Zaktualizowano: 2019, 9 września

Co to jest astma? (Objawy, przyczyny i opcje leczenia)

Astma to choroba atakująca płuca. Tutaj znajdziesz szczegółowe informacje na temat astmy.
Co to jest astma? (Objawy, przyczyny i opcje leczenia)
Astma to przewlekła choroba obejmująca drogi oddechowe w płucach. Obrazy Shutterstock

Astma to długotrwała choroba, która powoduje obrzęk dróg oddechowych, które doprowadzają powietrze do i z płuc.

Kiedy te drogi oddechowe puchną, stają się zwężone, co powoduje, że pacjent doświadcza kilku nieprzyjemnych objawów, takich jak problemy z oddychaniem.

Astma może również prowadzić do innych objawów, takich jak duszność, świszczący oddech i kaszel.

Kiedy drogi oddechowe pacjenta puchną, często wytwarzany jest również nadmiar śluzu, co może powodować nasilenie objawów, których doświadcza pacjent.

Chociaż ten stan powoduje tylko niewielkie objawy u niektórych pacjentów, inni pacjenci uważają astmę za poważny problem w ich życiu, ponieważ objawy, które są spowodowane przez stan, mogą często zakłócać ich codzienne czynności.

Występowanie astmy i ataków astmy

Częstość występowania astmy wzrosła w ciągu ostatnich kilku dekad.

Centers for Disease Control and Prevention podaje, że stan ten dotknął 7.3% światowej populacji w 2001 roku.

Dziewięć lat później, w 2010 roku, częstość występowania tej choroby wzrosła do 8.4% - w tym czasie astmę zdiagnozowano łącznie u 25.7 mln osób.

W latach 2008–2010 występowanie astmy wśród dzieci było wyższe niż wśród dorosłych.

Częstość występowania tej choroby była również wyższa wśród Indian amerykańskich, rdzennych mieszkańców Alaski i osób rasy czarnej w porównaniu z częstością wśród osób białych.

Astma miała również bardziej rozpowszechnioną obecność wśród osób rasy czarnej - w tym diagnozę stanu i zgonu spowodowanego atakami astmy - w latach 2007-2009.

Astma UK donosi, że w tej chwili w Wielkiej Brytanii jest około 5.4 miliona ludzi, którzy są obecnie leczeni z powodu astmy.

Obejmuje to około 4.3 miliona dorosłych obywateli i 1.1 miliona dzieci.

Podają również, że aż trzy osoby codziennie umierają z powodu powikłań związanych z astmą.

A przeglądu National University College of Medicine w Korei donosi, że aż 11.9% całej populacji Azji (która stanowi aż 60% światowej populacji) doświadcza objawów astmy.

Zgodnie z Astma Australiau około 11.11%, czyli 2.5 miliona osób, lekarz zdiagnozował astmę.

Różne aspekty astmy

Aby dokładnie zrozumieć, jak działa astma, należy wziąć pod uwagę różne aspekty związane z tą chorobą.

Ponieważ stan jest chorobą długotrwałą, na którą obecnie nie można wyleczyć, czynniki te są obecne przez cały czas, a kiedy się nasilają, zaczynają się rozwijać objawy i mogą prowadzić do ataku astmy.

The System szpitali i nauk o zdrowiu Uniwersytetu Illinois wyjaśnia, że ​​trzy główne aspekty związane z chorobą obejmują:

 • Zapalenia - Zapalenie jest głównym problemem, który przyczynia się do wystąpienia objawów astmy i jest również powiązany z dwoma pozostałymi czynnikami, które również tutaj omówimy. Zapalenie jest często postrzegane jako pozytywny atrybut ludzkiego ciała, ponieważ może zapobiegać rozwojowi infekcji i pomaga organizmowi naprawić uszkodzoną tkankę. Jednak w niektórych przypadkach stan zapalny może być atrybutem negatywnym i przyczyniać się do rozwoju niektórych chorób przewlekłych - takich jak w tym przypadku astma. U pacjentów z astmą zawsze występuje stan zapalny ścian dróg oddechowych - jest to główna przyczyna objawów astmy, a gdy stan zapalny nasila się, może powodować u chorego ciężkie i zagrażające życiu objawy. Oprócz obrzęku, drogi oddechowe pacjenta z astmą często wytwarzają nadmierne ilości śluzu. Połączenie stanu zapalnego i śluzu powoduje zwężenie przestrzeni dostępnej dla przepływu powietrza, co powoduje problemy z oddychaniem.
 • Hiperreaktywność dróg oddechowych - Innym aspektem związanym z astmą jest nadwrażliwość dróg oddechowych. Termin ten odnosi się do faktu, że drogi oddechowe chorego na astmę są niezwykle wrażliwe na pewne substancje - takie, na które osoba bez astmy nie byłaby wrażliwa. Kiedy substancja dostanie się do organizmu (przykładem takiej substancji jest kurz), drogi oddechowe wywołują reakcję ze względu na swoją wrażliwość. Ta reakcja z kolei powoduje ucisk mięśni znajdujących się w drogach oddechowych. W takim przypadku może wystąpić kilka objawów, z których najbardziej oczywistym są trudności w oddychaniu. Kaszel i świszczący oddech są również częstymi objawami, których doświadczają pacjenci, gdy występuje ten czynnik.
 • Nadmierne zwężenie oskrzeli - Trzeci czynnik związany z tą chorobą to nadmierne skurcz oskrzeli. Ten aspekt odnosi się do faktu, że mięśnie dróg oddechowych szybko kurczą się u pacjentów z astmą, co skutkuje dalszym ograniczeniem przestrzeni dostępnej dla przepływu powietrza do i z płuc. Tkanka mięśni gładkich w drogach oddechowych pacjenta z astmą jest zwykle silniejsza i znacznie większa niż u osoby bez astmy.

