Zaktualizowano: 2019, 9 września

Wszystko, co musisz wiedzieć o oleju z kryla!

Wszystko, co musisz wiedzieć o oleju z kryla!

Czym jest olej z kryla?

Olej z kryla to dobrze znany olej, pozyskiwany z różnych małych krewetek, o których uważa się, że ma wiele właściwości zdrowotnych. Ten olej zawiera Kwasy tłuszczowe omega-3 w formie fosfolipidów, które są bezpośrednio wchłaniane i przenoszone w naszym organizmie. Kwasy omega 3 zawierają przeciwzapalne przeciwutleniacze, które poprawiają aktywność mózgu, taką jak czujność, skupienie i ostrość. Kryl występuje we wszystkich oceanach, ale komercyjny olej z kryla często pochodzi z kryla z Oceanu Antarktycznego. Kryl jest głównym źródłem pożywienia dla wielorybów.

Kwasy tłuszczowe zawarte w oleju z kryla są dobre dla zwiększenia aktywności metabolicznej i zniechęcenia do niepotrzebnego magazynowania tłuszczu w organizmie poprzez całkowite wchłanianie.

Olej z kryla jest również używany do leczenie chorób związanych ze stawami, gdzie pomaga, zapewniając smarowanie. Olej z kryla wspomaga magazynowanie płynów w organizmie, pomagając w ten sposób nawilżają skóręnadając jej świeży wygląd i zapobiegając wysuszeniu.

Korzyści płynące z oleju z kryla są na ogół większe niż w przypadku podobnych olejów, takich jak olej rybny. Tam, gdzie kwasy omega 3 oleju rybnego muszą zostać przekształcone w formę wchłanialną, kwasy omega 3 oleju z kryla są już w bezpośrednio przyswajalnej formie fosfolipidów. Udowodniono empirycznie, że olej z kryla jest najskuteczniejszym olejem pod względem regulacji i utrzymania zdrowego funkcjonowania organizmu. Choroby i dolegliwości, które może pomóc olej z kryla, obejmują zawały serca, słabe krążenie krwi i słabe funkcjonowanie wątroby, mózgu i innych narządów. Oprócz wyżej wymienionych chorób olej z kryla może pomóc w utrzymaniu aktywnego trybu życia i zdrowego wyglądu.

Kwasy tłuszczowe zawarte w oleju z kryla są kluczowe dla zdrowego organizmu. Jeśli w Twoim organizmie brakuje tych kwasów, istnieje duże prawdopodobieństwo, że napotkasz następujące problemy:

 • Niepotrzebne gromadzenie tłuszczu w organizmie, co prowadzi do zwiększenia masy ciała
 • Sucha, niezdrowo wyglądająca skóra
 • Brak prawidłowego funkcjonowania wątroby, prowadzący do zmniejszenia efektywnych czynności metabolicznych
 • Silny ból stawów spowodowany brakiem smarowania
 • Opóźniony wzrost
 • Zmniejszona funkcja hormonalna
 • Nieregularne bicie serca i tętno
 • Dyskomfort podczas oddychania

Widać znaczenie oleju z kryla, ze względu na jego potencjał w zapobieganiu wyżej wymienionym chorobom. Przeprowadzono szereg badań w celu zbadania wielu potencjalnych zalet oleju z kryla. W tym artykule omówiono wyniki tych badań naukowych. Większość omawianych badań wykazała, że ​​olej z kryla jest ogólnie bardziej skuteczny niż inne oleje, które są stosowane jako środki lecznicze lub zapobiegające różnym chorobom.

Ciekawe fakty dotyczące oleju z kryla

Korzyści zdrowotne oleju z kryla

Korzyści zdrowotne oleju z kryla

Skutki uboczne oleju z kryla

Generalnie, jeśli olej z kryla jest używany przez krótszy okres, tj. Kilka miesięcy lub krócej, nie powoduje on znaczących skutków ubocznych, ale konsekwentne stosowanie przez dłuższy okres może prowadzić do następujących skutków ubocznych:

5 korzyści zdrowotnych olejku z kryla, których nie możesz przegapić

 • Rozstrój żołądka
 • Nieświeży oddech
 • Zgaga
 • Nudności
 • Luźny stolec lub biegunka
 • Zmniejszenie krzepliwości krwi, zwiększające ryzyko krwawienia podczas operacji

Również niektórzy ludzie mogą mieć reakcje alergiczne do oleju z kryla.

