Zaktualizowano: 2019, lipiec 25

Jak kofeina może pomóc poprawić wyniki u sportowców wytrzymałościowych?

Jak kofeina może pomóc poprawić wyniki u sportowców wytrzymałościowych?

Mnóstwo ludzi polega na porannym „joe”, aby utrzymać je w ruchu i bardziej rozbudzić, ale jeszcze bardziej niektórzy sportowcy cieszą się z dodatkowego zastrzyku energii, jaki odczuwają po wypiciu napoju z kofeiną przed treningiem - zwykle spożywają coś w rodzaju „ przedtreningowy ”, aby utrzymać koncentrację i dać zastrzyk energii potrzebnej do rozpoczęcia i zakończenia treningu.

Wypicie dzbanka kawy lub zjedzenie łyżki przedtreningówki nie zmienia nas w Supermana, ale dla tych z nas, którzy potrzebują porannej pomocy, aby rozpocząć dzień lub potrzebują czegoś, co utrzyma nas w koncentracji i wydaje się być proaktywne; załatwia sprawę.

Są tacy z was, którzy codziennie spożywają przyzwoitą ilość kofeiny, gdzie efekty ustąpiły, albo będziecie musieli spożywać coraz więcej, ponieważ w końcu staje się wodą, w której nic nie robi, chyba że weźmiecie wyższą dawkę w porównaniu do ostatnim razem - jeśli tak się stanie, to już nie działa dla ciebie, co oznacza, że ​​działa przeciwko tobie.

Pozbycie się kofeiny to nie spacer po parku, dosłownie przechodzisz przez wypłaty, które nie są tak zabawne, zwłaszcza po byciu na kofeinie przez tak długi czas. Ważne jest, aby pamiętać, że kofeina ma swoje wady i zalety, ale skupię się na tym, jak kofeina może być zarówno pomocna, jak i szkodliwa dla sportowców wytrzymałościowych.

Sportowcy wytrzymałościowi są klasyfikowani jako sportowcy, którzy trenują z submaksymalną intensywnością przez dłuższy czas. Niektóre kluczowe sporty to: pływanie, jazda na rowerze, bieganie, jazda na nartach, zapasy itp. Za każdym razem, gdy wykonujesz ćwiczenie zwiększające wytrzymałość.

Trenuj wytrzymałość mięśni

Teraz, gdy to zostało powiedziane; Z natury nie jestem sportowcem wytrzymałościowym. Trenuję wytrzymałość mięśniową, gdy jest to konieczne, ale nie uprawiam sportów, które poświęcam TYLKO na poprawę mojej wytrzymałości.

Jednak suplementy przedtreningowe brałem przed treningiem w dni, w których koncentruję się na treningu wytrzymałościowym lub treningu sercowo-naczyniowym i miałem zarówno dobre, jak i złe doświadczenia w zależności od dawki, marki i tego, jak mój organizm na to reaguje.

Każdy inaczej reaguje na kofeinę - szczególnie ci z nas, którzy często nie piją napojów zawierających kofeinę, jak ja. Lista zalet i wad jest zindywidualizowana, możesz się nie zgodzić, ale ważnym czynnikiem jest zrozumienie, że kofeina może być pomocna, a nie tak pomocna dla sportowców wytrzymałościowych.

ZALETY

 • Może to poprawić wydajność - w zależności od artykułów lub ilości badań, które wykonujesz, były studia przypadków, w których wykazano poprawę, i studia przypadków, w których nie było takich wyników. Osobiście uważam, że zależy to od ilości, którą spożywasz, z jakim wyprzedzeniem ją spożywasz i od tego, jak organizm reaguje na to, ponieważ jedna osoba może powiedzieć, że to działa, a inna może powiedzieć, że nie.
 • Ostatnie badania wykazały, że kofeina nie zaczyna przyczyniać się do utraty płynów (odwodnienia), chyba że przeciętny człowiek spożyje 400 mg lub więcej w ciągu 24 godzin. Chociaż zawsze zaleca się nawadnianie podczas treningu, pamiętaj, że kofeina nie przyczyni się do odwodnienia, chyba że zażyjesz jej duże dawki.
 • Poprawia czujność - zazwyczaj sportowcy mają wrażenie, że są bardziej skupieni i czujni