Różnica między astmą a atakiem astmy

Astma to choroba, która rozwija się w wyniku zapalenia dróg oddechowych.

Stan ten powoduje, że u pacjenta rozwija się wiele objawów, które mogą być niewygodne i zakłócać jego codzienne życie.

Kiedy u pacjenta zdiagnozowano astmę, oznacza to, że ma przewlekłe zapalenie dróg oddechowych.

Nawet jeśli pacjent nie odczuwa żadnych objawów związanych z astmą, jego drogi oddechowe są cały czas w stanie zapalnym.

Niektóre elementy mogą następnie wywołać pogorszenie stanu zapalnego, co powoduje zaostrzenie choroby.

Prowadzi to do rozwoju objawów związanych z chorobą, takich jak problemy z prawidłowym oddychaniem, nadmierny kaszel i inne.

Z drugiej strony atak astmy nie jest rzeczywistą chorobą, ale raczej stanem wywoływanym przez astmę.

Kiedy pacjent doświadcza ciężkich objawów astmy, mięśnie otaczające jego drogi oddechowe kurczą się.

Wyściółka dróg oddechowych również puchnie bardziej i grubszy śluz jest wytwarzany w większych ilościach.

Jest to znane jako atak astmy.

Atak astmy jest często łagodny, co oznacza, że ​​podczas leczenia drogi oddechowe pacjenta otwierają się w stosunkowo krótkim czasie.

Jednak w innych przypadkach atak astmy może być cięższy i całkowicie ograniczyć drogi oddechowe, co oznacza, że ​​powietrze nie może dostać się do płuc ani z nich wydostać.

Objawy astmy

Podczas gdy astma powoduje trwałe zapalenie dróg oddechowych pacjenta, zapalenie nie zawsze może być traktowane jako objaw.

Aby lepiej zrozumieć, jak odczuwa się astmę i wiedzieć, czy możesz cierpieć na tę chorobę, ważne jest, aby wziąć pod uwagę konkretne objawy, które są z nią związane.

Objawy te mogą wahać się od łagodnych do bardzo ciężkich i często przechodzą od jednego pacjenta do drugiego.

Każdy pacjent z astmą również nie doświadcza wszystkich objawów lub tych samych objawów.

Jeden pacjent może doświadczyć jednego lub dwóch objawów, podczas gdy inny doświadcza ich wszystkich.

Są to Objawy które są związane z astmą:

 • Duszność i trudności w oddychaniu to najczęstsze i oczywiste oznaki astmy. Czasami pacjent zauważy, że jego zdolność oddychania pogarsza się, a innym razem może się wydawać, że się poprawiła.
 • Kaszel jest również częstym objawem, którego doświadczają i wykazują pacjenci z astmą. Kaszel nasila się zwykle, gdy pacjent się śmieje lub gdy bierze udział w aktywności fizycznej, takiej jak bieganie. Wielu pacjentów z astmą odczuwa również gorszy kaszel w nocy.
 • Wielu pacjentów z astmą zauważa również świszczący dźwięk wydobywający się z klatki piersiowej podczas oddychania. Świst jest często gorszy podczas wydechu pacjenta niż podczas wdechu.
 • Ucisk w klatce piersiowej jest również częstym objawem astmy. Wiele osób uważa, że ​​ten objaw powoduje, że czują, jakby opaska zaciskała się wokół klatki piersiowej.

Objawy ataku astmy

Atak astmy występuje, gdy pacjent odczuwa nagłe pogorszenie objawów astmy, których doświadcza.

Chociaż objawy ataku astmy są bardzo podobne do samej astmy, należy zauważyć, że mogą również wystąpić dodatkowe objawy.

Objawy, które występują u pacjentów z astmą i podczas ataku astmy, są znacznie gorsze podczas ataku.