Interakcje oleju z kryla

Podczas stosowania oleju z kryla należy zachować ostrożność, aby unikać stosowania jakichkolwiek leków zmniejszających krzepliwość krwi, ponieważ olej z kryla już zmniejsza krzepliwość krwi. Stosowanie takiego leku z olejem z kryla doprowadzi do jeszcze większego ryzyka krwawienia. Należy również unikać orlistatu z olejem z kryla, ponieważ zmniejsza on zdolność wchłaniania oleju z kryla i ogranicza krążenie tłuszczu w organizmie.

Olej z kryla kontra olej rybny: co jest lepsze?

Olej z kryla kontra olej rybny

Olej z kryla jest uważany za lepszy od oleju rybnego ze względu na znacznie większą moc i czystość jako suplement omega 3. Olej z kryla jest skuteczniejszy niż olej rybny, ponieważ dostarcza kwasów omega 3 w postaci fosfolipidów, podczas gdy omega 3 z oleju rybnego muszą zostać przekształcone w lipidy fosforu, aby mogły zostać wchłonięte przez organizm ludzki. Podczas procesu konwersji istnieje możliwość utraty energii i siły. Inną ważną kwestią, która daje pierwszeństwo olejowi z kryla przed tranem z ryb, jest to, że olej z kryla rozkłada się od dwóch do trzech godzin, podczas gdy olej z ryb zajmuje czterdzieści osiem do siedemdziesięciu dwóch godzin na rozkład i utlenianie. Co więcej, w procesie produkcji oleju rybnego procent tłuszczu jest produkowany aż do XNUMX%, podczas produkcji oleju z kryla tylko XNUMX% tłuszczu. Dlatego jasne jest, że olej z kryla jest skuteczniejszy niż olej rybny. Ze względu na swoją wysoką skuteczność olej z kryla jest droższy niż olej rybny.

Olej z Kryla i Omega 3

Omega 3 to klasa kwasów tłuszczowych uważana za najlepszą w zapobieganiu choroby serca, w tym zawały serca. Kwasy te są również niezbędne w obniżaniu poziomu cukru we krwi. To również zapobiega lub spowalnia zaburzenia psychiczne, niektóre rodzaje raka i zapalenie tkanek. Jest on podzielony na odrębne składniki znane jako ALA (kwas alfa-linolenowy), EPA (kwas eikozapentaenowy) i DHA (kwas dokozaheksaenowy), które są obecne w oleju z kryla w postaci wielonienasyconych kwasów tłuszczowych; ze względu na różnice strukturalne są łatwo przyswajalne do mózgu. Ponadto obecność silnych przeciwutleniaczy karotenoidowych zapobiega utlenianiu EPA i DHA. Ponadto badanie przeprowadzone przez amerykańskie czasopismo dotyczące odżywiania ujawnia, że ​​dzięki obecności tych kwasów tłuszczowych olej z kryla znacznie zmniejsza objawy chorób serca. Obecność tłuszczu fosfolipidowego w oleju z kryla wydaje się być najlepszym źródłem leczenia.

Często zadawane pytania dotyczące oleju z kryla:

Często zadawane pytania dotyczące oleju z kryla

Gdzie zbiera się olej z kryla?
Od XIX wieku olej z kryla jest zbierany w Japonii. Japończycy uważają go za źródło pożywienia dla ludzi. Kryl jest również zbierany na otwartym oceanie, ale powoduje to niedobór pokarmu dla zwierząt morskich.

