Zaktualizowano: 2019, 2 sierpnia

Przegląd guzów mózgu: rzeczy, które powinieneś wiedzieć

Dowiedz się więcej o różnych przyczynach, typach i leczeniu guzów mózgu.
Przegląd guzów mózgu: rzeczy, które powinieneś wiedzieć
Nowotworowa lub niezłośliwa masa lub wzrost nieprawidłowych komórek w mózgu. Obrazy Shutterstock

Rak to nazwa używana do opisania nieprawidłowości w komórkach ciała, które powodują nieprawidłowe funkcjonowanie komórek, ich zbyt szybki wzrost i rozmnażanie w niekontrolowanym tempie.

Termin ten jest używany do opisania ponad 200 różnych chorób, z których wszystkie są uważane za śmiertelne, jeśli pacjent nie otrzyma odpowiedniego leczenia.

Podczas gdy niektóre nowotwory można leczyć z wysokim wskaźnikiem powodzenia, istnieją raki uważane za nieuleczalne.

W takim przypadku lekarz wyznaczony do opracowania planu leczenia pacjenta będzie raczej koncentrował się na zastosowaniu u pacjenta środków terapeutycznych, które pomogą zmniejszyć nasilenie objawów, których doświadcza w przebiegu raka.

Na szczęście często prowadzi się badania nad nowymi interwencjami w leczeniu wszystkich rodzajów raka, a wraz z odkryciem większej liczby opcji leczenia, rak staje się coraz bardziej uleczalny, a wskaźnik przeżywalności tych chorób również znacznie wzrasta.

W tym raporcie chcemy się skupić rak mózgu i guzy związane z tym typem raka.

Jak sama nazwa wskazuje, guzy mózgu tworzą się w ludzkim mózgu i powodują szereg różnych objawów.

Omówimy różne typy guzów mózgu, a także sposoby rozwoju raka mózgu.

Przyjrzymy się również temu, co może powodować rozwój guzów mózgu, wskażemy czynniki, które mogą zwiększać ryzyko rozwoju tego typu guza, a także rozważymy opcje leczenia, które można obecnie zastosować w przypadku guzów mózgu.

Ponadto zamierzamy również rozważyć perspektywy dla pacjentów z guzami mózgu i szybko przyjrzeć się nowym środkom terapeutycznym, które są uważane za potencjalnie skuteczne.

Krótki przegląd mózgu

Chcielibyśmy zacząć od omówienia anatomii i funkcji mózgu.

Aby dokładnie zrozumieć raka mózgu i guzy mózgu, ważne jest również poznanie różnych części mózgu, a także jego funkcjonowania.

Po pierwsze, ważne jest, aby zrozumieć, że mózg jest odpowiedzialny za wszystkie funkcje organizmu, a także za to, kim jesteśmy.

Bez mózgu osoba nie byłaby w stanie przetwarzać informacji, przechowywać wspomnień i uzyskiwać dostępu do przechowywanych wspomnień lub mieć osobowości.

Mózg pozwala także obserwować świat zewnętrzny oczami i uszami, umożliwia ciału czuć i oczywiście mówić.

Mózg umożliwia chodzenie, pisanie i wiele innych czynności.

W ten sposób możemy uważać mózg za centrum całego naszego „bytu” i za najważniejszy organ w ciele - tak, bez serca nie możemy żyć, ale kiedy mózg nie pracuje, podczas gdy serce jest, technicznie rzecz biorąc też nie być „żywym”.

Warto też przyjrzeć się budowie mózgu, a nie tylko czynnościom, które nam umożliwia.

Po pierwsze, chcielibyśmy zauważyć, że według Centrum Medycznego Chi-Mei[1] na Tajwanie mózg składa się w około 60% z tłuszczu - to dość ciekawy fakt.

John Hopkins Medicine[2] wyjaśnia, że ​​mózg składa się z trzech głównych części, które obejmują:

Przegląd Ludzki mózg

Mózg jest ważnym organem i ośrodkiem kontroli wszystkich funkcji organizmu. Obrazy Shutterstock

Cerebrum - To jest zewnętrzna część mózgu i jednocześnie największa z trzech głównych części.

