Zaktualizowano: 2018, 26 września

Światowy Dzień Wody: oddanie hołdu wodzie

Światowy Dzień Wody: oddanie hołdu wodzie

Co to jest Światowy Dzień Wody?

Światowy Dzień Wody obchodzony jest 22 marca każdego roku. Jest to międzynarodowy dzień stworzony w celu podniesienia świadomości znaczenia słodkiej wody. Innym głównym celem tego dnia jest promowanie zrównoważonego zarządzania zasobami słodkiej wody. Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie Środowiska i Rozwoju (UNCED) z 1992 r. Zaleciła poświęcenie światowego dnia na świętowanie słodkiej wody. W odpowiedzi na to zalecenie Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych wybrało 22 marca 1993 r. Pierwszym Światowym Dniem Wody. Każdego roku wybiera się i podkreśla inny aspekt słodkiej wody. „Woda i zrównoważony rozwój” to temat wybrany na rok 2017, aby zwrócić większą uwagę na rolę wody w zrównoważonym rozwoju.

Cel Światowego Dnia Wody

Drastyczne skutki, przed którymi stoi świat z powodu niedoboru zasobów słodkiej wody i jeszcze bardziej drastyczne konsekwencje przewidywane w najbliższej przyszłości, wymagały stworzenia jakiegoś planu przeciwdziałania. Obowiązkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych było przede wszystkim podjęcie inicjatywy w celu rozwiązania tego problemu. W związku z tym co roku ONZ-Water określa nadchodzące wyzwania na Światowy Dzień Wody, a tematy są wyznaczane na nadchodzące lata.

Cel Światowego Dnia Wody

Szereg organów ONZ i organizacji międzynarodowych zjednoczyło się, aby pracować nad wieloma kwestiami związanymi z wodą. Takie kwestie obejmują:

 • Dystrybucja czystej wody pitnej podczas katastrof
 • Ochrona ekosystemów
 • Zapewnienie miastom wystarczającej infrastruktury wodnej
 • Patrząc na to, jak będziemy mieć wystarczającą ilość wody do przygotowania jedzenia
 • Zapewnienie wystarczającej jakości dostępnych źródeł słodkiej wody

Aktualne liczby i doniesienia o kryzysie wodnym na świecie są raczej alarmujące. Światowe Forum Ekonomiczne, które odbyło się w styczniu tego roku, ogłosiło, że kryzys wodny jest najważniejszym globalnym ryzykiem opartym na wpływie na społeczeństwo jako miary dewastacji oraz 1. globalnym ryzykiem opartym na prawdopodobieństwie wystąpienia w ciągu 8 lat.

Woda dla wszystkich

Jakie są fakty dotyczące kryzysu wodnego?

 • Ponad 1.2 miliarda ludzi na całym świecie nie ma dostępu do czystej wody pitnej.
 • Szacuje się, że 2.7 miliarda doświadcza niedoboru wody przez co najmniej jeden miesiąc w roku.
 • Biegunka spowodowana niewystarczającą ilością wody pitnej, warunków sanitarnych i higieny rąk co roku zabija około 842,000 2,300 osób na całym świecie lub około XNUMX osób dziennie.
 • 82% osób, które nie mają dostępu do ulepszonej wody, mieszka na obszarach wiejskich, a zaledwie 18% na obszarach miejskich.
 • Do 2025 roku dwie trzecie światowej populacji może borykać się z niedoborem wody.
Fakt wodny

Co możesz zrobić w Światowy Dzień Wody

Pierwszą rzeczą, którą możesz świętować ten dzień, jest zaangażowanie się. Zacznij od swojego gospodarstwa domowego. Poinformuj członków swojej rodziny o znaczeniu wody i poinformuj ich o związanych z nią katastrofach i cierpieniach, z którymi boryka się tak wielu ludzi na całym świecie. To dość szokujące wiedzieć, że przeciętny Amerykanin zużywa około 30 razy więcej wody niż przeciętny człowiek w Afryce Subsaharyjskiej. Zainicjuj plan monitorowania dziennego, tygodniowego lub miesięcznego zużycia wody.

Oto kilka innych rzeczy, które możesz zrobić:

 • Korzystaj z mediów społecznościowych, aby rozpowszechniać wiadomość i angażować się w dyskusje. Na przykład na Twitterze hashtagi, od których możesz zacząć, to #WorldWaterDay i # Walk4Wells.
 • Dołącz do światowych spacerów lub zorganizuj wydarzenie Walk4Wells. Walk4Wells to kampania mająca na celu podniesienie świadomości na temat znaczenia czystej wody oraz zebranie funduszy na budowę studni i latryn w szkołach w Burkina Faso.
 • Napisz do urzędników w Twojej okolicy o ustawie „Woda dla świata”, ustawodawstwie, które pomoże zapewnić czystą wodę milionom ludzi.
 • Wypróbuj Wyzwanie 5 galonów. Średnie dzienne zużycie wody w krajach rozwijających się wynosi 2.6 galona, ​​podczas gdy zalecana ilość potrzebna do zachowania zdrowia i nawodnienia to 5 galonów. Czy mógłbyś przeżyć tylko 5 galonów wody dziennie? Dlaczego nie spróbować i nie zaprosić przyjaciół i rodzinę do wyzwania.

Wiadomość z okazji Światowego Dnia Wody

Dzień wody i zrównoważonego rozwoju wody słodkiej to kampania z okazji Światowego Dnia Wody 2017. Najważniejszym przesłaniem tego dnia jest uznanie, że woda to zdrowie, przyroda, urbanizacja, przemysł, energia, równość i żywność. Woda jest podstawą zrównoważonego rozwoju.

Wiadomość na Światowy Dzień Wody

Przesłanie Sekretarza Generalnego Ban Ki-moona na Światowy Dzień Wody (2014) brzmiało: „W Światowym Dniu Wody zobowiązujmy się do opracowania polityk niezbędnych do zapewnienia, że ​​zrównoważona woda i energia są zapewnione wielu, a nie tylko nielicznym”. Tak więc zobowiązujmy się wszyscy, że w tym dniu wykonamy swoją część i pomożemy rozwiązać ten problem. Ostatecznie nasza egzystencja bardziej zależy od wody niż jakiegokolwiek innego zasobu naturalnego.

[1] Światowa Organizacja Zdrowia i Wspólny Program Monitorujący UNICEF (JMP). (2014). Postęp w zakresie wody pitnej i warunków sanitarnych, aktualizacja z 2014 r.
[2] Medycyna tropikalna i zdrowie międzynarodowe. 19 sierpnia, nie. 8 (2014): 894 - 905. Obciążenie chorobowe wynikające z nieodpowiedniej wody, warunków sanitarnych i higieny w środowiskach o niskich i średnich dochodach: retrospektywna analiza danych z 145 krajów.

Podobne posty

Pokaż wszystkie