Zaktualizowano: 2019, lipiec 19

Wszystko o zapaleniu wyrostka robaczkowego - wczesne oznaki i objawy, przyczyny, leczenie

Zapalenie wyrostka robaczkowego ma wiele różnych przyczyn i objawów. Dowiedz się o testach diagnostycznych zapalenia wyrostka robaczkowego i nie tylko.
Wszystko o zapaleniu wyrostka robaczkowego - wczesne oznaki i objawy, przyczyny, leczenie
Stan, w którym wyrostek robaczkowy ulega zapaleniu i wypełnia się ropą, powodując ból. Obrazy Shutterstock

Ciało ludzkie zawiera wiele różnych mechanizmów, które współpracują ze sobą, aby zapewnić organizmowi zdrowy, żywy stan.

Podczas gdy większość mechanizmów występujących w ludzkim ciele spełnia swoją ważną funkcję, stwierdzono, że jeden konkretny mechanizm może odgrywać nieważną rolę i może w rzeczywistości nie być nawet konieczny do przetrwania człowieka.

Co to jest zapalenie wyrostka robaczkowego

Mowa o wyrostku robaczkowym - stosunkowo małej, przypominającej robaka rurce z zamkniętym końcem, która jest przymocowana do jelita ślepego.

Cecum jest początkową częścią twojego dwukropek.

Dodatek nazywany jest również wyrostkiem robaczkowym, co dosłownie tłumaczy się jako „wyrostek roboczy”.

Chociaż eksperci medyczni nie stwierdzili żadnego konkretnego zastosowania wyrostka robaczkowego, istnieje między nimi uznany związek[1] usunięcie wyrostka robaczkowego i zwiększona częstość występowania choroby Leśniowskiego-Crohna, a także wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.

Anatomia wyrostka robaczkowego

Jak już wspomnieliśmy, wyrostek robaczkowy to mała rurka przymocowana do okrężnicy.

Ta rura[2] ma warstwę mięśniową podobną do warstwy mięśniowej okrężnicy, ale w przeciwieństwie do warstwy wewnątrz okrężnicy mięśnie wyrostka robaczkowego nie są dobrze rozwinięte.

Tkanka limfatyczna znajduje się w ścianie wyrostka robaczkowego, która stanowi część układu odpornościowego organizmu człowieka.

Centralny rdzeń wyrostka robaczkowego jest otwarcie połączony z jelitem ślepym (początkową częścią okrężnicy ludzkiego ciała).

W wyrostku robaczkowym powstaje niewielka ilość śluzu, który wpływa do jelita ślepego przez centralny rdzeń wyrostka robaczkowego.

Dolna część wyrostka robaczkowego rozciąga się w kierunku prawej dolnej części brzucha i zwykle rośnie do około 3.5 cala.

W przypadku zapalenia wyrostka robaczkowego stan ten określa się jako zapalenie wyrostka robaczkowego.

Jednak w niektórych przypadkach zapalenie nie jest jedynym problemem, który wpływa na wyrostek robaczkowy i powoduje objawy zapalenia wyrostka robaczkowego.

Kiedy organizm wypycha infekcję w kierunku jelita ślepego, czyli części okrężnicy, do której przyczepiony jest wyrostek robaczkowy, infekcja może spowodować powstanie ropnia wypełnionego substancją podobną do ropy wokół wyrostka robaczkowego w stanie zapalnym.

Kiedy tak się dzieje, organizm zwykle wysyła tkankę bliznowatą z innych części brzucha w kierunku wyrostka robaczkowego, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji.

Ważne jest, aby wiedzieć, że obecnie nie jest możliwe zidentyfikowanie źródła objawów, które są spowodowane bez operacji.

Chirurgia może pomóc lekarzowi określić, czy pacjent ma zapalenie wyrostka robaczkowego lub ropień w wyrostku robaczkowym.

Zwykle jest to traktowane jako nagły wypadek, ponieważ w niektórych przypadkach bez leczenia może być śmiertelny.

Występowanie zapalenia wyrostka robaczkowego

Zapalenie wyrostka robaczkowego może dotknąć każdą osobę w każdym wieku i na każdym tle, ale częstsze występowanie tego stanu zaobserwowano wśród osób z określonymi cechami.

Centra Kontroli Chorób w Atlancie przeprowadziły dokładne badanie medyczne[3] na temat zapadalności na zapalenie wyrostka robaczkowego w Stanach Zjednoczonych.

Monitorowali dane, które były rejestrowane w ciągu pięciu lat i doszli do wniosku, że w Stanach Zjednoczonych każdego roku odnotowuje się średnio 250,000 XNUMX przypadków zapalenia wyrostka robaczkowego.[4].

