Zaktualizowano: 2020, 24 września

10 wskazówek, jak zachować bezpieczeństwo podczas jazdy na rowerze

Zanim wybierzesz się na drogę z rowerem, przeczytaj te przydatne wskazówki dotyczące bezpieczeństwa jazdy na rowerze, które pomogą Ci zachować bezpieczeństwo i chronić się podczas jazdy na rowerze.
10 wskazówek, jak zachować bezpieczeństwo podczas jazdy na rowerze
Spokojnie - podczas jazdy przestrzegaj kilku podstawowych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa. (Obraz / Shutterstock)

Jazda na rowerze jest przyjazna dla środowiska i stanowi świetny sposób na dotarcie tam, gdzie trzeba, a jednocześnie dojazd wykonywanie. Podczas jazdy na rowerze ważne jest, aby zwracać uwagę na swoje bezpieczeństwo. Według Centers for Disease Control and Prevention306,892 rowerzystów odniosło obrażenia, które wymagały od nich wizyty na oddziałach ratunkowych w 2018 r., A 1,024 zginęło. Wypadki te miały wiele różnych przyczyn, w tym upośledzenie, odwrócenie uwagi, nieodpowiednie oddzielenie od ruchu, przekroczenie prędkości, nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego i inne. Chociaż wypadki rowerowe są powszechne, istnieje kilka prostych środków, które możesz podjąć, aby zmniejszyć ryzyko odniesienia obrażeń w wypadku rowerowym.

Oto 10 wskazówek, które pomogą Ci zachować bezpieczeństwo podczas jazdy na rowerze.

1. Przestrzegaj przepisów ruchu drogowego.

Rowerzyści mają takie same prawa jak kierowcy, gdy korzystają z dróg lub autostrad. Jednak są oni również odpowiedzialni za przestrzeganie wszystkich przepisów ruchu drogowego. Zanim wyruszysz na rower, upewnij się, że rozumiesz prawa, które Cię dotyczą. Rowerzyści muszą jechać w tym samym kierunku co ruch uliczny i jechać jak najdalej w prawo.

W zależności od miejsca zamieszkania obowiązują inne zasady. Przeczytaj zasady obowiązujące w Twojej okolicy i zawsze ich przestrzegaj.

2. Stań się widoczny.

Ponieważ rowery są znacznie mniejsze niż inne typy pojazdów, kierowcom trudniej je zobaczyć. Dlatego bardzo ważne jest, aby podczas jazdy na rowerze być jak najbardziej widocznym dla innych.

Noś jasną odzież i kolorowy kask rowerowy w ciągu dnia. W nocy ubrania powinny być odblaskowe, a także przednie i tylne światła oraz reflektory.

3. Nie jedź, gdy jesteś rozproszony.

Większość ludzi prawdopodobnie słyszała o niebezpieczeństwach związanych z rozproszoną jazdą. Rowerzyści są również podatni na zakłócenia podczas jazdy na rowerze. Jeśli jeździsz na rowerze, spoglądając w dół na telefon, istnieje znacznie większe ryzyko wypadku.

Należy również unikać jazdy na rowerze w słuchawkach, ponieważ zmniejszy to zdolność słyszenia ruchu ulicznego wokół Ciebie i odwróci Twoją uwagę od tego, co robisz.

Nie rozmawiaj przez telefon podczas jazdy. Jeśli chcesz odebrać telefon, zatrzymaj się w bezpiecznym miejscu i zatrzymaj przed rozpoczęciem rozmowy.

4. Nie jeździć będąc osłabionym.

Nigdy nie powinieneś jeździć na rowerze po spożyciu alkoholu lub narkotyków. Alkohol może osłabić zdolność do bezpiecznej obsługi roweru. Osoby upośledzone przez alkohol mogą mieć problemy z równowagą i spowolniony czas reakcji. Niektóre prawnie przepisane leki mają podobne działanie.

Jeśli zażywasz leki na receptę, przeczytaj etykiety ostrzegawcze, aby sprawdzić, czy nie wpływają one negatywnie na zdolność bezpiecznej obsługi roweru.

Jeśli lek zawiera ostrzeżenie o nieobsługiwaniu maszyn, należy założyć, że może również upośledzać zdolność do jazdy na rowerze.

5. Utrzymuj rower w dobrym stanie.

Utrzymywanie roweru w dobrym stanie technicznym jest niezbędne. Rowery wymagające naprawy mogą zwiększyć ryzyko wypadków. Upewnij się, że hamulce roweru działają prawidłowo. Sprawdź łańcuch, odblaski, światła, uchwyt i dzwonek, aby upewnić się, że wszystkie są w dobrym stanie.