Następujące objawy są związane z atakiem astmy:

 • Świszczący dźwięk wydobywający się z klatki piersiowej pacjenta staje się ciężki podczas wdechu i wydechu.
 • Pacjent zwykle zaczyna nadmiernie kaszleć. W wielu przypadkach pacjent nie jest w stanie powstrzymać kaszlu podczas ataku astmy.
 • Uczucie ucisku w klatce piersiowej pacjenta towarzyszy uczucie ucisku.
 • Pacjent zacznie gwałtownie oddychać i podczas ataku będzie mu trudno mówić.
 • Twarz pacjenta staje się blada, czemu towarzyszy nadmierne pocenie się na twarzy.
 • Retrakcje są również dość częste u pacjentów, którzy doświadczyli ataku astmy. Powoduje to napięcie mięśni klatki piersiowej i szyi.
 • Podczas ataku często występuje uczucie paniki lub niepokoju.
 • W niektórych przypadkach, zwłaszcza gdy napad astmy jest ciężki, paznokcie i usta pacjenta mogą się sine.
Objawy ataku astmy

Czytaj także - Światowy Dzień Astmy

Atak astmy i napad paniki

Atak astmy i często powodują u pacjenta podobne objawy.

Z tego powodu wiele osób myli te dwie sytuacje, a pacjent niewłaściwie interpretuje ich konkretną sytuację (pacjent może myśleć, że ma atak astmy, ale w rzeczywistości może mieć atak paniki).

Fakt, że te dwa ataki są często ze sobą powiązane i że podobne objawy mogą się rozwinąć, sprawia, że ​​znacznie ważniejsza jest wiedza o różnicach w tych dwóch stanach.

Umożliwi to pacjentowi określenie konkretnego rodzaju napadu, jaki ma (jeśli kiedykolwiek powinien mieć) i pomoże mu zastosować odpowiednie metody leczenia.

Jeśli pacjent nie wie, jakiego rodzaju napadu ma, może zastosować niewłaściwe metody leczenia, co oznacza, że ​​stan nie zostanie skutecznie leczony, a objawy mogą się pogorszyć.

Ponieważ omówiliśmy już najczęstsze objawy zarówno astmy, jak i ataku astmy, przyjrzyjmy się objawom związanym z atakiem paniki i tym, czym naprawdę jest atak paniki.

Należy pamiętać, że atak paniki jest uważany za mniej niebezpieczny niż atak astmy.

Częstym objawem, którego doświadczają pacjenci, jest ucisk w gardle.

Jest to również powód, dla którego ludzie często mylą się między tymi dwoma atakami - podczas gdy jeden sprawia, że ​​czuje się, jakby drogi oddechowe zwężają się, drugi faktycznie zwęża je, wywołując stan zapalny i wytwarzając śluz.

Kilka objawów było związanych z atakiem paniki, ale pacjent nie zawsze może doświadczać ich wszystkich w tym samym czasie.

Aby zaklasyfikować sytuację jako napad paniki, pacjent powinien odczuwać przynajmniej objawy.

Te Objawy zawierać:

 • Drżenie i drżenie
 • Nadmierne pocenie się, zwykle na całym ciele.
 • Przyspieszone tętno, któremu towarzyszy walenie serca i często kołatanie serca.
 • Dyskomfort w klatce piersiowej, któremu często towarzyszy ból.
 • Uczucie oszołomienia i zawrotów głowy. Niektórzy pacjenci czują, że zemdleją, aw rzadkich przypadkach omdlenia.
 • Mrowienie lub uczucie drętwienia. Może to wpływać na całe ciało, ale czasami występuje w skoncentrowanych obszarach.
 • Uczucie ciepła lub chłodu.

Chociaż nie są to jedyne objawy, które są związane z atakiem paniki, są to te, których pacjenci najczęściej doświadczają w takim scenariuszu.

Co powoduje astmę?

Naukowcy nie odkryli dokładnie, dlaczego astma rozwija się u ludzi, ale zidentyfikowali pewne potencjalne aspekty, które przyczyniają się do rozwoju objawów związanych z tą chorobą.

Mayo Clinic podaje, że w większości przypadków astmę nie wywołuje pojedynczy element, ale raczej połączenie pewnych czynników genetycznych, czynników ryzyka i środowiskowych.

Eksperci medyczni zidentyfikowali kilka elementów w każdym zakresie tych czynników.

Biorąc pod uwagę te czynniki, pacjent może określić, jak duże jest ryzyko wystąpienia choroby - im więcej czynników występuje w jego życiu, tym większa jest szansa na rozpoznanie astmy.

Aby lepiej zrozumieć, jak rozwija się astma i co powoduje zwiększone ryzyko zachorowania na tę chorobę, przyjrzyjmy się elementom związanym z każdą kategorią przyczyn, które są związane z astmą.

Powoduje astmę

Wyzwalacze astmy

Wyzwalacze astmy odnoszą się do czynników środowiskowych, które podrażniają drogi oddechowe i powodują reakcja alergiczna w ciele, które ma zostać wyzwolone.

