Zaktualizowano: 2019, 19 sierpnia

Wdrożenie tych 6 wskazówek w swoim stylu życia może poprawić pamięć

Wraz z wiekiem pamięć pogarsza się naturalnie, ale jeśli będziesz przestrzegać zdrowego stylu życia i diety, możesz skutecznie poprawić swoją pamięć.
Wdrożenie tych 6 wskazówek w swoim stylu życia może poprawić pamięć
Mózg odgrywa razem wiele ról. Twój styl życia decyduje o tym, jak dobrze działa funkcja mózgu. Obrazy Shutterstock

Funkcja pamięci i mózgu

Uważa się, że funkcja mózgu osiąga szczyt we wczesnej dorosłości i stopniowo się pogarsza. Pamięć, która powstała w mózgu, zanika i upada wraz z funkcjonowaniem mózgu.

Styl życia odgrywa znaczącą rolę w zanikach pamięci i pogorszeniu funkcji mózgu. Czynniki takie jak niewystarczająca ilość snu, stres, narażenie na toksyny lub chemikalia, zła dieta to podstawowe czynniki utrudniające pracę mózgu.

Pamięć to proces informacyjny obejmujący trzy główne etapy: kodowanie, przechowywanie i wyszukiwanie. Często ludzie wierzyli, że pamięć jest statyczna i niezmienna. Jednak centrum pamięci, znane również jako hipokamp, ​​zdolne do wzrostu nowych komórek i regeneracji przez całe życie.

Istnieją dwa rodzaje pamięci: krótkotrwała i długotrwała. Pamięć krótkotrwała przechowuje małe fragmenty informacji, które należy natychmiast odzyskać. Pamięć długoterminowa przechowuje informacje związane z niezapomnianymi chwilami w życiu, nauką do testu lub egzaminu, które można odzyskać w dłuższej perspektywie.

Poprawianie pamięci

Istnieje wiele sposobów na poprawę pamięci. Zdrowy styl życia prowadzi do zdrowego ciała, co z kolei prowadzi do zdrowego mózgu. W przeciwieństwie do tego, w co wierzy większość ludzi, mózg ma zdolność dostosowywania się i zmiany. Zdolność nazywana jest neuroplastycznością.

Mózg ma zdolność przekształcania się, aby uczyć się nowych informacji, zwiększać zdolności poznawcze i poprawiać pamięć.

Niemniej jednak zawsze możesz poprawić swoje zdolności poznawcze, używając nootropów. Jednym z najczęściej recenzowanych nootropów dostępnych w Internecie jest Mind Lab Pro. Rzuć okiem na recenzje produktów, aby odkryć ich skuteczność i zalety.

Wskazówki, jak poprawić swoją pamięć

Przyjaciele i przyjemność

Kreatywność wzrasta, jeśli znajdziesz czas dla przyjaciół i dla przyjemności. Obrazy Shutterstock

 • Znajdź czas na przyjaciół i zabawę: Zdrowe relacje są niezbędne, aby poprawić pamięć. Utrzymanie społecznego stylu życia jest również jednym z czynników poprawiających pamięć. Często ludzie mówili, że śmiech jest najlepszym lekarstwem i ważne jest, aby otaczać się śmiechem, aby rozjaśnić aktywność mózgu. Śmiech może czasem wyzwolić kreatywność.
 • Sprawdź swój poziom stresu: Chroniczny stres może zniszczyć komórki mózgowe i uszkodzić hipokamp oraz wpłynąć na tworzenie nowej pamięci i odzyskiwanie starych. Depresja i lęk również odzwierciedlają się w trudnej koncentracji, zapamiętywaniu i podejmowaniu decyzji. Medytacja jest najlepszym sposobem na zmniejszenie poziomu stresu.
 • Stosuj dietę wspomagającą mózg: Wybór właściwej diety i prawidłowe odżywianie jest również ważne, aby zmniejszyć ryzyko demencji.
 • Omega-3: Kwas tłuszczowy omega-3 jest korzystny głównie dla mózgu i jest źródłem tłustych ryb, w tym łososia, tuńczyka, pstrąga i tak dalej. Dostępne są również Omega-3 z orzechami, fasolą i pestkami dyni.
 • Ogranicz kalorie i tłuszcze: Plan diety Heathy pozwoli Ci uniknąć ryzyka zaburzeń poznawczych.
Owoce i warzywa

