Zaktualizowano: 2019, lipiec 31

Przyczyny zakrzepów krwi i innych problemów menstruacyjnych

Dowiedz się, co powoduje zakrzepy krwi w pochwie i jak może wpływać na inne problemy menstruacyjne.
Przyczyny zakrzepów krwi i innych problemów menstruacyjnych
Skrzepy krwi pochwy

Podczas cyklu miesiączkowego powstają zakrzepy krwi w pochwie. W większości przypadków jest to całkowicie normalne, że miesięczny przepływ kobiety staje się grubszy lub zmienia kolor.

W rzadkich przypadkach te skrzepy mogą być oznaką poważniejszych problemów. Podczas menstruacji wyściółka macicy gęstnieje, przygotowując się do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej.

Kiedy ciąża nie występuje, organizm w naturalny sposób zaczyna wydalać nadmiar podszewki i krwi. To wtedy czasami mogą wystąpić zakrzepy krwi w pochwie.

Skrzepy krwi pochwy

Podczas jej miesięcznego okresu organizm kobiety w naturalny sposób wytwarza antykoagulanty. Są one uwalniane, aby zapobiec tworzeniu się skrzepów w krwi menstruacyjnej.

Pod koniec cyklu organizm może pracować ciężej, aby usunąć resztki nadmiaru błony śluzowej macicy i krwi.

Ten zwiększony przepływ krwi może czasami zostać usunięty z pochwy, zanim antykoagulanty będą skuteczne, powodując pojawienie się skrzepów krwi.

Podczas gdy większość tych skrzepów jest małych i nieszkodliwych, skrzepy większe niż jedna czwarta lub którym towarzyszy ból powinny porozmawiać z lekarzem.

Kobiety, które regularnie są cięższe cykl miesiączkowy przepływy pod koniec okresów również mogą być narażone na zwiększone ryzyko wystąpienia anemii.

Zmęczenie i osłabienie mięśni mogą również być objawami nienormalnie dużego przepływu krwi, który zwykle obejmuje zakrzepy krwi.

Przyczyny zakrzepów krwi i innych problemów menstruacyjnych

Podczas gdy kobiety doświadczają silniejszych przepływów i sporadycznych zakrzepów, jest kilka warunków, które mogą powodować tworzenie się problematycznych skrzepów pochwowych.

Kobiety, które są w ciąży lub podejrzewają, że mogą być w ciąży, mogą doświadczyć krzepnięcia pochwy. Niestety często jest to oznaka poronienia i należy skonsultować się z lekarzem.

Innym problemem medycznym, który może powodować zakrzepy krwi w pochwie, jest mięśniaki. W szczególności mięśniaki macicy. Te tworzą się na macicy i nie są rakowe, ale mogą być odpowiedzialne za tworzenie skrzepów krwi w pochwie podczas miesiączki.

Mięśniaki macicy nie zawsze powodują krzepnięcie, a ostatnie badania zaczynają sugerować, że wiele kobiet nie ma żadnych objawów związanych z tym problemem.

Zmiany hormonalne i skrzepy krwi w pochwie

Zmiany hormonalne i skrzepy krwi w pochwie

Jedną z najczęstszych przyczyn powstawania zakrzepów krwi jest zmiana poziomu hormonów w organizmie.

W organizmie kobiety hormony progesteron i estrogen pomagają regulować cykl menstruacyjny. Pociąga to również za sobą tworzenie i usuwanie wyściółki macicy.

Kiedy poziomy hormonów ulegają drastycznej zmianie, może to spowodować dalsze pogrubienie wyściółki macicy.

Gdy organizm zaczyna usuwać wyściółkę i towarzyszącą jej krew i płyn, nadmiar tkanki może powodować tworzenie się skrzepów krwi.

Istnieje kilka różnych przyczyn, które mogą zmienić poziom hormonów w organizmie, w tym:

  • Doświadczanie klimakterium.
  • Nagłe lub gwałtowne zmiany przyrostu lub utraty masy ciała.
  • Niektóre leki mogą powodować zaburzenia równowagi hormonalnej w organizmie, ale poziomy te zwykle wracają do normy.
  • Niedrożność szyjki macicy, macicy lub kanału pochwy. Wszystko, co może spowolnić lub zablokować odpływ miesiączki z organizmu.
  • Duża lub rozciągnięta macica. Zwykle ma to miejsce po porodzie i samoistnie powróci do normalnego rozmiaru. W przeciwnym razie powiększona macica może zmienić kierunek przepływu krwi lub spowolnić go, powodując pojawienie się skrzepów krwi.

Dwa stany, znane jako endometrioza i adenomioza, mogą również powodować tworzenie się skrzepów krwi w menstruacji.

Endometrioza pojawia się, gdy tkanka, która normalnie pomaga wyścielić macicę, zaczyna rosnąć na zewnątrz. Podobnie jest z adenomiozą, z wyjątkiem tego, że tkanka rośnie w ścianach macicy.

diagnozowanie

Jeśli masz cięższe niż zwykle miesiączki i zakrzepy krwi w pochwie, istnieje kilka różnych testów, które mogą pomóc w ustaleniu przyczyny problemu.

Mogą to być ultradźwięki i rezonans magnetyczny. Obie te procedury są nieinwazyjne i rejestrują obrazy kobiecego układu rozrodczego.

Inne metody diagnozowania przyczyny zakrzepów krwi w pochwie mogą również obejmować:

  • Normalna praca krwi.
  • Dylatacja i łyżeczkowanie. Dzieje się tak, gdy mały kawałek tkanki jest usuwany z macicy za pomocą małego narzędzia. Procedura jest prosta i zwykle odczuwa się tylko niewielki dyskomfort.
  • W niektórych przypadkach konieczne będzie wykonanie biopsji. Mały kawałek tkanki zostanie odcięty i przesłany do dalszej analizy. Zwykle dzieje się tak tylko wtedy, gdy istnieje ryzyko rozwoju niektórych nowotworów.
Autor

Michael Wight

Michael Wight jest entuzjastą zdrowia i blogerem. Współtworzy różne strony internetowe z branży zdrowia i fitnessu. On jest kompanem

Podobne posty

Pokaż wszystkie