Zaktualizowano: 2019, lipiec 29

Jeśli pijesz czarną kawę, prawdopodobnie jesteś psychopatą

Jeśli pijesz czarną kawę, prawdopodobnie jesteś psychopatą

Gdy znajomy zamawia taką samą kawę i pije ją czarną, możesz nabrać podejrzeń. Możesz pomyśleć, że są zmęczeni i nie chcą rozcieńczać kofeiny lub może mają trochę kofeiny nałogu. Wśród tych podejrzeń można wyciągać wnioski, że miłośnik kawy pracuje zbyt ciężko i dlatego jest zmęczony. Jednak prawdopodobnie nie myślisz najpierw o tym, że twój przyjaciel może być psychopatą.

Pomyśl jeszcze raz. Ostatnie badania sugeruje, że ludzie, którzy lubią pić czarną kawę, częściej są psychopatami.

Badania

Ukończony przez Uniwersytet w Innsbrucku w Austrii, badania został zaprojektowany w celu zbadania preferencji smakowych według typu osobowości. Jednym z głównych odkryć było to, że ludzie, którzy lubią gorzkie smaki, takie jak czarna kawa, często wykazują cechy, które mogą być oznakami psychopatii lub skłonności do niej. Inne gorzkie smaki, które podobają się badanym, którzy z większym prawdopodobieństwem są psychopatami, obejmują:

Oczywiście badanie wykazało również, że osoby o typach osobowości, takich jak bycie ugodowymi, mają również własne preferencje żywieniowe. Na przykład ludzie, którzy lubili słodkie smaki, byli bardziej skłonni do przyjemności.

Błędy w badaniu

Chociaż badanie dostarczyło interesujących ustaleń, ma kilka wad i powinno być traktowane ostrożnie. Jedną z głównych wad było to, że dane były zgłaszane samodzielnie. Jednak niewiele osób jest dokładnych w ocenie własnych cech osobowości. Co więcej, wiele osób określa swoją osobowość na podstawie tego, jak się obecnie czują lub na podstawie niedawnych doświadczeń, a nie na podstawie ich stałych cech przez całe życie.

Smak jest również bardzo subiektywny, ponieważ wiele osób nie zgadza się co do tego, które potrawy smakują „gorzko”. Badanie zakłada, że ​​żywność uważana za „gorzką” przez wszystkich ma gorzki smak, co po prostu nie jest prawdą. Obiektywne określenie smaku każdego przedmiotu nie jest tak naprawdę możliwe.

Badani mogą również źle zrozumieć pytanie, podając intensywność aromatu nad ich preferencjami. Pozostawia to dużo miejsca na błędne ustalenia.

Proste cechy osobowości nie wystarczą do rozpoznania psychopatii, a osoby nieprzeszkolone w tej dziedzinie nie powinny próbować określać osób z chorobami psychicznymi. Ludzi z pewnością nie należy określać mianem psychopatów na podstawie ich preferencji smakowych dotyczących tego, jak lubią swoją kawę. Warto jednak zauważyć, jak czasami można dopasować cechy osobowości i preferowane gusta.

Definicja osobowości psychopatycznej

Definicja osobowości psychopatycznej

Badanie opierało się na zgłaszanych przez siebie cechach osobowości - żadna z nich nie została określona jako „psychopatyczna”. Posiadanie pewnych cech osobowości nie czyni człowieka psychopatą. Psychopatów definiuje brak poczucia etyki lub moralności. Stanowią zagrożenie dla społeczeństwa z powodu szkodliwych działań, które podejmują bez troski o innych.

Cechy osobowości mogą być wykorzystywane jako część diagnozy osoby z psychopatią, gdy osoba przejawia także pragnienia lub zachowania, które są niebezpieczne lub nieetyczne. Cechy, które powszechnie posiadają psychopaci to:

 • Obojętna postawa
 • Brak empatii
 • Płytkie emocje
 • Zawężenie uwagi
 • Zbytnia pewność siebie
 • Egoizm
 • Nieszczerość

Wiele osób ma takie cechy osobowości czasami lub w pewnych kombinacjach. Nie wszyscy są psychopatami. Co więcej, wiele osób myśli w ten sposób o sobie (na przykład wierzą, że są samolubni), ale nie postępują odpowiednio. Jednakże, gdy osoba ma takie cechy konsekwentnie i działa zgodnie z tymi cechami, mogą one bardzo dobrze kwalifikować się jako psychopatyczne.