Kilka interesujących faktów, które odkryli również podczas monitorowania przypadków, to:

 • Osoby w wieku od 10 do 19 lat były najczęściej diagnozowane i leczone z powodu zapalenia wyrostka robaczkowego.
 • Odnotowano około 1.4 razy więcej mężczyzn z zapaleniem wyrostka robaczkowego niż kobiet.
 • Wyższą częstość występowania zapalenia wyrostka robaczkowego odnotowano wśród osób rasy białej niż wśród osób nie-białych. W rzeczywistości wskaźnik zachorowalności na tę chorobę był 1.5 razy wyższy wśród osób rasy białej.
 • Więcej przypadków tego stanu odnotowano w miesiącach letnich niż zimowych.

Doszli również do wniosku, że ryzyko rozpoznania zapalenia wyrostka robaczkowego w ciągu całego życia wynosiło 7.65% - obejmuje to 8.6% w przypadku mężczyzn i 6.7% w przypadku kobiet.[5].

Ponadto ryzyko poddania się wycięciu wyrostka robaczkowego, czyli usunięciu wyrostka robaczkowego, w ciągu życia osoby, szacuje się na 17.55% - co obejmuje 23.1% ryzyka w ciągu całego życia kobiet i 12.0% w przypadku mężczyzn.

Przyczyny zapalenia wyrostka robaczkowego

Przyczyny zapalenia wyrostka robaczkowego

Są to typowe objawy, które mogą prowadzić do zapalenia wyrostka robaczkowego. Mayoclinic Images

Zapalenie wyrostka robaczkowego występuje, gdy wyrostek robaczkowy ulega zapaleniu i często towarzyszy mu infekcja, która powoduje gromadzenie się ropy wokół wyrostka robaczkowego.

Eksperci medyczni ustalili, że istnieją dwie główne przyczyny występowania tego stanu w organizmie człowieka.

Pierwszą główną przyczyną zapalenia wyrostka robaczkowego jest infekcja, która rozwija się w żołądku.

Kiedy infekcja nie jest odpowiednio leczona, rozprzestrzenia się w dół i ostatecznie zaczyna również infekować wyrostek robaczkowy.

Może to powodować powstawanie ropy wokół wyrostka robaczkowego, a także jego stan zapalny.

Inną główną przyczyną, którą odnotowano, jest przeszkoda.

Stolec może stwardnieć, a następnie zostać uwięziony w wyrostku robaczkowym osoby.

Stolec uwięziony w wyrostku robaczkowym może zawierać uwięzione bakterie, które następnie powodują rozwój infekcji w wyrostku robaczkowym - prowadząc w ten sposób do rozwoju zapalenia wyrostka robaczkowego.

W większości przypadków kał nie przedostaje się w sposób naturalny do wyrostka robaczkowego i powoduje niedrożność.

Na ten problem często wpływa inny czynnik w żołądku lub jelicie ślepym pacjenta.

Niektóre z najczęstszych czynników, które mogą powodować gromadzenie się kału lub stolca wewnątrz wyrostka robaczkowego, obejmują robaki i guzy.

W niektórych przypadkach zauważono, że uraz otaczającego obszaru może być również źródłem akumulacji wewnątrz wyrostka robaczkowego.

Ponadto powiększone pęcherzyki limfatyczne również przyczyniają się do gromadzenia się masy kałowej w wyrostku robaczkowym i wywoływania infekcji.

Czynniki ryzyka zapalenia wyrostka robaczkowego

Po latach badań kilka czynników wiąże się z wyższym ryzykiem rozwoju zapalenia wyrostka robaczkowego[6].

Czynniki ryzyka choroby są podzielone na dwie kategorie - czynniki ryzyka, którym nie można zapobiec i czynniki ryzyka, którym można zapobiec.

Poniżej znajdują się czynniki ryzyka, którym nie można zapobiec, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia tego problemu zdrowotnego:

 • Po kilku latach badań ustalono, że zapalenie wyrostka robaczkowego występuje najczęściej u młodych dorosłych, a także u dzieci[7]. Jeśli dana osoba jest w wieku od 10 do 30 lat, występuje u niej zwiększone ryzyko rozpoznania zapalenia wyrostka robaczkowego.
 • W kilku badaniach wskazano, że na zapalenie wyrostka robaczkowego cierpi większa liczba mężczyzn niż kobiet, a zatem mężczyźni są bardziej narażeni.
 • Wydaje się, że zapalenie wyrostka robaczkowego jest bardziej rozpowszechnione w zachodnich społeczeństwach niż w jakimkolwiek innym społeczeństwie.
 • Osoby, które niedawno przeszły infekcję, zwłaszcza taką, która wpłynęła na ich układ żołądkowo-jelitowy, są również bardziej narażone na infekcję wyrostka robaczkowego i zapalenie wyrostka robaczkowego.
 • Uraz wewnętrzny, który powoduje uraz wyrostka robaczkowego, jest również czynnikiem ryzyka, który może spowodować zapalenie wyrostka robaczkowego. Zwiększa to również ryzyko pęknięcia wyrostka robaczkowego.

Jedynym możliwym do uniknięcia czynnikiem ryzyka, który jest związany ze zwiększoną szansą wystąpienia tego problemu zdrowotnego, jest dieta o niskiej zawartości błonnika.