Mózg kontroluje wiele funkcji, które wykonujemy na co dzień, nawet nie zastanawiając się, jaka jest siła napędowa tych umiejętności.

Funkcje te obejmują zdolność myślenia i uczenia się, czytania i odczuwania (i wyrażania) emocji.

Mózg jest również odpowiedzialny za naszą zdolność mówienia.

Kontroluje również nasze podstawowe zmysły, takie jak wzrok i zdolność słyszenia.

Ponadto mózg kontroluje ruchy mięśni - na przykład podczas chodzenia to ta część mózgu kontroluje ruchy mięśni, które pozwalają nam chodzić.

Mózg jest podzielony na dwie części, z których każda składa się z różnych płatów, w tym płata czołowego, płatu ciemieniowego, płata skroniowego i płata potylicznego.

Lewa część mózgu odpowiada za kontrolę prawej strony ludzkiego ciała, podczas gdy prawa strona mózgu kontroluje lewą stronę ciała.

Każdy z płatów znajdujących się w tych dwóch połówkach mózgu ma swoje szczególne funkcje.

Móżdżek - Móżdżek znajduje się w tylnej części naszego mózgu i jest odpowiedzialny za takie działania, jak koordynacja i równowaga.

Móżdżek kontroluje również wszelkie drobne ruchy mięśni - współdziała również z naszą zdolnością do chodzenia, tak jak robi to mózg.

Należy również zauważyć, że móżdżek odgrywa ważną rolę w naszej postawie i wielu innych czynnikach związanych z ogólną równowagą w ciele.

Pień mózgu - Trzecią i ostatnią główną częścią mózgu jest pień mózgu.

Ta część znajduje się w dolnej części mózgu i działa jako połączenie między rdzeniem kręgowym a móżdżkiem.

Pień mózgu składa się z rdzenia, mostu i śródmózgowia. Chociaż ta część może wydawać się nieco mniejsza niż inne, ma również istotne role do odegrania w ludzkim ciele.

Pień mózgu kontroluje ruchy oczu i nasz oddech - tak, dlatego oddychanie jest naturalnym procesem, o którym nie musimy „pamiętać”.

Pień mózgu reguluje również bicie serca i ciśnienie krwi, a także połykanie.

Częstość występowania i prognozy dotyczące guzów mózgu

Teraz, gdy rozumiemy, jak działa mózg, powinniśmy przejść do omówienia guzów mózgu i powiązanych tematów.

Najpierw jednak chcemy przedstawić pewne istotne statystyki dotyczące częstości występowania guzów mózgu, a także przyjrzeć się perspektywom guzów mózgu u pacjentów, u których zdiagnozowano ten typ raka.

Amerykańskie Stowarzyszenie Guzów Mózgu informuje, że w 80,000 roku u 2017 XNUMX pacjentów zostanie zdiagnozowany pierwotny guz mózgu - dotyczy to tylko pierwotnych guzów mózgu, a nie wtórnych, które rozprzestrzeniły się do mózgu z innego miejsca.

Podają również, że około 32% tych przypadków zostanie zdiagnozowanych jako złośliwe, co oznacza, że ​​guzy zawierają komórki rakowe.

Biorąc pod uwagę te statystyki, oczekuje się, że w 2017 r. U około 26,000 53,000 osób zostanie zdiagnozowany rak mózgu, a u około XNUMX XNUMX osób zostanie zdiagnozowany łagodny guz mózgu.

Ponadto chcielibyśmy również zauważyć, że w tej chwili w Stanach Zjednoczonych u prawie 700,000 XNUMX osób zdiagnozowano pierwotnego guza mózgu lub guza ośrodkowego układu nerwowego.

Jeśli chodzi o perspektywy pacjenta po zdiagnozowaniu złośliwego guza mózgu - podaje się, że w 17,000 r. Na skutek raka mózgu umrze około 2017 XNUMX pacjentów.

