Zaktualizowano: 2019, 14 sierpnia

Co to jest uzależnienie? Przyczyny, objawy i leczenie

Co to jest uzależnienie? Przyczyny, objawy i leczenie

The American Psychiatric Association definiuje uzależnienie jako złożony stan objawiający się kompulsywnym nadużywaniem substancji pomimo szkodliwych konsekwencji. Innym sposobem zdefiniowania uzależnienia jest opisanie go jako stanu, który występuje, gdy dana osoba spożywa substancję lub angażuje się w czynność, która na początku wydaje się przyjemna, ale kontynuacja staje się kompulsywna i koliduje ze zdrowiem, związkami, pracą i innymi aspektami życia. . Uzależnienie jest częstym problemem i istnieje duże prawdopodobieństwo, że znasz kogoś, kto przez to przechodzi. Pomimo szerokiego rozpowszechnienia stan ten jest nadal słabo poznany. W tym poście dowiesz się więcej o uzależnieniu, jego przyczynach, typach i wiele więcej.

Uzależnienie a nawyk

Często zdarza się, że ludzie utożsamiają uzależnienie z nałogiem, dlatego ten stan jest w dużej mierze źle rozumiany. Zanim dowiesz się więcej o uzależnieniu i jego przyczynach lub typach, ważne jest, aby zrozumieć, czym różni się ono od nawyku.

Ogólnie uzależnienie obejmuje komponent psychologiczny i fizyczny, a osoba nie jest w stanie bez pomocy kontrolować aspektów swojego stanu. Z drugiej strony przyzwyczajenie to kwestia wyboru. Osoba z nałogiem może w każdej chwili skutecznie przestać, jeśli zdecyduje się to zrobić. W nawykach składnik psychologiczny i fizyczny nie odgrywa żadnej roli.

Osoby uzależnione uważają, że mogą powstrzymać swoje destrukcyjne zachowanie, kiedy tylko chcą, ale prawda jest zupełnie inna. W przeciwieństwie do nich ludzie, którzy robią coś z przyzwyczajenia, nie odczuwają potrzeby przekonywania siebie ani innych ludzi, że mogą przestać.

Kiedy masz nawyk, po prostu to robisz. Postanawiasz, że czegoś nie zrobisz i to wszystko. Logicznie rzecz biorąc, uzależnienia są bardziej skomplikowane. Często zdarza się, że uzależniony próbuje samodzielnie przerwać nałóg, ale bezskutecznie. To tylko pokazuje, że uzależnienie jest znacznie poważniejsze niż większość z nas myśli.

Na przykład możesz mieć w zwyczaju wypić kieliszek wina w każdą sobotę wieczorem, podczas gdy codzienne picie nadmiernych ilości alkoholu jest nałogiem.

Szczegółowe informacje na temat uzależnień

Jakie są przyczyny uzależnienia?

Uzależnienie nie występuje po prostu; osoba nie decyduje się po prostu na uzależnienie. Ten stan ma swoje korzenie i przyczyny. Naukowcy wyjaśniają, że istnieje związek między tego typu zachowaniem a sposobem, w jaki ludzki mózg doświadcza przyjemności. Używanie substancji lub angażowanie się w destrukcyjne zachowanie sprawia, że ​​uzależnieni czują się świetnie i odprężeni. W rezultacie chcą kontynuować swoje działania, aby ponownie osiągnąć to uczucie.

Jeśli chodzi o uzależniające substancje, takie jak nikotyna, narkotyki czy alkohol, naukowcy odkryli, że powodują one fizyczne zmiany w mózgu. Na przykład po pewnym czasie użytkownik potencjalnie uzależniającej substancji nie odczuwa takiej samej przyjemności, jak kiedyś i musi zwiększyć dawkę. Przy wyższej dawce zwiększa się jednocześnie ich tolerancja na tę substancję.

W miarę upływu czasu osoba dotknięta chorobą przestaje odczuwać przyjemność z tej substancji i wykorzystuje ją głównie w celu zapobiegania objawom odstawienia. Dla innych uzależnienie od narkotyków lub alkoholu staje się nieodłącznym czynnikiem stylu życia. Nie zapominajmy, że niektórzy ludzie nadal używają narkotyków lub alkoholu, ponieważ czują, że nie mogą przestać.

Oprócz zmian w sposobie, w jaki mózg doświadcza przyjemności, uzależnienie może wynikać z traumatycznych doświadczeń, nierozwiązanych problemów rodzinnych / relacji i wielu innych czynników stylu życia lub psychologicznych, których ktoś nie wie, jak przetworzyć w zdrowy sposób.

Jakie są rodzaje uzależnień?

Termin „uzależnienie” zwykle kojarzy nas z alkoholem lub kokainą, ale stan ten ma różne formy. Uzależnienie możemy podzielić na różne kategorie, takie jak uzależnienia od substancji, zaburzenia kontroli impulsów i uzależnienia behawioralne.

Człowiek może się uzależnić od wszystkiego, dlatego mamy różne formy tego stanu. Dowiesz się więcej o najpopularniejszych typach w dalszej części postu, ale oto podstawowe podsumowanie każdej kategorii.