Upewnij się, że w oponach jest wystarczająco dużo powietrza, a bieżniki nie są zużyte. Dokonuj wszelkich napraw, których może wymagać Twój rower, aby utrzymać go w dobrym stanie. Na koniec upewnij się, że Twój rower ma dla Ciebie odpowiedni rozmiar.

6. Nie jeździć rowerem po chodnikach.

Chociaż mogłoby się wydawać, że jazda po chodnikach jest bezpieczniejsza niż dzielenie drogi z większymi pojazdami, istnieje kilka powodów, dla których jazda na rowerach po chodnikach jest niebezpieczna. Chodniki mają być używane przez pieszych.

Jest znacznie bardziej prawdopodobne, że zderzysz się z pieszym na chodniku lub stracisz kontrolę nad rowerem, próbując kogoś uniknąć. Chodniki są często nierówne. Jeśli uderzysz w nierówność podczas jazdy po chodniku, możesz się rozbić.

Kierowcy, którzy wycofują się z podjazdów, mogą Cię nie widzieć, gdy jedziesz po chodniku. Jeśli wjedziesz na ulicę z chodnika, kierowcy, którzy tam podróżują, mogą Cię nie zauważyć i uderzyć w rower.

7. W miarę możliwości korzystaj z pasów rowerowych.

Wiele miast dodaje infrastrukturę rowerową, w tym wydzielone ścieżki rowerowe. Jeśli masz dostępną chronioną ścieżkę rowerową, upewnij się, że na niej jedziesz. Miasta są znacznie bardziej prawdopodobne, że dodadzą więcej infrastruktury dla rowerzystów, jeśli ich pasy są używane. Może to pomóc poprawić zarówno bezpieczeństwo własne, jak i innych.

8. Trzymaj obie ręce na uchwycie.

Poza sytuacjami, w których musisz zasygnalizować, podczas jazdy należy trzymać obie ręce na rączce roweru. Trzymanie rąk na uchwycie może poprawić równowagę i kontrolę. Podczas dzielenia drogi z kierowcami nigdy nie należy jeździć z rękami od kierownicy.

Jeśli nie trzymasz rąk na klamce, spowolni to Twój czas reakcji. Może to doprowadzić do wypadku, ponieważ nie jest w stanie zareagować wystarczająco szybko, aby uniknąć nieoczekiwanego zagrożenia.

9. Zawsze noś kask.

Podczas jazdy na rowerze należy zawsze nosić kask. Jeśli bierzesz udział w wypadku rowerowym, kask może znacznie zmniejszyć ryzyko poważnych obrażeń. Wiele osób, które giną w wypadkach rowerowych, nie nosi kasków i doznaje urazów głowy. Noszenie kasku podczas każdej jazdy może chronić Twoje bezpieczeństwo.

10. Przestrzegaj bezpiecznych praktyk jazdy.

Kiedy jeździsz na rowerze, będziesz dzielił drogę z wieloma typami pojazdów. Możesz także jeździć w pobliżu pieszych. Upewnij się, że cały czas zwracasz uwagę na otoczenie. Jedź po prawej stronie drogi i jedź w tym samym kierunku co ruch uliczny. Jeśli jeździsz po dzielnicy mieszkalnej, uważaj na samochody wyjeżdżające z podjazdów na ulicę.

Jeśli jeździsz na rowerze po wspólnej ścieżce rowerowej i pieszej, uważaj na pieszych i daj im dużo miejsca. Sprawdź skrzyżowania, przez które przechodzisz, pod kątem nadjeżdżających lub skręcających pojazdów i uważaj na pieszych, którzy mogą przechodzić przez jezdnię. Zawsze sygnalizuj zamiar skręcenia lub zmiany pasa, gdy chcesz skręcić w lewo. Upewnij się, że ubierasz się w jasną odzież i kolorowy hełm.

Przestrzegaj wszystkich przepisów ruchu drogowego i ustępuj w razie potrzeby. Pozostań czujny i świadomy swojego otoczenia i bądź przygotowany na reakcję w przypadku niebezpieczeństwa.

Wnioski

Chociaż te wskazówki nie są wyczerpującą listą, przestrzeganie ich może znacznie zwiększyć bezpieczeństwo podczas jazdy na rowerze. Powinieneś także przestrzegać innych odpowiednich wskazówek. Jesteś odpowiedzialny zarówno za bezpieczeństwo swoje, jak i innych. Przestrzegając tych i innych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa, możesz zmniejszyć ryzyko uczestniczenia w wypadku rowerowym.

Podobne posty

Pokaż wszystkie