Co się stanie, jeśli przegapię dawkę?
Kiedy przegapisz dawkę oleju z kryla, nie wpłynie to poważnie, ale konsekwentne jego brakowanie może powodować problemy zdrowotne, takie jak zwiększone odkładanie się tłuszczu i rozwój innych objawów, którym można by zapobiec dzięki olejowi z kryla. Jednak regularne spożywanie oleju z kryla jest skuteczniejsze niż sporadyczne stosowanie. Wskazane jest również skontaktowanie się z lekarzem w celu uzyskania dalszych informacji na temat skutków braku dawki.

Czego powinienem unikać podczas przyjmowania olejku z kryla?
Podczas stosowania oleju z kryla należy unikać stosowania jakichkolwiek leków lub pokarmów zmniejszających krzepliwość krwi. Przyjmowanie takich produktów z olejem z kryla może prowadzić do krwawienia i może powodować poważniejsze problemy zdrowotne, jeśli nie jest odpowiednio kontrolowane.

Jakie inne leki będą oddziaływać na olej z kryla?
Przyjmowanie oleju z kryla z lekami takimi jak aspiryna lub warfaryna dodatkowo spowolni krzepnięcie krwi. Przyjmowanie oleju z kryla z tymi lekami nie tylko powoduje upośledzenie krzepnięcia krwi, ale także uszkadza wzrok.

Czy olej z kryla można stosować podczas ciąży i karmienia piersią?

Ciąża i karmienie piersią

Dowody nie są jednoznaczne co do wpływu oleju z kryla na kobietę w ciąży lub karmiącą. Istnieją przesłanki, że stosowanie oleju z kryla może poprawić stan zdrowia kobieta w ciąży i zmniejsza odkładanie się tłuszczu po ciąży. Koniecznie jednak skonsultuj się z lekarzem przed zażyciem olejku z kryla w czasie ciąży lub po jej zakończeniu, abyś mógł potwierdzić jego bezpieczeństwo.

Czy możesz mi powiedzieć, czy osoby z cukrzycą typu 1 i 2 mogą przyjmować olej z kryla?
Tak, stosowanie oleju z kryla może być nawet korzystne dla osób z cukrzyca typu 1 i 2. Główną przyczyną cukrzycy jest niewydolność wątroby w zakresie rozkładu i metabolizmu tłuszczu. Stosowanie kryla nasila metaboliczny rozkład tłuszczu, poprawiając w ten sposób stan zdrowia chorych na cukrzycę. Olejek obniża również podwyższony poziom glukozy i lipidów związany z cukrzycą.

Czy możesz mi powiedzieć, czy ktoś z ADHD lub trudnościami w uczeniu się może zażywać olej z kryla?
Tak, olej z kryla może zapewnić leczenie ADHD, ponieważ zawiera kwasy omega 3. Badania wskazują, że kwas eikozapentaenowy i kwas dokozaheksaenowy mogą zmniejszać zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Co więcej, wpływ oleju z kryla na poprawę aktywności mózgu może pomóc osobom z pewnymi trudnościami w uczeniu się.

Czy olej z kryla może powodować dnę moczanową lub kamienie nerkowe?
Dna lub kamienie nerkowe są generalnie powodowane przez żywność zawierającą purynę. Proces produkcji oleju z kryla usuwa purynę. Jeśli jednak dana osoba miała w przeszłości kamienie nerkowe, przed użyciem oleju z kryla powinna skonsultować się z lekarzem.

Czy olej z kryla jest dobry na suchą skórę?

Sucha skóra

Tak, olej z kryla jest w stanie poprawić wygląd skóry. Zawiera witaminy, które zapewniają płynne magazynowanie, zwiększając produkcję zdrowych olejków skórnych. Skóra wysycha, gdy zewnętrzne komórki ciała są martwe; stosowanie olejku z kryla zapobiega tak szybkiemu obumieraniu komórek skóry, nadając skórze świeży i miękki wygląd.

Czy olej z kryla pomoże mi schudnąć?
Tak, stosowanie oleju z kryla może pomóc w odchudzaniu, ponieważ zwiększa aktywność metaboliczną organizmu, umożliwiając w ten sposób spożywanie zmagazynowanego tłuszczu. Olej z kryla może również pomóc w redukcji wagi, pomagając regulować poziom cukru we krwi.