Ponieważ dieta uboga w błonnik może powodować wzrost ryzyka zaparć, istnieje większe prawdopodobieństwo gromadzenia się kału w wyrostku robaczkowym.

Może to powodować gromadzenie się bakterii, które może następnie prowadzić do zapalenia wyrostka robaczkowego.

Genetyka i zapalenie wyrostka robaczkowego

Genetyka i zapalenie wyrostka robaczkowego

Naukowcy odkryli, że ryzyko ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego wynika z czynników genetycznych. Obrazy Shutterstock

Mimo że ten problem zdrowotny był badany od wielu lat, dopiero niedawno stwierdzono związek między zapaleniem wyrostka robaczkowego a genetyką.

W 2007 roku Szpital Naukowo-Badawczy Ankara Ataturk rozpoczął dochodzenie[8] duża liczba akt spraw związanych z zapaleniem wyrostka robaczkowego.

Zespół nie tylko przyjrzał się historii medycznej każdego pacjenta i innym ważnym czynnikom, ale także sporządził raport dotyczący historii medycznej członków najbliższej rodziny każdego pacjenta.

Doszli do wniosku, że genetyka odgrywa znaczącą rolę w rozpowszechnieniu i ryzyku wystąpienia tego problemu zdrowotnego.

W rzeczywistości byli w stanie ustalić, że pacjenci, którzy mieli w rodzinie zapalenie wyrostka robaczkowego, byli trzy razy bardziej narażeni na tę samą chorobę w porównaniu z tymi, którzy nie mają historii rodzinnej tego schorzenia.

Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego

Nie każdy pacjent z zapaleniem wyrostka robaczkowego będzie miał te same objawy. Podczas gdy jeden objaw może występować u konkretnego pacjenta, inny pacjent może odczuwać szereg różnych objawów.

Objawy spowodowane przez stan mogą się różnić w zależności od tego, jak ciężki jest stan i co dokładnie spowodowało jego rozwój.

Ogólnie rzecz biorąc, większość pacjentów z zapaleniem wyrostka robaczkowego ma tendencję do odczuwania łagodnych skurczów, gdy stan zaczyna się rozwijać.

W miarę rozwoju skurcze mogą się nasilać i mogą również wystąpić dodatkowe objawy.

Typowe objawy, których doświadczają pacjenci, gdy mają zapalenie wyrostka robaczkowego, obejmują:

 • Pacjent może stracić apetyt i wcale nie mieć ochoty na jedzenie.
 • Pacjent może odczuwać bolesne uczucie w okolicy pępka. To bolesne uczucie często przesuwa się w kierunku prawej dolnej części brzucha.
 • Pacjent może odczuwać nudności, a w niektórych przypadkach mogą im towarzyszyć wymioty.
 • Niektórzy pacjenci również doświadczają zaparć lub biegunki. Zaparcia są szczególnie częste, gdy zapalenie wyrostka robaczkowego jest spowodowane niedrożnością.
 • U niektórych pacjentów możliwość przepuszczania gazów może być zablokowana.
 • Okolica brzucha może puchnąć - poziom opuchlizny zależy od ciężkości stanu pacjenta.

Powikłania spowodowane zapaleniem wyrostka robaczkowego

Powikłania spowodowane zapaleniem wyrostka robaczkowego

Jeśli zapalenie wyrostka robaczkowego nie jest leczone, może zagrażać życiu. Obrazy Shutterstock

Podobnie jak w przypadku wielu innych chorób i problemów zdrowotnych, gdy u pacjenta rozwinie się zapalenie wyrostka robaczkowego i nie otrzyma odpowiedniego leczenia dla swojego stanu, mogą wystąpić powikłania.

W przypadku zapalenia wyrostka robaczkowego ważne jest, aby udać się do lekarza i jak najszybciej rozwiązać problem, ponieważ powikłania zapalenia wyrostka robaczkowego mogą być śmiertelne.

Z zapaleniem wyrostka robaczkowego wiążą się dwa główne powikłania.

Ropień

Kiedy pacjent ma zapalenie wyrostka robaczkowego, które jest spowodowane blokadą, bakterie mogą gromadzić się, a substancja ropna może rozwijać się wewnątrz wyrostka robaczkowego.

Jeśli stan nie jest odpowiednio leczony, może to prowadzić do rozwoju infekcji.

Gdy bakterie wywołują infekcję, infekcja może mieszać się z zawartością jelit.

W takim przypadku ropień tworzy się i rozprzestrzenia w jelitach pacjenta.

Może to prowadzić do dalszych komplikacji, gdy pacjent nie otrzyma pilnej pomocy medycznej.

Najlepszym rozwiązaniem w leczeniu ropnia spowodowanego zapaleniem wyrostka robaczkowego jest odsączenie substancji podczas zabiegu chirurgicznego, podczas którego umieszcza się rurkę w jamie brzusznej.

Jeśli ropień nie jest zbyt ciężki, lekarz może najpierw przepisać pacjentowi antybiotyki, aby spróbować usunąć ropień bez interwencji chirurgicznej.