Uzależnienie od substancji

 • Alkohol
 • Amfetaminy
 • Konopie indyjskie
 • Kokaina
 • Halucynogeny
 • Inhalanty
 • Leki na receptę
 • Tytoń

Zaburzenia kontroli impulsów

 • Hazard
 • Piromania
 • Kleptomania
 • Przerywany ładunek wybuchowy

Nałogi behawioralne

 • Jedzenie (jedzenie)
 • Seks i pornografia
 • Gier wideo
 • Zakupy
 • Tnący
 • Duchowa obsesja (uzależnienie religijne)
 • Ćwiczenia
 • Uzależnienie od pracy

1. Uzależnienie od alkoholu (alkoholizm)

Alkoholizm

Jak już wiesz, alkoholizm definiuje się jako nadmierne picie i jest to jedno z najpowszechniejszych nałogów w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie. Osoba uzależniona od alkoholu nie może kontrolować swojego picia, nawet jeśli powoduje to problemy. Poniżej możesz uzyskać krótki wgląd w ten stan.

Jakie jest rozpowszechnienie uzależnienia od alkoholu (alkoholizm)?

Według Narodowy Instytut nadużywania alkoholu i alkoholizmu86.4% osób w wieku 18 lat i starszych piło alkohol w którymś momencie swojego życia w 2015 roku. Oczywiście picie alkoholu nie powoduje automatycznie uzależnienia, ale wskaźniki alkoholizmu są również wysokie.

Na przykład ten sam raport podaje, że 15.1 mln dorosłych (18 lat i więcej) lub 6.2% tej grupy wiekowej ma problem z piciem. Spośród nich 9.8 mln lub 8.4% tej grupy wiekowej stanowią mężczyźni, podczas gdy 5.3 mln lub 4.2% dorosłych kobiet zmaga się z alkoholizmem.

Jeśli chodzi o młodzież (12-17 lat), około 623,000 2.5 z nich, czyli 2015% tej grupy wiekowej, zapadło na alkoholizm w 298,000 r. Z tego 2.3 325,000 lub 2.7% nastoletnich chłopców zmagało się z tą chorobą, a także XNUMX XNUMX lub XNUMX% nastoletnich dziewcząt. .

Ciężkość alkoholizmu najlepiej obrazuje fakt, że około 88,000 62,000 osób (26,000 9967 mężczyzn i 31 2014 kobiet) umiera rocznie z powodu śmierci spowodowanej alkoholem. W rzeczywistości alkohol jest czwartą w kolejności przyczyną zgonów, której można zapobiec w Stanach Zjednoczonych. Na przykład w XNUMX r. Wydarzyło się XNUMX ofiar śmiertelnych wypadków spowodowanych przez alkohol (XNUMX% wszystkich ofiar śmiertelnych kierowców).

Jakie są przyczyny uzależnienia od alkoholu (alkoholizm)?

Dokładna przyczyna alkoholizmu jest nadal nieznana, ale różne czynniki odgrywają rolę, np. Genetyczne, społeczne i środowiskowe. Naukowcy przypuszczają, że u niektórych osób picie ma inny i silniejszy efekt, który sprawia, że ​​chcą pić więcej, a tym samym rozwijają ten stan. Tutaj obowiązuje teoria dotycząca mózgu i doświadczania przyjemności.

Alkoholizm nie pojawia się natychmiast, człowiek rozwija go z czasem. Niektórym alkohol może służyć jako forma ucieczki od problemów i trudności. Za każdym razem, gdy mają złe doświadczenia, szukają pocieszenia w alkoholu. Ponieważ wszyscy ludzie są różni, tak samo jest z przyczynami ich uzależnienia od alkoholizmu.

Jakie są czynniki ryzyka uzależnienia od alkoholu (alkoholizmu)?

Chociaż każdy może rozwinąć alkoholizm, niektóre osoby mają większe szanse. Te czynniki ryzyka są związane z uzależnieniem od alkoholu:

 • Wiek - osoby, które zaczynają pić we wczesnym wieku, są bardziej narażone na zmaganie się z alkoholizmem w późniejszym okresie, zwłaszcza te, które angażują się w upijanie się. Chociaż uzależnienie od alkoholu może rozwinąć się w każdym wieku, zwykle pojawia się ono w wieku 20 i 30 lat
 • Depresja i inne schorzenia psychiczne - nierzadko zdarza się, że osoby z jakąś chorobą psychiczną uzależniają się od alkoholu lub innych substancji
 • Środowisko - jeśli jesteś otoczony ludźmi, którzy upijają się lub masz własny problem z piciem, prawdopodobieństwo wystąpienia tego problemu również wzrasta. Nie zapominajmy, że media, zwłaszcza filmy i programy telewizyjne, przedstawiają picie jako efektowne i zabawne, wysyłając w ten sposób komunikat, że można pić zbyt dużo, niezależnie od okazji.
 • Historia rodzinna - tak jak wszystko inne, ryzyko rozwoju alkoholizmu jest większe, jeśli członek rodziny zmaga się z tym samym problemem. Nie tylko pokazuje, że alkoholizm może wynikać ze środowiska (osoba akceptuje to jako normalne zachowanie), ale także wskazuje, że genetyka może również odgrywać rolę
 • Stałe picie w czasie - jeśli regularnie pijesz za dużo alkoholu lub upijasz się, ryzyko problemów związanych z alkoholem znacznie wzrasta

Jakie są objawy uzależnienia od alkoholu (alkoholizm)?