Kiedy „substancja wyzwalająca” dostanie się do organizmu pacjenta i wywołuje u niego alergie, może zaostrzyć się dziesięć objawów astmy.

Wiele młodszych osób cierpiących na astmę doświadcza objawów związanych z chorobą, które są wywołane przez astmę.

Należy zauważyć, że czynniki wyzwalające astmę nie są takie same dla każdej osoby - substancja, która wywołuje taką reakcję u jednego pacjenta, może nie wywołać takiej samej odpowiedzi u innego pacjenta, u którego zdiagnozowano astmę.

W niektórych przypadkach wyzwalacze astmy nie są alergenami, ale innymi substancjami, które mogą pogorszyć objawy choroby i spowodować zaostrzenia.

Najpopularniejsze substancje i czynniki określane jako wyzwalacze astmy zawierać:

 • Jak już omówiliśmy, alergeny mogą wywoływać astmę i powodować pogorszenie objawów choroby. Różni pacjenci różnie reagują na określone alergeny; w związku z tym określone czynniki wywołujące astmę alergenową mogą być różne u różnych pacjentów. Niektóre typowe alergeny, które mogą powodować zaostrzenie astmy, obejmują łupież zwierzęcy, pyłki, roztocza kurzu domowego, pleśnie i inne.
 • Infekcje bakteryjne lub wirusowe mogą również powodować pogorszenie objawów astmy i są również określane jako czynniki wywołujące astmę. Niektóre popularne przykłady infekcji wirusowych, które mają wpływ na astmę, obejmują zapalenie zatok i przeziębienie.
 • Wystawienie na pewne zmiany pogody lub warunki, takie jak suche powietrze, które jest bardzo zimne, również może wywołać reakcję astmatyczną.
 • Wiadomo, że niektóre leki na receptę i dostępne bez recepty wywołują astmę, ponieważ mogą nasilać objawy astmy u pacjenta. Leki stosowane w leczeniu niektórych schorzeń, takich jak nadciśnienie, migreny i choroba serca to popularne przykłady leków i leków, które mogą wywołać taką reakcję w organizmie. Konkretne przykłady obejmują beta-blokery i NLPZ, znane również jako niesteroidowe leki przeciwzapalne, jak ibuprofen.
 • Jeśli użytkownik ma kwasu refluks, mogą odkryć, że to również pogarsza objawy, których doświadczają. Kwaśny refluks może wywoływać astmę, nawet jeśli nie towarzyszy mu zgaga.
 • Pacjenci, którzy palą wyroby tytoniowe, również często odkrywają, że palenie powoduje zaostrzenie objawów - czasami dramatycznie. Dzieje się tak, ponieważ dym podrażnia drogi oddechowe, co może powodować reakcję zapalną, która może prowadzić do objawów astmy.
 • Skurcz oskrzeli wywołany wysiłkiem fizycznym, znany również jako EIB, jest również spowodowany przez wyzwalacz alergii - który w tym przypadku jest wysiłkiem fizycznym. Jeśli pacjent ma astmę i wykonuje rutynowe ćwiczenia, może doświadczyć nagłego pogorszenia objawów z powodu niedrożności dróg oddechowych podczas aktywności fizycznej.
 • W niektórych przypadkach może również przyczyniać się do nasilenia objawów astmy. Czasami może to nawet prowadzić do ataku astmy. Pacjenci powinni zdawać sobie sprawę, że lęk i stres mogą również prowadzić do ataku paniki, który może objawiać się podobnymi objawami jak astma; dlatego często trudno jest określić, jakiego rodzaju napad przechodzi pacjent.

Czynniki ryzyka astmy

Oprócz czynników wywołujących astmę, eksperci medyczni zidentyfikowali również pewne czynniki ryzyka, które przyczyniają się do zwiększonego ryzyka zachorowania na astmę.

Niektóre czynniki ryzyka dotyczą tylko młodszych dzieci, podczas gdy inne dotyczą osób starszych lub pacjentów w każdym wieku.

Zrozumienie elementów, które są związane ze zwiększonym ryzykiem rozwoju astmy, pomaga pacjentowi lepiej zrozumieć, w jaki sposób mógł rozwinąć się ta choroba.

