Zaktualizowano: 2019, 1 sierpnia

Jak zmniejszyć spadek zdolności poznawczych dzięki diecie umysłu po udarze

Jak zmniejszyć spadek zdolności poznawczych dzięki diecie umysłu po udarze

DASH (Dietary Approach to Stop Hypertension) Dieta zmieniła się z Dieta śródziemnomorska, czego efektem jest popularna dieta MIND.

Głównym celem diety MIND jest zmniejszenie ryzyka i zapobieganie wystąpieniu choroby Alzheimera i innych chorób związanych z demencją, jednocześnie poprawiając obecny stan zdrowia, odżywienie i moc mózgu.

Podział diety jest dość prosty, jest lista produktów, których należy często spożywać, oraz lista produktów, których należy unikać. Dieta jest pełna zdrowe tłuszcze i unika przetworzonego cukru, mąki i tłuszczów trans.

Osoby stosujące dietę MIND mogą jeść produkty z „zatwierdzonej” listy żywności poniżej:

 • Przynajmniej jedna porcja warzyw dziennie
 • Przeciwutleniacze bogate jagody co najmniej dwa razy w tygodniu
 • Fasola włóknista i rośliny strączkowe co najmniej trzy porcje w tygodniu
 • Różnorodne orzechy przez większość dni w tygodniu
 • Połów ryb przynajmniej raz w tygodniu
 • Drób co najmniej dwa razy w tygodniu
 • Oliwa z oliwek używana codziennie do gotowania i sosów do sałatek i warzyw
 • Trzy lub więcej porcji pełnego ziarna dziennie
 • Jeden kieliszek wina dziennie
 • 1 porcja ciemnych liściastych warzyw dziennie

Określone potrawy, posiłki i przekąski obejmują: granatyłosoś, zielone koktajle, kurkuma, herbata i oliwa z oliwek.

Określone pokarmy do ograniczenia: margaryna, czerwone mięso, sery, ciasta, słodycze i smażone potrawy.

Żywność do ograniczenia

Imponujące badania dotyczące diety MIND w szczególności:

Badania są prowadzone w ramach projektu Rush Memory and Aging od 1997 roku. Projekt ten bada i obserwuje seniorów, prawie 1000 osób w wieku od połowy lat 50-tych do prawie 100 lat.

Osoby te zostały przesłuchane i ocenione pod kątem ich żywienie i specyficzna dieta oraz ich ogólne funkcjonowanie i zdrowie mózgu.

Potężne wyniki badania prawie 20 lat później ujawniły, że ci uczestnicy, którzy ściśle i najdłużej przestrzegali diety MIND, zmniejszyli ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera i innych chorób demencji o ponad 50%, a ich funkcje mózgu były takie same jak osoby powyżej 7 lat młodszy.

Nawet osoby, które nie przestrzegały sztywno diety, nadal czerpały korzyści z obniżonego ryzyka pogorszenia funkcji poznawczych, o około 30% mniejszego ryzyka w porównaniu z 50% wymienionymi powyżej.

Jak dieta umysłu spowalnia funkcje poznawcze?

Dieta Mind Slow

Zdrowy tłuszcz

Najczęstsza odpowiedź na pytanie, w jaki sposób dieta MIND poprawia zdrowie mózgu, jest związana z wysokim odsetkiem spożywanych zdrowych tłuszczów. Naturalne źródła tłuszcze przeciwzapalne odżywiają mózg i jego zdolność do najlepszego funkcjonowania.

Nasz mózg składa się głównie z tkanki tłuszczowej, a kiedy dana osoba jest na diecie o niskiej zawartości tłuszczu, może to utrudniać zdolność mózgu do funkcjonowania na optymalnym poziomie. Niektórzy integrujący lekarze przyczyniają się do szaleństwa niskiej zawartości tłuszczu późnych lat 80-tych i 90-tych oraz do wzrostu liczby przypadków choroby Alzheimera i innych chorób o typie demencji.

Ta populacja ograniczyła wszelki tłuszcz z diety i miało negatywny wpływ na zdrowie mózgu i funkcje poznawcze.

Zdrowe tłuszcze, w tym orzechy, nasiona, oleje, awokado, orzech kokosowyitp. mają liczne korzyści zdrowotne, w tym zapobieganie chorobom przewlekłym i odchudzanie. Średnio 50% lub więcej dziennych kalorii powinno pochodzić ze zdrowych źródeł tłuszczu w diecie, czyli około 100 gramów dziennie dla przeciętnej osoby.

Pamiętaj, że tłuszcz jest gęsty i ma ponad dwukrotnie więcej kalorii niż inne makroskładniki - węglowodany i białko, więc porcje są mniejsze, a umiar jest bardzo ważny, aby uniknąć przyrostu masy ciała.

Eliminacja przetworzonej żywności obciążonej chemicznie

Kolejną ogromną korzyścią zdrowotną diety MIND jest to, że dieta jest wolna od wszelkich przetworzonych produktów. Nie ma barwników, słodyczy, uwodornionych olejów, konserwantów itp. Te przetworzone składniki w dużych ilościach mogą być toksyczne, a po spożyciu toksyn osadzają się w naszych komórkach, w tym w komórkach neurologicznych.

Wyeliminowanie przetworzonej żywności i konserwantów całkowicie poprawi wszystkie funkcje metaboliczne, w tym neurologiczne i hormonalne, jednocześnie naturalnie zmniejszając stan zapalny.

Zresetuje to metabolizm, poprawi układ odpornościowy, ułatwi uzyskanie optymalnej wagi, zmniejszy ryzyko chorób przewlekłych i ogólnego pogorszenia funkcji poznawczych.

Typowy dzień na diecie MIND

Dieta dnia umysłu

Ta dieta to nie dieta, to styl życia z granicami, które są łatwe do uzyskania i przekształcenia w nawyki stylu życia. Poniżej znajduje się zwykły dzień jedzenia na diecie MIND.

 • Śniadanie - Owies cięty stalą z mieszanką jagód
 • Lunch - Sałatka składająca się z ciemnolistnego szpinaku, kurczaka, pomidorów, ogórków, cebuli, oliwy z oliwek i octu
 • Przekąska - Garść orzechów włoskich
 • Obiad - Pieczony łosoś dziki, Brokuły na parze, dziki ryż, wszelkie potrawy przyprawione ziołami i oliwą z lampką czerwonego wina.

Czytaj Dalej: Wybierz dietę zdrową dla mózgu

Wnioski

Dieta MIND to niefarmaceutyczny, niedrogi sposób na poprawę ogólnego stanu zdrowia i zapobieganie wystąpieniu chorób przewlekłych, w szczególności choroby Alzheimera i innych chorób związanych z demencją.

Dokonywanie niewielkich zmian stylu życia zgodnie z powyższymi wskazówkami to świetny sposób na poprawę zdrowia i zmniejszenie ryzyka pogorszenia funkcji poznawczych. Możesz także poprawić zdrowie swojego mózgu, używając suplementu wzmacniającego mózg. Spójrz na Accelleral Review co może przynieść mózgowi kilka korzyści.

Kredyty obrazowe
Obraz funkcji: Shutterstock.com
Obraz w poczcie: springchicken.co.uk, Shutterstock.com

Podobne posty

Pokaż wszystkie