą należy zrozumieć -

1. Pacjent z ADHD czuje, że może wybuchnąć, jeśli nie wypuści słów z ust. Wszystkie słowa, teraz! Mówi się, że ich intensywne emocje są trudne do uregulowania. Ponieważ impulsywnie mówią cokolwiek myślą, często mówią rzeczy, których później żałują. Edytowanie słów przed ich opublikowaniem jest prawie niemożliwe.

2. Osoba z ADD będzie na ciebie patrzeć, słyszeć twoje słowa, patrzeć, jak poruszają się twoje usta, ale po pierwszych pięciu słowach jej umysł jest w podróży, zgodnie z lifehackiem. Nadal słyszą, jak mówisz, ale ich myśli są w kosmosie. Myślą o tym, jak poruszają się twoje usta lub jak twoje włosy są nie na miejscu.

3. Według jednego z czytelników Additude Magazine „posiadanie ADHD nie„ czuje ”niczego. W przeciwieństwie do problemu fizycznego - mówi złamana kość - ADHD jest niewidoczne. Ludzie okazują współczucie, gdy odczuwasz ból. Próba wyjaśnienia ADHD bez szukania wymówek jest trudna. Być może gdyby ktoś stworzył „procę” lub „szynę” na ADHD, opinia publiczna mogłaby bardziej współczuć z powodu tej choroby ”.

Z takimi emocjami mają do czynienia nasi pacjenci -

4. Lifehack wspomina, że ​​emocje, myśli, słowa i dotyk osoby z ADD są potężne. Wszystko jest powiększone. To jest błogosławieństwo, gdy jest właściwie channelowane. Kiedy osoba z ADD coś robi, robi to sercem i duszą. Dają z siebie wszystko. Są intensywne, spostrzegawcze i głębokie.

5. Chociaż umysły z ADHD myślą tak inaczej, mogą też stać się niezorganizowane. Mówi się, że stosy są ich ulubioną metodą organizowania. Po wykonaniu zadania związane z nim papiery są układane w stos, w którym pozostają, dopóki stosy nie urosną zbyt wysoko. Dzieje się tak, gdy osoba z ADD jest przytłoczona, sfrustrowana i oczyszcza się. W przeciwnym razie zauważono, że ludzie z ADD powinni uważać, aby nie zostać zbieraczami. Osobie z ADD trudno jest utrzymać porządek, ponieważ ich mózg nie działa w uporządkowany sposób.

6. Tego typu zachowanie może prowadzić osobę z ADHD do unikania pewnych zadań. Podejmowanie decyzji lub wykonywanie zadań na czas to walka. Nie dzieje się tak dlatego, że dana osoba jest leniwa lub nieodpowiedzialna, ale dlatego, że jej umysły są pełne opcji i możliwości.

7. Ponieważ unikają zadań, staje się bardziej oczywiste, że razem zapominają o zadaniach. Lifehack stwierdza, że ​​kolejną paradoksalną cechą ADHD jest pamięć. Osoby z ADD nie pamiętają, aby odebrać swoje ubrania w pralni, mleko w sklepie spożywczym lub spotkania. Z drugiej strony; pamiętają każdy komentarz, cytat i numer telefonu, który usłyszeli w ciągu dnia.

8. Dzięki ciągłej aktywności w ich umyśle, po wykonaniu zadania są gotowi do przejścia do następnego zadania bez zamykania poprzedniego. Im więcej dzieje się naraz, tym lepiej. Wielozadaniowość to jedno z ich ulubionych zajęć.

Informacje o ADHD

9. Na marginesie - według Mayo Clinic ADHD nie powoduje innych problemów psychologicznych czy rozwojowych. Jednak dzieci z ADHD częściej niż inne dzieci mają takie schorzenia, jak:

 • Trudności w uczeniu się - w tym problemy ze zrozumieniem i komunikacją
 • Zaburzenia lękowe - które mogą powodować przytłaczające zmartwienie, nerwowość i nasilenie objawów ADHD do czasu wyleczenia i opanowania lęku
 • Depresja - które często występuje u dzieci z ADHD
 • Bipolar Disorder - co obejmuje depresję, a także zachowania maniakalne
 • Zaburzenie opozycyjno-buntownicze (ODD) - ogólnie definiowane jako wzorzec negatywnego, buntowniczego i wrogiego zachowania wobec autorytetów
 • Zaburzenie zachowania - naznaczone zachowaniami aspołecznymi, takimi jak kradzież, walka, niszczenie mienia i krzywdzenie ludzi lub zwierząt
 • Tourette Syndrome - zaburzenie neurologiczne charakteryzujące się powtarzającymi się tikami mięśniowymi lub głosowymi

10. Wreszcie, inne oznaki i objawy ADHD mogą obejmować:

 • Często śni na jawie
 • Trudność w wykonywaniu poleceń i najwyraźniej nie słuchanie
 • Często zapomina i gubi przedmioty
 • Nie kończy lekcji, obowiązków domowych lub innych zadań

ADHD występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet, a zachowania mogą być inne u chłopców i dziewcząt.

Podobne posty

Pokaż wszystkie