Amerykańskie Stowarzyszenie Płuc podaje, że najczęstszymi czynnikami ryzyka, które przyczyniają się do większej szansy na zdiagnozowanie jako pacjent z astmą, są następujące:

 • Historia rodzinna astmy - Jeśli ktoś ma rodzica z astmą lub choroba przebiega w jej rodzinie, istnieje znacznie większe ryzyko rozwoju choroby. W rzeczywistości istnieją doniesienia, że ​​ryzyko rozpoznania astmy wzrasta o 600%, jeśli rodzic osoby cierpi na astmę.
 • Ekspozycje w miejscu pracy - Osoby, które są stale narażone na pewne substancje w miejscu pracy, są bardziej narażone na objawy astmy niż osoby, które nie są narażone na takie substancje. Przykłady potencjalnych substancji, które mogą powodować te objawy, obejmują pleśnie, drewno i pył przemysłowy, a także opary i opary chemiczne.
 • Regiony o wysokim poziomie zanieczyszczenia powietrza - Chociaż istnieje globalna epidemia związana z zanieczyszczeniem powietrza, w niektórych regionach poziom zanieczyszczenia powietrza jest znacznie wyższy niż w innych. Osoby mieszkające na obszarach o wyższym poziomie zanieczyszczenia powietrza są również bardziej narażone na astmę. Obszary miejskie to często regiony o wyższym poziomie zanieczyszczenia powietrza.
 • Z nadwagą lub otyłością - Otyłość i nadwaga mają wiele komplikacji dla ludzkiego organizmu, a także mogą zwiększać ryzyko rozpoznania astmy jako pacjenta. Konkretne powody, dla których nadwaga stanowi czynnik ryzyka astmy, są nadal niejasne, ale eksperci medyczni uważają, że dzieje się tak z powodu niskiego stopnia zapalenia, które występuje w ludzkim ciele, gdy jest zbyt duża nadwaga. Badania sugerują również, że pacjenci z astmą, którzy mają nadwagę, doświadczają gorszych objawów niż pacjenci o prawidłowej wadze.

Komplikacje astmy w życiu pacjenta

Objawy astmy można skutecznie kontrolować, ale choroba nadal stanowi zagrożenie dla każdego pacjenta, u którego zdiagnozowano astmę.

Dlatego tak ważne jest podążanie za dobrze skonstruowaną oczyszczalnią wyznaczoną przez lekarza.

Im lepiej leczy się chorobę, tym mniej komplikacji może ona powodować w codziennym życiu konkretnego pacjenta.

Kiedy pacjent nie kontroluje odpowiednio objawów astmy, jest to pewne powikłania może się pojawić.

 • Astma, która nie jest właściwie leczona, może prowadzić do nadmierne zmęczenie.
 • Wielu pacjentów z astmą, którzy nie korzystają z porządnej oczyszczalni, często stwierdza, że ​​brakuje im wyników w szkole (lub w pracy). Wielu z tych pacjentów zauważa również, że są częściej nieobecni w pracy. Może to prowadzić do opóźnień w pracy i przeoczenia ważnych wydarzeń.
 • Jeśli dziecko ma astmę, a choroba nie jest kontrolowana skutecznymi lekami i zakładem leczniczym, mogą wystąpić problemy z jego rozwojem i opóźnieniem dojrzewania.
 • Czas wolny i zajęcia mogą zostać skrócone lub nawet opóźnione z powodu nasilających się objawów astmy. Ponieważ w takim przypadku często potrzebna jest nieoczekiwana wizyta u lekarza, pacjent może być zmuszony do pominięcia wydarzenia lub specjalnej funkcji, w której miał uczestniczyć.
 • Pacjenci, u których zdiagnozowano astmę, którzy nie kontrolują objawów i są poddawani ciągłemu leczeniu, są bardziej narażeni na infekcję płuc, znaną również jako zapalenie płuc. Zapalenie płucz kolei może powodować wysoką gorączkę, dreszcze, ból w klatce piersiowej, a także może powodować dalsze problemy z oddychaniem.
 • Jeśli objawy będą się nasilać, a pacjent nie otrzyma odpowiedniego leczenia, które pomoże mu lepiej kontrolować objawy, mogą wystąpić poważniejsze powikłania. Powszechnym powikłaniem jest ciężki atak astmy, który może całkowicie zablokować drogi oddechowe pacjenta, prowadząc do niemożności wdychania lub wydychania powietrza z płuc.
 • Astma nie tylko powoduje komplikacje dla zdrowia fizycznego pacjenta, ale może również mieć negatywny wpływ na jego zdrowie psychiczne. Ponieważ objawy choroby mogą zaostrzyć się w dowolnym momencie, a nawet doprowadzić do ciężkiego ataku astmy, u pacjentów często pojawia się niepokój i stres. W poważniejszych przypadkach astma może nawet przyczynić się do rozwoju objawy związane z depresją.
Związane z depresją

Kiedy powinieneś zobaczyć lekarza?

Niezależnie od tego, czy masz astmę, czy myślisz, że możesz mieć astmę, wizyta u lekarza powinna być nie tylko priorytetem w przypadku ataku astmy.

W rzeczywistości wizyta kontrolna u lekarza lub dyplomowanej pielęgniarki zajmującej się chorymi na astmę jest również ważna, jeśli dana osoba doświadcza któregokolwiek z objawów związanych z astmą.

Wykrycie i zdiagnozowanie choroby na wczesnym etapie często oznacza, że ​​można ją leczyć skuteczniej, a ryzyko nasilenia się choroby do ciężkiego stanu można również zmniejszyć.