Wady

Sportowcy o wysokiej intensywności
 • Możliwy brak snu, kofeina prawdopodobnie nie jest najlepsza przed snem, jeśli chcesz dobrze wypocząć, ponieważ okazała się pozostawać w twoim organizmie przez długi czas.
 • Drażliwość - niektórzy ludzie stają się bardziej podobni, gdy nie mają dawki kofeiny lub jej wystarczającej ilości w ciągu dnia
 • Zaburzenia żołądkowo-jelitowe - niektórzy twierdzą, że po spożyciu kofeiny typowo mają biegunkę, ale niektóre badania dowiodły, że wypróżnienie pochodzi z samej kawy lub czegokolwiek, co pijesz, co zawiera kofeinę.
 • Drżenie i niestabilność - niektórzy ludzie mają drżenie po spożyciu kofeiny z przedtreningówek
 • Jeśli sportowcy używają go jako środka ergogenicznego, należy ich ostrzec, aby unikać rutynowego stosowania, ponieważ efekty mogą ustąpić, ponieważ organizm jest używany z czasem, co oznacza możliwość konieczności zwiększenia dawki, aby ponownie uzyskać te same efekty.
 • Objawy odstawienne - jeśli ktoś rzuca kofeinę, musi liczyć się z możliwością wystąpienia objawów odstawiennych; zwykle ból głowy i nastrój.
 • Spożywany w większych dawkach może przyczyniać się do odwodnienia.
 • Nie wykazuje żadnych efektów dla sportowców o wysokiej intensywności (sprinterów)

Zalety wyglądają na znacznie mniejsze niż lista wad, ale to nie znaczy, że kofeina jest ogólnie zła dla ciebie, oznacza to, że każdy będzie na nią reagował inaczej, co z kolei oznacza, że ​​niektórzy mogą doświadczyć dobra, a niektórzy mogą doświadczyć zła .

Jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać podczas spożywania kofeiny, ponieważ uważam, że najważniejszym czynnikiem jest używanie jej z umiarem. Większość ludzi nadużywa czegoś, kiedy robi to dla nich „cuda” podczas uprawiania sportu lub aktywności.

Żeby wymienić tylko kilka innych rzeczy:

 • UŻYWAJ W UMIARKOWANIU! Jest to bardzo ważne, ponieważ posiadanie zbyt dużej ilości dobra może zmienić się w coś złego
 • Porozmawiaj z profesjonalistą o tym, ile kofeiny byłoby odpowiednie dla twojego sportu
 • Jeśli używasz go jako środka ergogenicznego, włączaj go i wyłączaj, nie używaj go przez cały czas każdego dnia, powinien być używany oszczędnie.
 • Utrzymuj nawodnienie za pomocą innych płynów oprócz kofeiny, pij wodę i utrzymuj poziom płynów, ponieważ utrata płynów może potencjalnie zaszkodzić Twojej wydajności
 • Pozostań nawodniony za pomocą innych płynów
 • Miej plan awaryjny, gdy cierpisz z powodu wypłat, ponieważ chodzi o to, aby się odprężyć, a to nie jest łatwe do zrobienia; nie chcesz ponownie wrócić do tego nawyku. Byłoby dobrze mieć system wsparcia i znaleźć inne napoje bezkofeinowe, które mogą Cię zainteresować.
 • Jeśli dopiero zaczynasz treningi przedtreningowe, zrób wcześniej test tolerancji, aby wiedzieć, czy Twój organizm bezpiecznie przyjmuje produkt.
 • Najlepiej zażywać kofeinę na 1-2 godziny przed wydarzeniem, aby mieć pewność, że nie ma ona negatywnych skutków

Podsumowując, kofeina jest użytecznym składnikiem w zależności od tego, jak reaguje na Twój organizm - zawsze miej na uwadze, że nie każdy będzie doświadczał tych samych przyjemności. Nie polegaj na tym, aby uczynić cię lepszym sportowcem wytrzymałościowym, używaj go, aby pomóc ci w zawodach lub treningu. Ostateczny werdykt to kofeina zależy od osoby i dawki.

Kredyty obrazowe
Źródło zdjęcia: shutterstock.com
Inpost Image Credit: wallethub.com
Autor

Shay-lon Moss

Shay-lon Moss jest blogerką fitness / zdrowia od dwóch lat, obecnie ma 25 lat i posiada dyplom z nauk o ćwiczeniach. Pracuje jako

Podobne posty

Pokaż wszystkie