Podobnie jak w przypadku każdej innej choroby lub stanu, alkoholizm objawia się różnymi oznakami i objawami. Jak wspomniano powyżej, alkoholizm rozwija się stopniowo. Na początku osoba dotknięta chorobą doświadcza najpierw kilku objawów o łagodniejszym nasileniu, a wraz ze wzrostem częstotliwości spożycia alkoholu zwiększa się jej stan. Tu są częste objawy związane z alkoholizmem:

 • Kontynuowanie picia alkoholu pomimo faktu, że osoba dotknięta chorobą wie, że powoduje to problemy interpersonalne, fizyczne lub społeczne
 • Rozwijanie silnej tolerancji na alkohol, aby osoba stale zwiększała spożycie alkoholu w celu osiągnięcia przyjemności
 • Doświadczanie objawów odstawienia, gdy nie pije
 • Niespełnianie obowiązków zawodowych lub rodzinnych
 • Członkowie rodziny i przyjaciele wyrażają swoje obawy dotyczące czyjegoś problemu z piciem
 • Uczucie silnego pragnienia picia
 • Niezdolność do kontrolowania picia, czyli ograniczenia ilości alkoholu
 • Zwiększone wyrażanie złości lub innych emocji, szczególnie w niewłaściwym otoczeniu
 • Planowanie ograniczenia lub zaniechanie tego
 • Narażanie życia na niebezpieczeństwo przez alkohol (pływanie pod wpływem alkoholu, prowadzenie pojazdu itp.)
 • Spędzanie dużo czasu na piciu lub zdobywaniu alkoholu

Jak przebiega odurzenie i odstawienie alkoholu?

Omawiając alkoholizm, należy wspomnieć o zatruciu alkoholem i odstawieniu, dwóch typowych problemach, z którymi w pewnym momencie doświadcza każda osoba mająca problemy z piciem.

Zatrucie alkoholowe występuje, gdy wzrasta ilość alkoholu we krwi. Zasadniczo, im wyższe stężenie alkoholu we krwi, tym bardziej osoba jest upośledzona. Objawy zatrucia alkoholem to:

 • Awarie lub zapominanie wydarzeń (w niektórych przypadkach)
 • Utrudniony osąd
 • Nieodpowiednie zachowanie
 • Wahania nastroju
 • Słaba koordynacja
 • Bełkotliwa wymowa
 • Osłabiona uwaga lub pamięć
Zatrucie alkoholem

Z drugiej strony odstawienie alkoholu ma miejsce, gdy osoba z problemem alkoholowym nagle przestaje lub zmniejsza spożycie alkoholu. Ten problem objawia się w ciągu kilku godzin do kilku dni i obejmuje następujące objawy:

 • Pobudzenie i niepokój
 • Poczucie niepokoju
 • Halucynacje
 • Drżenie rąk
 • Nudności
 • Problemy ze snem
 • Szybkie bicie serca
 • Napady (sporadycznie)
 • Pocenie się
 • Wymioty

Na czym polega leczenie uzależnienia od alkoholu (alkoholizm)?

Pokonanie tego problemu i pokonanie alkoholizmu jest całkowicie możliwe. Jeśli chodzi o leczenie tego typu uzależnienia, nie ma zasady „jeden rozmiar dla wszystkich”. Zamiast tego, konkretne leczenie zależy od potrzeb danej osoby. W większości przypadków obejmuje interwencję, poradnictwo grupowe lub indywidualne, rehabilitację lub program ambulatoryjny.

Leczenie alkoholizmu może obejmować:

 • Duchowa praktyka - niektórym ludziom może być łatwiej utrzymać zdrowie poprzez zaangażowanie się w jakiś rodzaj duchowej praktyki
 • Leczenie medyczne choroby podstawowej - alkohol to zła wiadomość dla narządów wewnętrznych, dlatego nadmierne picie powoduje znaczne uszkodzenia
 • Leczenie problemów psychologicznych - jak wspomniano powyżej, alkoholizm może być również powiązany z depresją lub innymi problemami ze zdrowiem psychicznym. Terapia to świetny sposób nie tylko na walkę z alkoholizmem, ale także z problemami ze zdrowiem psychicznym
 • Ciągłe wsparcie poprzez programy opieki pooperacyjnej i grupy wsparcia
 • Leki w postaci doustnej lub iniekcyjnej

2. Uzależnienie / nadużywanie amfetaminy

Amfetamina jest stymulantem stworzonym w sytuacjach medycznych, ale nic dziwnego, że nie minęło dużo czasu, zanim ludzie zaczęli używać jej w celach rekreacyjnych. Ten środek pobudzający może być silnie uzależniający, a uzależnienie występuje, gdy dana osoba potrzebuje leku, aby funkcjonować na co dzień. Metamfetamina, lub po prostu nazywana metamfetaminą, jest jedną z najczęściej stosowanych amfetamin, nadużywanych przez miliony ludzi w Stanach Zjednoczonych i innych częściach świata.

Jakie są przyczyny uzależnienia / nadużywania amfetaminy?

Uzależnienie od amfetaminy

W większości przypadków uzależnienie od amfetaminy występuje, gdy dana osoba często używa tych narkotyków. Niektórzy używają metamfetaminy, ponieważ są ciekawi i chcą zobaczyć, jak to jest. Prawda jest taka, że ​​ludzie używają każdego narkotyku, w tym tego, z wielu powodów. To powiedziawszy, nadużywanie metamfetaminy nie jest jedyną przyczyną uzależnienia.