Objawy psychopatii

Wymienione wcześniej cechy osobowości związane z psychopatią są zdecydowanie powszechnymi objawami. Jednak objawy bardziej związane ze stylem życia i zachowaniami są również obecne, gdy ktoś jest psychopatą. Typowe cechy behawioralne lub styl życia zawierać:

 • Fałsz
 • Manipulacja
 • Obsesja stawiania na swoim
 • Działając w sposób, który szkodzi innym bez poczucia winy i żalu
 • Utrzymywanie przekonania, że ​​ktoś jest doskonały, prawie doskonały lub w inny sposób lepszy od innych
 • Urocze innych, aby dostać to, czego się chce
 • Działa impulsywnie i nieodpowiedzialnie
 • Poszukiwanie mocnych wrażeń

Osoba, której styl życia opiera się na tego rodzaju cechach, może zarobić dużo pieniędzy i odnieść sukces. Mogą nigdy nie zaangażować się w działalność przestępczą. Jednak ze względu na płytkie emocje i samolubne zachowania większość psychopatów nie może utrzymywać długotrwałych związków i może podejmować duże, niszczycielskie ryzyko jako kwestia impulsu.

Czytaj dalej - Jak kofeina może pomóc poprawić wyniki u sportowców wytrzymałościowych?

Inne nieoczekiwane oznaki psychopatii

Jak sugeruje wcześniejsze studium przypadku, istnieją pewne oznaki, że psychopaci mają pewne cechy wspólne. Czarna kawa jest preferowana przez osoby z cechami osobowości wskazującymi na psychopatię to tylko jeden przykład.

Inne przykłady obejmują nawyki, takie jak rzadkie przepraszanie. Większość ludzi uważa, że ​​ktoś, kto rzadko przeprasza, jest po prostu samolubny lub dumny. Jednak brak przeprosin może oznaczać, że nigdy nie uznasz siebie za złego i jest to cecha charakterystyczna wielu psychopatów.

Kolejny nieoczekiwany znak, że ktoś z większym prawdopodobieństwem będzie psychopatą, przeskakuje do przodu. Psychopaci stawiają się na pierwszym miejscu, nie zwracając uwagi na innych, więc czekanie w kolejce nie ma większego sensu w ich sposobie myślenia.

Niespójność to kolejny przykład. Podobnie jak pijący czarną kawę, nie każdy niekonsekwentny ma skłonności psychopatyczne. Niektórzy ludzie są niepewni siebie, lekkomyślni lub po prostu zbyt zajęci, by zachowywać się konsekwentnie. Jednak w innych przypadkach niespójność pojawia się, ponieważ ktoś z tendencjami psychopatycznymi zmienia swoje sposoby, aby uzyskać to, czego chce. Ten typ zachowania ma charakter manipulacyjny.

Osoby z traumą z dzieciństwa są również bardziej skłonne do bycia psychopatami. Dzieje się tak głównie dlatego, że uraz w młodym wieku może powodować zaburzenia psychiczne, ponieważ może wpływać na rozwój.

Co zrobić, gdy znajomy zamówi czarną kawę

Jeśli jesteś z przyjacielem i zamawiają czarną kawę, możesz teraz pomyśleć, że „to psychopata”. Jednak prawdopodobnie najlepiej nie robić takiego założenia. Jeśli jednak zauważysz, że dana osoba ma inne objawy psychopatii, powinieneś zacząć wyznaczać granice. Miej się też na baczności, ponieważ psychopaci często wykorzystują innych.

Autor
Twitter Instagram

Bethany McIlrath

Bethany McIlrath jest niezależną pisarką, która uwielbia dzielić się wskazówkami ze swoimi czytelnikami, aby pomóc im żyć zdrowiej i pełniej. Głównie

Podobne posty

Pokaż wszystkie