Zaktualizowano: 2019, lipiec 8

Upławy przed pierwszą miesiączką: co robić?

Upławy przed pierwszą miesiączką: co robić?

Dla wielu młodych dziewcząt pierwsza miesiączka może być przerażającym doświadczeniem pełnym kłopotliwych pytań. Jedno z najczęstszych pytań młodych kobiet dotyczy wydzieliny z pochwy, która może pojawić się nagle przed wystąpieniem pierwszej miesiączki.

Upławy przed pierwszą miesiączką

Przed rozpoczęciem pierwszej miesiączki wiele młodych dziewcząt zauważa kilka zmian zachodzących w ich ciałach. Mogą to być:

  • Piersi zaczynają się rozwijać.
  • Włosy zaczną rosnąć pod pachami iw okolicy łonowej dziewczynki.
  • Dziewczęta często doświadczają niezręcznego zrywu wzrostu.
  • Ciało dziewczyny również zacznie się zakrzywiać, szczególnie w biodrach.
  • Niektóre dziewczyny mogą doświadczyć wybuchów trądziku na twarzy i plecach.
  • Może pojawić się lub zagęścić wydzielina z pochwy.

Wiele dziewcząt może zacząć zauważać zmianę w wypisie lub doświadczyć jej po raz pierwszy. W większości przypadków jest to całkowicie normalne.

Zrozumienie wydzieliny z pochwy

Zrozumienie wydzieliny z pochwy

Upławy pojawiają się, gdy małe gruczoły w wyściółce szyjki macicy i pochwy zaczynają wydzielać substancję podobną do śluzu. Wszystkie kobiety, które przeżywają różne etapy cykl miesiączkowy będzie miało pewną ilość absolutorium, a także może się zmieniać z miesiąca na miesiąc. Upławy zwykle zaczynają się od roku do sześciu miesięcy przed rozpoczęciem pierwszej miesiączki i trwają do menopauzy.

Ilość wydzieliny z pochwy jest różna u kobiet, a każda kobieta ma również inne pojęcie o tym, jaka jest dla niej normalna ilość. Jednym ze sposobów na stwierdzenie, czy wydzielina może być zbyt ciężka, jest konieczność wymiany wkładki higienicznej kilka razy dziennie.

Jeśli tego doświadczasz, skonsultuj się z lekarzem. Zmiany hormonalne mogą również wpływać na ilość wydzieliny z pochwy, w tym hormonów znajdujących się w tabletkach antykoncepcyjnych, a nawet na naturalne zmiany zachodzące w organizmie w ciągu tygodnia przed rozpoczęciem miesiączki.

Kobieca wydzielina z pochwy może być cienka i wyraźna lub nieco grubsza i kremowa. Niektóre kobiety mają nawet lekko żółte upławy, wszystko to jest normalne, szczególnie w okresie zbliżania się do początku miesiąca. Jeśli którakolwiek z poniższych zmian wystąpi w jej wydzielinie z pochwy, należy natychmiast omówić ją z lekarzem.

  • Nagły wzrost ilości wydzieliny.
  • Jeśli pojawi się rybi lub nieprzyjemny zapach.
  • Zauważenie zmiany koloru wydzieliny z pochwy na czerwony, zielony lub brązowy.

Jeśli zauważysz jakąkolwiek z tych zmian w wydzielinie z pochwy, może to być oznaką zapalenia pochwy lub choroby przenoszonej drogą płciową.

Normalne wydzielanie z pochwy

Normalne wydzielanie z pochwy

Może to być mylące dla młodych dziewcząt, kiedy po raz pierwszy zaczynają miesiączkę i mogą pojawić się obawy, czy ich wydzielina z pochwy jest normalna. Chociaż będzie się różnić u kobiet, istnieją pewne wspólne czynniki, których kobiety mogą szukać, aby stwierdzić, czy ich wydzielina jest normalna.

Upławy mogą mieć różny kolor, od klarownego do grubszego, lekko żółtego, a także mogą mieć różną konsystencję. U niektórych kobiet wydzielina z pochwy jest prawie lepka lub nawet lepka. Ilość wydzieliny zwykle zwiększa się, im bliżej miesiączki jest dziewczyna, a przyczyną tego jest przemieszczanie się jaja z jajników do jajowodów.

Lekki zapach jest normalny, ale nie powinien być silny ani ostry. Wydzielina z pochwy, która pali lub swędzi, nigdy nie jest normalna i należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

W niektórych przypadkach wilgoć z pochwy może powodować podrażnienia skóry, co można łatwo naprawić, po prostu zakładając luźne bawełniane majtki w czasie, gdy wydzielina jest cięższa.

Dojrzewanie i pierwszy okres dziewczynki są naturalną częścią dorastania i stawania się kobietą. Chociaż wszystkie zachodzące zmiany mogą być przytłaczające, nie muszą być przerażające. Jedną ze zmian, których doświadczają wszystkie kobiety, jest wydzielina z pochwy, która jest normalną i zdrową częścią okresu dojrzewania i miesięcznego cyklu miesiączkowego.

Wydzielina pomaga utrzymać zdrową pochwę i może pomóc w zwiększeniu pożądania seksualnego i przyjemności, gdy wyrasta na zdrową kobietę.

Autor

Michael Wight

Michael Wight jest entuzjastą zdrowia i blogerem. Współtworzy różne strony internetowe z branży zdrowia i fitnessu. On jest kompanem

Podobne posty

Pokaż wszystkie