Zaktualizowano: 2019, 14 sierpnia

13 zaskakujących korzyści z akupunktury, które musisz wiedzieć

13 zaskakujących korzyści z akupunktury, które musisz wiedzieć

Prawdopodobnie masz przyjaciela, który próbował akupunktury. Albo przynajmniej przyjaciel znajomego. Zawsze chciałeś tego spróbować, ponieważ słyszałeś o nieskończonych korzyściach płynących z leczenia bólu i leczenia niepłodności. Ale czym właściwie jest akupunktura?

Definiuje się go jako system medycyny komplementarnej polegający na nakłuwaniu skóry lub tkanek igłami, stosowany w celu uśmierzenia bólu oraz leczenia różnych schorzeń fizycznych, psychicznych i emocjonalnych. Uważa się, że wywodząca się ze starożytnych Chin akupunktura jest obecnie szeroko praktykowana na Zachodzie.

Klinika Mayo dalej definiuje to jako wprowadzenie niezwykle cienkich igieł przez skórę w strategicznych punktach ciała. Jest uważany za kluczowy składnik tradycyjnej medycyny chińskiej i najczęściej stosowany w leczeniu bólu.

1. Mówi się, że tradycyjna medycyna chińska wyjaśnia akupunkturę jako technikę równoważenia przepływu energii lub siły życiowej znanej jako qi lub chi (chee) - uważa się, że przepływa ona przez ścieżki (meridiany) w twoim ciele. Praktycy akupunktury wierzą, że poprzez wprowadzenie igieł w określone punkty wzdłuż tych południków, przepływ energii zostanie zrównowaŜony.

2. W przeciwnym razie wielu zachodnich praktyków postrzega punkty akupunkturowe jako miejsca do stymulacji nerwów, mięśni i tkanki łącznej. Niektórzy uważają, że ta stymulacja wzmacnia naturalne środki przeciwbólowe twojego organizmu i zwiększa przepływ krwi.

Więc o co chodzi z tym szumem?

Cóż, zacznijmy od korzyści i zagrożeń opisanych w Medical News Today (dot com).

Możliwe korzyści z akupunktury to:

 • Prawidłowo wykonany jest bezpieczny
 • Istnieje bardzo niewiele skutków ubocznych
 • Jest to bardzo skuteczna kuracja skojarzona
 • Skutecznie kontroluje niektóre rodzaje bólu
 • Można to rozważyć u pacjentów, którzy nie reagują na leki przeciwbólowe
 • To przydatna alternatywa dla pacjentów, którzy nie chcą przyjmować leków przeciwbólowych

Możliwe zagrożenia związane z akupunkturą to:

 • Jest to niebezpieczne, jeśli pacjent ma zaburzenia krzepnięcia
 • Jest to niebezpieczne, jeśli pacjent przyjmuje leki rozrzedzające krew
 • W miejscach wprowadzenia może wystąpić krwawienie, zasinienie i bolesność
 • Igła może złamać się i uszkodzić narząd wewnętrzny (bardzo rzadko)
 • Po wprowadzeniu głęboko w klatkę piersiową lub górną część pleców istnieje ryzyko zapadnięcia się płuc (bardzo rzadko)
Ryzyko akupunktury

3. Należy zauważyć, że akupunktura jest obecnie podstawą medycyny integracyjnej, z której może skorzystać prawie każdy.

Medycyna integracyjna jest definiowana jako praktyka medyczna oparta na faktach, która leczy całą osobę, a nie tylko chorobę i jest trendem rosnącym. To holistyczne podejście do opieki zdrowotnej pomaga osobom na całym świecie prowadzić pełne, zdrowe życie dzięki zabiegom uzupełniającym zachodnią medycynę.

„Po zachodniej stronie medycyny nie spędzamy dużo czasu na myśleniu o relaksacji i harmonizacji” - mówi dr Howard Chen, dyrektor medyczny ds. Medycyny prewencyjnej i integracyjnej w Renown Health. „Tak więc po wschodniej stronie medycyny zajmujemy się ruchami ciała i sposobami życia, które pomagają ludziom stać się bardziej harmonijnymi z otoczeniem, a także z własnym wnętrzem”.

Według Best Medicine News stosowanie akupunktury jako terapii uzupełniającej w stosunku do medycyny zachodniej - a nie tylko terapii alternatywnej - staje się coraz bardziej rozpowszechnione. Obecnie akupunkturzyści przechodzą szkolenie, aby lepiej pomóc im w integracji z medycyną konwencjonalną, a wymagania dotyczące licencjonowania są bardziej rygorystyczne.

