Zaktualizowano: 2020, 24 czerwca

Tworzenie trzeźwego planu życia: 6 rzeczy, które musisz zrobić

Życie po nałogu może być ciężkie tutaj pokażemy Ci niektóre z najważniejszych kroków, które powinieneś podjąć, aby zapewnić sobie życie pełne podniecenia i trzeźwości.
Tworzenie trzeźwego planu życia: 6 rzeczy, które musisz zrobić
Stwórz produktywną codzienną rutynę dzięki temu prostemu przewodnikowi. Zdjęcie za pośrednictwem Shutterstock

Wśród wielu fałszywych przekonań dotyczących terapia leczenia uzależnień, jeden wydaje się być najbardziej powszechny i ​​obejmuje ludzi myślących, że po zakończeniu terapii nie możemy zrobić nic innego, aby pozostać trzeźwym, poza skontaktowaniem się z alkohol or gorąca linia pomocy narkotykowej na AddictionResource.com za każdym razem, gdy czujemy potrzebę poddania się naszej dawnej wadzie.

Prawda dotycząca leczenie uzależnień jest wręcz przeciwnie.

Chociaż eksperci są zgodni, że terapia jest niezbędna dla procesu powrotu do zdrowia, pozostaje nam jeszcze dużo pracy, abyśmy mogli zachować prowadzić trzeźwy styl życia.

Postaramy się pokazać Ci niektóre z najważniejszych kroków, które powinieneś podjąć i zapewnić sobie życie pełne emocji i wyzwań poza granicami uzależnienia.

6 rzeczy, które musisz zrobić, aby żyć trzeźwo

 • 1. Opracuj wspierające środowisko

 • Kiedy skończysz z poradnictwem i terapią, ważne jest, aby otaczać się ludźmi, którzy będą wspierać Twój nowy styl życia.

  Alkohol i narkomania wykraczają poza szkody fizyczne i psychiczne, pozostawiają też głęboki ślad w naszej agendzie społecznej i gospodarczej.

  Według niedawnego studiowaćwśród partnerów częste są zerwania i rozwody, gdy jeden z nich ma problemy związane z alkoholem.

  Jednym z najczęstszych objawów jest także rozłąka z rodziną i przyjaciółmi, która powoduje, że osoba nie ma nikogo innego, kto mógłby zadzwonić, poza gorącą linią pomocy narkotykowej.

  Dlatego nie jest złym pomysłem utrzymywanie kontaktu z osobami, które miały podobne problemy i dołączenie do grupy wsparcia.

  Możesz znaleźć sponsora, który zostanie z tobą przez te pierwsze dni powrotu do prawdziwego świata.

  Spróbuj także skontaktować się z przyjaciółmi i członkami rodziny i poproś o ich wsparcie.

 • 2. Wypełnij swój dzień

 • Jako osoba, która dopiero co wyszła z sali terapeutycznej, może być zaskoczeniem, gdy dowiesz się, że masz teraz tyle wolnego czasu, że nie jest on wypełniony telefonami z infolinią dla osób uzależnionych od alkoholu lub narkotyków, planowaniem kolejnego trafienia lub próbą zarobienia pieniędzy. aby wesprzeć twoje uzależnienie.

  Planuj swoje codzienne czynności tak, aby nie było żadnych istotnych przerw w obowiązkach, dzięki temu czas upłynie znacznie łatwiej i nie ulegniesz pokusie.

  Zaplanuj przynajmniej jeden dzień w tygodniu, aby poświęcić się swoim postępom i porozmawiać z terapeutą. Poznawaj ludzi lub na nowo rozpal stare hobby.

  Cokolwiek sprawia, że ​​czujesz się dobrze i koncentrujesz się na przedsięwzięciach innych niż myślenie o swoim życiu, zanim zdecydujesz się ponownie stać trzeźwym.

 • 3. Zablokuj potencjalne wyzwalacze

 • Zgodnie z Badania opublikowanym przez Dennisa Daleya, istnieje wiele przyczyn nawrotów wśród byłych narkomanów i alkoholików po zakończeniu terapii.

  Niektóre z tych czynników wyzwalających nawroty są osobiste, inne środowiskowe, a także te spowodowane przez system leczenia.

