Zaktualizowano: 2019, 17 sierpnia

16 niesamowitych wskazówek dotyczących diety i ćwiczeń dla zdrowego serca

16 niesamowitych wskazówek dotyczących diety i ćwiczeń dla zdrowego serca

Luty to Amerykański Miesiąc Serca, a wraz z nim zaangażowanie w podnoszenie świadomości i poszerzanie naszej wiedzy choroba serca, jej objawy i sposoby obniżenia ryzyka. Czy wiesz, że choroby serca są główną przyczyną śmierci mężczyzn i kobiet w Ameryce? Ale co ciekawe, objawy są różne u mężczyzn i kobiet. Więc jaki jest lepszy czas na omówienie tych objawów dla kobiet i zbadanie sposobów zmniejszenia ryzyka poprzez dietę i ćwiczenia ?!

Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC), choroby serca są przyczyną 1 na 4 zgony kobiet w Ameryce, a prawie „2/3 kobiet, które umierają nagle z powodu choroby wieńcowej nie ma wcześniejszych objawów”.[1] Przy tak dużych liczbach niezwykle ważne jest, aby kobiety rozumiały objawy, jeśli takie wystąpią, oraz związane z nimi czynniki ryzyka.

Jakie są objawy chorób serca?

Najczęstszym objawem związanym z zawałem serca jest ucisk, dyskomfort lub ból w klatce piersiowej. W przypadku kobiet ból ten może w rzeczywistości występować w innych miejscach, takich jak szyja lub szczęka, górna część brzucha lub plecy. Nie jest niczym niezwykłym, że kobiety mają zawał serca bez odpowiedzi ból w klatce piersiowej wcale.[1] To kluczowa różnica w porównaniu z mężczyznami.

Klinika Mayo zawiera kilka innych objawów zawału serca u kobiet, które mogą wydawać się niezwiązane z zawałem serca, ale równie dobrze mogą nim być. Obejmują one duszność, ból w jednym z obu ramion, nudności lub wymioty, pocenie się, oszołomienie lub zawroty głowy oraz niezwykłe zmęczenie.

Ponieważ powyższe objawy są często bardziej subtelne, kobiety mogą nie wierzyć, że mają zawał serca, więc kiedy trafiają na pogotowie, szkoda już została wyrządzona.[2] Jeszcze więcej powodów, aby zwracać uwagę na te problemy.

Inne objawy CDC, oprócz zawału serca, obejmują arytmię („uczucie trzepotania w klatce piersiowej”), niewydolność serca („dusznośćzmęczenie, obrzęk stóp / kostek / nóg / brzucha ”) oraz suw („Nagłe osłabienie, paraliż lub drętwienie twarzy / rąk / nóg, szczególnie po jednej stronie ciała”).[1]

objawy

Jakie są zaangażowane czynniki ryzyka?

Czynnik ryzyka to coś, co możemy śledzić, co pomaga przewidzieć, czy będziemy dotknięci niektórymi chorobami. To są rzeczy, które możemy spróbować ulepszyć! Najczęstszymi czynnikami ryzyka zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet są wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu LDL, palenie i otyłość.

Jednak w przypadku kobiet w grę wchodzi kilka innych - cukrzyca, stres psychiczny i Depresja, brak aktywności, zła dieta i powikłania ciąży (wysokie ciśnienie krwi lub cukrzyca podczas ciąży mogą zwiększać długoterminowe ryzyko nadciśnienia i cukrzycy).[2]

Niektóre z tych czynników ryzyka łatwiej ulegają poprawie i mogą faktycznie wpływać na inne (pomyśl o lepszej diecie, lepszym cholesterolu). Omówmy więc dwa obszary naszego życia, w których możemy wywrzeć duży wpływ, brak aktywności i diety.

Jakie działania powinieneś zrobić?