Czasami jednak zaleca się usunięcie wyrostka robaczkowego - w takim przypadku można postępować zgodnie z protokołem operacji otwartej, a infekcję oczyścić w trakcie zabiegu.

Zapalenie otrzewnej / pęknięty wyrostek robaczkowy

Pęknięty wyrostek robaczkowy zapalenia otrzewnej

Jeśli wyrostek ropnia pęknie, opóźnienie leczenia może spowodować poważne komplikacje, a nawet śmierć. medindia.net

Bardziej śmiertelnym powikłaniem zapalenia wyrostka robaczkowego jest zapalenie otrzewnej. Ten stan rozwija się, gdy ropień lub infekcja wyrostka robaczkowego pogarsza się i nie jest odpowiednio leczona.

Ostatecznie wyrostek robaczkowy pęka, powodując przedostawanie się infekcji do brzucha pacjenta i atakowanie jego jelit.

W takim przypadku otrzewna (błona znajdująca się w wyściółce narządów jamy brzusznej i jamy brzusznej) ulega zapaleniu i zakażeniu.

Ten stan powoduje u pacjenta wypróżnienia całkowicie się zatrzymują, a ich jelita zostają zablokowane.

Jest to niebezpieczny stan, który powoduje u pacjenta wysoką gorączkę.

Wielu pacjentów, którzy doświadczają tego stanu, wpada w szok.

Stan ten wymaga pilnego leczenia lub pacjent może napotkać objawy zagrażające życiu.

Leczenie zwykle polega na usunięciu wyrostka robaczkowego, a następnie zabiegu, podczas którego chirurg oczyszcza chore jelita.

W niektórych przypadkach można również usunąć zainfekowane tkanki.

Antybiotyki mogą być stosowane w celu wyeliminowania wszelkich zakażeń po operacji.

Śmierć

Najpoważniejszym powikłaniem, jakie może spowodować zapalenie wyrostka robaczkowego, jest śmierć.

Stan zaczyna się jako stan zapalny i infekcja, które następnie prowadzą do rozwoju ropnia.

Następnie może prowadzić do zapalenia otrzewnej.

Kiedy rozwija się zapalenie otrzewnej, ropa z ropnia i infekcja jest przenoszona przez jelita i dostaje się do krwiobiegu.

W odpowiedzi na te obce substancje krążące w organizmie, pewne substancje chemiczne są uwalniane z powrotem do krwiobiegu w celu zwalczania infekcji.

Te chemikalia następnie wyzwalają reakcję zapalną organizmu - ze względu na to, że infekcja krąży po całym ciele, reakcje zapalne są wyzwalane w całym ciele pacjenta, co prowadzi do stanu zwanego posocznicą.

Dodatkowe reakcje biologiczne pojawiają się, gdy rozwija się posocznica, która prowadzi do ciężkiego nadciśnienia, znanego również jako wstrząs septyczny.

Z kolei wstrząs septyczny może spowodować awarię wielu narządów i całkowite zaprzestanie ich funkcjonowania, co może doprowadzić do śmierci pacjenta.

Czego należy unikać, gdy masz zapalenie wyrostka robaczkowego

Czego należy unikać, gdy masz zapalenie wyrostka robaczkowego

Unikaj przyjmowania środków przeczyszczających i przeciwbólowych, jeśli cierpisz na zapalenie wyrostka robaczkowego. Obrazy Shutterstock

Wielu pacjentów, u których występuje jeden lub więcej objawów zapalenia wyrostka robaczkowego, może chcieć zdiagnozować siebie i rozpocząć rutynową samoopiekę, aby leczyć swój problem bez udawania się do lekarza na profesjonalną diagnozę medyczną.

Powód, dla którego pacjent unikałby wizyty u lekarza, może odkładać się od jednej osoby do drugiej - podczas gdy jeden pacjent może nie mieć dostępu do planu medycznego, inny może woleć najpierw spróbować samodzielnie wyleczyć taki stan.

Należy zauważyć, że mimo wielu twierdzeń, że organizm jest w stanie samodzielnie leczyć zapalenie wyrostka robaczkowego, faktem jest, że pęknięcie wyrostka robaczkowego z powodu infekcji może prowadzić do rozprzestrzeniania się ropy (i infekcji ) rozprzestrzeniają się w okrężnicy, aw niektórych przypadkach mogą być śmiertelne.

Jest kilka ważnych rzeczy, których pacjent powinien zawsze unikać, jeśli podejrzewa, że ​​może mieć zapalenie wyrostka robaczkowego i nie uzyskał jeszcze dokładniejszej diagnozy od lekarza.

W niektórych przypadkach lekarz nie może od razu przystąpić do leczenia chirurgicznego i może odesłać pacjenta do domu (czasem z dawką antybiotyków) - w takim przypadku również tych rzeczy należy unikać, ponieważ mogą one spowodować wzrost choroby gorzej. Te rzeczy obejmują:

 • Unikaj stosowania środków przeczyszczających lub lewatyw, ponieważ mogą one spowodować pęknięcie wyrostka robaczkowego, zwłaszcza gdy infekcja rozwinie się do cięższego poziomu. Nawet jeśli pracownik służby zdrowia dostarczył pacjentowi antybiotyki do leczenia infekcji, należy bezwzględnie unikać stosowania lewatywy lub środków przeczyszczających.
 • Mimo że stan może być nieco bolesny, zaleca się unikanie stosowania jakichkolwiek leków przeciwbólowych.