Osoba może rozwinąć uzależnienie od amfetaminy podczas stosowania tych leków bez recepty lub samodzielnego zwiększania dawki. Jeśli używasz przepisanych amfetamin, bardzo ważne jest, aby przyjmować tabletki zgodnie z zaleceniami lekarza. Nigdy nie należy samodzielnie zwiększać dawki.

Jakie są czynniki ryzyka uzależnienia / nadużywania amfetaminy?
Osoby bardziej narażone na uzależnienie od amfetaminy to osoby, które:

 • Nie radzi sobie ze stresującym trybem życia
 • Zajmij się problemami emocjonalnymi
 • Doświadcz problemów w związku
 • Miej łatwy dostęp do amfetamin
 • Mają niskie poczucie własnej wartości
 • Żyj w społeczeństwie, w którym używanie (i nadużywanie) amfetaminy jest uważane za standardowe, dopuszczalne zachowanie
 • Walcz z problemami finansowymi
 • Cierpi na zaburzenia psychiczne, takie jak depresja, lęk, dwubiegunowa, schizofrenia

Jakie są objawy uzależnienia / nadużywania amfetaminy?
Osoba, która zmaga się z uzależnieniem od amfetaminy, doświadcza następujące objawy:

 • Poczucie niepokoju
 • Omamy słuchowe i wzrokowe
 • Zamieszanie
 • Urojenia, takie jak wrażenie, że coś czołga się pod skórą
 • Problemy ze zdrowiem zębów
 • Trudno jest przestać brać amfetaminy
 • Brak dbałości o wygląd fizyczny
 • Dokładanie wszelkich starań, aby ukryć nadużywanie amfetaminy przed innymi
 • Wykonywanie wymówek przed innymi i sobie, które usprawiedliwiałyby nadużywanie amfetaminy
 • Brak pracy / szkoły
 • Wahania nastroju
 • Nie je regularnie
 • Paranoja
 • Niewłaściwa higiena
 • Kradzież pieniędzy na wsparcie uzależnienia
 • Agresywne zachowanie
 • Utrata masy ciała
 • Objawy odstawienia, gdy dana osoba nie używa amfetamin

Na czym polega leczenie uzależnienia / nadużywania amfetaminy?

Leczenie amfetaminami

Uzależnienie od amfetamin to poważny problem, który może prowadzić do różnych powikłań, takich jak przedawkowanie, uszkodzenie mózgu czy najgorszy scenariusz - śmierć. Bardzo ważne jest, aby zachęcić poszkodowaną osobę do szukania pomocy i okazywania wsparcia na każdym kroku.

Zazwyczaj leczenie uzależnienia od amfetaminy obejmuje połączenie:

 • Hospitalizacja - zwykle polecany osobom, które odczuwają silne zachcianki. Hospitalizacja ułatwia im przejście przez objawy odstawienia lub radzenie sobie z negatywnymi zmianami nastroju, w tym z zachowaniami samobójczymi i agresją
 • Leki - złagodzenie nasilenia objawów odstawienia i głodu, lęku
 • Terapia - terapie indywidualne, rodzinne, grupowe, aby pomóc uzależnionemu określić, dlaczego używa narkotyków, a także uzyskać wsparcie od innych (członków rodziny, przyjaciół, osób, które przechodzą przez to samo). Terapia pomaga również osobom z tym problemem odkrywać czynności, które lubią zastępować zażywanie narkotyków, naprawiać relacje z rodziną, uczyć się różnych sposobów unikania amfetamin

3. Konopie indyjskie

Większość ludzi może używać marihuana lub marihuana bez uzależnienia, ale nie jest niemożliwe rozwinięcie zależności od tej rośliny. Prawda jest taka, że ​​istnieją ograniczone informacje na temat uzależnienia od konopi indyjskich ze względu na kontrowersje dotyczące tego, czy naprawdę może powodować uzależnienie, czy nie.

Brak informacji na temat tego problemu uniemożliwia zarówno naukowcom, jak i przeciętnym ludziom uzyskanie szczegółowego wglądu we wszystkie aspekty marihuany. Chociaż roślina zapewnia szeroki wachlarz korzyści zdrowotnych, niektórzy ludzie również mogą się uzależnić.

Według Narodowy Instytut ds. Narkomanii30% osób używających marihuany zapada na zaburzenia związane z używaniem konopi. W rzeczywistości ludzie, którzy zaczynają używać marihuany przed 18 rokiem życia, są cztery do siedmiu razy bardziej narażeni na zaburzenia związane z używaniem marihuany niż dorośli.

Kiedy marihuana staje się uzależnieniem?
Jak wspomniano powyżej, niektórzy ludzie mogą używać marihuany przez długi czas i nadal unikać uzależnienia. Pytanie brzmi: kiedy używanie marihuany staje się nałogiem? Nie każda osoba paląca konopie jest od niej automatycznie uzależniona!

Osoba uzależniona od konopi indyjskich rozwija się, gdy nie może przestać jej używać, nawet jeśli zaczyna to zakłócać wiele aspektów czyjegoś życia. Liczby pokazują, że uzależnienie od marihuany jest obecnie dużym problemem. Na przykład 4 miliony Amerykanów zażywało marihuanę lub było od niej uzależnionych w 2015 r. Ponadto w tym samym roku 138,000 XNUMX osób dobrowolnie zgłosiło się do leczenia z powodu używania marihuany.