  Bez względu na ich naturę, niezwykle ważne jest, aby rozpoznać wyzwalacze i znaleźć sposób na ich zablokowanie, zanim się poddamy i ponownie wybierzemy ten znany numer odwykowy.

  Dlatego, aby zwalczyć wyzwalacze, powinieneś pracować zarówno samodzielnie, jak i ze swoim terapeutą, aby sporządzić wyczerpującą listę zagrożeń, które mogą zagrażać Twojemu zdrowiu i życiu.

 • 4. Ustal priorytet

 • Chociaż bardzo chcielibyśmy wrócić na wóz towarzyski i ponownie połączyć się z naszymi przyjaciółmi i rodziną, poznać nowych ludzi, zakochać się, ważne jest, aby zachować zdrowe granice.

  Musisz przekazać swoim znajomym i bliskim, że trzeba sprawdzić pewne granice między tobą a wszystkimi innymi, przynajmniej do momentu, gdy będziesz w stanie je przekroczyć.

  Jeśli oznacza to, że nie wychodzenie w miejsce, o którym wiesz, że wywołałoby twój głód lub proszenie osoby o odstawienie papierosa, aby kontynuować randkę, niech tak będzie.

  O wiele lepiej jest wrócić do domu samemu niż umówić się na randkę z infolinią dotyczącą przedawkowania i mieć nadzieję, że to uratuje Ci życie.

 • 5. Protokół zamiaru wdrożenia

 • Chociaż może wydawać się dość łatwe, aby usiąść i umieścić listę potencjalnych wyzwalaczy na kartce papieru, z pewnością większym wyzwaniem jest zablokowanie każdej piłki do dodge, która leci w naszą stronę.

  Dlatego można bezpiecznie założyć, że w pewnym momencie ulegniemy pokusie lub usłyszymy tę piosenkę, która przebija się przez naszą obronę i zabiera nas z powrotem na ciemną ścieżkę.

  Intencja wdrożeniowa to system samoregulacji, który pozwala nam zareagować na określony incydent w zaplanowany przez nas wcześniej sposób.

  Dlatego jeśli Twoim celem jest uniknięcie pójścia do baru, ponieważ to cię stawia niebezpieczeństwo picia alkoholu znowu musisz wprowadzić w życie strategię na wypadek, gdybyś nie mógł uciec od pójścia do baru na randkę lub urodziny przyjaciela.

  Możesz sobie powiedzieć, że jeśli pójdziesz do baru, zamówisz colę i zostaniesz w środku, dopóki jej nie wypijesz.

  Pomoże Ci to uniknąć ponownego wybierania numeru gorąca linia pomocy w leczeniu uzależnień i żyj normalnym życiem.

 • 6. Bądź elastyczny

 • Poszedłeś na odwyk, ponieważ chciałeś polepszyć swoje życie i żyć bez niechcianych więzów. Nie pozwól, aby trzeźwy styl życia stał się przeszkodą w normalnym życiu, które prowadziłeś, zanim zaczął się nałóg.

  Im bardziej stracisz te liny, tym lepiej poczujesz się i mniej stresu będziesz cierpieć podczas planowania codziennego życia.

  Pamiętaj o podstawach zapobiegania nawrotom, ale staraj się żyć swoim życiem tak otwarcie, jak tylko potrafisz, zasłużyłeś na to.

Wnioski

Droga do uzdrowienia jest długa i często bolesna, ale rezultaty przynoszą znacznie większe nagrody.

Te proste kroki powinny pomóc ci odnaleźć się po terapii i pozwolić ci zatopić się w normalnym życiu.

Bez względu na to, jak trudne może to być, zaufaj sobie i myśl o przyszłości, która czeka na Ciebie tylko wtedy, gdy spotkasz ją na trzeźwo.

Jeśli w jakimkolwiek momencie nie poczujesz się wystarczająco silny, aby poradzić sobie ze swoją pasją, zwróć się o wsparcie do przyjaciół lub terapeuty, nie musisz przechodzić przez to sam.

Autor

Connie Stoltz-McDonald, CHC, CPT

Connie Stoltz-McDonald jest certyfikowanym trenerem zdrowia w zakresie żywienia integracyjnego, CPT, edukatorem wellness i blogerem, którego pasją jest życie

Podobne posty

Pokaż wszystkie