Zaktualizowano: 2020, 27 lutego

Czy naprawdę potrzebujesz suplementów kulturystycznych do budowania mięśni?

Suplementy kulturystyczne występują w wielu formach i dopiero zyskują na popularności.
Czy naprawdę potrzebujesz suplementów kulturystycznych do budowania mięśni?
Poznaj składniki diety i suplementów w życiu kulturysty. Obrazy Shutterstock

Nie daj się zwieść. Tylko dlatego, że suplementy kulturystyczne są sprzedawane tuż obok suplementy zdrowotne w lokalnym sklepie z witaminami nie oznacza, że ​​wszystkie suplementy kulturystyczne są dla Ciebie odpowiednie.

Suplementy kulturystyczne występują w wielu formach i dopiero zyskują na popularności. Twierdzą, że robią wiele rzeczy.

Niektóre suplementy pomagają budować mięśnie, takie, które zwiększają poziom testosteronu, takie, które pomagają w regeneracji po treningu, takie, które pomagają schudnąć i wiele więcej.

Powstaje więc pytanie, czy każdy mężczyzna powinien przyjmować te suplementy?

Czy to koniecznie oznacza, że ​​powinieneś przyjmować tego rodzaju suplementy tylko dlatego, że ćwiczysz?

Nie są to łatwe pytania, ale w tym artykule poprowadzimy Cię przez niektóre z tematów, o których musisz wiedzieć, i przedstawimy zmienne, które powinieneś wziąć pod uwagę przed przyjęciem jakiegokolwiek suplementu treningowego.

Prawda o białku

Prawdopodobnie przez większość życia mówiono Ci, że jeśli chcesz zwiększyć masę mięśniową, musisz włączyć do swojej diety dużo białka.

Prawda o suplementy białkowe Jednak pierwszą rzeczą, którą powinieneś rozważyć, ponieważ może to wypaczyć twój pogląd na ich temat, jest to, że jest to przemysł wart wiele miliardów dolarów.

Faktem jest, że gdyby wszyscy przestali przyjmować odżywki białkowe, wiele osób straciłoby mnóstwo pieniędzy.

Nie brakuje też odżywek białkowych. Firmy takie jak Bare Performance i Gnarly Feast to jedni z czołowych producentów produktów białkowych w USA. Utrwalają ideę, że wszyscy mężczyźni, którzy trenują z ciężarami, potrzebują białka, ponieważ pomaga ono budować mięśnie.

Niewątpliwie prawdą jest, że białko zawiera niezbędne aminokwasy, które są w 100% potrzebne do wzrostu mięśni, ale czy potrzebujesz białka w suplementach?

Przeprowadzono wiele badań nad rolą białka w przyroście mięśni i jak ujął to jeden z profesorów z University of Texas, wiele informacji, które posiadamy na ten temat, składa się ze sprzecznych dowodów. Mimo to mężczyznom wielokrotnie mówi się, że suplementy białkowe są niezbędne.

Co powinieneś zrobić?

Czy należy przyjmować odżywki białkowe?

Prawda jest taka, że ​​możesz bezpiecznie przyjmować odżywki białkowe, ale nie musisz tego robić.

Na przykład niedawne badanie, w którym testowano wpływ białka na 96 mężczyzn, wykazało, że grupa mężczyzn, którym podawano zalecaną dzienną dawkę białka lub więcej, straciła na wadze ale ich masa mięśniowa nie uległa zmianie.

Niezliczeni lekarze i pracownicy służby zdrowia stwierdzili, że mężczyźni mogą uzyskać niezbędną ilość białka do budowy i utrzymania mięśni po prostu jedząc odpowiednie pokarmy.

Nie zostało udowodnione, że suplementy białkowe dodane do już bogatej w białko diety mogą przyspieszyć wzrost mięśni.

To sugeruje, że nie ma potrzeby przyjmowania suplementów białkowych, jeśli już spożywasz wystarczającą ilość białka w swojej diecie.

