Zaktualizowano: 2019, lipiec 27

Moja dieta bez stresu: uważne jedzenie

Autor By
Zrecenzowany przez Zespół ekspertów CHD
Moja dieta bez stresu: uważne jedzenie

Uważne jedzenie to nie dieta kaloryczna, to dieta stresowa. Ułatwia redukcję stresu podczas jednej z rzeczy, które robimy nie tylko codziennie, ale wielokrotnie w ciągu dnia - jedzenia!

Wyobraź sobie, że mamy sposób zmniejszyć stres w każdej akcji, w której uczestniczyliśmy każdego dnia. Jakby to wyglądało? Jak by to było?

Dla mnie byłoby to jak pływanie co wieczór do baru na plaży lub zarabianie na zabawie z psami przez cały dzień! Ale to nie jest „prawdziwe życie”, prawda? Tak więc celem jest znalezienie tego uczucia we wszystkim, co robimy.

Sekret tkwi w byciu milionowym obecnym. Tutaj. Teraz. W. Plik. Za chwilę.

Jeden. Oddychać. W. Czas.

Jeden. Myśl. W. Czas.

Łatwiej powiedzieć, że to zrobione? Może, ale może nie. Jak wszystko inne, wymaga to po prostu praktyki. Zacznijmy więc od fundamentu. Co to jest uważność?

To nie tylko modne hasło korporacyjne, aby skłonić pokolenie X do zapisania się na te nowe, gorące zajęcia jogi, ponieważ ich praca ich zabija. W rzeczywistości jest to stan, który sięga tysiące lat wstecz.

Uważność została stworzona, aby poprawić zdrowie. Nauka wielokrotnie udowodniła, że ​​stres zabija. Napięcia jest głównym powodem, dla którego mamy zawały serca, przybieramy na wadze, a nawet zachorujemy na raka.

Zanim system opieki zdrowotnej stał się polityczną grą monopolu, faktycznie zatrudnialiśmy szamanów, mnichów i uzdrowicieli, aby nauczyli nas medytacji i byli obecni.

Śmiertelny strach przed kolejkami górskimi

Po raz pierwszy nauczyłem się uważności, poświęcając się pokonaniu śmiertelnego strachu przed kolejkami górskimi. Za każdym razem, gdy moja siostra zmuszała mnie do pójścia na Splash Mountain, Space Mountain lub Death Mountain (to przejażdżka, prawda?), Zaczynałam wpadać w panikę.

Moje myśli nie istniały w chwili obecnej. Byli dopiero w przyszłości. „Niedługo wpadniemy. O cholera, nienawidzę kropli. Kiedy upadniemy, nienawidzę tego… ”przez cały czas NIE oddychając.

Więc klikamy, klikamy i klikamy w górę toru, a ja jestem zgnieciony na siedzeniu, za słabym barem, zastanawiając się, czy zostawiłem wystarczająco dużo karmy dla kotów, aby przeżyły, podczas gdy koroner zajmuje się moim martwym ciałem po przejażdżce. idzie na południe.

A potem patrzę na moją siostrę, która siedzi wyprostowana, uśmiechając się od ucha do ucha, wdychając to wszystko. Pomyślałem: „Co się tam dzieje ?! Dlaczego cierpię, a ona świetnie się bawi? ” a główną różnicą, jaką zauważyłem, jest to, że ODDYCHA! Co za koncepcja. To coś, bez czego nie możemy żyć, a ja, nie robiąc tego, bałam się śmierci z tego powodu!

Zacząłem więc oddychać, biorąc głębokie, leczące oddechy, nawet zmusiłem się do fałszywego uśmiechu i spojrzałem na nią jak: „Tak, to jest super!”. Roześmiała się tylko z tego, jak przerażony wyglądałem, a potem PUSZCZALIŚMY się w dół toru, przez zakręt, W GÓRĘ, potem W DÓŁ - OMFG!

ALE kontynuowałam oddychanie i uśmiechanie się. I dostrój, jak mocno moje ręce ściskały pasek, i trochę je rozluźnij (nie za bardzo, tylko trochę). Zauważyłem, jak przyjemnie czuł wiatr we włosach, kiedy jechaliśmy. Pojąłem, jak szczęśliwa była moja siostra i jak dobrze się z tym czułem.

Zauważyłem, że moje mięśnie brzucha napięły się jako fizyczny mechanizm obronny podczas wzlotów i upadków i rozluźniły mój brzuch, ustępując miejsca bardziej oddychaniu. „I zanim się zorientowałem, jazda się skończyła, a moje życie całkowicie się zmieniło”.

Strach

Strach oznacza: fałszywe zdarzenia wydają się prawdziwe, ponieważ nie jestem blisko śmierci. Po prostu myślałem, że jestem, ponieważ wcześniej nie byłem obecny.

Twój umysł może być w danej chwili tylko w jednym miejscu; przeszłość, przyszłość czy teraźniejszość. Kiedy jesteś całkowicie obecny, nie ma miejsca na strach, ponieważ wiesz, że jesteś naprawdę bezpieczny.

