Zaktualizowano: 2019, 1 sierpnia

Nieszczelny mózg: objawy, objawy, przyczyny, leczenie i inne

Nieszczelny mózg: objawy, objawy, przyczyny, leczenie i inne

Nasz mózg jest skomplikowaną częścią ludzkiego ciała. Wchodzi w skład ośrodkowego układu nerwowego i znajduje się na czubku głowy. Kontroluje różne funkcje, takie jak myślenie, wiedza, zachowanie, charakter, słuch, wzrok, równowaga, koordynacja i inne bardzo ważne funkcje

Nasz mózg jest wyłożony siecią elementów komórkowych, które tworzą barierę krew-mózg (BBB). Bariera krew-mózg (BBB) ​​tworzy barierę między krwiobiegiem a mózgiem.

Istnieją ścisłe połączenia między siecią elementów komórkowych, które tworzą BBB, podobne do ścisłych połączeń w komórkach, które wyścielają układ pokarmowy. Tworzą barierę dyfuzyjną, selektywnie monitorując przenikanie substancji do mózgu. Tak więc bariera krew-mózg jest barierą ochronną naszego mózgu, która pozwala niezbędnym składnikom odżywczym przedostać się do mózgu, ale zapobiega przenikaniu toksyn i innych szkodliwych cząstek.

Dysfunkcja bariery krew-mózg (BBB) ​​może prowadzić do tego, że ścisłe połączenia stają się bardziej przepuszczalne i nie działają prawidłowo. Dzięki temu każda substancja, w tym toksyny, przedostaną się do mózgu. Mózg ulega zapaleniu i jest teraz uważany za nieszczelny mózg.

Jakie są oznaki i objawy nieszczelnego mózgu?

Objawy nieszczelnego mózgu
  • Bóle głowy - Jednym z objawów nieszczelnego mózgu są bóle głowy. Przegląd opublikowany w 2000 roku w Neurosurgical Focus Journal sugeruje, że nagłe wystąpienie silnego i nieoczekiwanego bólu głowy może być oznaką i objawami nieszczelnego mózgu. W przeglądzie stwierdzono również, że ból jest gorszy, gdy osoba stoi i staje się bardziej nasilony w ciągu dnia.
  • Poznawczych - Spadek funkcji poznawczych, w tym utrata pamięci, może mieć kilka przyczyn, w tym dysfunkcję bariery krew-mózg. Przegląd opublikowany w 2014 roku w czasopiśmie Front Aging Neuroscience Journal wykazał, że dysfunkcja bariery krew-mózg (BBB) ​​może przyczyniać się do pogorszenia funkcji poznawczych, które często obserwuje się u pacjentów z demencją i chorobą Alzheimera.
  • Zespół chronicznego zmęczenia - Zespół chronicznego zmęczenia powoduje ciągłe zmęczenie, które nie ustępuje nawet podczas snu czy odpoczynku. Przegląd opublikowany w 2001 roku w Medical Hypotheses Journal wykazał, że zmiana przepuszczalności bariery krew-mózg może powodować utrzymujące się oznaki i objawy występujące w zespole chronicznego zmęczenia.
  • Depresja i schizofrenia - Przegląd kliniczny opublikowany w 2009 roku w Cardiovascular Psychiatry and Neurology Journal sugeruje, że u pacjentów z poważnymi chorobami psychicznymi, w tym u pacjentów z poważnymi chorobami psychicznymi, obserwowano załamanie bariery krew-mózg (BBB) Depresja i schizofrenia

Co powoduje wyciek mózgu?

Powoduje nieszczelny mózg

Istnieje związek między naszym mózgiem a układem pokarmowym. Cokolwiek dzieje się w naszych jelitach, ma bezpośredni wpływ na funkcjonowanie naszego mózgu. Badanie opublikowane w 2014 roku w czasopiśmie Advances in Experimental Medicine and Biology wykazało wyraźny związek między zmianami w naszej florze jelitowej (bakteriach w jelitach) a funkcjonowaniem mózgu.