Lekarz może przepisać antybiotyki, aby zwalczyć infekcję, ale zwykle nie zapewnia pacjentowi środków przeciwbólowych - pacjent nie powinien też przyjmować dawki środków przeciwbólowych w drodze do apteki.

Może się to wydawać trudne, ale przyczyną tego jest to, że ból spowodowany zapaleniem wyrostka robaczkowego musi być stale monitorowany.

Jeśli poziom odczuwanego bólu zacznie się zmniejszać, oznacza to, że antybiotyki zaczynają działać i zwalczają infekcję.

Z drugiej strony, jeśli ból się pogarsza, może to oznaczać, że stan się pogarsza i może być konieczna pilna pomoc lekarska - przy stosowaniu leków przeciwbólowych pacjent nie byłby w stanie dokładnie monitorować bólu, przez co mogą pojawić się powikłania jeśli stan się pogorszy.

 • Jeżeli lekarz nie przepisał pacjentowi dawki antybiotyków, nie powinien stosować żadnego rodzaju antybiotyków. Lekarz będzie wiedział, czy do leczenia choroby będą potrzebne antybiotyki.
 • Nie pozwól, aby ból wymknął się spod kontroli. Im bardziej rozwija się ból, tym gorszy staje się stan. W przypadku zauważenia zmian w bólu, zwłaszcza negatywnych, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Diagnozowanie zapalenia wyrostka robaczkowego

Kiedy pacjent doświadcza objawów związanych z zapaleniem wyrostka robaczkowego, najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u lekarza w celu postawienia diagnozy.

Nawet jeśli wszystkie objawy wskazują na ten stan, inny stan może również powodować rozwój objawów, dlatego wymagane jest pełne badanie przez lekarza.

Kiedy pacjent odwiedza lekarza w celu postawienia diagnozy, lekarz zacznie od pytania o objawy, których doświadcza.

Jeśli lekarz podejrzewa zapalenie wyrostka robaczkowego, będzie kontynuował badanie fizykalne.

Badanie przedmiotowe często obejmuje również badanie doodbytnicze.

Oprócz badania przedmiotowego lekarz może również przeprowadzić serię badań krwi w celu sprawdzenia liczby białych krwinek pacjenta i ustalenia, czy w organizmie pacjenta nie ma infekcji.

Badania ultrasonograficzne można również wykorzystać do określenia, czy wyrostek robaczkowy jest w stanie zapalnym, co pomoże lekarzowi w zdiagnozowaniu stanu.

W niektórych przypadkach może być wymagane wykonanie badania moczu. Ma to na celu zapewnienie, że objawy nie są spowodowane infekcją dróg moczowych.

Lekarz może również poprosić o prześwietlenie klatki piersiowej pacjenta, aby wykluczyć zapalenie płuc, ponieważ ten stan w dolnej części prawego płuca może również powodować kilka objawów, które są podobne do objawów zapalenia wyrostka robaczkowego.

Co się dzieje po zdiagnozowaniu zapalenia wyrostka robaczkowego?

Zdiagnozowano zapalenie wyrostka robaczkowego

Zapalenie wyrostka robaczkowego rozpoznaje się na podstawie objawów pacjenta. Obrazy Shutterstock

Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek planu leczenia zapalenia wyrostka robaczkowego lekarz musi najpierw wykonać wszystkie niezbędne badania i testy, aby postawić dokładną diagnozę.

Jeśli lekarz stwierdzi, że objawy są spowodowane zapaleniem wyrostka robaczkowego, można rozpocząć leczenie.

W zależności od ciężkości stanu, lekarz może hospitalizować pacjenta w celu monitorowania stanu przez specjalistę lub odesłać go do domu i poprosić o uważne monitorowanie stanu.

W przypadku zauważenia jakichkolwiek zmian stanu może być wymagana interwencja medyczna w nagłych wypadkach.

Jeśli pacjent jest hospitalizowany

Często zdarza się, że pacjent jest hospitalizowany po potwierdzeniu przez lekarza zapalenia wyrostka robaczkowego.

Lekarz zazwyczaj zażąda, aby pacjent przebywał w szpitalu przez minimum 12 godzin, ale czas ten może się wydłużyć do 24 godzin.

Jeśli zapalenie wyrostka robaczkowego jest zbyt ciężkie, lekarz może zażądać podjęcia natychmiastowych działań w celu uniknięcia dalszych komplikacji.

Jeśli pacjent zostanie odesłany do domu

W przypadkach, gdy stan nie wydaje się być zbyt ciężki, lekarz może pozwolić pacjentowi wrócić do domu.