Lekarze zalecają spożywanie pokarmów bogatych w białko, takich jak:

 • Kurczak
 • Jajka
 • Wołowina
 • Wieprzowina
 • Jogurt
 • Ser
 • Ryba
 • fasolki
 • Orzeszki ziemne

Biorąc to wszystko pod uwagę, jeśli nie jesz regularnie tego rodzaju lub innego rodzaju pokarmów bogatych w białko, suplementy białkowe mogą być dla Ciebie dobrą opcją.

pokarmy bogate w białko

Pokarmy wysokobiałkowe (o niskiej zawartości węglowodanów) wspomagające budowanie mięśni. Obrazy Shutterstock

Innymi słowy, możesz naprawdę potrzebować odżywki białkowej, aby nabrać masy mięśniowej, tylko jeśli Twoja dieta nie pozwala na wystarczającą ilość białka i nie masz zamiaru zmieniać jedzenia w najbliższym czasie.

Prawda o wzmacniaczach testosteronu

Innym rozpowszechnionym rodzajem suplementu kulturystycznego jest tak zwany boostery testosteronu lub boostery T. . Dzieje się tak, ponieważ nie można zaprzeczyć, że testosteron ma bezpośredni wpływ na wzrost mięśni.

Suplementacja testosteronu została powiązana z większą masą mięśniową w wysokiej jakości badaniach.

To wszystko brzmi dobrze, więc czy jest coś złego w boosterze testosteronu?

Teoretycznie nie. Mężczyźni potrzebują testosteronu do wielu funkcji fizycznych i psychicznych. Jest naturalnie wytwarzany w organizmie. Ale nie wszystkie boostery testosteronu są zdrowe.

Na przykład, kreatyna to bardzo popularny suplement na treningi i testosteron.

Kreatyna to aminokwas naturalnie występujący w mięśniach i mózgu. Pomaga w ułatwieniu skurczu mięśni, więc ludzie używają go, aby poprawić „pompę” mięśniową podczas ćwiczeń. Ale wiąże się to z szeregiem skutków ubocznych odwodnienia, skurczów, zawrotów głowy i gorączki. Kreatyna przyjmowana w niebezpiecznej dawce może również uszkodzić nerki i wątrobę.

Innym popularnym typem wzmacniacza T jest tzw Prohormony.

Prohormony występują w wielu formach, ale są niezbędnymi prekursorami testosteronu. Oznacza to, że gdy zostaną wprowadzone do organizmu, wykorzystuje je do konwersji do testosteronu. Ale badań dowodzących, że prohormony oferują więcej korzyści niż szkody, nie ma.

Niektóre prohormony mogą również uszkadzać wątrobę i powodować wzrost piersi i wypadanie włosów.

Ponadto niektóre dopalacze T zawierają substancje zakazane w USA.

The prawda o suplementach testosteronu jest to, że musisz na nie uważać.

Najlepiej jest zapytać o nie lekarza i które z nich należy przyjmować.

Wielu nie ma wystarczających badań naukowych, a inne są wręcz niebezpieczne.

Mimo to niektórzy mężczyźni mogą odnieść korzyści z wysokiej jakości wzmacniacza T - zwłaszcza mężczyźni w wieku powyżej 60 lat.

Prawda o tlenku azotu

Tlenek azotu to cząsteczka, która odgrywa rolę w krążeniu krwi i skurczach mięśni. Dlatego jest również popularnym suplementem stosowanym przez kulturystów. Służy również do poprawy wydolności fizycznej.

Problem z tlenkiem azotu polega na tym, że sam nie daje wiele dobrego. Nie jest wysoce biodostępny, co oznacza, że ​​nie wchłania się skutecznie w organizmie.

Jeśli przyjmujesz suplement tlenku azotu, który jest po prostu tlenkiem azotu bez innych składników, najprawdopodobniej nie odniesiesz z niego żadnych korzyści.

Prawda o tlenku azotu jest taka, że ​​aby przynosił cokolwiek dobrego, musi być połączony z innymi pierwiastkami.

W szczególności aminokwasy l-arginina i l-cytrulina mogą ułatwić utlenianie i konwersję do tlenku azotu.

Wykładać, studia osiągnęli mniej niż znakomite wyniki w zakresie suplementacji tlenku azotu, ponieważ dotyczy to wzrostu mięśni i wyników sportowych.

Wydawałoby się, że suplementacja tlenkiem azotu może być korzystna dla mężczyzn, którzy są aktywni na co dzień lub trenują na niskim poziomie, ale ma niewielki lub żaden wpływ na codziennych trenerów.