Jelito cienkie i żołądek są wyłożone komórkami nabłonka, które są połączone ze sobą ciasnymi połączeniami podobnymi do ciasnych połączeń w barierze krew-mózg (BBB) ​​mózgu. Te ciasne połączenia zapobiegają przedostawaniu się cząsteczek, które nie powinny przedostawać się do naszych jelit, i wpuszczają tylko niezbędne składniki odżywcze.

Różne czynniki, takie jak stres, infekcja, zmiany w naszej florze jelitowej, zła dieta i wrażliwość pokarmowa mogą spowodować, że ciasne połączenia w naszych jelitach staną się bardziej przepuszczalne i nie będą działać prawidłowo, ścisłe połączenia nie będą już w stanie zapobiegać przedostawaniu się niewłaściwych cząstek. wyściółka jelita staje się zaogniona i nieszczelna.

Gluten może również spowodować, że ciasne połączenia będą bardziej przepuszczalne, co osłabi barierę jelitową i barierę krew-mózg. W badaniu opublikowanym w 2011 roku w Physiological Reviews Journal stwierdzono, że zonulina jest jedyną substancją, która reguluje funkcję ścisłych połączeń w barierze krew-mózg w mózgu i jelitach.

Inne studiować opublikowany w 2006 roku w Scandinavian Journal of Gastroenterology Journal wykazał, że gliadyna, która jest białkiem obecnym w pszenicy i glutenie, zwiększa poziom zonuliny; gdy wzrasta zonulina, zwiększa przepuszczalność ciasnych połączeń, uniemożliwiając jej prawidłowe działanie, prowadząc do nieszczelnego jelita i nieszczelnego mózgu.

Zapalenie nie jest całkowicie złe, pomaga zapewnić ochronę i odbudowę organizmu po chorobie, urazie, urazie lub sytuacji stresowej, ale jeśli bodziec utrzymuje się, a stan zapalny przedłuża się, staje się przewlekły i szkodliwy.

Nowy raport badawczy opublikowany w 2014 roku przez naukowców w czasopiśmie FASEB Journal wykazał, że stan zapalny osłabia barierę krew-mózg, uniemożliwiając jej prawidłowe działanie. To pozwala toksynom i innym szkodliwym cząsteczkom dostać się do mózgu.

Leczenie nieszczelnego mózgu

Leczenie nieszczelnego mózgu

Aby skutecznie leczyć nieszczelny mózg, konieczne jest zajęcie się również wszelkimi problemami z jelitami ze względu na połączenie między jelitami a mózgiem.

Gluten powinien zostać wyeliminowany z diety, wykazano, że zwiększa on zonulinę, która zwiększa przepuszczalność ciasnych połączeń, powodując zniszczenie bariery krew-mózg.

Czytaj także - Światowy dzień świadomości urazów głowy

Ważne jest, aby wyeliminować z diety wszelkie inne pokarmy, na które możesz być wrażliwy. Wrażliwość na pokarm jest powiązana ze stanem zapalnym. Przegląd opublikowany w 2015 roku w Paediatrics International Journal wykazał, że niektóre osoby reagują na żywność i inne białka, jakby były patogenami powodującymi zapalenie bariery śluzowej.

Należy zająć się stanem zapalnym, aby zidentyfikować pierwotną przyczynę zapalenia i się go pozbyć.

Ważne jest również, aby radzić sobie ze stresem. Stres jest powiązany z nieszczelnym jelitem i stanem zapalnym. Badanie opublikowane w 2013 roku w Biological Psychiatry Journal wykazało, że stres zwiększa stan zapalny i przepuszczalność jelit (nieszczelne jelito) (12).

Wspieranie funkcji mózgu

Wspieranie funkcji mózgu

W diecie należy również uwzględnić olej kokosowy, aby wspierać funkcjonowanie mózgu. Przetworzona żywność, w tym cukier, powinna zostać wyeliminowana z diety; karmi złe bakterie w jelitach, powodując zmiany we florze jelitowej, które mogą mieć wpływ na funkcjonowanie mózgu.

