Zaktualizowano: 2019, 12 czerwca

Co to są polipy pochwy?

Co to są polipy pochwy?

Wiele kobiet może w pewnym momencie życia doświadczyć polipów pochwy. Te zwykle małe narośla skóry są na ogół nieszkodliwe i nie powodują żadnych zauważalnych objawów. W większości przypadków polipy pozostaną całkowicie niezauważone i nie wpłyną na ogólny stan zdrowia kobiety ani jej zdolność do czerpania przyjemności z seksu. Podczas gdy większość kobiet nigdy nie doświadcza żadnych problemów, mały procent tak. W takich przypadkach może być konieczne wyleczenie lub usunięcie polipów pochwy.

Objawy polipów pochwy

Co to są polipy pochwy?

Polipy pochwy to zwykle niewielkie narośla skóry wewnątrz pochwy kobiety. Podczas gdy większość kobiet nigdy nie wykazuje żadnych objawów związanych z polipami, niektóre mogą zacząć zauważać białą lub żółtawą wydzielinę z pochwy. Chociaż naukowcy nie są pewni, dlaczego te znaczniki skórne mogą zacząć się tworzyć, inne objawy mogą obejmować krwawienie z pochwy okresowe między cyklami miesiączkowymi i po stosunku płciowym. Po douching może również wystąpić niewielkie krwawienie lub plamienie. Chociaż nie jest to powszechne, polipy pochwy mogą również ulec zakażeniu i powodować silny ból lub dyskomfort. Jeśli kiedykolwiek wystąpi ból w pochwie lub okolicach, należy skonsultować się z lekarzem. Może to oznaczać poważniejszy problem zdrowotny.

Diagnozowanie polipów pochwy

Polipy pochwy są najczęściej wykrywane podczas rutynowego badania stanu zdrowia kobiety. Czasami pracownik służby zdrowia może użyć aparatu USG do zrobienia zdjęć polipów, ale w większości przypadków można je zobaczyć lub poczuć podczas badania. Polipy to w zasadzie metki skórne i po prostu wsuwając jeden lub dwa palce do otworu pochwy można je zwykle wyczuć. Jak każdy inny nieprawidłowy wzrost na ludzkim ciele, czasami niewielka część polipa zostanie usunięta do dalszych testów. Zwykle robi się to tylko wtedy, gdy podejrzewa się raka szyjki macicy lub innego raka.

Zabiegi na polipy pochwy

Zabiegi na polipy pochwy

Kobiety mogą leczyć polipy pochwy na kilka różnych sposobów. W większości przypadków polipy są łagodne i nie powodują żadnych niepożądanych skutków ubocznych, przez co dalsze leczenie jest niepotrzebne. Gdy leczenie jest wskazane, zwykle można je przeprowadzić szybko i łatwo. Istnieją dwie powszechne metody, których pracownik służby zdrowia może użyć do bezpiecznego usunięcia polipów pochwy.

  • W niektórych przypadkach może być konieczne bezpieczne odcięcie znaczników skóry pochwy. Ta procedura może być wykonana w stosunkowo krótkim czasie, bez żadnych poważnych skutków ubocznych. Pracownik służby zdrowia rozłoży tkankę pochwy, aby odsłonić polipy. Mały, ostry instrument służy do bezpiecznego odcinania nieprawidłowego wzrostu tkanki. Można również zastosować łagodny środek odrętwiający, aby zminimalizować dyskomfort. Następnie w pochwie i okolicach można odczuwać lekki ból lub ból, który zwykle ustępuje po kilku dniach.
  • Inną powszechną metodą usuwania polipów pochwy jest chemiczne zamrażanie narośli skórnych. Do usuwania można również użyć laserów. Chociaż obie te metody są bezpieczne i skuteczne, nie należy ich stosować, jeśli podejrzewasz, że narośle mogą być rakowe. Najlepiej jest wykonać biopsję przed trwałym zniszczeniem polipów.

Zapobieganie

Ponieważ tak naprawdę nie wiadomo, co powoduje powstawanie tych znaczników skórek, nie ma zalecanego sposobu, aby im zapobiec. Zamiast tego większość ekspertów opieki zdrowotnej zaleca, aby kobiety poddawały się corocznym badaniom lekarskim. Może to pomóc w wykryciu rozwijającego się polipa, zanim zaczną się pojawiać jakiekolwiek objawy. Ogólnie zaleca się coroczne badanie wszystkich kobiet, w tym wymazów z szyjki macicy i cytologii. Może to nie tylko pomóc w wykryciu polipów pochwy, ale może również pomóc we wczesnym wykryciu niektórych nowotworów.

Polipy pochwy u kobiet

Polipy pochwy mogą pojawić się u każdej kobiety iw większości przypadków są nieszkodliwe i nie powodują bólu. Podczas gdy większość kobiet nigdy nie wie, że mają te tagi skóry pochwy, jest kilka, które mogą tego doświadczyć wydzielina z pochwy, krwawienie lub nawet ból. Jeśli którykolwiek z tych objawów zacznie się rozwijać, ważne jest, aby natychmiast porozmawiać z lekarzem.

Polipy pochwy zwykle wypadają podczas stosunku płciowego lub miesiączki, ale w niektórych przypadkach trzeba je usunąć chirurgicznie. Zabiegi są szybkie i bezbolesne, ale co ważniejsze, mogą pomóc uratować życie kobiety.

Autor

Michael Wight

Michael Wight jest entuzjastą zdrowia i blogerem. Współtworzy różne strony internetowe z branży zdrowia i fitnessu. On jest kompanem

Podobne posty

Pokaż wszystkie