Nie oznacza to jednak, że pacjentowi nie grozi niebezpieczeństwo i będzie musiał uważnie obserwować siebie przez kilka następnych dni.

Lekarz dostarczy pacjentowi listę instrukcji, których należy ściśle przestrzegać.

Instrukcje te obejmują mierzenie własnej temperatury co dwie godziny i prowadzenie rejestru oraz powrót na wizytę z próbką moczu i czczo.

W przypadku stwierdzenia infekcji pacjent prawdopodobnie otrzyma receptę na antybiotyki w celu leczenia infekcji.

Pacjenci, którzy są odsyłani do domu, nie powinni zaniedbywać monitorowania stanu zapalenia wyrostka robaczkowego, ponieważ zaniechanie tego może skutkować poważnymi konsekwencjami.

Pacjent powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli zaczną nieustannie wymiotować, odczuwają nasilenie bólu brzucha, zawroty głowy lub omdlenia.

Jeśli w ich moczu lub wymiotach jest krew, powinni również natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Wycięcie wyrostka robaczkowego - opcja leczenia zapalenia wyrostka robaczkowego

Jeśli pacjent ma zapalenie wyrostka robaczkowego, zmiany są bardzo duże, że będzie musiał przejść wyrostek robaczkowy.

Jest to najlepsza i najczęstsza dostępna opcja leczenia, która pozwala skutecznie leczyć chorobę i powstrzymywać objawy, których doświadcza pacjent.

Wycięcie wyrostka robaczkowego to operacja usunięcia wyrostka robaczkowego.

Jest to również najszybszy i najbezpieczniejszy sposób leczenia zapalenia wyrostka robaczkowego i często jest wykonywany wkrótce po zdiagnozowaniu choroby, ponieważ eliminuje to ryzyko pęknięcia wyrostka robaczkowego, które może spowodować wystąpienie niekorzystnych zdarzeń zagrażających życiu.

Przygotowanie do apendektomii

Jeśli lekarz zdiagnozuje zapalenie wyrostka robaczkowego i doradzi najlepsze rozwiązanie, jakim jest usunięcie wyrostka robaczkowego, wówczas pacjent musi dokładnie przygotować się do zabiegu.

Pierwszym celem jest poinformowanie lekarza, który będzie wykonywał zabieg, jeśli pacjentka jest w ciąży (lub może być w ciąży), jest wrażliwa na lateks lub uczulona na niektóre leki (jeśli pacjentka jest uczulona na znieczulenie, konieczne jest, aby wspominają o tym lekarzowi).

Pacjent powinien również wspomnieć lekarzowi, czy w przeszłości miał problemy z zaburzeniami krzepnięcia.

Ponadto lekarz powinien wiedzieć o wszystkich lekach, które pacjent obecnie przyjmuje - czy to bez recepty, czy na receptę - ponieważ może zajść potrzeba dostosowania dawkowania przez chwilę przed i po zabiegu.

W ramach przygotowań do właściwej procedury[9]pacjent powinien upewnić się, że nie spożywa żadnych płynów ani substancji stałych przez osiem godzin przed zabiegiem.

Jest to ważny krok, ponieważ niezastosowanie się do tej instrukcji może spowodować aspirację, która powoduje, że zawartość żołądka dostanie się do płuc.

Ponieważ zabieg wykonywany jest zwykle w znieczuleniu ogólnym, pacjent powinien zawsze upewnić się, że po zakończeniu zabiegu ma zorganizowany transport do domu.

Ze względu na to, że znieczulenie ogólne może powodować senność pacjenta, po zabiegu nie będzie on mógł samodzielnie dojechać do domu.

Różne rodzaje appendektomii

Chociaż termin „wycięcie wyrostka robaczkowego” odnosi się do usunięcia wyrostka robaczkowego, pacjenci powinni zdawać sobie sprawę, że istnieją różne rodzaje procedur, które można zastosować w celu usunięcia rurki.

Specyficzny rodzaj wycięcia wyrostka robaczkowego, który jest używany do usunięcia wyrostka robaczkowego, często zależy od tego, jak ciężki jest stan pacjenta i czy wyrostek robaczkowy pękł.

Chirurgia otwarta

Chirurgia otwarta

Otwarta operacja appendektomii polega na usunięciu wyrostka robaczkowego w stanie zapalnym. Obrazy Shutterstock

Jest to powszechny rodzaj wyrostka robaczkowego, który jest czasami określany jako „tradycyjna appendektomia”.

Jest to również jedyna metoda, którą można zastosować do całkowitego leczenia zapalenia wyrostka robaczkowego, jeśli wyrostek robaczkowy pękł, ponieważ obszar, na który rozprzestrzeniła się infekcja i ropa, będzie wymagał oczyszczenia.

Operacja otwarta polega na wykonaniu nacięcia w okolicy wyrostka robaczkowego - czyli w prawej dolnej części brzucha.

Podczas tego typu wycięcia wyrostka robaczkowego wyrostek robaczkowy usuwa się chirurgicznie, a następnie dokładnie oczyszcza się jamę brzuszną, czyli obszar dotknięty infekcją.

