Zaktualizowano: 2019, 1 sierpnia

Jak zadbać o zdrowie i żywotność nerek

Dowiedz się, jak zachować zdrowe i szczęśliwe nerki poprzez kilka zmian w stylu życia.
Jak zadbać o zdrowie i żywotność nerek
Najlepsze sposoby, aby dowiedzieć się, jak zachować zdrowe i szczęśliwe nerki. Obrazy Shutterstock

Wprowadzenie

Każda kropla krwi, która przepływa przez twoje ciało, zostaje oczyszczona przez parę ciężko pracujących i sprawnych nerek, które znajdują się w twoim ciele. Dlatego rozpieszczanie ich ma ogromne znaczenie.

Około 30 milionów ludzi w USA cierpi na choroby nerek, ale tylko 10% ludzi się o tym dowie[1]. Przeczytaj te korzystne zmiany stylu życia, które utrzymają Twoje nerki w zdrowiu i żywotności.

Dlaczego twoje nerki są takie wyjątkowe?

Nerki to para narządów w kształcie fasoli, które znajdują się po obu stronach kręgosłupa, a prawa nerka jest niższa niż lewa, aby pomieścić wątrobę. Narządy te służą do filtrowania i odtruć organizm pozbyć się odpadów i zrównoważyć płyny ustrojowe.

Filtrują toksyny i mocznik, który jest syntetyzowany w wątrobie w wyniku procesów komórkowych i transportowany do nerek w celu usunięcia[2]. Pomagają w utrzymaniu ciśnienia krwi, a pod wpływem stresu uwalniają chemiczną angiotensynę, która pomaga w zatrzymywaniu zawartości wody. Ważne jest, aby wiedzieć, jak zachować zdrowe i żywotne nerki.

Praktyczne sposoby na zdrowe i szczęśliwe nerki

1. Utrzymuj nawodnienie

Ogólnie zaleca się picie dużej ilości wody i utrzymywanie zdrowego spożycia płynów dla każdej osoby. Codziennie należy wypijać średnio 1.5-2 litry wody. Pomaga w normalności funkcjonowanie nerek aby usunąć toksyny, mocznik i sód z organizmu, wypłukując je wodą, zamiast osadzać się w nerkach, co może być szkodliwe.

2. Utrzymuj ciśnienie krwi pod kontrolą

Wysokie ciśnienie krwi zwykle wiąże się z dolegliwości serca, nadciśnienie i suwJednak bardzo niewielu wie również, że może powodować przewlekłą niewydolność nerek. Średnie ciśnienie krwi dla zdrowej osoby wynosi 120/80, a jeśli Twoje ciśnienie krwi waha się między 130/89 lub 140/90, powinieneś regularnie je sprawdzać i skonsultować się z lekarzem w sprawie możliwych zagrożeń, w tym uszkodzenia nerek.

Aby utrzymać zdrowe ciśnienie krwi, zmniejsz spożycie soli. Musisz także ograniczyć jedzenie fast foodów i zaleca się, aby jedzenie było domowe.

3. Sprawdzaj poziom cukru we krwi

Wysoki poziom cukru we krwi może powoli uszkadzać nerki

Nieskontrolowany wysoki poziom cukru we krwi pacjentów z cukrzycą może powoli uszkodzić ich nerki. Obrazy Shutterstock

Ludzie którzy mają cukrzyca są narażeni na większe ryzyko wystąpienia przewlekłych objawów ze strony nerek, takich jak wysoki poziom cukru, zaburzenia przepływu krwi i przepływu wody, które są niezbędne dla funkcjonowania nerek.

Powinieneś kontrolować swoje słodycze i nie jeść dużo czekoladek i słodkich potraw utrzymać żywotność i zdrowie nerek. Jeśli masz cukrzycę, musisz regularnie sprawdzać poziom cukru. Niektórym można również przepisać insulinę, aby kontrolować poziom cukru.

