Zaktualizowano: 2019, 20 sierpnia

Nie wyrzucaj serwatki ze swojej drogi - dlaczego nie powinniśmy się bać białka w proszku

Nie wyrzucaj serwatki ze swojej drogi - dlaczego nie powinniśmy się bać białka w proszku

Proszek białkowy czasami ma złą reputację: wyobrażamy sobie, że wszystko, co jest sprzedawane w sklepach z suplementami, to tylko chemikalia lub że wypicie jednego koktajlu automatycznie oznacza uzyskanie ogromnych mięśni lub że tylko mężczyźni powinni przyjmować szejki białkowe lub że jest prawie uważany za sterydy!

Na szczęście jestem tutaj, aby zatrzymać ten nonsens! W poniższym artykule przedstawię fakty dotyczące proszku białkowego, tego, jak wybrać wysokiej jakości proszek, a także jak go używać, kiedy i dlaczego.

Po pierwsze, czym jest białko? Białko to łańcuch aminokwasów dostarczany przez dietę lub suplementację. Niektóre z tych aminokwasów nazywane są niezbędnymi i występują tylko w określonych produktach spożywczych.

Ich podstawową rolą jest zapewnienie życia komórek w organizmie człowieka poprzez różne procesy: regulację poziomu cukru we krwi, optymalizację skurczu mięśni, zdrowie skóry i włosów, udział w reakcjach enzymatycznych itp. Białko możemy pozyskać od zwierzęcia (ryby , mięso, kura, jaja itp.) lub pochodzenia roślinnego (groch, orzechy, nasiona itp.).

Ten makroskładnik odżywczy jest NIEZBĘDNY i niestety większość populacji ma problemy z uzyskaniem dziennej dawki dobrej jakości białka w pożywieniu - w tym przypadku koktajl białkowy może się przydać (ale o tym później). Istnieją różne postacie proszków białkowych (koncentrat serwatki, izolat serwatki, białko kazeiny, izolat białka mleka itp.).

Celem tego artykułu nie jest zagłębianie się w szczegóły różnic między nimi, ale przedstawienie dlaczego, co i jak powinno się stosować dobrej jakości białko w proszku, które możesz zacząć dodawać do swojego codziennego odżywiania.

Zwykle proponuję moim klientom kupowanie izolatu białka mleka lub kupowanie izolatu białka wegańskiego w proszku, jeśli są mleczarni lub nietolerancja laktozy. Często jest to doskonałe miejsce na rozpoczęcie, jeśli chcesz tylko zwiększyć dzienne spożycie białka.

Spożycie białka

Wróćmy teraz do naszych irracjonalnych lęków! Musimy zrozumieć, że aby zyskać mięśnie, musimy upewnić się, że tak, nasze spożycie białka jest dość wysokie, ale co ważniejsze, że podnosimy duże ciężary na siłowni zgodnie z konsekwentnym, wydajnym programem hipertrofii, który obejmuje wziąć pod uwagę liczbę serii i powtórzeń, tempo, głośność treningu, czas pod napięciem, czas odpoczynku między seriami itp.

Jak widać, picie koktajlu i nadzieja na natychmiastowe uzyskanie większych mięśni jest trochę absurdalne; uzyskanie masy mięśniowej wymaga ciężkiej pracy, wysiłku, konsekwencji, nadwyżki kalorii i rygorystycznego schematu treningowego.

Musimy także pamiętać, że kobiety nie mają takiej struktury hormonalnej, aby uzyskać tyle mięśni, co mężczyźni.

Jedna kobieta i jeden mężczyzna mogą mieć DOKŁADNĄ tę samą dietę, spożycie białka, wykonywać dokładnie ten sam trening, a mężczyzna zyskałby więcej masy mięśniowej niż kobieta, dzięki poziomowi testosteronu.

Więc panie, przestańcie bać się koktajlu proteinowego, ponieważ boicie się, że następnego dnia obudzicie się z męskimi mięśniami. To po prostu nie działa w ten sposób!

Z drugiej strony fałszywe jest również kojarzenie koktajli proteinowych z utratą wagi. Wiele `` cudownych diet '' lub planów żywieniowych zawiera kilka koktajli w codziennych zaleceniach tylko dlatego, że są one zwykle niskokaloryczne.

Kalorii

Oznacza to, że ludzie na tego typu diety stracą na wadze, nie z powodu samego koktajlu proteinowego, ale dlatego, że zwykle zawiera około 100 kalorii w porównaniu do „normalnego” stałego posiłku, który zawierałby 300 i więcej kalorii. Plik odchudzanie nie pochodzi magicznie z proszku proteinowego lub koktajlu, ale z prostego równania matematycznego: spalone kalorie!

Zapamiętaj: Jedynym sposobem na odchudzanie jest deficyt kalorii. Zastępując posiłki koktajlem proteinowym, zmniejszamy ilość kalorii, aby zoptymalizować nasze szanse na deficyt kalorii i utratę wagi. Ta metoda zwykle nie jest zrównoważona i może mieć odwrotny wpływ na twoje zdrowie w dłuższej perspektywie… Więc bądź ostrożny z dietą opartą na szejkach i nie łącz białka w proszku z natychmiastowa utrata wagi!