Jakie są objawy uzależnienia od konopi?
W większości przypadków uzależnienie od marihuany występuje, gdy dana osoba używa jej w połączeniu z innymi substancjami, takimi jak alkohol lub narkotyki, ale nie zawsze tak jest. Pierwszym krokiem do wyzdrowienia jest zrozumienie objawów związanych z tego typu nałogiem. Oni są:

 • Niewykonanie czynności, które osoba lubiła, ponieważ ważniejsze jest palenie marihuany
 • Niezdolność do kontrolowania lub zmniejszania używania marihuany
 • Odmowa rezygnacji z marihuany pomimo tego, że przeszkadza to w życiu osobistym, karierze, szkole
 • Palisz więcej marihuany niż zamierzałem
 • Spędzanie większości czasu na paleniu marihuany
 • Tolerancja na marihuanę czyli palenie więcej, bo obecna ilość nie daje przyjemności
 • Używanie marihuany jako jedynego sposobu na relaks
 • Objawy odstawienia, gdy dana osoba nie pali marihuany
Niekorzystny efekt marihuany

Jak leczy się uzależnienie od konopi?
Najczęstszą metodą radzenia sobie z uzależnieniem od marihuany jest rehabilitacja ambulatoryjna, która odbywa się na sesjach codziennych, cotygodniowych lub półtygodniowych, które obejmują poradnictwo i terapię. Celem tego leczenia jest pomoc osobie dotkniętej chorobą w nauce rozpoznawania i unikania sytuacji, które prowadzą do nadmiernego używania marihuany. W przypadku uzależnienia od konopi indyjskich zwykle nie są wymagane odwyki stacjonarne, chyba że dana osoba cierpi również na chorobę psychiczną lub uzależnienie od jakiejś innej substancji.

Osoby uzależnione od marihuany mogą odnieść korzyści z terapii behawioralnej, która uczy ich „kopania głęboko” i identyfikowania pierwotnej przyczyny ich uzależnienia. Terapia behawioralna pokazuje, jak przezwyciężyć ten stan, zmieniając zachowania negatywne w pozytywne.

Terapia poznawcza pomaga uzależnionemu myśleć w inny sposób, który nie powoduje, że palą marihuanę. Dodatkowo istnieje możliwość dołączania do grup wsparcia i łączenia się z innymi osobami, które mają ten sam problem.

4. Kokaina

The Narodowy Instytut ds. Narkomanii podaje, że 15% ludzi w Stanach Zjednoczonych próbowało kokainy, a 6% używało jej w ostatniej klasie liceum. Lek jest wytwarzany z liści kakaowca pochodzącego z Ameryki Południowej. Kokaina jest środkiem pobudzającym, co oznacza, że ​​zwiększa czujność i energię. W przeciwieństwie do niektórych rodzajów uzależnień, które pojawiają się stopniowo, uzależnienie od kokainy rozwija się szybko, nawet jeśli dana osoba spróbuje jej tylko kilka razy.
Uzależnienie od kokainy może być fizyczne i psychiczne. Pierwsza forma oznacza, że ​​organizm pragnie narkotyku, podczas gdy druga jest związana ze zwiększoną chęcią odczuwania skutków kokainy.

Jakie są przyczyny uzależnienia od kokainy?
Kokaina ma wpływ na układy neurologiczne w mózgu człowieka. Używanie tego narkotyku, przede wszystkim powtarzalne używanie, zmienia systemy związane z pamięcią, przyjemnością i procesem decyzyjnym. Kiedy uzależnisz się od tej substancji, osłabiona jest zdolność opierania się popędom. To wyjaśnia, dlaczego uzależnionym od kokainy trudno jest rzucić palenie.

Powodów, dla których ktoś decyduje się na spróbowanie kokainy, jest wiele. Ktoś po prostu chce poeksperymentować lub jest ciekawy, jak kokaina wywoła u niego uczucie. Nierzadko zdarza się również, że ludzie, którzy używali „mniej szkodliwych” substancji, przechodzą na kokainę.

Jakie są czynniki ryzyka uzależnienia od kokainy?
Pomimo faktu, że uzależnienie od kokainy może rozwinąć się każdy; niektórzy ludzie są bardziej zagrożeni. Na przykład:

 • Istniejące uzależnienie od alkoholu lub innych narkotyków
 • Historia rodzinna uzależnienia od narkotyków
 • Choroby psychiczne, np. Depresja

Jakie są objawy uzależnienia od kokainy?
Osoba uzależniona od kokainy zwykle doświadcza następujących objawów:

 • Lęk i drażliwość
 • Halucynacje lub psychozy
 • Niezdolność do zatrzymania się
 • Inwestowanie dużo czasu w znalezienie kokainy
 • Wydawanie wszystkich pieniędzy na kokainę
 • Silne pragnienie kontynuowania używania kokainy nawet po wystąpieniu komplikacji zdrowotnych
 • Tolerancja na lek, czyli wymaga większych ilości, aby osiągnąć pożądane efekty
 • Burzliwe relacje z przyjaciółmi i członkami rodziny, którzy wyrażają zaniepokojenie problemem kokainy
 • Słabsza jakość życia
Uzależnienie od kokainy

Jakie są skutki uzależnienia od kokainy?
Uzależnienie od kokainy wykracza poza wydawanie pieniędzy na zakup kokainy lub szukanie miejsca, w którym można kupić narkotyk. Ten stan jest silnie związany z wieloma skutkami psychologicznymi i fizycznymi.