4. Dbaj o kondycję i zdrowie

Zbilansowana dieta składająca się z witamin i minerałów, świeżych owoców, warzyw, pieczywa pełnoziarnistego, ryżu i pszenicy pomoże utrzymać organizm w dobrej kondycji[3]. Pomaga także zapobiegać dolegliwościom serca i nadciśnieniu, a także zmniejsza nacisk na nerki.

Dodatkowo możesz również ograniczyć pikantne i słone rzeczy. Musisz być aktywny, a także mieć regularne ćwiczenia reżim, aby Twoje ciało było sprawne i aktywne.

5. Utrzymuj szczupłą sylwetkę i bądź aktywny fizycznie

Zwiększona waga powoduje wzrost ciśnienia krwi, co w konsekwencji zwiększa obciążenie nerek. Dlatego najlepiej kontrolować dietę i powstrzymywać się od przejadania się.

Możesz również sprawdzić swoje BMI, które jest miarą wskaźnika masy ciała, podając dokładną wagę i wzrost, jaki powinieneś mieć. Aby zachować zdrową i smukłą sylwetkę, należy celować przez co najmniej 15 minut chodzenia, jazda na rowerze lub bieganie i dołącz do ruchu na rzecz lepszego zdrowia nerek.

6. Nie należy nadużywać leków dostępnych bez recepty

Leki, takie jak NLPZ, takie jak aspiryna, paracetamol, ibuprofen, mają różne skutki uboczne i nie powinny być przyjmowane regularnie. Może powodować wrzody i Uszkodzenie nerek i jest trudny do wypłukania z ciała.

Zamiast tego, jeśli cierpisz na częste ataki ból pleców lub ból głowypowinieneś skonsultować się z lekarzem.

7. Unikaj palenia i picia

Picie i palenie powodują wysokie ciśnienie krwi, które może być szkodliwe dla nerek[4]. Zaleca się całkowite rzucenie palenia, do którego można używać plastrów nikotynowych. Zaleca się spożycie alkoholu nie więcej niż 14 jednostek tygodniowo zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet.

Palenie i picie mogą również powodować raka i pogorszyć zdrowie serca, dlatego przed uzależnieniem należy je sprawdzać.

Picie i palenie mogą uszkodzić nerki

Picie alkoholu i palenie mogą poważnie uszkodzić nerki. Obrazy Shutterstock

8. Regularnie sprawdzaj nerki

Jeśli masz wysoki poziom mocznika i kreatyniny we krwi, który jest powszechny u osób z cukrzycą i chorobami serca, powinieneś regularnie wykonywać badania krwi. Istnieje wiele testów nerek, które mogą okresowo sprawdzać stopień uszkodzenia i ostrzegać, abyś mógł zacząć stosować środki ostrożności[5].

Powinieneś także powstrzymać się od jedzenia na zewnątrz i zamiast tego pozwolić sobie na domowe żywność i naturalne zioła, aby zachować zdrowe nerki.

9. Regularnie przyjmuj leki

Zapominanie o lekach lub rozproszenie uwagi z powodu obciążenia pracą i presji jest rzeczą uniwersalną. Często możesz również pomijać posiłki ze względu na spotkania i terminy, jednak za wszelką cenę powinieneś mieć taki zwyczaj, aby tego nie robić. Nawet jednodniowe opóźnienie lub pominięcie dawki leku może spowodować uszkodzenie procesów zachodzących w organizmie, które mogą wymagać czasu, aby powrócić do normy.

Wnioski

Nerki są niezbędne dla funkcjonowania organizmu i pełnią podstawowe funkcje polegające na wydalaniu toksyn i odpadów. Aby Twoje nerki były zdrowe i szczęśliwe, musisz utrzymuj nawodnienie i dobrze odżywione dzięki diecie bogatej w witaminy, owoce i zielone warzywa.

Powinieneś także zachować zdrowy schemat ćwiczeń i rozwinąć nawyk chodzenia lub jazdy na rowerze, który utrzyma ciało w dobrej kondycji i aktywności oraz utrzyma zdrowe ciśnienie krwi i poziom cukru.

Czytaj dalej - National Kidney Month: Dbanie o swoją nerkę

Podobne posty

Pokaż wszystkie