Zdrowe odżywianie może zmniejszyć ryzyko zaburzeń poznawczych. Obrazy SHutterstock

 • Owoce i warzywa: Jest oczywiste, że owoce i warzywa zawierają przeciwutleniające źródła pożywienia, które redukują uszkodzenia komórek mózgowych.
 • Pij zieloną herbatę i wino: Zielona herbata zawiera antyoksydanty, które zwiększają aktywność mózgu i spowalniają jego starzenie. W przypadku spożycia wina czerwone wino pobudza przepływ krwi w mózgu. Jednak ważne jest również, aby sprawdzić poziom spożycia, ponieważ zbyt duża ilość alkoholu może zabić komórkę mózgową.
 • Daj czas na trening mózgu: Nowe, wymagające i zabawne to trzy słowa trening mózgu. Pamięć wymaga treningu umysłowego, czegoś nieznanego i poza strefą komfortu, a wreszcie przyjemności fizycznej i emocjonalnej[1].
 • Nie marnuj ćwiczeń ani spania: Ćwiczenia zwiększają poziom tlenu w mózgu i zapobiegają utracie pamięci i chorobom serca. Jednocześnie ćwiczenia wzmacniają działanie substancji chemicznych w mózgu i chronią komórki mózgowe przed uszkodzeniami. Brak snu może wystąpić w przypadku funkcji mózgu, które nie są w stanie w pełni funkcjonować, co ogranicza kreatywność, umiejętności rozwiązywania problemów, a także umiejętności krytycznego myślenia. Pamiętaj, że sen jest niezbędny do konsolidacji pamięci.
 • Użyj urządzeń mnemonicznych dla łatwiejszego zapamiętywania: Używanie akronimów, wizualizacji (obraz jest łatwiejszy do zapamiętania), rymów i fragmentów to narzędzia pamięci, które ułatwiają zapamiętywanie.
 • Zorganizuj się: Twoja pamięć może przechowywać informacje, ale zarysuj je, starannie organizując.
 • Metoda Loci: Ta metoda poprawia pamięć poprzez wykorzystanie wizualizacji do organizowania i przywoływania informacji.
 • Zatrzymaj wielozadaniowość: Wielozadaniowość przypomina raczej próbę zrobienia wielu rzeczy jednocześnie tak szybko, jak to możliwe. Nie można się skupić, jeśli wykonujesz równoległy proces i łatwiej jest się rozproszyć, całkowicie stracić koncentrację[2].
 • Graj w gry logiczne: Zmierz się z grą mózgową w sieci. Pozwól mózgowi pracować nad poprawą funkcjonowania mózgu. Możesz jednak cieszyć się nauką nowych umiejętności, jeśli nie bierzesz udziału w grze.
 • Opanuj nowsze umiejętności: Opanowanie nowej umiejętności może być różne dla każdej osoby. Jednak kluczem jest ustalenie, czym jest twoja stymulacja. Powinien skupiać się na uwadze, która daje wielką satysfakcję.
 • Możesz także chcieć przeczytać - Czy test IQ mierzy inteligencję?

Prostą techniką poprawy pamięci jest stymulowanie funkcji mózgu za pomocą techniki poprawiającej pamięć, aby poprawić zdolność uczenia się nowych informacji i zatrzymywania ich z czasem.

Pamiętaj, aby przestrzegać złotych zasad, takich jak powtarzanie, organizowanie, wizualizacja, cue i grupa.

Suplementy wzmacniające mózg są również używane do poprawy pamięci. Tego typu suplementy lubią Q96 należy wziąć pod uwagę po przeprowadzeniu badań i konsultacji przez lekarza.

Każda osoba ma różne techniki przywracania informacji i ich przechowywania, więc pozwól swojej pamięci wykorzystać swój własny sposób uczenia się. Na przykład, jeśli twoją techniką zapamiętywania jest zapisywanie notatek, przygotuj się do trzymania długopisu i kartki.

Czytaj dalej - Czerwone wino wpływa na pamięć: czy to prawda?

Autor

Dr. Ahmed Zayed

Dr Ahmed Zayed Helmy posiada licencjat z medycyny i chirurgii. Ukończył studia w 2011 roku na Uniwersytecie w Aleksandrii

Podobne posty

Pokaż wszystkie