Zaktualizowano: 2019, lipiec 29

Cysty pochwy: co powinieneś wiedzieć?

Cysty pochwy: co powinieneś wiedzieć?
Cysty pochwy
Źródło obrazu:: http://www.summitmedicalgroup.com/

Cysty to zwykłe guzy i grudki, które mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele człowieka. Ich rozmiar może wahać się od mikroskopijnych do wielkości pomarańczy i są zwykle bezbolesne. Te małe woreczki są zwykle wypełnione płynem, powietrzem lub innymi różnymi materiałami i nie szkodzą otaczającemu obszarowi. Kiedy pojawiają się w okolicy pochwy, zwykle można je znaleźć na wewnętrznych fałdach lub na pochwie.

Różne rodzaje torbieli pochwy

Różne rodzaje torbieli pochwy

Istnieją cztery główne typy torbieli pochwy

  • Cysty inkluzji: To nie tylko najczęściej występujące torbiele pochwy, ale także jedne z najmniejszych. Te nieszkodliwe cysty zwykle pojawiają się w dolnej tylnej części ściany pochwy.
  • Torbiele gruczołu Bartholina: Te cysty zlokalizowane na gruczole Bartholina są zwykle wypełnione płynem. Te gruczoły znajdują się po obu stronach pochwy i są odpowiedzialne za wytwarzanie płynu nawilżającego wargi sromowe.
  • Torbiele przewodu Gartnera: Te cysty pojawiają się podczas ciąży i po jej zakończeniu. Po porodzie małe kanaliki, które mają zniknąć po ciąży, mogą przypadkowo pozostać w tyle. W miarę starzenia się kobiety w pochwie mogą zacząć rosnąć małe cysty. Podobnie jak inne cysty, nie są one szkodliwe i występują tylko u niektórych kobiet.
  • Torbiel Mullera: Te cysty mogą również rozwijać się po porodzie i zwykle zawierają rodzaj śluzu. Mogą pojawiać się częściej niż torbiele przewodu Gartnera, a także mogą rosnąć w dowolnym miejscu na ścianie pochwy.

Przyczyny przyczyn torbieli

Torbiele pochwy i inne rodzaje torbieli powstają, gdy zatkany zostaje przewód lub gruczoł. Płyny, śluz lub inne materiały mogą zostać uwięzione w środku, powodując utworzenie się cysty. Rodzaj cysty zależy od tego, co spowodowało jej pierwotną postać. Torbiele inkluzyjne powstają, gdy na ścianach pochwy pojawia się pewien rodzaj urazu.

Może to obejmować nacięcia chirurgiczne i poród. Inne urazy mogą być spowodowane urazami sportowymi i innymi wypadkami. Torbiel pojawia się zwykle w miejscu uszkodzenia lub rozerwania ściany pochwy.

Torbiele gruczołu Bartholina powstają, gdy jeden lub oba gruczoły zostają zablokowane. Zwykle jest to spowodowane luźnym fałdem skóry, który może pokryć gruczoł. Płyn może wtedy zacząć się gromadzić, powodując tworzenie się cysty. Ropnie można również znaleźć na gruczołach i są spowodowane ekspozycją na bakterie. Choroby przenoszone drogą płciową i infekcje przewodu pokarmowego mogą również powodować pojawienie się torbieli gruczołu Bartholina.

Objawy torbieli pochwy

Podczas gdy torbiele pochwy nie mają żadnych możliwych do zidentyfikowania objawów, poza możliwym wyczuciem guza podczas rutynowego badania. Torbiele również nie powodują bólu, ale torbiele gruczołu Bartholina mogą z czasem zakłócać stosunek płciowy i niektóre ćwiczenia. Jeśli cysta pochwy staje się bolesna, może to wskazywać na infekcję pochwy. Jeśli zakażone torbiele pochwy nie są leczone, mogą stać się bolesnymi ropniami.

Leczenie torbieli pochwy

W większości przypadków torbiele pochwy nie wymagają leczenia, ponieważ zwykle pozostają małe i nie wpływają na codzienne czynności. Jednak w przypadku niektórych kobiet może być konieczne usunięcie niewielkiej części torbieli do badania przesiewowego. Ma to na celu tylko zapewnienie, że torbiel nie jest rakowa. W większości przypadków proste domowe środki są więcej niż wystarczające w leczeniu i łagodzeniu minimalnych dolegliwości, jakie mogą powodować torbiele pochwy. Niektóre z nich to:

  • Napełnianie wanny kilkoma centymetrami ciepłej wody i moczenie w niej kilka razy dziennie może pomóc złagodzić wszelkie dolegliwości, jakie może powodować torbiel.
  • Cysty, które zostały zakażone i bolesne, są często leczone antybiotykami, podczas gdy inne cysty mogą wymagać drenażu. Istnieją dwie podstawowe metody drenażu torbieli, jedna obejmuje wprowadzenie cewnika w celu usunięcia nagromadzonego płynu, a druga to proste cięcie chirurgiczne, które szybko odprowadzi płyn z torbieli. Najczęstszy rodzaj cysty, który wymaga dodatkowego drenażu i leczenia, zwykle znajduje się na gruczołach Bartholina. Większość kobiet zamiast wszczepiania cewnika decyduje się na chirurgiczne opróżnienie torbieli. Cewnik można pozostawić na miejscu do sześciu tygodni, co utrudnia niektóre codzienne czynności.

Podczas gdy cysty powszechnie występują w całym ludzkim ciele, torbiele pochwy mogą stać się problemem dla niektórych kobiet. Chociaż są zwykle małe i nie wpływają na codzienne życie kobiety, mogą czasami powodować problemy.

Jeśli cysta zostanie zauważona w okolicy pochwy lub wokół niej, zawsze dobrze jest zlecić jej zbadanie przez lekarza. W niektórych rzadkich przypadkach może być konieczne usunięcie lub opróżnienie torbieli.

Czytaj dalej - Zapobiegaj infekcjom pochwy dzięki tym 4 skutecznym środkom do samoopieki

Autor

Michael Wight

Michael Wight jest entuzjastą zdrowia i blogerem. Współtworzy różne strony internetowe z branży zdrowia i fitnessu. On jest kompanem

Podobne posty

Pokaż wszystkie