Zaktualizowano: 2018, 30 października

Obrzęk pochwy: jakie są najczęstsze przyczyny? Wszystko co musisz wiedzieć

Obrzęk pochwy: jakie są najczęstsze przyczyny? Wszystko co musisz wiedzieć
Obrzęk pochwy

Obrzęk i podrażnienie pochwy dotknie prawie wszystkie kobiety przynajmniej raz w życiu i może być krępujące i niewygodne. Obrzękowi często towarzyszy upławy, swędzenie, a nawet pieczenie. Jest kilka różnych rzeczy, które mogą powodować ten problem i przed rozpoczęciem leczenia należy wiedzieć, jaka jest przyczyna.

Co to jest obrzęk pochwy?

Termin obrzęk pochwy ogólnie odnosi się do obszaru w pochwie i wokół niej oraz do ujścia pochwy. Kiedy część tego delikatnego obszaru zaczyna wykazywać oznaki obrzęku, nazywa się to obrzękiem. Obrzęk to po prostu naturalna reakcja organizmu na uraz lub infekcję.

Kiedy z małych naczyń krwionośnych zaczynają wyciekać niewielkie ilości płynu, dodatkowa ciecz powoduje puchnięcie otaczającej tkanki. Podczas infekcji i stanów zapalnych obrzęk może być korzystny. Dodatkowy płyn, który wyciekł do tkanki, przenosi również białe krwinki, które pomagają zwalczać infekcje. Obrzęk pochwy jest często niewygodny i często towarzyszą mu inne objawy.

Jakie są najczęstsze przyczyny obrzęku pochwy?

Istnieje kilka różnych przyczyn obrzęku pochwy, od leków po lubrykanty i prezerwatywy. Podczas gdy niektóre przyczyny mogą być łatwe do znalezienia i zdiagnozowania, inne mogą być trudniejsze, niektóre z bardziej powszechnych przyczyn obrzęku pochwy mogą obejmować:

Używanie kobiecych produktów zawierających żrące chemikalia i ciężkie perfumy

Pochwa jest wrażliwa i ma delikatną równowagę ph. Kiedy równowaga ph zostaje przerwana, mogą rozprzestrzeniać się szkodliwe bakterie. Te czynniki drażniące mogą nie tylko powodować obrzęk pochwy, ale mogą również powodować rozwój niektórych infekcji. Detergenty do prania i mydła do kąpieli również nie powinny zawierać perfum ani ciężkich chemikaliów.

Dopasowana odzież

Dopasowana odzież

Ubrania ściśle przylegające lub wykonane z materiałów syntetycznych mogą powodować obrzęk pochwy. Delikatną równowagę ph, która istnieje w tym obszarze, można łatwo zaburzyć, umożliwiając niekontrolowany wzrost szkodliwych bakterii. Noszenie luźniej dopasowanej bielizny bawełnianej może znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia obrzęku pochwy lub innych poważniejszych chorób.

Starszy tampon lub inny obcy przedmiot

W zabieganym i gorączkowym życiu kobiety można zapomnieć o włożonym tamponie lub zgubionej prezerwatywy. Chociaż nie zdarza się to często, te zapomniane lub zablokowane przedmioty mogą powodować silny obrzęk, a nawet infekcję. Jeśli kiedykolwiek wystąpi ten problem, ważne jest, aby natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Inne częste przyczyny obrzęku pochwy można również przypisać nadmiernemu douchingowi pochwy, a nawet niektórym pozycjom seksualnym. Poruszanie się pomiędzy stosunkiem pochwowym i odbytu bez mycia może prowadzić do infekcji i obrzęku pochwy. Inne przyczyny mogą również obejmować zarażenie się chorobą przenoszoną drogą płciową.

Jeśli Ty lub Twój partner podejrzewacie, że w grę może wchodzić choroba przenoszona drogą płciową, wszelka aktywność seksualna powinna zostać przerwana do czasu, gdy pracownik służby zdrowia przeprowadzi terapię i zezwoli na współżycie seksualne. Niektóre infekcje pochwy mogą również powodować obrzęk pochwy, w tym zapalenie pochwy, infekcje drożdżakowe pochwy, a nawet opryszczkę. Podczas gdy cysty i ropnie mogą powodować obrzęk tylko części okolicy pochwy.

Wiedząc, co powoduje obrzęk?

Co powoduje obrzęk

Obrzękowi pochwy często towarzyszą inne objawy, które mogą obejmować wydzieliny z pochwy. Normalna wydzielina kobiety może być klarowna, biaława lub biała, a także może mieć różną konsystencję. Chociaż każda kobieta może być nieco inna, jej własna rzadko powinna się zmieniać.

Niewielkie zmiany w wydzielina z pochwy podczas menstruacji jest jednak normalne. W przeciwnym razie może to być objaw, infekcja lub inny stan chorobowy.

Jak leczyć obrzęk pochwy?

Leczenie obrzęku pochwy zależy od przyczyny. Obrzęk spowodowany przez cysty lub ropnie będzie musiał zostać otwarty i osuszony. Antybiotyki będą często używane po odsączeniu oraz w leczeniu większości drożdżakowych i bakteryjnych infekcji pochwy. Leki przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze mogą być również stosowane w leczeniu niektórych innych przyczyn.

W przypadku bardziej powszechnych przyczyn obrzęku pochwy wystarczy zmienić produkty higieny kobiecej. Dostępne są również kremy i maści dostępne bez recepty, które pomagają złagodzić obrzęki i podrażnienia.

Wnioski

Bez względu na przyczynę obrzęku i podrażnienia pochwy może to być stan bolesny i wstydliwy. W niektórych przypadkach prosta zmiana stylu życia może rozwiązać problem, podczas gdy w innych może być oznaką poważniejszego stanu. Obrzęk pochwy, podrażnienie i wydzielina są w rzeczywistości częstsze niż większość kobiet zdaje sobie sprawę, a jeśli zostanie wykryte wystarczająco wcześnie, leczenie jest zwykle szybkie i łatwe.

Autor

Michael Wight

Michael Wight jest entuzjastą zdrowia i blogerem. Współtworzy różne strony internetowe z branży zdrowia i fitnessu. On jest kompanem

Podobne posty

Pokaż wszystkie