Więc spróbujmy tego z naszym jedzeniem

Jednym z głównych powodów przejadania się jest to, że bezmyślnie zrzucamy kalorie do naszego organizmu. Kiedy byłem w szkole, kupiłem poradnik dietetyczny i na pierwszej stronie było napisane: „Nie rób nic, tylko jedz”. Pomyślałem: „Brzmi świetnie! Kocham jeść!" Ale tak naprawdę oznaczało to, żeby nie odwracać uwagi od jedzenia.

W ten sposób tracisz poczucie jedzenia, tak samo jak tracisz poczucie czasu. Ta świadomość była trochę kłopotliwa, ponieważ tak naprawdę miałem nadzieję, że uda mi się zjeść swoją drogę do bycia szczupłym. Ale to tylko w połowie prawda. Mógłbym zjeść swój sposób na bycie istotą NIE siedząc i jedząc cały dzień, ale będąc w pełni obecnym podczas jedzenia.

Czy na początku było nudno? Może. Byłem przyzwyczajony do wypełniania przełyku podczas objadania się powtórkami z Archiwum X, nie skupiając się na tym, jak smakował każdy kęs lub ile przeżuwałem przed połknięciem. Obecność nigdy nie jest nudna, jeśli naprawdę jesteś obecny.

Jeśli jesteś w tej chwili, jesteś spokojny, co jest naszym naturalnym stanem istnienia. To mentalność „wznoszenia się i odchodzenia”, która stała się normą, którą teraz próbujemy zmienić poprzez te praktyki.

Uważne wskazówki żywieniowe

Uważne jedzenie to sposób na podzielenie każdego etapu jedzenia. Wracając do wyrażania wdzięczności za to, skąd pochodzi jedzenie (na przykład wizualizując je na drzewie, farmie, a potem w sklepie), bycia w domu lub w restauracji, w której jesteś, a potem chwila po chwili doświadczaj, jak je się przez Ciebie.

Z każdym kęsem jedzenia czujesz go w dłoni (lub jako ciężar na naczyniu), widzisz go, wąchasz, dotyka twoich ust, wchodzi do twoich ust, żuje, a następnie połyka.

Jesteśmy najbardziej zaparciami na świecie, ponieważ jemy bezmyślnie. Oto herbata, dlaczego nie możemy robić kupy jak normalna osoba:

Nasze jelita są jedynym innym organem w naszym ciele, poza mózgiem, który zawiera komórki mózgowe (stąd termin „wyrzucanie sobie mózgów”). Za każdym razem, gdy żujemy, nasze jelita naśladują naszą szczękę. Gdy nasze usta poruszają się w górę iw dół, przeżuwając obecny kęs, nasze jelita zgniatają, zbite i rozkładają kilka ostatnich kęsów.

Ślina w naszych ustach pomaga rozkładać pokarm, zanim trafi on do żołądka. Więc jeśli nie przeżuwamy jedzenia, właściwie nie mamy dość tej niesamowitej, rozpadającej się śliny, a nasze jelita nie będą miażdżyć jedzenia, aby prawidłowo uformować naszą kupę.

Nie pozwalamy naszym ciałom na rozmowę, którą chcą, abyśmy utrzymywali nas w optymalnym stanie zdrowia, ponieważ ledwo żujemy i połykamy jedzenie szybciej niż je żujemy. Nic dziwnego, że mamy wzdęcia, stan zapalny i nadwagę. Zrobiliśmy to sobie!

Informacje o uważnym jedzeniu

Powinniśmy przeżuwać nasze jedzenie na papkę, gdzie uważnie obserwujemy, jak staje się płynne w naszych ustach, zanim delikatnie poczujemy, jak zsuwa się z gardła do naszego ciała. Zauważając jego temperaturę, gdy spada.

A kiedy sięgamy po kolejny kęs, powinniśmy chłonąć piękno ugryzienia, zapach, kształt i pozwolić mu usiąść na naszych ustach przez kilka chwil, aż się ślinimy. Kiedy wchodzi do naszych ust, dziękujemy i czujemy radość z zjedzenia tego pysznego dania, które wybraliśmy!

Decydując się na świadomą podróż po tym, skąd pochodzi jedzenie i jak trafiło do Ciebie, prawdopodobnie zjesz mniej mięsa i przetworzonej żywności. Nie jestem pewien co do ciebie, ale nie jestem zainteresowany wyruszeniem w uważną podróż do frytkownicy lub do rzeźni.

Ale to, co zrobię, to zobaczę zwierzę i podziękuję za lecznicze pożywienie, które zapewnia, i pominę smutne części, przechodząc od razu do chwili, doświadczając tego, jak to jest po prostu zjeść.

Po prostu niepraktyczne jest poczucie winy lub obrzydzenie za każdym razem, gdy jemy, więc wybieraj jedzenie zgodnie z uważnym doświadczeniem, które chcesz mieć.

Możesz być zaskoczony tym, jak zmienia się Twoje życie i dieta.

Teraz idź na dół… Bardzo powoli.

Kredyty obrazowe
Obraz fabularny: shutterstock.com
Obraz w wiadomości: shutterstock.com i rewirehappiness.com
Autor
Facebook Twitter Instagram

Elysia Skye

Elysia Skye zaczęła uczyć nastolatki i młodych dorosłych medytacji i uważności jako metody zapobiegania chorobom. Od tamtej pory odeszła

Podobne posty

Pokaż wszystkie