Chyba że nie ma wyjątków, nigdy nie polecałbym zastępowania posiłku koktajlem proteinowym (białko w proszku + woda; co byłoby inne niż koktajl białkowy. Uwaga dodatkowa; smoothie może z łatwością zawierać wszystkie składniki odżywcze, aby tak, od czasu do czasu bezpiecznie zastąpić posiłek) czas). Mając to na uwadze, podstawowy koktajl białkowy ma swoje miejsce; wszystko, co musisz wiedzieć, to co brać, jak i kiedy.

CO

Jeśli idziesz do sklepu z odżywkami, łatwo jest poczuć się przytłoczonym gazylionami pojemników z białkiem w proszku; różne marki, różne ceny, różne składniki. Niestety, większość z tych pojemników zawiera białko w proszku, które nie jest najwyższej jakości i jest również mieszane z innymi składnikami, które czasami są sztuczne.

Pierwszą rzeczą, którą musisz sprawdzić przy zakupie proszku białkowego, jest lista składników. Jeśli jest długi i zawiera rzeczy, których nie możesz wymówić, trzymaj się od niego z daleka! Dobrej jakości białko w proszku powinno właśnie to zawierać; izolat białka z jednego ze wspomnianych wcześniej źródeł (jajka, mleko, groszek itp.). Aromat powinien pochodzić z naturalnych źródeł (np. Kakao lub stewii).

Suplement diety

Drugą rzeczą, którą musisz zweryfikować, jest wartość odżywcza. Twoja 30-gramowa miarka powinna zawierać dużo więcej niż 10 gramów białka! Jeśli lista składników jest krótka, powinna zawierać co najmniej 25 gramów białka na miarkę i nie powinna zawierać węglowodanów ani tłuszczów. Niektóre produkty zawierają trochę wszystkich 3 makroskładników odżywczych i są świetnej jakości, ale pamiętaj, że celem jest zakup proszku, który zawiera tylko białka.

Trzecią rzeczą, którą musisz zrobić, jest upewnienie się, że kupujesz od sprawdzonej marki, w 100% naturalnej, ekologicznej, przyjaznej zwierzętom itp.

Jest to nie lada wyzwanie, biorąc pod uwagę liczbę różnych marek na tabletach, dlatego proponuję zapytać osobę pracującą w sklepie, co poleca. Ale kiedy przejdziesz przez te pierwsze 2 kroki, zobaczysz, że nie pozostało wiele opcji, więc zakup odpowiedniego pojemnika powinien być łatwiejszy.

JAK

Klasycznym sposobem stosowania proszku białkowego jest zmieszanie jednej miarki z około 500 ml wody - to kolejny powód, aby kupować dobrej jakości proszek, który dobrze smakuje. Można by też wymieszać go z sokiem, ale zawsze radziłbym jeść całe owoce zamiast pić soki owocowe.

Możesz dodać miarkę lub pół miarki do swojego śniadania (koktajl, płatki owsiane, jogurt), ponieważ czasami niektórym osobom trudno jest uzyskać wystarczającą ilość białka rano. Wreszcie, możesz użyć białka w proszku w wielu różnych przepisach (muffinki, ciastka, chleb itp.), Aby zapewnić im zdrową zamianę. W Internecie jest milion przepisów na wysokobiałkowe desery lub przekąski.

KIEDY

Picie soków owocowych

Jak wspomniano w ostatnim akapicie, możesz spożywać białko w proszku na śniadanie lub jako przekąski / desery w przepisach. Jednak jego najbardziej odpowiednie użycie byłoby tuż po treningu. Uzyskanie dobrej porcji białka zaraz po treningu jest niezbędne do regeneracji i odbudowy mięśni.

Fakt, że jest w postaci płynnej, jest również korzystny, ponieważ jego wchłanianie będzie szybsze. Poza tym o wiele wygodniej jest nosić shake proteinowy niż stek lub kawałek kurczaka na siłownię! Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat posiłków lub przekąsek potreningowych, zajrzyj na mój artykuł.

Możesz także chcieć przeczytać - Recenzje BioPerine

WNIOSEK

Mam nadzieję, że ten artykuł dostarczył Wam cennych informacji i obiektywnych faktów na temat proszku białkowego i wszystkich mitów z nim związanych. Naprawdę uważam, że każdy powinien mieć w domu pojemnik z dobrej jakości białkiem; nie być podrywanym ani chudym, nie zastępować posiłków ani nie spożywać ich przez cały czas.

Ale aby dodać do naszego odżywiania ten ważny makroelement, którego czasami brakuje - na śniadanie, jako przekąskę lub w celu optymalizacji naszej regeneracji po treningu!

Potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiedniego białka w proszku lub nie wiesz, jak zwiększyć dzienne spożycie białka? Nie wahaj się ze mną skontaktować!

Kredyty obrazowe
Obraz funkcji: Shutterstock.com
Obraz w wiadomości: Shutterstock.com
Autor

Claudia Baillargeon

Claudia Baillargeon jest trenerem w branży zdrowia i fitness od ponad 10 lat. Niedawno uruchomiła własny autobus internetowy

Podobne posty

Pokaż wszystkie