Aktualizacja: 2020, 30 maja

Dowiedz się od eksperta: jak działa układ krążenia

Układ krążenia składa się z naczyń krwionośnych, krwi przepływającej przez serce. Dowiedz się więcej o każdym z nich tutaj!
Dowiedz się od eksperta: jak działa układ krążenia
Układ krążenia, zwany także układem sercowo-naczyniowym lub układem naczyniowym. Zdjęcie za pośrednictwem Shutterstock

Przepływ krwi to życie. Jest to tak ważny aspekt życia, że ​​można nawet usłyszeć termin „krwiobieg” w odniesieniu do przepływu pieniędzy lub informacji w organizacji.

Jeśli zostanie przerwana, organizacja - lub w naszym przypadku - nasze ciała umrą. Ale jak działa układ krążenia?

Co to jest układ krążenia?

Układ krążenia składa się z naczyń krwionośnych, przepływającej przez nie krwi oraz serca. Dowiedzmy się więcej o każdym z nich bardziej szczegółowo.

Zgodnie z Nauka na żywo, przeciętne ciało osoby dorosłej zawiera od 4.5 do 5.5 litra krwi i stanowi do dziesięciu procent masy ciała[1]. Krew pobiera składniki odżywcze z przewodu pokarmowego, takie jak cukier, i przenosi je przez organizm.

Zbiera substancje odpadowe, które są usuwane w nerkach, chociaż gazy odpadowe, takie jak dwutlenek węgla, są odprowadzane do płuc.

Krew potrzebuje około minuty, aby przejść przez całe ciało. Opuszczając serce, porusza się z prędkością około metra na sekundę, choć nieco zwalnia, gdy dociera do naczyń włosowatych.

Termin tętnica odnosi się do naczyń krwionośnych, które odprowadzają krew z serca. Według Klinika Mayo, Żyły odnoszą się do naczyń krwionośnych, które przemieszczają krew w kierunku serca.

Tętnice są pokazane jako czerwone linie na diagramach anatomicznych, aby przedstawić bogatą w tlen krew, którą niosą.

Żyły są pokazane jako niebieskie linie, ponieważ przenoszą ubogą w tlen krew z powrotem do serca i płuc. Według Medicinenet, Kapilary to małe naczynia krwionośne, które umożliwiają wymianę składników odżywczych i produktów przemiany materii.

Układ krążenia człowieka można podzielić na kilka „obwodów”.

  • Obwód płucny przesyła krew między sercem a płucami (źródło).
  • Obwód wieńcowy zawiera naczynia krwionośne, które dostarczają krew tylko do serca (źródło).
  • Obwód ogólnoustrojowy odnosi się do naczyń krwionośnych, które umożliwiają przepływ krwi do i z reszty ciała (źródło).

Jak działa serce?

Serce jest ośrodkiem układu krążenia. Jeśli się zatrzyma, wszystko inne się zatrzymuje. Twoje serce pompuje krew do płuc przed rozprowadzeniem jej przez resztę ciała.

Z każdym uderzeniem pompa przepycha krew przez sieć żył i naczyń włosowatych. Dzięki temu komórki krwi mogą zbierać odpady z komórek wokół siebie i przenosić je do nerki i płuca.

W sercu są cztery komory.

  • Dwie górne komory nazywane są atrium.
  • Dwie dolne komory nazywane są komory.

Serce ma również dwie strony, lewą i prawą.

  • Prawy przedsionek dostarcza krew tlenową i pompuje ją do prawej komory.
  • Prawa komora wpycha go do płuc, aby pobrać tlen i wyeliminować dwutlenek węgla.
  • Lewy przedsionek zasysa z płuc bogatą w tlen krew.
  • Jest wypychany do lewej komory, a następnie wypychany do reszty ciała.
Według Mayo Clinictętno przeciętnego człowieka wynosi od 60 do 100 uderzeń na minutę. Bije każdą chwilę Twojego życia. Nieregularne bicie serca a słaby przepływ krwi może być oznaką problemów z sercem (sercem).

Nie należy ignorować problemów kardiologicznych lub zdrowotnych, które niekorzystnie wpływają na układ sercowo-naczyniowy, ponieważ życie kończy się wraz z zatrzymaniem serca.

Na szczęście dr David Nabi może usunąć blokady i interweniować, jeśli problem zostanie wykryty na czas.

Skąd serce wie, że musi bić?

Odbiera impulsy elektryczne z układu nerwowego, które mówią mu, aby to zrobić i jak szybko. Występuje złożona gra hormonów i odruchów.

