Zaktualizowano: 2018, 26 września

Światowy Dzień Higieny Rąk: Jaki jest motyw tej globalnej kampanii

Światowy Dzień Higieny Rąk: Jaki jest motyw tej globalnej kampanii

O Światowym Dniu Higieny Rąk

Światowy Dzień Higieny Rąk, którego nie należy mylić z Światowym Dniem Mycia Rąk, obchodzony jest każdego roku piątego maja.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rozpoczęła globalną kampanię SAVE LIVES: Clean Your Hands w 2009 roku jako rozszerzenie pierwszego globalnego wyzwania WHO dotyczącego bezpieczeństwa pacjentów: czysta opieka to bezpieczniejsza opieka.

5 maja 2009 był dniem, w którym obchodzono pierwszy Światowy Dzień Higieny Rąk, aby pogłębić tę sprawę i uświadomić zdecydowanej większości ludzi, którzy często ignorują znaczenie regularnego mycia rąk. WHO ma nadzieję, że utrzyma ten globalny ruch i zachęci innych do przyłączenia się do kampanii w miarę jej rozwoju.

W tym roku tematem przewodnim WHO na ten dzień jest:

„Wzmocnienie systemów opieki zdrowotnej i dostaw - higiena rąk to Twoje drzwi wejściowe”
W tym roku WHO ma nadzieję skupić się na znaczeniu dezynfekcji rąk w placówkach opieki zdrowotnej. Według WHO prosta praktyka mycia rąk może mieć dramatyczny wpływ na redukcję chorób, które mogą przenosić się przez nieczyste ręce. Pracownicy służby zdrowia będą główną grupą demograficzną Światowego Dnia Higieny Rąk 2017.

Cel Światowego Dnia Higieny Rąk

Cel Światowego Dnia Higieny Rąk

Głównym celem tego dnia jest szerzenie świadomości na temat samego aktu odkażania rąk i jego skuteczności w ograniczaniu rozprzestrzeniania się chorób. Według WHO mycie rąk jest najważniejszym krokiem w kierunku zapobiegania rozprzestrzenianiu się często zagrażających życiu HAI. OSZCZĘDNOŚĆ ŻYCIA: Clean Your Hands ma na celu zmniejszenie HAI na całym świecie poprzez ukierunkowanie na placówki opieki zdrowotnej i zachęcanie pracowników do uświadomienia sobie, jak ważne jest czyszczenie rąk.

Program zebrał wiele pochwał i był siłą napędową do zainicjowania wielu działań na kilku poziomach, aby zachęcić do tej sprawy. Do kwietnia 2012 r. 127 ministrów zdrowia zobowiązało się do zaangażowania w szczytny cel zainicjowany przez WHO. Około 40 krajów aktywnie uczestniczy w tej kampanii i zachęca swoich obywateli do mycia rąk nie tylko w Światowy Dzień Higieny Rąk, ale także każdego dnia.

OSZCZĘDZAJ ŻYCIE: samo czyszczenie rąk to kolejny poziom programu WHO Clean Care to Safer Care. Zobowiązanie do zaangażowania, którego domaga się, było cechą identyfikującą tę kampanię. Światowy Dzień Higieny Rąk ma na celu przypomnienie wszystkim pracownikom służby zdrowia, że ​​mycie rąk we właściwym czasie i we właściwy sposób ma zasadnicze znaczenie dla zapobiegania rozprzestrzenianiu się chorób.

Globalny coroczny dzień służy również zapoznaniu ludzi z narzędziami poprawy higieny rąk opracowanymi przez WHO.

Co możesz zrobić w Światowy Dzień Higieny Rąk?

WHO ma kilka sugestii, co można zrobić, aby wesprzeć ich sprawę w tym dniu. Ponieważ tegoroczny temat dotyczy placówek opieki zdrowotnej, KTO chce, abyś zrobił to:

  • KTO chce, abyś w tym dniu okazał swoje własne zobowiązanie do zaangażowania w tę sprawę i rozpowszechnił wiadomość za pomocą swojego hashtagu #safehands w mediach społecznościowych. Im wyższe trendy w tym hashtagu, tym więcej osób będzie świadomych korzyści płynących z mycia rąk. WHO zachęca również do robienia zdjęć pracownikom szpitali lub innych placówek opieki zdrowotnej trzymających tablicę WHO #safehands lub podpisywania ich i umieszczania na różnych platformach społecznościowych.
  • WHO rzuca wyzwanie każdemu na całym świecie, aby zorganizował zlot dezynfekcji rąk w DHB na tyle duży, aby pobić obecny rekord świata. Obecny rekord należy do Szpitala Baptystów w Hongkongu, w sumie 277 uczestników.
  • Nie zapomnij teraz zarejestrować się w kampanii.
  • Wkrótce pojawi się film promocyjny. WHO zachęca ludzi na całym świecie do obejrzenia filmu i rozpowszechnienia jego przesłania wśród jak największej liczby osób.
Przesłanie Światowego Dnia Higieny Rąk

Przesłanie Światowego Dnia Higieny Rąk

WHO apeluje do placówek opieki zdrowotnej o „Skorzystaj z okazji, aby pokazać swoim kolegom, swojemu krajowi i światu, jaki jest mocny wskaźnik jakości higieny rąk” oraz „Skorzystaj z okazji, aby upamiętnić wszystko, co wydarzyło się na całym świecie w ciągu ostatnich 10 lat ”.

Dezynfekcja rąk to globalna praktyka kulturowa i czynność, której uczy się dziecko, kiedy po raz pierwszy używa rąk do robienia czegokolwiek. Jednak skuteczność tej praktyki jest zawsze pomijana. W placówkach opieki zdrowotnej ta ignorancja może mieć fatalne skutki. Naszym obowiązkiem jest upewnienie się, że lekarz opiekujący się nami lub ukochaną osobą odpowiednio umył ręce przed skontaktowaniem się z nami lub z nimi. Pracownicy służby zdrowia na wszystkich poziomach, od starszych lekarzy po młodsze pielęgniarki i podopiecznych farmaceutów, powinni upewnić się, że ich ręce nie staną się w niezamierzony sposób wektorem rozprzestrzeniania się jakichkolwiek zarazków, które mogą powodować choroby i zagrażać życiu.

Podobne posty

Pokaż wszystkie