Dalej stwierdza się, że badania dostarczyły dowodów na skuteczność akupunktury, aw wielu przypadkach ubezpieczenie obejmuje usługi. Właściwie wykonana przez licencjonowanego akupunkturzystę przy użyciu sterylnych igieł, akupunktura medyczna może bezpiecznie przynieść ulgę w różnych schorzeniach:

Możesz także chcieć przeczytać - Jak medycyna chińska postrzega i leczy trzeci stan?

4. Ból krzyża

Według Kliniki Mayo wiele osób z przewlekłym bólem krzyża uznało, że akupunktura jest pomocna.

Renown Health zauważa, że ​​skutki uboczne akupunktury w bólu krzyża są znacznie mniejsze niż w przypadku wielu leków i konwencji medycznych stosowanych w leczeniu tej przewlekłej choroby. Badania wykazały, że akupunktura w połączeniu z zachodnimi metodami leczenia zapewnia pacjentom więcej korzyści niż sama medycyna konwencjonalna.

Co więcej, według raportu WebMD - jedno z badań było największym badaniem dotyczącym akupunktury w porównaniu z konwencjonalnym niechirurgicznym leczeniem bólu krzyża, jakie kiedykolwiek zgłoszono, twierdzą naukowcy.

Było to niemieckie badanie przeprowadzone w 2007 roku wśród 1162 uczestników z przewlekłym bólem krzyża, którzy byli leczeni tradycyjną chińską akupunkturą; pozorowana akupunktura lub konwencjonalne podejście do leczenia bólu pleców przy użyciu leków, fizjoterapii i ćwiczeń.

5. „Akupunktura to bardzo obiecująca i skuteczna metoda leczenia przewlekłego bólu pleców” - mówi dr Heinz Endres, badacz. „Pacjenci doświadczyli nie tylko zmniejszonej intensywności bólu, ale także zgłaszali poprawę niepełnosprawności, która często wynika z bólu pleców - a tym samym jakości ich życia”.

Czytaj więcej: Ból pleców: najczęstsze przyczyny, oznaki, objawy, diagnoza i leczenie

6. Bół głowy

Bół głowy

Stwierdzono, że akupunktura z zachodnimi metodami leczenia, w tym lekami przeciwbólowymi, okazała się zmniejszać częstość i / lub nasilenie napięciowych bólów głowy i migreny u wielu pacjentów.

7. Znowu, według WebMD - akupunktura pomaga skrócić dni z migrenami i może mieć trwałe efekty, zgodnie z badaniem opublikowanym w Canadian Medical Association Journal w 2012 roku.

W badaniu prawie 500 dorosłych było leczonych tradycyjną chińską akupunkturą lub zabiegiem pozorowanym, w którym igły do ​​akupunktury zostały wprowadzone w niespecyficzne punkty. Stwierdzono, że punkty zabiegowe akupunktury były wcześniej wykorzystywane do badania migreny. Uczestnicy nie wiedzieli, jaki rodzaj zabiegu akupunktury otrzymali podczas czterotygodniowego badania.

8. Na marginesie - pozorowana akupunktura jest zwykle definiowana jako akupunktura w stanach niezwiązanych z chorobą, wkłucie igły w miejscach innych niż punktowe lub symulowana akupunktura nieinsercyjna.

Mówi się, że pozorowana akupunktura jest stosowana jako kontrola w badaniach naukowych, które sprawdzają skuteczność akupunktury w leczeniu różnych chorób lub zaburzeń.
Niemniej jednak po ukończeniu badania wszyscy uczestnicy - w tym ci z grupy pozorowanej - zgłaszali mniej dni z migrenami niż przed rozpoczęciem badania. Przed badaniem większość cierpiała na migreny, średnio sześć dni w miesiącu. Po badaniu zgłaszali migreny średnio przez trzy dni w miesiącu.

Zwróć uwagę, że trwałe efekty były widoczne tylko u uczestników badania, którzy otrzymali tradycyjny zabieg akupunktury.

9. Depresja

Jak zauważono - podczas gdy środowisko medyczne nadal bada wpływ akupunktury na depresję i problemy ze zdrowiem psychicznym, aktualne informacje pokazują, że niektórzy pacjenci cierpiący na depresję, zwłaszcza kobiety, dobrze reagują na akupunkturę.