Pacjent powinien udać się do lekarza z następujących powodów:

 • Atak astmy - Najbardziej oczywistym powodem wizyty u lekarza jest nagły wypadek. Jeśli dana osoba doświadcza objawów ataku astmy, ważne jest, aby natychmiast zgłosiła się do lekarza. Jeśli objawy astmy nie ustępują po zastosowaniu inhalatora, który zapewnia szybką ulgę, należy również zwrócić się o pomoc do lekarza. Zadyszka po wykonaniu niewielkiej ilości wysiłku fizycznego jest również oznaką nasilenia objawów, co jest kolejną troską o wizytę u lekarza.
 • Doświadczanie objawów astmy - Nawet jeśli u osoby nie zdiagnozowano astmy, należy umówić się na wizytę u lekarza, jeśli podejrzewa, że ​​może mieć tę chorobę. Występowanie objawów, takich jak duszność, kaszel i świszczący dźwięk podczas oddychania, to wszystkie objawy astmy. Doświadczania tych objawów nie należy lekceważyć.
 • Pogorszone objawy - Jeśli chory na astmę czuje, że objawy się nasilają, powinien również skontaktować się z lekarzem w celu umówienia wizyty. Objawy, które się nasilają, często mogą być oznaką zbliżającego się ataku astmy. Lekarz będzie mógł określić, co powoduje nasilenie objawów i zapewnić pacjentowi odpowiednie rozwiązanie terapeutyczne.
 • Monitorowanie - Pacjenci, u których zdiagnozowano astmę, nie powinni odkładać wizyty u lekarza do nagłego uderzenia - nawet jeśli objawy nie są ciężkie, powinni często umawiać się na wizytę u lekarza, aby monitorować postęp choroby i upewnić się, że lek działa skutecznie . Ponieważ astma może zmieniać się w czasie, może zajść potrzeba zmiany leczenia, które pacjent otrzymuje bez wiedzy pacjenta - wizyta u lekarza pomoże pacjentowi określić, czy nastąpiły jakiekolwiek zmiany w jego stanie i czy potrzebne są zmiany w planie leczenia.

Jak rozpoznaje się astmę?

Rozpoznana zostaje astma

Jeśli pacjent podejrzewa, że ​​może mieć astmę i złoży wizytę u lekarza, wówczas lekarz będzie musiał wykonać kilka badań, aby ustalić, czy rzeczywiście astma powoduje objawy.

Lekarz rozpocznie badanie fizykalne i serię pytań.

Pomoże to lekarzowi ustalić, czy objawy mogą być spowodowane inną chorobą, taką jak infekcja dróg oddechowych.

Jeśli badanie przedmiotowe i kwestionariusz wskazują na możliwość wystąpienia astmy, lekarz przeprowadzi dodatkowe badania w celu zdiagnozowania choroby pacjenta.

Pomiar czynności płuc
Pierwszym krokiem jest zmierzenie czynności płuc pacjenta.

Testy te pozwalają lekarzowi określić, ile powietrza wpływa do ich płuc podczas wdechu oraz ile powietrza wypływa z płuc podczas wydechu.

Istnieją dwa standardowe testy, których lekarz może użyć do pomiaru czynności płuc pacjenta.

Oba testy są zwykle wykonywane z lekiem rozszerzającym oskrzela (takim jak albuterol).

Jeden test jest wykonywany przed i jeden test po użyciu urządzenia.

Jeśli stan pacjenta poprawi się po zastosowaniu leku rozszerzającego oskrzela, to jest duża szansa, że ​​ma astmę.

 • Wykonuje się badanie spirometryczne, aby określić, jak wąskie są oskrzela. Test monitoruje ilość wydychanego powietrza po wykonaniu przez pacjenta głębokiego oddechu, po którym następuje szybki wydech.
 • Wykonywany jest również test przepływu szczytowego, aby określić, jak ciężko pacjent może wydychać. Jeśli szczytowe poziomy przepływu pacjenta są zbyt niskie, oznacza to, że jego płuca nie pracują tak, jak powinny.

Inne testy
Oprócz testów pomiaru czynności płuc można również zastosować szereg testów dodatkowych do medycznego rozpoznania astmy u pacjenta.

 • Pacjent może zostać poproszony o wdychanie substancji znanej jako metacholina. Substancja wywołuje astmę, która w przypadku astmy powoduje łagodne zwężenie dróg oddechowych pacjenta.
 • Można również zbadać poziom tlenku azotu w oddechu pacjenta. Wysoki poziom tej gazowej cząsteczki może wskazywać na astmę.[1]
 • Dodatkowe testy, które można również wykonać, obejmują prześwietlenia rentgenowskie, testy tomografii komputerowej o wysokiej rozdzielczości, testy alergiczne, testy na astmę wywołaną przeziębieniem, badanie na astmę wysiłkową i test eozynofilów w plwocinie.