Możemy więc spojrzeć na to w ten sposób - na każde 53,000 17,000 zdiagnozowanych osób około XNUMX XNUMX przegra walkę ze złośliwymi guzami mózgu.

Oznacza to, że kiedy porównamy te dwie statystyki, śmiertelność wynosi około 32% - ale jest to oparte tylko na danych dotyczących statystyk z jednego roku.

Oferta organizacji charytatywnej Brain Tumor[3] bardziej szczegółowe informacje na temat perspektyw, jakich osoba może się spodziewać po zdiagnozowaniu złośliwego guza mózgu.

 • 80% pacjentów z oponiakiem pierwszego stopnia przeżywa co najmniej pięć lat po zdiagnozowaniu. Kiedy jednak oponiak mózgu osiąga 3. stopień, pięcioletnia przeżywalność spada do poniżej 60%.
 • Aż 78% pacjentów z guzem skąpodrzewiaka złośliwego mózgu stopnia drugiego przeżywa co najmniej pięć pierwszych lat po zdiagnozowaniu. W trzecim stopniu przeżycia zmniejsza się do około 38%.
 • Pacjenci, u których zdiagnozowano i leczono gwiaździaka mózgu stopnia drugiego, przeżywają zwykle około sześciu do ośmiu lat po operacji. Jednak około 40% żyje 10 lat lub dłużej. Kiedy ten typ guza mózgu osiąga stopień trzeci, pięcioletnie perspektywy przeżycia spadają do 27%.
 • Guz mózgu glejaka czwartego stopnia ma dość niski wskaźnik przeżywalności, przy czym przeciętny pacjent przeżywa do 12 miesięcy od początkowej diagnozy. Około 20% pacjentów jest w stanie przeżyć dłużej, ale tylko około 3% pacjentów jest w stanie przeżyć do trzech lat lub dłużej.

Należy zauważyć, że są to wszystkie specyficzne typy guzów mózgu i nie obejmują one każdego typu złośliwego guza, który może się rozwinąć.

National Cancer Institute[4] podaje szersze statystyki - podają, że bez uwzględnienia konkretnego typu guza mózgu około 33.6% zdiagnozowanych pacjentów przeżyje pierwsze pięć lat.

Podają również, że rak mózgu stanowi około 1.4% wszystkich nowych rozpoznań raka i około 2.8% wszystkich zgonów związanych z rakiem.

Rodzaje guzów mózgu

Przejdźmy do omówienia, czym jest guz mózgu i, oczywiście, różne typy guzów mózgu, które mogą się rozwinąć.

Rośnie guz mózgu, czasami nazywany także „masą”, która znajduje się w mózgu. Kiedy komórki w mózgu zaczynają się namnażać w nieprawidłowy sposób, w mózgu może powstać guzek, który jest zasadniczo tym, czym jest guz - zbiorem nieprawidłowo funkcjonujących komórek.

Guz mózgu może wystąpić w różnych obszarach mózgu i istnieją różne typy nowotworów, które mogą tworzyć się w mózgu; w związku z tym samo odwołanie się do „guzów mózgu” lub „raka mózgu” jest niezwykle niejasne.

Podczas gdy niektóre typy guzów mózgu są rakowe, inne raczej przeszkadzają w pewnych czynnościach, naciskając na podstawowe części mózgu.

Aby lepiej zrozumieć, jakie typy guzów mózgu mogą się rozwinąć, przyjrzymy się kilku czynnikom, które zawsze należy brać pod uwagę, gdy oczekuje się, że dany pacjent może mieć guz w mózgu.

Różnica między pierwotnymi guzami mózgu a wtórnymi guzami mózgu

Po pierwsze, powinniśmy odróżnić pierwotne i wtórne guzy mózgu. Wtórne guzy mózgu są również często nazywane przerzutowymi guzami mózgu.

Omówimy każdy z tych typów guzów mózgu oddzielnie, aby lepiej zidentyfikować różnice między nimi.