Wciąż słyszymy z różnych źródeł, że musimy ćwiczyć. I to prawda. Regularne ćwiczenia mogą pomóc zmniejszyć ryzyko chorób serca (i oczywiście także wielu innych negatywnych rzeczy). Więc po prostu wstań i ruszaj się. Brzmi łatwo, prawda? Ale wszyscy wiemy, że tak nie jest.

„Nie mam czasu na ćwiczenia”. „Nie stać mnie na karnet na siłownię”. „Nienawidzę cardio”. „Nie wiem nawet, jakie ćwiczenia mam robić”. To są wszystkie popularne wymówki, których możemy się teraz pozbyć! Ponieważ ćwiczenia NIE muszą być skomplikowane, wymyślne, drogie ani czasochłonne.

Po pierwsze, musisz zdecydować, CO chcesz robić. Lubisz biegać? Wspaniały! A może tenis? Świetnie. A co z podnoszeniem ciężarów? Lub filmy online, które możesz obserwować razem z nimi? Zajęcia prowadzone przez przeszkolonych instruktorów? Istnieje milion różnych zajęć, które pomogą Ci się poruszać.

To, że musisz poćwiczyć, nie oznacza, że ​​nie możesz się tym cieszyć! Najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla siebie, jest znalezienie czegoś, co da się utrzymać. Wybierz program, który działa dla CIEBIE, który Ci się podoba i który możesz wykonywać dłużej niż kilka miesięcy. Celem jest tu ćwiczenie przez 30 minut, 5 dni w tygodniu.

Kiedy już dowiesz się, co lubisz robić lub znajdziesz program, który Cię interesuje, dowiedz się, KIEDY będziesz ćwiczyć. Czy możesz wstać wcześniej, aby poćwiczyć, zanim zaczniesz dzień? Czy w Twojej pracy znajduje się siłownia biurowa, czy w pobliżu znajduje się taka, z której możesz skorzystać podczas przerwy na lunch? Czy masz 30 minut wolnego czasu po pracy, zanim nadejdzie pora obiadowa? A może jedyną opcją jest zrobienie tego wieczorem, kiedy wszystkie dzieci poszły spać.

Nie ma znaczenia, który wybierzesz, ponieważ każdy ma wady i zalety. I nie musisz trzymać się jednego ustalonego harmonogramu. Czasami po prostu trzeba być elastycznym.

Aktywność

Gdy masz już swój program i masz już swój czas, wszystko, co musisz zrobić, to zacząć działać! Oto kilka prostych wskazówek, które możesz uwzględnić w swoim codziennym życiu, aby poprawić swoją aktywność i zmniejszyć ryzyko chorób serca:

1. W pracy zaparkuj dalej, więc musisz iść na piechotę.
2. Korzystaj ze stojącego biurka zamiast siedzieć cały dzień. Jeśli to nie jest możliwe, rób częste przerwy, aby wstać i poruszać się lub spróbować ćwiczeń siedzących.
3. Zawsze bądź przygotowany przed treningiem. Rozłóż ubrania i buty oraz dodatki, których możesz potrzebować dzień wcześniej. Będzie mniej prawdopodobne, że go pominiesz, gdy nadejdzie czas.
4. Znajdź kumpla na treningu lub grupę odpowiedzialną za szkolenie, do której chcesz dołączyć. Zawsze łatwiej jest pozostać na dobrej drodze, gdy masz kogoś, kto cię wspiera.
5. Kup monitor aktywności, taki jak Fitbit, aby pomóc Ci osiągnąć swoje cele.
6. Jeśli nie masz czasu na pełne 30 minut treningu, podziel go na 10-minutowe odcinki w ciągu dnia.
7. Zamiast iść na rodzinny film, wybierz bardziej angażujące zajęcie. Zapisz się na wyścig grupowy!
8. Wykonując codzienne prace domowe, dodaj trochę ćwiczeń. Podczas mycia zębów unoś nogi. Przysiady podczas opróżniania lub ładowania zmywarki. Opcje są nieograniczone.