Zakład Kontroli i Zarządzania Astmą

Gdy u pacjenta zostanie zdiagnozowana astma, lekarz rozpocznie od określenia ciężkości konkretnego stanu pacjenta, a następnie omówi z nim dostępne opcje.

Oprócz zapewnienia pacjentowi leków, które pomogą kontrolować objawy choroby, wraz z pacjentem zostanie opracowany plan postępowania w przypadku astmy, który pomoże mu opanować objawy i zapobiec ich pogorszeniu.

The National Asthma Council Australia donosi, że plan działania na astmę jest często uważany za najskuteczniejszy sposób zapobiegania atakom astmy i zmniejszania ryzyka innych poważnych objawów chorobowych.

Informują również, że roślina działająca dla pacjentów z astmą pomoże im zmniejszyć liczbę dni nieobecności w pracy, zmniejszyć liczbę przyjęć do szpitala i może przyczynić się do poprawy ogólnej funkcji płuc.

The cel planu dotyczącego astmy ma pomóc pacjentowi lepiej zrozumieć jego stan.

Informuje pacjenta, kiedy musi zwrócić się o pomoc lekarską, jak określić, czy ich objawy lub nasilają się, w jaki sposób różne rodzaje leków na astmę mogą pomóc w radzeniu sobie z objawami, a także nauczy pacjenta, jak może osobiście monitorować swój stan w ciągu dnia na dzień dzisiejszy.

Plan działania jest również sposobem na zapewnienie stałego dostępu do numeru kontaktowego lekarza, a także poinstruuje członków rodziny i przyjaciół pacjenta, jakie kroki należy podjąć w nagłych przypadkach.

Konwencjonalne opcje leczenia astmy

W ramach planu leczenia astmy, lekarz najprawdopodobniej zapewni pacjentowi kilka metod leczenia, aby zmniejszyć nasilenie objawów i kontrolować stan.

Sama choroba nie jest jednak obecnie leczona.

Istnieją jednak różne rodzaje leków, które pacjent może stosować, aby zachować kontrolę nad chorobą.

Aby zrozumieć, jak działają konwencjonalne opcje leczenia, pacjent musi zrozumieć, że istnieją dwa rodzaje leków, które może mu podać lekarz.

Te dwa typy obejmują leki kontrolujące astmę, które są stosowane w celu zapobiegania atakowi astmy u pacjenta i pomagają zmniejszyć ryzyko wyzwalaczy powodujących zaostrzenie objawów astmy, oraz leki szybko przynoszące ulgę, które są często nazywane „lekami ratunkowymi”. - ten rodzaj leków stosuje się, gdy u pacjenta wystąpiło nasilenie objawów, ponieważ rozluźniają mięśnie otaczające drogi oddechowe pacjenta, ułatwiając w ten sposób oddychanie.

Leki kontrolujące (ulga długoterminowa)
Do najczęściej stosowanych leków kontrolujących astmę podawanych pacjentom z astmą należą:

 • Stabilizatory Mast Cell - Ten lek działa poprzez zmniejszenie uwalniania określonych substancji chemicznych w organizmie, które powodują stan zapalny tkanki. Stabilizatory komórek tucznych mogą powodować pewne skutki uboczne takich jak katar, nieprzyjemny posmak w ustach pacjenta, bóle głowy, podrażnienie gardła pacjenta i kaszel.
 • Modyfikatory leukotrienu - Ten lek blokuje również uwalnianie substancji chemicznych, które powodują stan zapalny w organizmie. Skutki uboczne modyfikatorów leukotrienu może obejmować bóle głowy, ból, ból mięśni, ból gardła, rozstrój żołądka i nudności.
 • Beta-agoniści (długo działający) - Ten lek jest również nazywany lekiem rozszerzającym oskrzela. Jest często używany podczas wstępnych testów pomiaru czynności płuc. Lek otwiera drogi oddechowe pacjenta. Częste działania niepożądane obejmują niepokój, drżenie mięśni, kołatanie serca, nudności i bóle głowy.
 • Teofilina - Jest to również lek rozszerzający oskrzela, który jest specjalnie stosowany w celu zapobiegania wystąpieniu objawów w nocy. U niektórych pacjentów wystąpiły wymioty, szybkie bicie serca, splątanie, drżenie i silne bóle głowy jako skutki uboczne.
 • Immunomodulatory - Ten lek jest w postaci zastrzyku. Jest stosowany w celu złagodzenia astmy u pacjentów z umiarkowanymi lub ciężkimi objawami. Lek jest szczególnie stosowany w celu złagodzenia objawów astmy spowodowanej alergiami lub gdy układ odpornościowy nie reaguje prawidłowo na inne leki. Pacjenci mogą odczuwać skutki uboczne, takie jak nudności, biegunka, bóle głowy i nudności.

