Zaktualizowano: 2019, 19 sierpnia

Światowy Dzień Bezpieczeństwa Pacjenta: dołącz, aby poprawić bezpieczeństwo i obsługę pacjentów

Światowy Dzień Bezpieczeństwa Pacjenta: dołącz, aby poprawić bezpieczeństwo i obsługę pacjentów

Czym jest Światowy Dzień Bezpieczeństwa Pacjenta?

Światowy Dzień Bezpieczeństwa Pacjenta to coroczne wydarzenie obchodzone 9 grudnia, mające na celu podniesienie świadomości na temat bezpieczeństwa pacjentów. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że bezpieczeństwo pacjentów jest problemem zdrowia publicznego na całym świecie, ponieważ wiele szpitali nie zapewnia odpowiednich usług chorym.

W wielu przypadkach lekarz popełnia błędy, które pogarszają stan pacjenta, a czasem nawet powodują jego śmierć.

Bezpieczeństwo pacjenta jest w rzeczywistości dziedziną opieki zdrowotnej, która koncentruje się na zgłaszaniu, analizowaniu i zapobieganiu wszelkiego rodzaju błędom medycznym.

Według kompleksowych badań międzynarodowych jeden na dziesięciu pacjentów na całym świecie cierpi z powodu błędów zdrowotnych. To jest powód, dla którego Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) twierdzi, że bezpieczeństwo pacjentów jest powszechnym problemem.

W ten sposób Światowy Sojusz na rzecz Dnia Bezpieczeństwa Pacjentów został zainicjowany przez WHO w 2005 r. W celu zwiększenia świadomości na temat niebezpiecznej opieki zdrowotnej.

Typowe problemy związane z bezpieczeństwem pacjentów obejmują błędy diagnostyczne, takie jak pominięcie lub opóźnienie diagnozy. Mogą również wystąpić infekcje związane z opieką zdrowotną, które mogą prowadzić do powikłań lub nawet śmierci pacjenta. Błędy medyczne stają się coraz częstsze nawet w zaawansowanych placówkach opieki zdrowotnej, takich jak szpitale w Stanach Zjednoczonych.

Istnieją również błędy w komunikacji nie tylko między pacjentem a pracownikami służby zdrowia, ale także między pracownikami służby zdrowia. Jednym z największych problemów związanych z bezpieczeństwem są błędy związane z operacją, na przykład gdy pacjent wykonuje niewłaściwą operację.

Cel Dnia Bezpieczeństwa Pacjenta

Celem Dnia Bezpieczeństwa Pacjenta jest zmiana wsparcia na wysokim poziomie i zaangażowanie w poprawę bezpieczeństwa pacjentów i kwestii związanych z usługami na całym świecie. Jej głównym celem jest ograniczenie błędów medycznych, które mogą pogorszyć stan pacjentów, a czasem nawet doprowadzić do ich śmierci.

Coroczne wydarzenie ma również na celu poprawę publicznej edukacji na temat bezpieczeństwa pacjentów i innych związanych z tym kwestii. Inicjatywa WHO podkreśla również świadomość niebezpiecznej opieki zdrowotnej. To wtedy pacjenci proszeni są o przestrzeganie i stosowanie określonych środków i metod w celu poprawy procesów i standardów opieki zdrowotnej na całym świecie.

Cel bezpieczeństwa

Chociaż opieka zdrowotna ewoluowała szybko w ostatnich dziesięcioleciach, w niektórych oddziałach nadal istnieje znaczące pole do poprawy. Firmy konsultingowe i inne organizacje przeprowadziły badania pod kątem poprawy bezpieczeństwa, ale zaowocowało to jedynie ograniczoną ilością danych.

Dlatego postęp stał się w większości zależny od pacjentów, którzy są pozostawieni samym sobie i radzeniu sobie z błędami zdrowotnymi i innymi problemami, które mają wpływ na jakość usług otrzymywanych w placówkach opieki zdrowotnej.

Co możesz zrobić w Światowy Dzień Bezpieczeństwa Pacjenta?

 • Skorzystaj z mediów społecznościowych, aby poinformować opinię publiczną o Światowym Dniu Bezpieczeństwa Pacjenta
 • Zorganizuj wydarzenie w swojej społeczności dla inicjatywy
 • Rozpowszechniaj materiały informacyjne dotyczące bezpieczeństwa pacjentów
 • Załóż grupę w swojej społeczności, aby promować bezpieczeństwo pacjentów
 • Skontaktuj się z lokalną gazetą, aby stworzyć artykuł informacyjny do kampanii uświadamiającej
 • Zorganizuj esej na Światowy Dzień Bezpieczeństwa Pacjenta we współpracy z lokalną szkołą lub gazetą
 • Zachęć lokalnych urzędników do zorganizowania wydarzenia związanego z inicjatywą
 • Zachęcaj lokalne stacje telewizyjne i radiowe do opublikowania ogłoszenia dotyczącego usługi publicznej
Informacje dotyczące bezpieczeństwa zdrowotnego

Przesłanie z okazji Światowego Dnia Bezpieczeństwa Pacjenta

Światowy Dzień Bezpieczeństwa Pacjenta jest obchodzony, aby wszyscy byli bezpieczniejsi w placówkach służby zdrowia. Jest to również przypomnienie, że błędy medyczne mogą wystąpić z powodu błędu ludzkiego lub z innych przyczyn.

Jednak przy odpowiednim podejściu i środkach ostrożności ryzyko błędów medycznych można znacznie zminimalizować. Jest to również czas, aby przypomnieć sobie tych, którzy zapłacili najwyższą cenę za jakość opieki medycznej, jaką mamy dzisiaj, a szczególnie tych, którzy zmarli z powodu błędów medycznych.

Specjalne wskazówki dotyczące Światowego Dnia Bezpieczeństwa Pacjenta

Oto specjalne wskazówki dla pacjentów, które mogą pomóc w promowaniu większego bezpieczeństwa w opiece zdrowotnej:

 • Zachowaj ostrożność, jeśli chodzi o diagnozę i nie krępuj się zadawać pytań, jeśli niektóre szczegóły nie są jasne. Możesz zabrać ze sobą członka rodziny lub przyjaciela, jeśli uważasz, że nie jesteś w stanie zrozumieć diagnozy lekarza.
 • Nie bój się zasięgnąć drugiej opinii, jeśli nie jesteś pewien swojej diagnozy.
 • Zapytaj swojego lekarza o szczegóły oraz wady i zalety każdej przepisanej procedury medycznej.

Wnioski

Światowy Dzień Bezpieczeństwa Pacjenta kładzie nacisk na świadomość niebezpiecznej opieki zdrowotnej. W tym czasie pacjenci są proszeni o obserwowanie i przyjmowanie praktyk, które pomagają ulepszać procesy i standardy opieki zdrowotnej na całym świecie.

Oczywiście jest to również przypomnienie dla pracowników służby zdrowia, aby byli bardziej ostrożni i poszerzali swoją wiedzę oraz techniki w celu zapewnienia najlepszej możliwej opieki medycznej.

Czytaj dalej - Miesiąc świadomości MedicAlert - sierpień

Podobne posty

Pokaż wszystkie