Zaktualizowano: 2018, 9 sierpnia

Purple Day - Pacjenci z padaczką nie są sami!

Purple Day - Pacjenci z padaczką nie są sami!

Co to jest Purple Day?

Padaczka to poważna choroba; jednak sposób postrzegania epilepsji lub częstego leczenia ludzi jest większym problemem niż napady. Dzieje się tak dlatego, że założenie Purple Day, aby dowiedzieć się więcej i bardziej otwarcie mówić o tej chorobie, obalić związane z nią mity. Jeśli wiesz więcej o tym przewlekłym zaburzeniu, jest bardziej prawdopodobne, że będziesz mieć otwarty umysł, mniej oceniając.

Cassidy Megan stworzyła pomysł Purple Day w 2008 roku, motywowana własnymi zmaganiami z epilepsją. Stowarzyszenie Epilepsy Association of Nova Scotia pojawiło się na pokładzie w 2008 roku, aby pomóc rozwinąć pomysł Cassidy'ego, który jest obecnie znany jako kampania Purple Day for Epilepsy.

Według Cassidy Megan, założycielki Purple Day:

„Chciałem, aby ludzie z całego świata spotykali się i uczyli innych o padaczce”.

Definicja padaczki

Definicja padaczki

Padaczka to zaburzenie neurologiczne, czwarta najczęstsza choroba przewlekła, która dotyka ludzi w każdym wieku. Przyczyną tego zaburzenia jest ludzki mózg, chociaż objawy napadu padaczkowego mogą dotyczyć dowolnej części ciała, zdarzenia elektryczne, które wywołują objawy, zachodzą w mózgu. Padaczka charakteryzuje się tendencją do nawracających napadów.

Przyczyny padaczki

Padaczka to na ogół termin używany w odniesieniu do napadów padaczkowych i często diagnozowany po wystąpieniu więcej niż jednego napadu. Przyczyna epilepsji jest trudna do ustalenia, aż do 70% chorych, nie można ustalić przyczyny.

Przyczyny padaczki

Wyraźna przyczyna padaczki jest znana tylko w niektórych z tych przypadków:

 • Nowotwór mózgu
 • Niski poziom tlenu podczas porodu
 • Udar lub jakiekolwiek inne uszkodzenie mózgu
 • Urazy głowy, zwłaszcza podczas porodu lub innych wypadków.
 • Niektóre schorzenia genetyczne, takie jak stwardnienie guzowate
 • Nieprawidłowe poziomy niektórych substancji we krwi, takich jak sód lub glukoza
 • Infekcje, takie jak zapalenie mózgu lub zapalenie opon mózgowych
 • Każda przyczyna, która zwiększa ciśnienie wewnątrzczaszkowe

Objawy padaczki

Objawy padaczki

U pacjentów z padaczką wyróżnia się 3 rodzaje napadów:

 • Napady typu grand mal lub tak zwane napady uogólnione: w tym typie napadu zaangażowane są wszystkie obszary mózgu. Ten pacjent ma objawy rytmicznych ruchów rąk i nóg, gdy są otwarte. Ten odcinek trwa od minut do godzin; niektórzy pacjenci tracą kontrolę nad oddawaniem moczu z powodu nasilenia epizodu, a niektórzy mogą również stracić przytomność.
 • Napady ogniskowe lub częściowe, a od nazwy dotyczy tylko części mózgu. Ta część mózgu, której to dotyczy, kontroluje pewne funkcje ciała, a więc ta część ciała jest również dotknięta. Dlatego w tego typu napadach objawy są zmienne. Zwykle przedstawia się powtarzającymi się ruchami i osoba wydaje się oszołomiona.
 • Drobne napady padaczkowe, które są bardzo częste u dzieci. Te napady trwają tylko kilka minut lub sekund. Jest też kilka powtarzalnych ruchów, a jego świadomość pozostaje osłabiona.
Wpływ na padaczkę

Leczenie padaczki i środki ostrożności

Rodzaj przepisanego leczenia będzie zależał od kilku czynników, w tym częstotliwości i ciężkości napadów, wieku osoby, ogólnego stanu zdrowia i historii medycznej. Mogą to być alternatywne metody leczenia i diety lub leki, czasami zalecany jest zabieg chirurgiczny.

 • Przestrzegaj specjalnej diety lub podawaj witaminy, tak nazywa się dieta ketogeniczna i jest uważana za jedną z alternatywnych metod leczenia epilepsji
 • Stymulacja nerwu błędnego: operacja
 • Leki na padaczkę: znajdź odpowiedni lek
Leczenie padaczki i środki ostrożności

Jest kilka czynników, o których dobrze wiadomo, że wywołują napady u osób z padaczką; uniknięcie tych czynników, które wywołują epilepsję, może pomóc uniknąć napadu i lepiej radzić sobie z padaczką:

 • Duże spożycie alkoholu
 • Brakujące dawki leków
 • Brak snu
 • Używanie kokainy lub innych narkotyków
 • Inne leki, które blokują działanie leków napadowych

Cel Purple Day - Światowy Dzień Świadomości Epilepsji

Cel Purple Day

Głównym celem tego dnia jest promowanie świadomości epilepsji, zapoznanie ludzi z tą chorobą i otwarcie o niej mówić. Począwszy od 2008 roku, w tym dniu 26 marca, ludzie są zachęcani do noszenia fioletu w tym dniu.

Co możesz zrobić w Purple Day?

Z pomocą i stałym wsparciem Epilepsy Action możesz sam podjąć działania. Możesz zorganizować zbiórkę funduszy Purple Day, w szkołach, w miejscach pracy lub tak prostą, jak impreza z fioletową herbatą, wszystko, co możesz zwiększyć świadomość na temat epilepsji. Ponadto możesz poprosić władze lokalne o zmianę koloru punktów orientacyjnych na fioletowy w dzień fioletowy.

Lub po prostu załóż się na fioletowo, a każdemu, kto cię zapyta, po prostu wyjaśnij. Nawet przy tak małej akcji zrobiłeś różnicę.

Przesłanie Purple Day

Przesłanie dzisiejszego dnia jest krótkie: skłonić ludzi do rozmowy o padaczce, obalić mity i poinformować osoby z napadami, że nie są sami.

Podobne posty

Pokaż wszystkie