Zaktualizowano: 2019, 1 sierpnia

Kamienie żółciowe: przyczyny, leczenie i zapobieganie

Kamienie żółciowe: przyczyny, leczenie i zapobieganie

Co to są kamienie żółciowe?

Kamienie żółciowe odnoszą się do grudek lub kamieni znajdujących się w przewodzie żółciowym lub woreczku żółciowym i charakteryzują się głównie utwardzaniem substancji w narządzie. Jest to związane głównie z krzepnięciem istniejących związków chemicznych w woreczku żółciowym. Należą do nich bilirubinian wapnia, węglan wapnia i cholesterol. Zestalają się, tworząc kilka kamieni lub jeden duży kamień.

Naukowo, kamienie żółciowe powstają przez zwykłe betonowanie w przewodzie żółciowym lub woreczku żółciowym i stanowią mieszaninę bilirubiny wapnia, cholesterolu i węglanu wapnia. W rzadkich przypadkach występują jako czysty kamień zawierający jedną z substancji.

Co powoduje kamienie żółciowe?

Przyczyny kamieni żółciowych wymykały się analizie ekspertów, co sprawiło, że nie byli w stanie zidentyfikować przyczyn, dla których niektórzy ludzie rozwijają nierównowagę składu chemicznego w woreczku żółciowym, co prowadzi do powstania kamieni żółciowych, podczas gdy innym nie zdarza się to w tych samych okolicznościach. Jednak dobrze jest zrozumieć, że kamienie żółciowe występują głównie wśród:

  • Osoby otyłe lub z nadwagą i częściej występuje u kobiet. Według badań naukowych kobieta z wybrzuszoną przeponą jest bardzo narażona na rozwój kamieni żółciowych. Ponadto dzieci cierpiące na otyłość są bardziej narażone na rozwój tego stanu niż dzieci o normalnej wadze
  • Kobiety, które mogły być w ciąży, również wykazują większe ryzyko tej choroby, a także kobiety stosujące doustne środki antykoncepcyjne
  • Osoby, które przedawkowały terapię estrogenową
Powoduje kamienie żółciowe

Kamienie żółciowe i dieta

Kiedy ktoś cierpi na kamienie żółciowe, ważne jest, aby trzymać się zalecanej diety. Woreczek żółciowy odgrywa istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu, dlatego należy bardzo dbać o jego zdrowie. Pomaga gromadzić i przechowywać żółć, ważny płyn w procesie trawienia tłuszczów. Jednak organ ten znacznie różni się od innych narządów ciała, takich jak wątroba, serce i nerki, ponieważ nie jest to konieczne, jeśli chodzi o zdrowie i dobre funkcjonowanie organizmu.

Czasami może przestać dobrze działać; zwłaszcza gdy pojawiają się kamienie żółciowe, ale mimo to ludzie mogą nie być świadomi problemu. Istnieją dwa rodzaje kamieni żółciowych, a mianowicie: kamienie pigmentowe i kamienie cholesterolowe. Pierwsza z nich występuje, gdy w żółci znajduje się nadmierna ilość bilirubiny.

Diety w tym przypadku odgrywają dużą rolę w określaniu rodzaju powstających kamieni żółciowych. Na przykład wiadomo, że pokarmy bogate w tłuszcz i cholesterol, ale o niskiej zawartości błonnika, zwiększają ryzyko rozwoju tej choroby. Chociaż trudno jest zmienić listę spożywanych pokarmów, ważne jest, abyś przejął kontrolę nad tym, co jesz. W takim przypadku utrzymanie prawidłowej masy ciała może znacznie pomóc zmniejszyć ryzyko rozwoju kamieni żółciowych.

Kamienie żółciowe i dieta

Zdrowe pokarmy dla pęcherzyka żółciowego obejmują:

  • Świeże warzywa i owoce
  • pełnoziarniste
  • Drób, chude mięso i ryby
  • Produkty mleczne o niskiej zawartości tłuszczu

Poza tym zaleca się unikanie pokarmów, które mogą nasilać działanie kamieni żółciowych, takich jak rafinowane węglowodany, a także tłuszcze nasycone.