Psychologiczne skutki uzależnienia od kokainy to:

 • Nietypowe lub powtarzające się zachowania
 • Agresja
 • Poczucie niepokoju
 • Depresja
 • Halucynacje
 • Utrudniony osąd
 • Panic Disorder
 • Paranoja

Z drugiej strony efekty fizyczne obejmują:

 • Ból brzucha
 • Arytmia
 • Ból w klatce piersiowej
 • Atak serca
 • Nudności
 • Szybka utrata wagi
 • Konfiskata
 • Uderzenie

Jakie są metody leczenia uzależnienia od kokainy?
Uzależnienie od kokainy ma wiele aspektów (fizyczne, psychologiczne, społeczne), dlatego wymaga różnych metod leczenia, w tym:

 • Leki - Należy pamiętać, że nie ma leków zaprojektowanych specjalnie do leczenia uzależnienia od kokainy, ale osoby uzależnione od kokainy często otrzymują leki przeciwdepresyjne lub inne leki pomocne w ich stanie
 • Leczenie behawioralne - Zwykle wykonywane w warunkach ambulatoryjnych lub jako integralna część odwyku. Leczenie obejmuje nagrody za osiągnięcie celów związanych z rzuceniem nałogu, udzielenie wsparcia emocjonalnego w tej ważnej podróży
 • Zakłady lecznicze lub ośrodki odwykowe - Oferują programy, które trwają od kilku tygodni do roku

Możesz także chcieć przeczytać - Uzależnienie: uzyskanie prawidłowej diagnozy

5. Halucynogeny

Halucynogeny to narkotyki o ogromnej zdolności do zmiany percepcji, uczuć i myśli. Leki te są podzielone na trzy różne kategorie:

 • Psychodeliki - psychoaktywne, wywołują odmienny stan świadomości i percepcji
 • Dysocjacje - służy do wypaczania dźwięków i obrazów oraz wywoływania uczucia oderwania i oddzielenia od otoczenia lub ciała, np. PCP lub anielski pył
 • Bredzący - wywoływać uczucie delirium

Najczęściej używaną substancją tego typu jest LSD, które zabiera użytkownika na „trip kwasowy”, doświadczenie wywołane przez narkotyki, podczas którego zmienia się czyjeś poczucie rzeczywistości.

Jakie są przyczyny uzależnienia od halucynogenów?
Należy pamiętać, że halucynogeny nie powodują fizycznego uzależnienia iw przeciwieństwie do wielu innych substancji nie wydają się powodować długotrwałego uszkodzenia mózgu. Podstawowym aspektem uzależnienia od halucynogenu jest to, że szybko buduje się tolerancję na substancję.

Co zatem powoduje uzależnienie? W większości przypadków człowiek uzależnia się od działania tych środków, np. Podróży duchowych podejmowanych pod wpływem. Inni są uzależnieni od dźwięków, które słyszą lub widzą, na przykład, kiedy biorą LSD.

Jeśli chodzi o halucynogeny, ludzie zwykle je konsumują, ponieważ chcą „dobrze się bawić”.

Jakie są objawy uzależnienia od halucynogenów?

Objawy halucynogenów

Jak widać powyżej, ludzie zwykle uzależniają się od działania halucynogenów, dlatego objawy uzależnienia są różne. W większości przypadków powtarzające się zażywanie tych leków i brak chęci zaprzestania ich stosowania są sygnalizowane przez te objawy:

 • Poczucie niepokoju
 • Depresja
 • Rozszerzone źrenice
 • Euforia
 • Uczucie bezbronności
 • Zwiększona częstość akcji serca
 • Brak apetytu
 • Zmiany osobowości
 • Trudność w mówieniu
 • Utrata masy ciała

Co to jest leczenie uzależnienia od halucynogenów?
W tej chwili nie ma zatwierdzonych przez rząd leków do leczenia uzależnienia od halucynogenów. Pomimo faktu, że programy behawioralne lub ośrodki odwykowe mogą być pomocne dla pacjentów z różnymi nałogami, konieczne są dalsze badania, aby określić, czy mogą one być skuteczne w uzależnieniu od halucynogenów.

Jedno jest pewne; ponieważ osoba z tego typu uzależnieniem ma zniekształcone poczucie rzeczywistości, konsultacja z terapeutą jest zawsze dobrym rozwiązaniem. Podobnie jak ludzie z innymi nałogami, osoba uzależniona od halucynogenów potrzebuje wsparcia i zrozumienia.

6. Inhalanty

Przez inhalację rozumie się każdą substancję przyjmowaną przez wdychanie, np. Rozpuszczalniki, aerozole, gazy i azotyny (leki na receptę stosowane w bólu w klatce piersiowej). Produkty te są łatwo dostępne i można je znaleźć w domu lub w miejscu pracy, np. Markery, farby w sprayu, kleje, płyny czyszczące i wiele innych.

Przedmioty te zawierają szkodliwe substancje o właściwościach psychoaktywnych przy wdychaniu. Ponieważ środki wziewne nie są produkowane w celu pomocy komuś na haju, ludzie nie uważają ich za narkotyki. Małe dzieci i nastolatki używają inhalatorów częściej niż inne grupy wiekowe.