Możesz także chcieć przeczytać - Kiedy w rodzinie pojawia się choroba serca, ćwiczenia mogą być najlepszą obroną

Jaka jest dieta, której należy przestrzegać?

Kiedy słyszymy słowo dieta, zwykle ma ono negatywne konotacje. Większość ludzi nie lubi diety. Albo nie chcesz na diecie. A kto może ich za to winić? Diety są często restrykcyjne, ograniczające i trudne do utrzymania przez długi czas. Jednak zdrowsze odżywianie może pomóc zmniejszyć ryzyko chorób serca i ma niezliczone inne korzyści dla naszego życia. Więc zamiast odchudzać się, po prostu to posprzątaj.

Po pierwsze, chcesz zminimalizować ilość przetwarzanej żywności i fast foodów spożywanych każdego dnia. Te rodzaje żywności są bogate w sól, cukier lub tłuszcz, a czasami wszystkie trzy na raz. Dodatkowo przyczyniają się do podwyższenia poziomu cholesterolu. Zamiast przetworzonej żywności, wybierz „prawdziwe” produkty, takie jak chude białko (kurczak i indyk), ryby, fasola, owoce i warzywa.

Niekoniecznie oznacza to, że musisz gotować. Jeśli nie lubisz gotować, spróbuj znaleźć zdrowsze restauracje (Panera lub CoreLife Eatery to świetny wybór) lub wybierz zdrowsze opcje w restauracjach, w których zwykle bywasz.

Jeśli lubisz gotować, ale uważasz, że gotujesz niezbyt zdrowe posiłki, ponieważ są szybkie i łatwe, kup sobie nową książkę z przepisami lub zajrzyj na jeden z niesamowitych blogów, aby znaleźć nowe przepisy. Nie musisz oszczędzać na smaku ani spędzać więcej czasu w kuchni tylko dlatego, że gotujesz zdrowiej!

Oto kilka prostych wskazówek, które należy uwzględnić w swoim codziennym życiu, aby poprawić dietę i zmniejszyć ryzyko chorób serca.

Dieta

1. Obserwuj rozmiary porcji. Sprawdź odpowiednie porcje i trzymaj się ich. Jeśli jesz poza domem, spakuj połowę posiłku i zabrać do domu.
2. Jedz więcej owoców i warzyw. Pomogą ci one w utrzymaniu sytości przez cały posiłek i pomogą ci pozostać na dobrej drodze.
3. Gotuj z mniejszą ilością masła. Zamiast tego użyj oliwa z oliwek.
4. Zastąp jeden posiłek w tygodniu rybą. Łosoś to świetny wybór, ponieważ jest bogaty kwasy tłuszczowe omega-3.
5. Pij mleko o niskiej zawartości tłuszczu lub odtłuszczone w całości.
6. Planuj posiłki z wyprzedzeniem i jeśli to możliwe, przygotuj je również z wyprzedzeniem. Będzie mniej prawdopodobne, że zrobisz (lub kupisz) coś szybkiego i tłustego, jeśli masz plan.
7. Wybierz pełne ziarno zamiast białego. Brązowy ryż też na białym!
8. Nie ograniczaj się. Jeśli masz ochotę na pizzę, zjedz pizzę. Ale niech to nie będzie katalizatorem całego dnia lub tygodnia objadania się - to nie jest dieta, tylko czystsza wersja.

Ponieważ choroby serca są główną przyczyną śmierci kobiet w Ameryce, tak ważne jest, abyśmy rozumieli objawy, czynniki ryzyka i to, co możemy zrobić, aby temu zapobiec. Kilka poprawek w naszej diecie, dodanie aktywności i będziemy na dobrej drodze do zdrowszego życia. Pamiętaj, że nie musi to być skomplikowane, wyszukane, drogie ani czasochłonne!

Podobne posty

Pokaż wszystkie