Istnieją również pewne możliwe skutki uboczne, o których powinien wiedzieć każdy mężczyzna rozważający stosowanie suplementów tlenku azotu:

 • dyskomfort w jamie brzusznej
 • dna
 • reakcje alergiczne
 • biegunka
 • komplikacje w oddychaniu
 • obniżone ciśnienie krwi

Suplementy tlenku azotu są również znane z komplikowania leczenia azotanami.

Jeśli zamierzasz przyjmować suplement tlenku azotu, powinieneś upewnić się, że zawiera on l-cytrulinę, jak wykazał ten aminokwas najbardziej obiecująca w badaniach klinicznych w połączeniu z tlenkiem azotu.

Jednak tego rodzaju suplementy wydają się być kolejnym przypadkiem marketingowym ponad merytorycznym.

Prawda o DNP

DNP to skrót od Dinitrofenoli jest stosowany głównie jako suplement odchudzający. To obiecuje szybka utrata wagi, więc stało się popularne wśród kulturystów chcących przytyć.

DNP to przemysłowy środek chemiczny, który w czasie jego opracowywania nigdy nie był przeznaczony do spożycia przez ludzi.

Zgodnie z Raport Irish TimesZdyskredytowany DNP podnosi tempo metabolizmu organizmu i może uszkodzić wątrobę i nerki.

Prawda o DNP jest bardzo prosta: nie jest to bezpieczne. W wielu krajach została uznana za nielegalną, ale powodem, dla którego umieściliśmy ją w tym artykule, jest to, że jest nadal dostępna online.

Wielu kulturystów i trenerów jest oszukiwanych przez sprytnych marketerów sprzedających DNP pod różnymi nazwami, takimi jak Nitrophen, Chemox i Alden.

Jeśli zażywasz którykolwiek z tych suplementów, powinieneś natychmiast przerwać ich stosowanie, ponieważ mogą powodować problemy, takie jak niebezpieczne tempo oddychania, nadmierne pocenie się, odwodnienie, gorączka i wymioty.

Według Niezależny raport z Wielkiej BrytaniiDNP został również powiązany ze śmiercią co najmniej trzech osób.

Istnieje również wiele problemów, które mogą wynikać z długotrwałego stosowania DNP, które dotyczą zdrowia serca, uszkodzenia układu nerwowego i wad wrodzonych.

To łatwe wezwanie. Po prostu trzymaj się z dala od DNP.

Możesz także chcieć przeczytać - Co musisz wiedzieć o suplementach wspomagających tlenek azotu?

Zrozumieć to wszystko

Suplementy kulturystyczne są trudne - głównie dlatego, że zdrowie każdego mężczyzny jest inne.

To, co może być pomocne w uzyskaniu masy mięśniowej, może nic nie dać innemu mężczyźnie.

Podobnie, co może być dla ciebie bezpieczne, może być niebezpieczne dla innego mężczyzny?

Rzeczy jak warunki zdrowotne, dieta, wiek i styl życia muszą być wzięte pod uwagę przed zastosowaniem określonego rodzaju suplementu.

Wydawałoby się, że suplementy takie jak białko i testosteron mogą naprawdę pomóc człowiekowi, który nie otrzymuje ich wystarczająco dużo.

Białko i testosteron są podstawowymi elementami zdrowia mężczyzny. Ale niekoniecznie ich potrzebujesz.

Inne suplementy, takie jak tlenek azotu i kreatyna, również mogą być pomocne w ograniczonym sensie i nie powinny być nadużywane, podczas gdy suplementy takie jak DNP są wręcz niebezpieczne.

Rozważ swoje szczególne potrzeby i cele. Skonsultuj się z lekarzem.

Wybieraj tylko wysokiej jakości suplementy renomowanych firm.

Pytanie, czy wszyscy mężczyźni powinni przyjmować suplementy, nie jest łatwe do odpowiedzi w sensie uniwersalnym, ale jeśli zastosujesz się do tych kroków, jesteś w świetnej formie, aby podjąć właściwą decyzję.

Autor

Nicole Moneer, NASM CPT

Nicole Moneer jest holistycznym trenerem stylu życia, certyfikowanym trenerem osobistym NASM, instruktorem Pilates Balance Body & reformer, motivatio

Podobne posty

Pokaż wszystkie