Jakie są objawy uzależnienia od inhalatorów?
Zdecydowana większość inhalantów wpływa na centralny układ nerwowy i spowalnia aktywność mózgu. Krótkoterminowe skutki wskazujące na istnienie problemu obejmują:

 • Zniekształcona / niewyraźna mowa
 • Zawroty głowy
 • Euforia
 • Brak koordynacji

Inne objawy uzależnienia od inhalatorów to:

 • Awarie
 • Upośledzenie funkcji poznawczych
 • Utrata słuchu
 • Urazy ust, gardła i płuc
 • Zatrucie
 • Skurcze kończyn
 • Utrata przytomności
 • Uszkodzenie wzroku
 • Objawy odstawienia, gdy osoba przestaje stosować inhalatory

Na czym polega leczenie uzależnienia od inhalatorów?
W większości przypadków dla dorosłych i nastolatków uzależnionych od inhalatorów terapie behawioralne są niezwykle pomocne. Na przykład terapia poznawczo-behawioralna pomaga osobom dotkniętym chorobą rozpoznawać, unikać i radzić sobie z sytuacjami, które wyzwalają ich chęć użycia środków wziewnych.

7. Uzależnienie od leków na receptę

Uzależnienie od leków na receptę

Nadużywanie leków na receptę jest jednym z najczęstszych rodzajów uzależnienia i odnosi się do stosowania leków na receptę w sposób niezgodny z przeznaczeniem. Według niektóre szacunkiponad 15 milionów ludzi w Stanach Zjednoczonych nadużywa leków na receptę. Ponadto 52 miliony Amerykanów w wieku powyżej 12 lat stosowało te leki w sposób niemedyczny w którymś momencie swojego życia. W latach 2007–2011 używanie heroiny wzrosło o 75%, co jest oszałamiającą liczbą w tak krótkim czasie.

Jakie są przyczyny uzależnienia od leków na receptę?
Ludzie nadużywają leków na receptę z wielu powodów, w tym:

 • Eksperymentowanie z psychicznymi skutkami substancji
 • Wspinać się
 • Poprawa koncentracji i wyników w nauce lub pracy
 • Zwiększenie czujności lub zmniejszenie apetytu
 • Utrzymanie uzależnienia i zapobieganie odstawieniu
 • Presja rówieśników wśród nastolatków
 • Relaks, ulga w napięciu

Jakie są czynniki ryzyka uzależnienia od leków na receptę?
Czynniki ryzyka związane z uzależnieniem od leków na receptę obejmują:

 • Wiek, nastolatki i młodzi dorośli są bardziej narażeni na rozwój tego rodzaju uzależnienia
 • Obecne lub przeszłe uzależnienie od jakiejś substancji
 • Łatwy dostęp do leków na receptę
 • Narażenie na działanie środowiska, w którym rekreacyjne używanie leków na receptę jest uznawane za dopuszczalne
 • Historia rodzinna nadużywania substancji
 • Brak wiedzy na temat leków na receptę i potencjalnego zagrożenia
 • Presja rówieśnicza wśród nastolatków, dorastająca dziewczyna lub chłopiec czują się zobowiązani do wypróbowania tego, aby dopasować się i być „cool”
 • Wcześniej istniejące schorzenia psychiatryczne

Jakie są objawy uzależnienia od leków na receptę?
Oznaki i objawy uzależnienia od leków na receptę zależą od rodzaju używanego leku. Na przykład opioidy, które są stosowane w leczeniu bólu, są powiązane z objawami, takimi jak euforia, zaparcia, nudności, spowolniony oddech, senność, słaba koordynacja, splątanie i większy ból przy zwiększonych dawkach.

Uzależnienie od środków uspokajających i przeciwlękowych objawia się sennością, dezorientacją, niepewnym chodzeniem, niewyraźną mową, słabą koncentracją, zawrotami głowy, słabą pamięcią i spowolnionym oddychaniem.

Wreszcie na uzależnienie od używek wskazuje paranoja, lęk, nieregularne bicie serca, wysokie ciśnienie krwi, bezsenność, zmniejszony apetyt i pobudzenie.

Co to jest leczenie uzależnienia od leków na receptę?
Leczenie tego stanu zazwyczaj obraca się wokół nieuzależniających leków, które mogą pomóc ludziom przeciwdziałać objawom uzależnienia od leków na receptę i odzyskać kontrolę. Oczywiście kluczową częścią leczenia i jednym z najskuteczniejszych sposobów przezwyciężenia tego problemu jest poradnictwo.

Terapeuta nie tylko może pomóc pacjentowi zidentyfikować przyczyny nałogu, ale dostarcza przydatnego wglądu w problem i uczy pacjentów, jak unikać zwracania się do tego zachowania, aby radzić sobie z emocjami.

8. Tytoń (palenie)

Uzależnienie od tytoniu

Tytoń należy do grupy najczęściej nadużywanych substancji na świecie. Nikotyna, główna uzależniająca substancja chemiczna tytoniu, po wchłonięciu do krwiobiegu powoduje przypływ adrenaliny. Oczywiście palenie jest najczęstszym sposobem wprowadzenia nikotyny do organizmu, ale można też wdychać lub żuć tytoń.