Po usunięciu wyrostka robaczkowego i oczyszczeniu obszaru, szwy są używane do zamknięcia obszaru, w którym wykonano nacięcie.

Po operacji pacjentowi podaje się dożylnie dawkę antybiotyków w celu usunięcia wszelkich pozostałych infekcji.

Laparoskopia

Inną opcją, która staje się dość popularna, jest laparoskopia.

Ten rodzaj wycięcia wyrostka robaczkowego jest mniej inwazyjny niż operacja otwarta, a także pomaga pacjentowi szybciej wrócić do zdrowia po zabiegu.

Laparoskopia polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia w jamie brzusznej w miejscu, w którym znajduje się wyrostek robaczkowy.

Następnie do nacięcia wprowadza się kaniulę, która jest wydrążonym instrumentem, wraz z rurką zawierającą kamerę wideo i małą lampkę na końcu.

Chirurg może zobaczyć wnętrze jamy brzusznej pacjenta na monitorze przez kamerę wideo podłączoną do laparoskopu.

Pomaga to chirurgowi usunąć wyrostek robaczkowy bez konieczności wykonywania dużego nacięcia i przy minimalnej utracie krwi.

Kolejną pozytywną cechą laparoskopii, w porównaniu do operacji otwartej, jest fakt, że blizny po zabiegu są znacznie mniejsze.

Odzyskiwanie po wyrostku robaczkowym

Odzyskiwanie po wyrostku robaczkowym

Czas rekonwalescencji zależy od rodzaju zabiegu. Obrazy Sutterstock

Pacjent po usunięciu wyrostka robaczkowego pozostaje w szpitalu przez kilka godzin w celu monitorowania ich powrotu do zdrowia i uniknięcia powikłań.

Szpital będzie przez kilka godzin kontynuował monitorowanie tętna, oddechu i innych parametrów życiowych pacjenta, a także zapewni, że pacjent nie odczuje żadnych niepożądanych skutków w reakcji na zabieg lub zastosowane podczas zabiegu znieczulenie.

Gdy personel szpitala jest zadowolony ze współczynnika wyzdrowienia i parametrów życiowych pacjenta, może wydać zwolnienie.

Nie ma określonej liczby godzin, przez które szpital przetrzymuje pacjenta na obserwacji w momencie wypisania pacjenta, zależy od kilku czynników, takich jak ogólny stan zdrowia i reakcja organizmu na operację.

Pacjenci mogą być również przetrzymywani dłużej, jeśli zamiast laparoskopii przeszli operację otwartą.

W niektórych przypadkach pacjent może zostać poproszony o pozostanie w szpitalu na jedną noc.

Pierwsze kilka dni po zabiegu służy jako czas powrotu do zdrowia.

W tym czasie pacjent może odczuwać umiarkowany ból w miejscu wykonania nacięcia.

Ból powinien jednak ustąpić w ciągu zaledwie kilku dni.

Ważne jest, aby postępować zgodnie ze wszystkimi zaleceniami lekarza - np. Podawać codzienną dawkę antybiotyków, aby uniknąć rozwoju infekcji w miejscu wykonywania zabiegu.

Zaleca się również, aby pacjent utrzymywał nacięcie w czystości przez cały czas, aby zminimalizować ryzyko infekcji.

Czas potrzebny do pełnego wyzdrowienia po zabiegu zależy od stanu zdrowia pacjenta i rodzaju wykonanej wyrostka robaczkowego, ale większość pacjentów stwierdza, że ​​w pełni wyzdrowieje po około czterech tygodniach.

U niektórych pacjentów pełne wyzdrowienie może zająć do sześciu tygodni lub dłużej.

Aby organizm mógł się zagoić, w pierwszych tygodniach należy ograniczyć aktywność fizyczną.

Ryzyko związane z wycięciem wyrostka robaczkowego

Usunięcie wyrostka robaczkowego podczas zabiegu appendektomii jest uważane za prostą procedurę, która nie zajmuje dużo czasu i zwykle jest łatwa do wyzdrowienia.

Mimo że jest to niezbędna procedura, która jest potrzebna wielu pacjentom, u których zdiagnozowano zapalenie wyrostka robaczkowego - w niektórych przypadkach jako nagły wypadek - procedura ta wiąże się również z kilkoma zagrożeniami.

Ważne jest, aby pacjenci przed poddaniem się zabiegowi zrozumieli, z jakim ryzykiem się wiąże.

Oto najczęstsze zagrożenia związane z procedurą wycięcia wyrostka robaczkowego:

 • Pacjent jest zagrożony krwawienie i utrata dużej ilości krwi. Zależy to jednak od rodzaju wykonywanej wyrostka robaczkowego. Laparoskopia ma znacznie mniejsze ryzyko utraty krwi i krwawienia w porównaniu z operacją otwartą.
 • Nawet jeśli nacięcie jest prawidłowo zamknięte szwami i oczyszczone, pacjent nadal jest narażony na rozwój infekcji w miejscu wykonania nacięcia.
 • Podczas operacji istnieje ryzyko zranienia narządów znajdujących się blisko wyrostka robaczkowego. Dlatego ważne jest, aby pacjent wybrał doświadczonego chirurga, który wcześniej wykonywał zabieg wyrostka robaczkowego.
 • Pacjent jest również narażony na zablokowanie wypróżnień po przeprowadzeniu zabiegu.