Czy olej z kryla jest dobry na zespół jelita drażliwego (IBS)?
IBS jest wywoływany przez różne czynniki związane z jedzeniem i stylem życia, które prowadzą do zaburzeń trawienia. Stosowanie oleju z kryla wraz ze zdrową żywnością może zmniejszyć ryzyko wystąpienia IBS. Jak zawsze, przed zastosowaniem oleju z kryla lub jakiegokolwiek innego leku na IBS należy skonsultować się z lekarzem.

Wnioski

Szereg badań pokazuje, że olej z kryla jest jednym z najlepszych suplementów zmniejszających ryzyko chorób serca, zaburzeń psychicznych, chorób kości, problemów skórnych i wielu innych schorzeń. Warto również zauważyć, że olej z kryla jest wysoce oczyszczony i ma mniej skutków ubocznych niż olej rybny. Istnieją jednak pewne środki ostrożności, które należy wziąć pod uwagę w przypadku każdego używającego tego oleju. Jak wspomniano powyżej, badania pokazują również, że olej ten stanowi zagrożenie, jeśli jest stosowany z lekami zmniejszającymi krzepliwość krwi. Ze względu na wiele zalet i niewiele skutków ubocznych można powiedzieć, że olej z kryla to najlepszy wybór dla utrzymania zdrowego życia. Badania wskazują również, że brak korzystnych kwasów tłuszczowych w organizmie prowadzi do wielu chorób. Dlatego olej z kryla to dobry wybór w zapobieganiu wielu nowo pojawiającym się chorobom. Co więcej, efekty uboczne stosowania oleju z kryla wydają się w większości przypadków przeważać korzyści płynące z suplementu.

Popularność oleju z kryla rośnie z dnia na dzień ze względu na jego stosowanie w zapobieganiu lub leczeniu wielu różnych chorób. Tendencja ta zmniejsza popularność oleju rybnego i innych źródeł kwasów tłuszczowych omega 3 i innych korzystnych substancji. Obecnie trwają badania naukowe mające na celu dalsze badanie oleju z kryla, zarówno w celu lepszego określenia jego korzyści i zagrożeń, jak i poprawy jego skuteczności w zapobieganiu i leczeniu chorób. W miarę jak będzie on stawał się coraz bardziej popularny, lepiej rozumiany i skuteczniejszy, popyt na olej z kryla i jego popularność będą nadal rosły.

Mamy nadzieję, że ten artykuł okazał się pomocny dla wielu osób, które chcą uzyskać informacje na temat korzyści i skutków ubocznych oleju z kryla, zwłaszcza w porównaniu z olejem rybim jako źródłem kwasów tłuszczowych omega 3. Mamy nadzieję, że ten artykuł, w połączeniu z dostarczonymi referencjami, okaże się przydatny dla osób poszukujących wglądu w cechy tego produktu.

Referencje
 • Tou JC, Jaczynski J, Chen YC. Kryl do spożycia przez ludzi: wartość odżywcza i potencjalne korzyści zdrowotne. Nutr Rev 2007
 • Bottino NR. Skład lipidowy dwóch gatunków kryla antarktycznego: Euphausia superba i E. crystallorophias. Comp Biochem Physiol B 1975
 • Venkatraman JT, Chandrasekar B, Kim JD, Fernandes G. Wpływ kwasów tłuszczowych n-3 i n-6 na aktywność i ekspresję wątrobowych enzymów antyoksydacyjnych u myszy NZBxNZW F1 podatnych na choroby autoimmunologiczne. Lipids 1994; 29: 561-68.
 • Sampalis F, Bunea R, Pelland MF i wsp. Ocena wpływu oleju z kryla Neptune na leczenie zespołu napięcia przedmiesiączkowego i bolesnego miesiączkowania. Altern Med Rev 2003; 8: 171-9.
Autor

Dr. Ahmed Zayed

Dr Ahmed Zayed Helmy posiada licencjat z medycyny i chirurgii. Ukończył studia w 2011 roku na Uniwersytecie w Aleksandrii

Podobne posty

Pokaż wszystkie