Zaktualizowano: 2019, 19 sierpnia

Światowy dzień świadomości urazów głowy: Dbamy o Twoje życie

Światowy dzień świadomości urazów głowy: Dbamy o Twoje życie

Czym jest Światowy Dzień Świadomości Urazów Głowy?

Światowy Dzień Świadomości Urazów Głowy to kampania na rzecz zdrowia publicznego i podnoszenia świadomości, która przypada 20 marca każdego roku. Podnosi świadomość liczby osób cierpiących z powodu urazów głowy i edukuje społeczeństwo, jak można zapobiegać urazom głowy.

Kampania dotycząca zdrowia publicznego i świadomości propaguje prawidłowe stosowanie urządzeń zabezpieczających, takich jak pasy bezpieczeństwa i kaski, które odgrywają kluczową rolę w zapobieganiu uszkodzeniom mózgu podczas wypadków.

Około 5% ludzi doznaje poważnych urazów mózgu po wypadku lub urazie głowy. Światowy Dzień Świadomości Urazów Głowy podnosi świadomość wpływu drobnych lub poważnych urazów głowy na mózg i jakość życia człowieka. Ma to na celu nadanie znaczenia różnym środkom ostrożności, jakie można podjąć, aby zapobiec takim urazom lub przynajmniej zmniejszyć ryzyko poważnego uszkodzenia mózgu.

Przyczyny urazów głowy

Przyczyny urazów głowy

Istnieją trzy główne przyczyny urazów głowy, którymi są wypadki z udziałem pojazdów mechanicznych, rowerów lub pieszych, które stanowią około 50% przypadków, upadki (25%) i przemoc (20%).

W niedawnym badaniu dotyczącym urazów mózgu w branży budowlanej najczęstszą przyczyną są upadki, po których następuje uraz głowy spowodowany uderzeniem twardym przedmiotem. Badanie wykazało, że większość obrażeń występuje rano z udziałem młodych pracowników.

Powikłania urazów głowy

Uraz głowy może spowodować uszkodzenie ważnych części ośrodkowego układu nerwowego, w tym mózgu. Może to negatywnie wpłynąć na ogólny stan zdrowia i samopoczucie osoby. Nawet drobny przypadek urazu głowy może spowodować poważne konsekwencje, jeśli nie zostanie leczony na czas.

Dlatego ważne jest, aby po każdym urazie głowy szukać pomocy medycznej. Może to pomóc w zapobieganiu komplikacjom, takim jak utrata pamięci, paraliż, a nawet śmierć.

Cel Światowego Dnia Świadomości Urazów Głowy

Głównym celem Światowego Dnia Świadomości Urazów Głowy jest znaczne zmniejszenie częstości występowania urazów głowy. Celem kampanii na rzecz zdrowia publicznego i świadomości jest edukacja opinii publicznej w zakresie różnych sposobów zapobiegania urazom głowy.

Zwraca również uwagę na liczbę przypadków urazów głowy każdego roku, aby podkreślić znaczenie stosowania środków ostrożności, zwłaszcza w obszarach narażonych na wypadki lub w okolicznościach, takich jak uprawianie sportu, praca na budowie lub obsługa ciężkich maszyn, w tym prowadzenie samochodu.

Zapobieganie urazom głowy

Zapobieganie urazom głowy

Istnieje wiele sposobów ochrony głowy i mózgu przed urazami. Nawet proste sposoby mogą mieć znaczący wpływ na zapobieganie poważnym urazom głowy. Najlepszym sposobem jest przestrzeganie najwyższych środków ostrożności przy używaniu sprzętu ochronnego. Oto kilka zaleceń, które mogą pomóc w zapobieganiu poważnym urazom głowy:

 • Podczas jazdy zawsze zapinaj pasy bezpieczeństwa
 • Używaj odpowiedniego fotelika dla dzieci
 • Nie prowadź pojazdu pod wpływem narkotyków lub alkoholu
 • Zawsze noś kask podczas jazdy na rowerze, skuterze lub motocyklu
 • Używaj szyn podczas wchodzenia / schodzenia po schodach i nigdy nie biegaj po schodach
 • Zapewnij odpowiednie oświetlenie w niebezpiecznych miejscach, takich jak strome schody
 • Zapewnij odpowiedni sprzęt ochronny dla wszystkich pracowników
 • Wyświetlaj ważne informacje dotyczące bezpieczeństwa w miejscu pracy

Jak leczyć uraz głowy - szkolenie z pierwszej pomocy

Co możesz zrobić w Światowy Dzień Świadomości Urazów Głowy?

 • Korzystaj z mediów społecznościowych, aby szerzyć wiedzę na temat zapobiegania urazom głowy.
 • Zorganizuj wydarzenie z okazji Światowego Dnia Świadomości Urazów Głowy w Twojej okolicy.
 • Skontaktuj się z określonymi firmami, takimi jak te zaangażowane w budownictwo, aby nadać priorytet bezpieczeństwu swoich pracowników.
 • Porozmawiaj z rodziną i przyjaciółmi o tym, jak ważne jest zapinanie pasów i używanie sprzętu ochronnego.
 • Skontaktuj się z lokalną stacją telewizyjną lub radiową, aby opublikować ogłoszenie dotyczące Światowego Dnia Świadomości Urazów Głowy.
 • Urazy mózgu
 • Napisz artykuł na temat zapobiegania urazom głowy i opublikuj go w lokalnej gazecie.
 • Zorganizuj seminarium w celu edukacji studentów i ogółu społeczeństwa na temat zapobiegania urazom głowy.
 • Nakręć film o urazach głowy w Twoim kraju i wezwij do działania.
 • Współpracuj z lokalnymi urzędnikami służby zdrowia i osobami publicznymi, aby zwiększyć świadomość urazów głowy i ich wpływu na życie człowieka.
 • Zorganizuj konferencję, aby porozmawiać o urazach głowy.

Przesłanie Światowego Dnia Świadomości Urazów Głowy

Przesłanie Światowego Dnia Świadomości Urazów Głowy

Nawet najprostszy uraz głowy może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia i samopoczucia osoby. Najlepiej jest przede wszystkim zapobiegać urazom głowy. Można to łatwo zrobić, stosując sprzęt ochronny i zawsze przestrzegając zasad bezpieczeństwa, zwłaszcza w niebezpiecznych środowiskach.

Podczas jazdy lub jazdy samochodem zawsze zapinaj pasy. Używaj odpowiedniego kasku na placach budowy oraz podczas jazdy na rowerze, skuterze lub motocyklu. Możesz pomóc w rozpowszechnianiu informacji i zwiększaniu świadomości problemu urazów głowy, który jest obecnie poważnym kryzysem.

Czytaj dalej - Miesiąc świadomości TBI w zakresie sportów zimowych

Podobne posty

Pokaż wszystkie