Jaka jest powszechność uzależnienia od tytoniu (palenia)?
Według CDCpalenie papierosów jest główną przyczyną chorób i zgonów, którym można zapobiec w Stanach Zjednoczonych. Szokująco, 480,000 1 zgonów rocznie (5 na XNUMX zgonów) jest spowodowanych paleniem lub jest z nim związanych.

Ten sam raport pokazuje, że w 2015 roku około 15 na 100 dorosłych Amerykanów w wieku 18 lat i starszych lub 15% tej grupy wiekowej paliło papierosy. Szacuje się, że 36,5 miliona ludzi w USA pali, podczas gdy ponad 16 milionów dorosłych żyje z chorobą związaną z paleniem. Co więcej, za każdą zmarłą osobę z powodu paleniaco najmniej 30 osób żyje z chorobą związaną z paleniem.

Statystyki pokazują również, że mężczyźni częściej palą niż kobiety. Podczas gdy 17 na 100 dorosłych mężczyzn pali, 13 na 100 kobiet pali.

Podobnie jak w przypadku innych rodzajów uzależnień, ludzie uzależniają się od palenia, ponieważ nikotyna ma ogromny wpływ na sposób, w jaki ich mózg postrzega przyjemność.

Jakie są czynniki ryzyka uzależnienia od tytoniu (palenia)?
Zasadniczo każda osoba, która pali lub używa tytoniu w innych formach, naraża się na ogromne ryzyko uzależnienia. Czynniki, które odgrywają rolę w tym, kto będzie używać papierosów, obejmują:

 • Wiek - większość palaczy zaczyna od tego zachowania w dzieciństwie lub w wieku młodzieńczym
 • Depresja lub choroba psychiczna
 • Genetyka - czynniki genetyczne mogą wpływać na reakcję receptorów na powierzchni komórek nerwowych mózgu na wysokie dawki nikotyny
 • Presja rówieśnicza
 • Stosowanie substancji - ludzie, którzy nadużywają narkotyków lub alkoholu, są również bardziej skłonni do palenia
Czynnik ryzyka palenia

Jakie są objawy uzależnienia od tytoniu (palenia)?
Trudniej jest ukryć uzależnienie od tytoniu lub nikotyny, ponieważ palenie jest społecznie akceptowane, papierosy i inne wyroby tytoniowe są legalne i łatwe do kupienia. W rzeczywistości większość ludzi nawet nie próbuje ukryć swojego problemu. Nierzadko zdarza się również, że ludzie zakładają, że palenie nie jest „prawdziwym nałogiem”, ponieważ jest legalne.

Objawy związane z tą zależnością obejmują:

 • Rezygnacja z zajęć towarzyskich lub rekreacyjnych w celu palenia
 • Niezdolność do rzucenia palenia nawet po kilku próbach
 • Utrzymanie uzależnienia od palenia pomimo problemów zdrowotnych jakie powoduje
 • Objawy odstawienia, gdy dana osoba próbuje rzucić palenie

Jak leczy się uzależnienie od tytoniu (palenie)?
Palacze zniechęcają się, gdy ich pierwsze próby rzucenia palenia okazały się nieskuteczne. Jednak rzadko zdarzają się przypadki, gdy dana osoba skutecznie rzuca palenie po pierwszej próbie. Jednym z powodów tych nieudanych misji jest fakt, że ludzie zwykle chcą to robić samodzielnie. Szanse na skuteczne leczenie tego schorzenia są większe, gdy palacz ma wsparcie od bliskich i wypróbowuje różne podejścia.

W większości przypadków skuteczne okazuje się połączenie różnych opcji leczenia. Na przykład:

 • Doradztwo - Pomaga rozwinąć zdrowsze nawyki i zachowania. Doradca uczy także, jak rozwijać umiejętności niezbędne do unikania palenia na dłuższą metę
 • Hipnoterapia - Chociaż wyniki są różne, nierzadko zdarza się, że ludzie przechodzą fizjoterapię w celu rzucenia palenia
 • Leki - Nikotynowa terapia zastępcza i leki nienikotynowe. Pierwsza opcja daje palaczom nikotynę bez tytoniu i szkodliwych chemikaliów w dymie. Obejmuje plastry nikotynowe, dziąsła i pastylkę do ssania. Formy zastępowania nikotyny na receptę obejmują nikotynowy spray do nosa i inhalator. Z drugiej strony, leki beznikotynowe pomagają palaczom zwiększyć poziom substancji chemicznych w mózgu, które również zwiększa nikotyna, bez uzależniającej substancji chemicznej i tytoniu

Wnioski

Uzależnienie jest obecnie częstym problemem i pomimo szerokiego rozpowszechnienia jest nadal słabo poznane. Chociaż nadużywanie substancji stało się synonimem uzależnienia, pewne wzorce zachowań mogą również należeć do grupy uzależnień. Ten post skupiał się na różnych uzależnieniach pod parasolem nadużywania substancji i zawierał również przykłady uzależnień behawioralnych. Należy pamiętać, że uzależnienie jest stanem jak każdy inny i wpływa na nie wiele czynników. Na szczęście istnieje sposób na przezwyciężenie uzależnienia od niemal wszystkiego; człowiek potrzebuje tylko silnego systemu wsparcia i odpowiedniego leczenia.

Podobne posty

Pokaż wszystkie