 • Pierwotny guz mózgu - Pierwotny guz mózgu odnosi się do rakowego lub złośliwego guza mózgu, który rozwija się w samym mózgu. Te guzy nie są wynikiem raka rozwijającego się w innej części ciała i rozprzestrzeniającego się w kierunku mózgu.
 • Wtórny guz mózgu - Wtórny guz mózgu odnosi się do nowotworowego guza mózgu, który rozwija się w mózgu, gdy mózg nie był pierwotnym źródłem raka. Kiedy ten typ guza rozwija się, oznacza to, że komórki rakowe oderwały się od innego guza i przedostały się do mózgu przez krwiobieg pacjenta. Ze względu na przerzuty raka, co oznacza, że ​​rak rozprzestrzenił się na inne części ciała, wtórny guz mózgu oznacza, że ​​rak konkretnego pacjenta będzie trudniejszy do skutecznego leczenia, ponieważ w tym momencie wiele części jego ciała zostało dotkniętych.

Różnica między łagodnymi guzami mózgu a złośliwymi guzami mózgu

Musimy również omówić różnice między łagodnym a złośliwym guzem mózgu, ponieważ jeden jest rakowy, a drugi nie.

Oznacza to również, że niektóre guzy rozwijające się w mózgu nie są tak szkodliwe jak inne - i ważne jest, aby znać je z nazwy.

Kiedy pacjent zrozumie różnicę między łagodnym guzem mózgu a złośliwym, będzie mógł lepiej zrozumieć swoją diagnozę, gdy lekarz początkowo z nim omówi.

 • Łagodny guz mózgu - Łagodny guz[5] to masa nieprawidłowo funkcjonujących komórek, które utworzyły się w mózgu, nie wykazując takich samych właściwości, jak te, które znajdują się w guzie nowotworowym. Łagodne guzy mózgu można podzielić na dwie klasy: łagodne i stosunkowo łagodne. Należy zauważyć, że chociaż nazywany „łagodnym”, taki guz w mózgu nie jest tym samym, co łagodne guzy w innych miejscach ciała. W wielu przypadkach łagodne guzy są uważane za nieszkodliwe - jednak łagodny guz mózgu może zagrażać życiu. Mózg jest otoczony czaszką i kiedy w mózgu rozwija się łagodny guz, ograniczona przestrzeń może prowadzić do ucisku na mózg, komory, nerwy i inne ważne części mózgu. Na szczęście większość zdiagnozowanych łagodnych guzów w mózgu można z powodzeniem usunąć i po ich wstępnym usunięciu nie powracają. Należy również zauważyć, że niezmiernie rzadko łagodny guz mózgu przekształca się w nowotworowy guz mózgu. Ten typ guza zwykle rośnie w stosunkowo wolnym tempie.
 • Złośliwy guz mózgu - Kiedy masa, która powstała w wyniku szybkiego wzrostu i namnażania się komórek, zawiera komórki o cechach raka, wówczas guz jest klasyfikowany jako złośliwy. Jest to bardziej szkodliwy typ guza mózgu, który zwykle prowadzi do śmiertelności - w przypadkach, gdy pacjenci nie są w stanie wygrać walki z rakiem mózgu. Złośliwe guzy mózgu zwykle rozwijają się szybko. Często atakują tkankę mózgową i rozprzestrzeniają się w innych obszarach mózgu. Stwierdzono również, że rakowe guzy mózgu[6] czasami rozprzestrzenia się również na kręgosłup.

Najczęstsze typy pierwotnych guzów mózgu

Powinniśmy teraz skupić się na konkretnych typach guzów mózgu, które można zdiagnozować u pacjentów po odpowiednich badaniach, testach i skanach.

Mamy zamiar podzielić typy guzów mózgu na dwie kategorie - te, które często pojawiają się w tkance glejowej znajdującej się w mózgu i, oczywiście, te, które mają tendencję do rozwijania się w innych obszarach mózgu.