Leki zapewniające szybką ulgę
Podczas gdy leki kontrolujące są stosowane do długotrwałego zapobiegania objawom astmy, leki szybko przynoszące ulgę są stosowane, gdy objawy choroby zaczynają się nasilać.

Często zaleca się stosowanie leków szybko przynoszących ulgę, gdy u pacjenta występują objawy związane z napadem astmy.

Następujące leki są klasyfikowane jako leki szybko przynoszące ulgę:

 • Beta-agoniści (krótko działający) - Ten lek jest lekiem rozszerzającym oskrzela, który zapewnia szybko działające wyniki. Otwierają drogi oddechowe, umożliwiając pacjentowi oddychanie.
 • Ogólnoustrojowe kortykosteroidy - Ten lek jest szczególnym rodzajem leku przeciwzapalnego, który pomaga zmniejszyć nasilenie objawów poprzez zmniejszenie stanu zapalnego dróg oddechowych. Pacjenci, którzy stosują ogólnoustrojowe kortykosteroidy w celu opanowania objawów, często doświadczają skutki uboczne które obejmują wahania nastroju, łatwe powstawanie siniaków, wzrost apetytu, osłabienie mięśni, większe ryzyko zakażenia, obrzęk twarzy i niewyraźne widzenie.
 • Antycholinergiczne - Jest to inny rodzaj leków rozszerzających oskrzela, które są często stosowane w przypadku krótko działających beta-agonistów.
Homeopatyczne opcje leczenia astmy

Homeopatyczne opcje leczenia astmy

Wielu pacjentów, którzy dowiadują się, że chorują na astmę, nie jest chętnych do stosowania leków na receptę w celu kontrolowania objawów ze względu na potencjalne skutki uboczne, które mogą się pojawić.

Ci ludzie mają inną opcję - homeopatyczne metody leczenia.

Leczenie homeopatyczne obejmuje stosowanie naturalnych substancji w celu opanowania objawów określonej choroby.

Green Mountain Health donosi, że homeopatyczne leczenie astmy może pomóc pacjentowi zmniejszyć ekspozycję na alergię, zmniejszyć ekspozycję na histaminę i zapewnić inne korzyści, które pomogą pacjentowi skuteczniej kontrolować objawy.

Everyday Health zaleca wypróbowanie następujących naturalnych substancji w celu złagodzenia objawów astmy.

Wiele z tych substancji nie przyniesie natychmiastowego pozytywnego efektu, a raczej działa długoterminowo, aby zapewnić skuteczne zmniejszenie ciężkości choroby pacjenta.

Czy istnieją sposoby zapobiegania atakom astmy?

Pacjenci z astmą często uważają objawy za nieprzyjemne, a nawet mogą wywoływać u nich niepokój.

Choroba jest dużym stresem dla pacjenta, ponieważ nieustannie musi się on martwić, że może mieć atak astmy, gdy nie jest w zasięgu nagłej pomocy medycznej.

Na szczęście pacjent może to zrobić na wiele różnych sposobów zapobiegać nasilaniu się objawów a nawet uniknąć ataku astmy.

Najważniejszą częścią profilaktyki jest identyfikacja czynników wyzwalających astmę u pacjenta.

Ponieważ różnią się one w zależności od osoby, każda osoba będzie musiała określić, co wywołuje u niej reakcję astmatyczną.

Alergolog może być często pomocny w określaniu czynników wyzwalających astmę.

Po zidentyfikowaniu tych czynników wyzwalających pacjent może podjąć odpowiednie kroki, aby ich uniknąć.

W niektórych przypadkach objawy astmy mogą ulec pogorszeniu z powodu innych schorzeń.

Gdy u pacjenta rozwinie się choroba lub choroba, która może nasilić objawy astmy, których doświadcza, powinien podjąć odpowiednie działania, aby jak najszybciej wyleczyć stan chorobowy, aby zmniejszyć ryzyko pogorszenia się stanu.

Typowe schorzenia, które wpływają na astmę, obejmują stres psychiczny, choroba refluksowa, bezdech senny i infekcje zatok.

Wnioski

Astma może nie zawsze być uciążliwym stanem, ale drogi oddechowe pacjentów z astmą są w większości przypadków zaognione i stan zapalny może się w każdej chwili nasilić.

W takim przypadku pacjent może odczuwać objawy, które mogą być nie tylko niewygodne i nieprzyjemne, ale także śmiertelne.

Jeśli objawy nasilą się, może dojść do ataku astmy, który nieleczony może nawet doprowadzić do śmierci pacjenta.

Znajomość objawów pomaga pacjentowi wcześnie wykryć chorobę, co pomaga mu w uzyskaniu skutecznego planu postępowania, który pomoże mu kontrolować objawy i zmniejszyć ryzyko zaostrzeń zagrażających życiu.

Podobne posty

Pokaż wszystkie