Na przykład, po strachu prawdopodobnie poczułeś bicie serca. Wstrząs adrenaliny wyrzucony przez organizm w odpowiedzi na postrzegane zagrożenie kazał sercu pompować szybciej. Odruch przetrwania polegający na walce lub ucieczce ma na celu umożliwienie Twojemu ciału szybkiego poruszania się w celu uniknięcia zagrożenia.

Prawdopodobnie kazano ci się zrelaksować i odstresować dla swojego zdrowia. Dzieje się tak, ponieważ stres zwiększa tętno, ale w przeciwieństwie do wyskakiwania z drogi przed pędzącym samochodem, nie masz określonego działania, aby spalić tę energię.

Jednak twój układ sercowo-naczyniowy korzysta z regularne ćwiczenia, a to może spalić hormony stresu, które zmuszają serce do mocniejszego bicia, niż jest to naprawdę konieczne.

To, co jesz i pijesz, może wpływać na tętno. Kofeina a używki, takie jak napoje energetyzujące, przyspieszają to. Środki uspokajające, takie jak alkohol i tabletki nasenne zwolnij.

Odwodnienie i wysokie spożycie soli mogą również zwiększyć ciśnienie krwi. Dlatego nadciśnienie lub wysokie ciśnienie krwi można leczyć modyfikacjami diety.

Co to jest układ krążenia i płuc?

Jeśli ktoś ma zawał serca, można go nazwać zdarzeniem sercowo-płucnym. Dzieje się tak, ponieważ termin krążeniowo-oddechowy odnosi się do połączonego układu serca i płuc. Są ze sobą ściśle powiązane. Dlatego zawał serca może powodować zarówno ból w klatce piersiowej, jak i duszność.

Przewlekła duszność może być oznaką pogarszania się problemów sercowo-naczyniowych lub może być spowodowana czymś innym. Odwiedź lekarza, takiego jak David Nabi, MD jeśli zdiagnozowano zwężenie tętnic lub inne problemy z krążeniem.

Jakie są objawy problemów z układem krążenia?

A atak serca lub niewydolność serca jest najgorszym możliwym skutkiem, gdy masz problemy z układem krążenia. Niekoniecznie towarzyszy ból w klatce piersiowej.

Inne objawy problemów kardiologicznych obejmują ucisk w klatce piersiowej, uczucie zimna kończyn, osłabienie nóg lub ramion, ogólny ból i drętwienie.

Wiele z tych objawów jest związanych z pogorszeniem krążenia. Na przykład chłód i ból są powodowane przez niedotlenienie rąk i nóg i utonięcie w odpadach.

Zgodnie z Harvard Health Publishing, problemy z sercem mogą również powodować obrzęk stóp i kostek. Jest to zrozumiałe, ponieważ słabe krążenie może powodować gromadzenie się krwi w kończynach. A twoje stopy są na to bardziej podatne, ponieważ używamy rąk, nawet gdy siedzimy.

Przyczyną może być każdy poważny problem sercowo-naczyniowy zmęczenieniewyjaśnione bóle i nieregularne bicie serca.

* Uwaga że to niekoniecznie oznacza, że ​​masz zawał serca. Może to być spowodowane problemami z zaworami, problemami z rytmem serca i problemami z ciśnieniem krwi.

Kiedy zobaczyć kardiologa

Zawsze omawiaj te objawy z lekarzem. Jednak ból i inne problemy, które pojawiają się podczas ćwiczeń, ale znikają po odpoczynku, wymagają wizyty u kardiologa.

Istnieją inne problemy, które można mieć z układem krążenia. Usztywniające naczynia krwionośne z wiekiem, wysoki cholesterol lub cukrzyca może wpływać na krążenie w całym ciele.

Kiedy masz rany, które wolno goją się, ten sam problem uszkadza nerki i może prowadzić do ślepoty. Dlatego w przypadku przewlekłego nadciśnienia lub cukrzycy należy skonsultować się z kardiologiem.

Można również zlokalizować problemy z krążeniem. Klasycznym przykładem są żylaki. Żyły rozciągają się od nieszkodliwych, nieestetycznych węzłów w nogach po bolesne zakłócenia normalnego przepływu krwi, które utrudniają chodzenie. Wiedz, że te schorzenia mogą być leczone przez lekarzy, takich jak David Nabi, MD.

Autor
Facebook Instagram

Michelle Routhenstein, MS, RD, CDE, CDN

Michelle jest specjalistą w dziedzinie kardiologii prewencyjnej w Cardiatricshealth.com. Jako zarejestrowany Di

Podobne posty

Pokaż wszystkie