Guzy mózgu, które zaczynają się w tkance glejowej

Najpierw omówmy typy guzów mózgu, które często rozwijają się w określonych obszarach mózgu, w których obecna jest tkanka glejowa lub komórki glejowe.

Te komórki są często uważane za komórki pomocnicze.

Są znacznie mniejsze niż komórki nerwowe, ale występuje znacznie większa ilość tkanki glejowej w porównaniu z komórkami nerwowymi.

Komórki glejowe są niezbędne dla tkanki nerwowej.

Istnieją różne typy komórek glejowych, w tym komórki neurogleju, komórki wyściółki, komórki Schwanna, komórki otoczkowe (czasami nazywane również komórkami satelitarnymi) i dodatkowe komórki wspomagające.

Przyjrzyjmy się teraz konkretnym guzom mózgu, które zaczynają się rozwijać w tkance glejowej w mózgu.

Gwiaździaki - Guzy gwiaździaka rozwijają się z komórek zwanych astrocytami.

Te komórki mają kształt gwiazdy i znajdują się w całym mózgu.

Gwiaździaki są zwykle wykrywane w mózgu u dorosłych i w pniu mózgu u dzieci.

Kiedy guz gwiaździaka rozwija się do guza trzeciego stopnia, często nazywa się go gwiaździakiem anaplastycznym.

Kiedy guz gwiaździaka rozwija się do guza czwartego stopnia, jest często nazywany glejakiem wielopostaciowym.

Oligodendrogliomas - Skąpodrzewiaki są zwykle wykrywane w mózgu i rzadko atakują inne części mózgu.

Ten typ guza rozwija się z określonych komórek mózgu, które wytwarzają tłuszcz pokrywający nerwy.

Substancja tłuszczowa nazywa się mieliną.

Ependymomas - Wyściółczaki to rodzaj guza mózgu, który najczęściej wykrywa się u dzieci i młodzieży.

Ten typ guza rozwija się w obrębie wyściółki komór i czasami znajduje się również w rdzeniu kręgowym pacjenta.

Guzy mózgu, które nie zaczynają się w tkance glejowej

Chociaż guz mózgu często rozwija się w tkance glejowej w mózgu, zwłaszcza, że ​​w tym konkretnym obszarze ciała znajduje się duża liczba komórek glejowych, istnieją guzy, które mogą również zacząć się rozwijać w innych tkankach w mózg.

Omówmy te konkretne typy guzów.

Oponiaki - Oponiaki są w większości przypadków łagodnym guzem mózgu.

Ma wolne tempo wzrostu, co pozwala mózgowi dostosować się w taki sposób, aby dostosować się do obecności guza przed usunięciem.

Oznacza to, że łagodny guz oponiaka najprawdopodobniej nie spowoduje uszkodzenia tkanki mózgowej w wyniku ucisku.

Schwannomas - Schwannoma to inny rodzaj łagodnego guza mózgu.

Wpływają na komórki Schwanna, czyli konkretną komórkę, która służy jako producent mieliny.

Mielina z kolei służy jako ochrona nerwów obwodowych.

Należy zauważyć, że kobiety są dwa razy bardziej narażone na rozwój tego rodzaju łagodnego guza mózgu niż mężczyźni.

Craniopharyngiomas - Craniopharyngiomas są zwykle rozpoznawane u dzieci i młodzieży, ale mogą wystąpić również u dorosłych.

W większości przypadków Craniopharyngiomas rozpoznaje się jako łagodny guz.

Istnieją jednak przypadki, w których ten typ guza jest diagnozowany jako złośliwy, gdy sam guz wywiera nacisk na podwzgórze i powoduje uszkodzenie otaczającej tkanki.

Należy zauważyć, że ten typ guza nie rozwija się bezpośrednio w podwzgórzu, ale raczej w regionach położonych blisko tej części mózgu. Podwzgórze znajduje się w przysadce mózgowej.

Guzy szyszynki - W centrum ludzkiego mózgu znajduje się obszar znany jako szyszynka.