Dysfunkcja bariery krew-mózg, która prowadzi do nieszczelnego mózgu, została powiązana z różnymi chorobami neurologicznymi, w tym demencją i chorobą Alzheimera, depresją i schizofrenią, dlatego utrzymanie zdrowego funkcjonowania mózgu ma kluczowe znaczenie.

Możesz także skorzystać z suplementu, takiego jak Plexus EDGE, ponieważ może to być korzystne dla optymalnego zdrowia i dobrego samopoczucia mózgu.

Referencje
[1] Ballabh P, Braun A, Nedergaard M (2004) Bariera krew-mózg: przegląd: struktura, regulacja i implikacje kliniczne. Neurobiology of Disease, 16: 1-13.
[2] Schievink WI (2000) Spontaniczne wycieki płynu mózgowo-rdzeniowego: przegląd, Neurosurgical Focus, 9: e8.
[3] Takeda S, Sato N, Morishita R (2014) Ogólnoustrojowe zapalenie, podatność na barierę krew-mózg i poznawcze / poznawcze objawy w chorobie Alzheimera: związek z patogenezą i terapią, Front Aging Neuroscience, 6: 171
[4] Bested AC, Saunders PR, Logan AC (2001) Zespół chronicznego zmęczenia: wyniki neurologiczne mogą być związane z przepuszczalnością bariery krew-mózg. Medical Hypotheses, 57: 231–237.
[5] Shalev H, Serlin Y, Friedman A (2009) Breaching the Blood-Brain Barrier as a Gate to Psychiatric Disorder. Cardiovascular Psychiatry and Neurology, 2009: 278531.
[6] Gareau MG (2014) Oś mikrobiota-jelito-mózg i funkcje poznawcze. Advances in Experimental Medicine and Biology, 817: 357-371.
[7] Lopez-Ramirez MA, Wu D, Pryce G, Simpson JE, Reijerkerk A, King-Robson J, Kay O, De Vries HE, Hirst MC, Sharrack B, Baker D, Male GJ, Michael I, Romero A ( 2014) MicroRNA-155 negatywnie wpływa na funkcję bariery krew-mózg podczas zapalenia układu nerwowego. The FASEB Journal, 10.1096 / fj. 13-248880.
[8] Fassano A (2011) Zonulina i jej regulacja funkcji bariery jelitowej: biologiczne drzwi do zapalenia, autoimmunizacji i raka. Physiological Reviews, 91: 151–175.
[9] Drago SI, Asmar R, Di Pierro M, Grazia Clemente M, Tripathi A, Sapone A, Thakar M, Iacono G, Carroccio A, D'Agate C, Not T, Zampini L, Catassi C, Fasano A (2006 ) Przepuszczalność gliadyny, zonuliny i jelit: wpływ na błonę śluzową jelita trzewnego i bez celiakii oraz linie komórkowe jelit. Scandinavian Journal of Gastroenterology, 41: 408–410.
[10] Ohtsuka Y (2015) Nietolerancja pokarmowa i zapalenie błony śluzowej. Paediatrics International: Official Journal of the Japanese Pediatric Society, 57: 22-29. [11] Chang CY, Ke DS, Chen JY (2009) Niezbędne kwasy tłuszczowe i ludzki mózg. Acta Nerologica Taiwanica, 18: 231–241.
[12] Garate I, Garcia-Bueno B, Madrigal JL, Caso JR, Alou L, Gomez-Lus ML, Mico JA, Leza JC (2013) Stress-induced neuroinflammation: role of the Toll-like receptor-4 pathway. Biological Psychiatry, 73: 32–43.
Autor
Twitter Instagram

Anne Anyia, RN

Anne Anyia jest brytyjskim terapeutą żywieniowym zarejestrowanym w BANT i CNHC i konsultantem specjalizującym się w odchudzaniu i zarządzaniu wagą

Podobne posty

Pokaż wszystkie