Chociaż niektóre z tych zagrożeń, które są związane z wycięciem wyrostka robaczkowego, mogą wydawać się niepożądane, pacjenci powinni zdawać sobie sprawę, że są one mniej poważne niż jakiekolwiek ryzyko i powikłania związane z zapaleniem wyrostka robaczkowego.

Oznaki infekcji

Mimo że większość pacjentów jest w stanie wyzdrowieć w ciągu pierwszych kilku tygodni po zabiegu, bez żadnych skutków ubocznych, nadal ważne jest monitorowanie obszaru, w którym wykonano nacięcie, a także kilku parametrów życiowych w okresie rekonwalescencji .

Infekcja może się rozwinąć i wiedza o objawach infekcji jest niezbędna - jeśli infekcja się rozwinie, pacjent musi natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską do swojego lekarza, aby powstrzymać infekcję, zanim spowoduje ona powikłania.

Niektóre z najczęstszych objawów rozwoju infekcji to:

 • Obszar wokół nacięcia staje się czerwony i może puchnąć.
 • Pacjent może odczuwać zmniejszenie apetytu.
 • Dreszcze są dość powszechne wśród pacjentów, u których po zabiegu rozwija się infekcja.
 • Mogą wystąpić skurcze brzucha.
 • Pacjent może stwierdzić, że ma zaparcia lub biegunkę. Jeśli którykolwiek z tych dwóch stanów utrzymuje się przez okres dwóch dni lub dłużej, może to oznaczać, że rozwija się infekcja.
 • Nudności, którym towarzyszą wymioty, są również oznaką infekcji.
 • Jeśli pacjent ma wysoką gorączkę, może to również oznaczać, że u pacjenta rozwija się infekcja.

Czy można zapobiec zapaleniu wyrostka robaczkowego?

Przeprowadzono wiele badań dotyczących zapalenia wyrostka robaczkowego, ale niestety eksperci medyczni nie byli w stanie zidentyfikować wielu metod, które można zastosować, aby zapobiec rozwojowi zapalenia wyrostka robaczkowego.

Zaobserwowali jednak związek między dietą bogatą w błonnik a mniejszą częstością występowania zapalenia wyrostka robaczkowego.

Dzięki temu odkryciu dieta zawierająca dużą liczbę źródeł pokarmu bogatych w błonnik pokarmowy może pomóc w zapobieganiu zapaleniu wyrostka robaczkowego.

Duża ilość błonnika w diecie może zapewnić, że stolec jest zawsze bardziej miękki, co zmniejsza ryzyko stwardnienia stolca w wyrostku robaczkowym - w ten sposób dieta bogata w błonnik może pomóc w zapobieganiu zapaleniu wyrostka robaczkowego.

Fakty o zapaleniu wyrostka robaczkowego

Fakty o zapaleniu wyrostka robaczkowego

Fakty, które musisz wiedzieć o zapaleniu wyrostka robaczkowego. Medicinet.com Images


Oto kilka interesujących faktów na temat zapalenia wyrostka robaczkowego, o których powinieneś wiedzieć:
 • W samych Stanach Zjednoczonych każdego roku około 400 przypadków zapalenia wyrostka robaczkowego kończy się śmiercią pacjenta.
 • Jeśli przestrzegasz diety zawierającej mało błonnika i dużo węglowodany, znacznie częściej będziesz mieć problemy z wyrostkiem robaczkowym.
 • Dziewięć na 10,000 osób (w tym w każdym wieku) co roku cierpi na ostre zapalenie wyrostka robaczkowego. To odpowiada przybliżonej liczbie 300,000 XNUMX osób.
 • Istnieją dwie formy zapalenia wyrostka robaczkowego - ostre i przewlekłe. Wiele osób z przewlekłym zapaleniem wyrostka robaczkowego nawet nie wie, że ma ten stan.

Wnioski

Zapalenie wyrostka robaczkowego to poważny stan zdrowia, który może nawet prowadzić do śmierci.

Dlatego nie należy lekceważyć tego stanu, a pacjentów należy zawsze informować o objawach, jakie może powodować.

W przypadku wystąpienia tych objawów pacjent powinien niezwłocznie zgłosić się do lekarza w celu postawienia profesjonalnej diagnozy.

Jeśli okaże się, że stanem jest zapalenie wyrostka robaczkowego, leczenie należy rozpocząć natychmiast, ponieważ opóźnienie w leczeniu może skutkować wystąpieniem śmiertelnych powikłań, które nie tylko spowodują silny ból, dyskomfort i różne działania niepożądane, ale mogą nawet doprowadzić do śmierci.

Podobne posty

Pokaż wszystkie