Według jednego raportu - coraz więcej osób szuka alternatyw dla leków przeciwdepresyjnych, a nowe badania sugerują, że akupunktura może być obiecującą opcją. Pewne badanie wykazało, że tradycyjna chińska praktyka jest tak samo skuteczna jak leki przeciwdepresyjne, a inne badanie wykazało, że akupunktura może pomóc w leczeniu skutków ubocznych leków.

Poinformowano, że jedno badanie, opublikowane jesienią 2013 roku w Journal of Alternative and Complementary Medicine, wykazało, że elektroakupunktura - w której przez igły przenoszony jest łagodny prąd elektryczny - była tak samo skuteczna jak fluoksetyna (ogólna nazwa Prozacu). ) w zmniejszaniu objawów depresji.

Informacje o akupunkturze

10. Uderzenie

W związku z tym nadal bada się korzyści płynące z akupunktury dla ofiar udaru. Aktualne badania pokazują, że wielu pacjentów odczuwa ulgę w stanach wynikających z udaru, w tym w chronicznym porażeniu i spastyczności - nawet pacjenci, którzy cierpieli z powodu tych problemów zdrowotnych od wielu lat.

W artykule opublikowanym w American Academy of Medical Acupuncture stwierdzono, że terapia akupunkturą w stanach wywołanych udarem, takich jak paraliż, problemy z mową i połykaniem oraz depresja, jest powszechnie stosowana na Wschodzie.

10. Bezpłodność

Stwierdzono, że w niektórych przypadkach akupunktura usprawnia procedury medycyny reprodukcyjnej, w tym zapłodnienie in vitro (IVF). Akupunktura może również stymulować przepływ krwi i produkcję jaj u kobiet.

Z Parents Magazine dowiadujemy się, że kilka badań wykazało, że kobiety, które poddają się zabiegom akupunktury - czy to w leczeniu schorzeń, które mogą przeszkadzać w zajściu w ciążę (takich jak zespół policystycznych jajników lub PCOS), czy też w celu zwiększenia szans na pomyślne zapłodnienie in vitro - mają wyższy wskaźnik ciąż i urodzeń. Należy zauważyć, że niektórzy lekarze zajmujący się płodnością zalecają swoim pacjentom akupunkturę, aby pomóc obniżyć ogólny poziom stresu, ponieważ hormony stresu mogą obniżać poziom hormonów płodności, takich jak progesteron. „Skierowałam pacjentów do akupunkturzystów w celu wykonania akupunktury w połączeniu z wieloma metodami leczenia niepłodności” - mówi dr Kathleen M. Brennan, endokrynolog rozrodu z UCLA Fertility and Reproductive Health Center w Los Angeles.

Może Ci się spodobać: Czy akupunktura może pomóc w leczeniu cieni pod oczami?

Akupunktura może zapewnić lepszy nastrój, zdrowie i męskość…

12. Lepszy nastrój
Według magazynu Vitality - różni naukowcy badali wpływ akupunktury na lęk. Stwierdzono, że dwóch naukowców z Yale University School of Medicine zebrało grupę pacjentów do ślepej, randomizowanej kontrolowanej próby. Naukowcy stwierdzili, że „wyniki badania sugerują, że akupunktura może być skutecznym sposobem leczenia osób doświadczających intensywnego codziennego stresu i niepokoju”.

Inne badania pokazują podobne wyniki.

13. Lepsze zdrowie
W studiować przeprowadzone przez National Library of Medicine, National Institutes of Health w USA, celem było „przetestowanie ścieżki, dzięki której przekazywanie przez akupunkturzystów optymizmu co do skuteczności leczenia zwiększyłoby satysfakcję pacjentów podczas leczenia, co z kolei przyczyniłoby się do poprawy wyników w zakresie bólu i funkcji dla pacjentów… ”

Wniosek był taki, że „przekazywanie przez akupunkturzystów optymizmu co do skuteczności leczenia pośrednio przyczyniło się do bólu i wyników czynnościowych poprzez wpływ na satysfakcję podczas leczenia. Przyszłe badania powinny modelować ścieżki, poprzez które komunikacja z pacjentem przez lekarza wpływa na zmienne pośredniczące, co z kolei prowadzi do poprawy wyników zdrowotnych.

Jak zawsze należy zauważyć - porozmawiaj z lekarzem. W końcu może mieć dla ciebie skierowanie!

Podobne posty

Pokaż wszystkie