Zaktualizowano: 2019, lipiec 30

Depresja i utrata apetytu: objawy, przyczyny, diagnoza, leczenie i inne

Depresja i utrata apetytu: objawy, przyczyny, diagnoza, leczenie i inne

Co to jest apetyt?

Apetyt odnosi się do naturalnego pragnienia lub pragnienia określonej rzeczy, zwłaszcza jedzenia. Kiedy jesteś głodny, twoje ciało wysyła do mózgu sygnał o tęsknocie za posiłkiem lub napojem. Pragnienie talerza jest odpowiedzią twojego ciała na dążenie do dostarczenia energii dla metabolizmu.

Alternatywne nazwy

Zmniejszone pragnienie jedzenia jest określane jako anoreksja, podczas gdy silne pragnienie jedzenia jest znane jako hiperfagia lub polifagia.

Zmiana apetytu może prowadzić do zaburzeń odżywiania, które obejmują aneroksję psychiczną, bulimię lub wyniszczenie. Przejadanie się i napadowe objadanie się oznacza zwiększone pragnienie jedzenia.

Zrozumieć utratę apetytu

Być może kiedyś poczułeś niechęć do swojego ulubionego posiłku. Możesz po prostu wybrać kilka łyżek i najesz się.

W innych przypadkach możesz czuć się pełny do posiłku. Gorsza sytuacja może wystąpić, gdy czujesz się głodny, ale nie możesz zjeść najlepszego jedzenia. Twoje ciało słabnie, co utrudnia wykonywanie codziennych czynności.

Twoja koordynacja jest zaburzona, ponieważ mózg nie otrzymuje odpowiedniego odżywiania, aby normalnie funkcjonować.

Utrzymująca się niechęć do posiłków może prowadzić do niedożywienia i podatności na choroby oportunistyczne.

Jakie są objawy utraty apetytu?

Objawy utraty apetytu

Utrata apetytu jest charakteryzuje się brakiem chęci przyjmowania pokarmu. Jeśli bierzesz mniej niż byłeś przyzwyczajony, możesz cierpieć z powodu utraty apetytu.

Niektórzy ludzie mają pragnienie określonego rodzaju posiłku lub napoju, gdy mają anoreksję. Pomijanie głównych posiłków może być objaw zmniejszonego apetytu.

Jakie są przyczyny nagłej utraty apetytu?

  • zakażenia: Infekcja jamy ustnej lub przewodu pokarmowego może odwracać uwagę od pragnienia posiłku, zwłaszcza jeśli pojawia się ból podczas żucia lub połykania. Przeżuwanie pokarmów może być trudne, jeśli cierpisz na bolesną próchnicę
  • Choroby: Niektóre choroby, takie jak nadczynność tarczycy, AIDS, grypa, gorączka lub ból głowy, powodują nagłe brak apetytu. Może to nie dotyczyć wszystkich pacjentów, ale większość zgłasza zmniejszony apetyt. Apetyt zostaje przywrócony, gdy sytuacja się kończy lub zostaje opanowana
  • Leki: Niektóre leki na receptę powodują utratę apetytu. Leki stosowane w leczeniu raka, antybiotyki, środki przeciwbólowe mogą odebrać ci zdolność do wschodu. Nawet leki samoleczące, które kupujesz w lokalnej aptece, mogą powodować utratę apetytu
  • Stres emocjonalny: Uczucia wpływające na nastrój, takie jak samotność, nuda, nerwowość, strach, zmartwienie lub napięcie, mogą prowadzić do utraty apetytu. Możesz czuć się zdenerwowany lub powikłania żołądkowe odbierające chęć jedzenia

Znaczenie

Zmniejszenie ilości spożywanego pokarmu w każdym posiłku może prowadzić do utraty wagi. Jest to powszechna praktyka u osób otyłych, które mają zamiar zrzucić kilka kilogramów. Ogólne osłabienie ciała może być spowodowane przez brak apetytu. Osoby cierpiące na śmiertelne choroby, takie jak depresja, mogą unikać posiłków w celu popełnienia samobójstwa.

Utrata apetytu z powodu lęku lub depresji

Utrata apetytu z powodu niepokoju

Depresja i lęk wpływają na perspektywy życiowe człowieka. Ze smutkiem, zmartwieniem i strachem, ten posiłek nie będzie przyjemny w towarzystwie innych. Zamiast tego będziesz skupiony na swojej nędzy, spędzając czas w izolacji. Utrata zainteresowania przyjemnymi czynnościami, w tym posiłkami, jest powszechna wśród osób cierpiących na depresję lub lęk.

Jak depresja wpływa na apetyt?

Depresja wpływa na apetyt na dwa różne sposoby. Niektórzy ludzie w depresji cierpią zwiększona utrata apetytu. Unikają posiłków lub zajmują niewiele czasu, aby utrzymać się przy życiu. Ostatecznie u takich osób dochodzi do zauważalnej utraty wagi.

Inne formy depresji mogą objawiać się zwiększonym apetytem. Ciągle pragniemy i sięgamy po żywność, zwłaszcza niezdrową żywność. Taka osoba na dłuższą metę ma nadwagę.

Kiedy skontaktować się z lekarzem?

Jeśli doświadczyłeś utraty apetytu lub nie możesz zjeść posiłku, najlepszą alternatywą może być spróbowanie półstałego. Jeśli jednak to nie działa lub czujesz, że utrata apetytu odbija się na twoich zajęciach w pracy, domu lub szkole, jest to właściwy czas, aby skontaktować się z lekarzem.

Jak rozpoznaje się utratę apetytu?

Rozpoznano utratę apetytu

Ze względu na złożony charakter możliwe przyczyny apetytuTwój lekarz przeprowadzi dokładne i kompleksowe badanie medyczne w celu ustalenia przyczyny.

Pobrane od pacjenta próbki krwi i kału poddawane są licznym badaniom laboratoryjnym. Lekarz korzysta z listy kontrolnej, aby wykluczyć i potwierdzić wszystkie możliwe przyczyny.

Leczenie utraty apetytu

Po postawieniu właściwej diagnozy lekarz zajmie się schorzeniem powodującym utratę apetytu. Możesz zostać poproszony o rutynowe spożywanie posiłków i ograniczenie ilości przyjmowanych płynów.

Może Ci się spodobać - Sezonowe zaburzenia afektywne

Dobre miejsce do jedzenia z pięknymi porcjami może zachęcić Cię do jedzenia. Twój lekarz zaleci leki pobudzające apetyt, takie jak Megace, marinol, prometazyna lub Zofran.

Zapobieganie

  • Używaj naturalnych ziół, takich jak goździki, czosnek lub zielona herbata
  • Poproś swojego lekarza o przepisanie leków pobudzających apetyt
  • Unikaj smaków, które powodują szkodliwy zapach lub zapach w żywności
  • Przyjmuj częste potrawy w małych ilościach
  • Zawsze wybieraj swój ulubiony posiłek
  • Unikaj zbyt dużej ilości napojów przed posiłkami
Autor

Kobieta Fisher

Donna jest wielokrotnie nagradzaną pisarką o zdrowiu, zdrowiu i urodzie z Teksasu. Opublikowała także eBooki i zredagowała kilka innych

Podobne posty

Pokaż wszystkie