Jakie są objawy kamieni żółciowych?

Badania pokazują, że większość osób cierpiących na ten stan zdrowia nie wykazuje żadnych objawów. Zatem objawy, które występują u osób, obejmują łagodny ból w górnej części brzucha (po prawej) lub w jamie brzusznej. Ból może ostatecznie rozprzestrzenić się na łopatkę lub prawą górną część pleców. W niektórych przypadkach ból staje się silny (stały lub z przerwami) i może nasilać się podczas posiłków. W przypadku wystąpienia ostrego bólu brzucha, należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Diagnoza kamieni żółciowych

Poszukując pomocy medycznej z powodu bólu brzucha, pracownik służby zdrowia może być zmuszony do rozważenia szeregu problemów, w tym tego, kiedy zacząłeś odczuwać ból i czy jest on stały, czy też występuje i wyłącza. Do zdiagnozowania choroby konieczne jest badanie obrazowe. Pomaga to w robieniu zdjęć wewnętrznych struktur twojego ciała. W większości przypadków lekarze stosują badanie ultrasonograficzne, ponieważ jest to najskuteczniejszy sposób badania przesiewowego choroby.

Leczenie kamieni żółciowych

Jakie są czynniki ryzyka dla kamieni żółciowych?

Istnieje wiele czynników ryzyka, które przyczyniają się do powstawania kamieni żółciowych; płeć i czynniki genetyczne. Kobiety są bardziej narażone niż mężczyźni. Co więcej, nadwaga lub otyłość odgrywają kluczową rolę w tym kursie.

Chirurgia kamicy żółciowej (cholecystektomia)

Cholecystektomia jest najdoskonalszą metodą stosowaną w leczeniu bólu o umiarkowanym nasileniu i innych objawów kamicy żółciowej. Po usunięciu pęcherzyka żółciowego jest mało prawdopodobne, że objawy powrócą. Jednak w niektórych odosobnionych przypadkach może być konieczna operacja, aby zapobiec dalszym powikłaniom kamicy żółciowej.

Najlepsza i skuteczna operacja to laparoskopia, która służy do usunięcia pęcherzyka żółciowego. Po przejściu otwartej operacji pęcherzyka żółciowego ważne jest, aby obserwować dłuższy okres rekonwalescencji, ponieważ wiąże się to z silnym bólem.

Zobacz także: Najlepsze środki do czyszczenia jelita grubego 2016 sprawdzone

Jakie są rokowania i sposoby zapobiegania kamieniom żółciowym?

Fakt, że ofiary kamicy żółciowej mogą nie wykazywać żadnych znaczących objawów, które mogłyby budzić niepokój, rzadko zdarzają się objawy śmierci. Ponadto nie są znane żadne poważne powikłania, aw przypadku ich wystąpienia rozwijają się one na skutek kamieni żółciowych w przewodzie żółciowym lub mogą się również rozwinąć po operacji.

Ważne jest, aby pamiętać, że kamienie żółciowe mogą w pewnym momencie zablokować przewody i utrudniać przepływ żółci, co może wywoływać pewne objawy.

Kamienie żółciowe mogą jednak powodować niedrożność w dowolnym miejscu wzdłuż przewodów przenoszących żółć. W takich przypadkach mogą wystąpić objawy. Badania pokazują, że nie ma sprawdzonych sposobów zapobiegania kamicy żółciowej. Jednak mieszkając na Zrównoważona dietautrzymanie prawidłowej masy ciała może pomóc w rozwiązaniu problemu. Możesz również połączyć suplement detoksykujący np BIOHM Probiotyki które mogą oczyścić twoją okrężnicę ze wszystkich toksyn, w tym kamieni żółciowych.

Podobne posty

Pokaż wszystkie