W tym konkretnym obszarze mogą rozwinąć się guzy szyszynki.

Ważne jest, aby zrozumieć, że szyszynka jest uważana za najtrudniejszą do osiągnięcia część mózgu, dlatego lekarze często nie są w stanie usunąć guza szyszynki podczas operacji.

Guzy szyszynki można podzielić na dwie kategorie.

Pierwszy to pineocytoma, który odnosi się do guza w tym konkretnym obszarze, który rośnie w wolnym tempie.

Drugi nazywa się pineoblastoma i odnosi się do szybciej rosnących guzów szyszynki.

Najczęstsze formy przerzutów do mózgu

W powyższej sekcji omówiliśmy najczęstsze typy guzów mózgu, które rozwijają się w mózgu.

Guzy, które omawialiśmy, są klasyfikowane jako pierwotne guzy mózgu, ponieważ wszystkie powstają w mózgu.

Jak opisano wcześniej, kiedy rak rozprzestrzenia się z innej części ciała do mózgu, nazywa się to wtórnymi guzami mózgu lub przerzutami do mózgu.

Każdy rodzaj raka może rozprzestrzenić się na dowolną część ciała, w tym mózg. Według Canadian Cancer Society[7]Jednak wydaje się, że niektóre rodzaje raka wpływają na mózg bardziej niż inne, gdy zaczną się rozprzestrzeniać. Obejmują one:

Przyczyny i czynniki ryzyka guzów mózgu

Czynniki ryzyka guzów mózgu

Za rozwój raka mózgu odpowiada pewien czynnik środowiskowy i genetyczny. Obrazy Shutterstock

Podobnie jak w przypadku większości innych rodzajów raka, naukowcy nie byli jeszcze w stanie odkryć, co dokładnie powoduje rozwój guzów w mózgu.

To wiedza, jak się tworzą, ale dlaczego poszczególne komórki tworzące guz zaczynają źle funkcjonować, nie jest w pełni zrozumiałe.

Chociaż nie istnieją żadne znane przyczyny, badacze medyczni ustalili, że istnieją pewne czynniki ryzyka, które powodują do pewnego stopnia wzrost ryzyka rozwoju guza mózgu.

Przyjrzyjmy się tym czynnikom ryzyka, zgodnie z raportem Cancer Research UK[8].

 • Czynniki ryzyka związane z wiekiem - Ważne jest, aby wiedzieć, że guz mózgu niekoniecznie jest związany z wiekiem. U pacjenta może rozwinąć się guz w mózgu w każdym wieku. Istnieją jednak pewne typy tych guzów, które są częściej diagnozowane u nastolatków, dzieci i seniorów. Na przykład gwiaździak, glejak pnia mózgu i guzy splotu naczyniówkowego są bardziej rozpowszechnione wśród dzieci.
 • Otyłość - Otyłość jest problemem zdrowotnym związanym z dość dużą liczbą chorób - w tym rakiem. Wiadomo, że rak jest częściej diagnozowany u pacjentów z nadwagą i otyłością. Według Livescience[9]ostatnie badania medyczne sugerują, że otyłe pacjenci są o około 50% bardziej narażeni na rozwój określonego typu guza mózgu, zwanego oponiakiem.
 • HIV - Wydaje się również, że istnieje związek między wyższym ryzykiem rozwoju guzów mózgu a pacjentami, u których zdiagnozowano wirusa HIV. W rzeczywistości badania medyczne sugerują, że pacjenci z HIV jest dwukrotnie bardziej prawdopodobne, że rozwinie się guz mózgu w porównaniu z pacjentem, który nie ma wirusa HIV.
 • Genetyka - Podobnie jak w przypadku innych rodzajów raka, genetyka wydaje się odgrywać rolę w guzach mózgu. Niektóre zespoły dziedziczone genetycznie mogą zwiększać ryzyko rozwoju guza w mózgu u pacjenta. Szczególne zespoły zwiększające ryzyko pacjenta obejmują neurofibromatozę, zespół Turnera, zespół Gorlina, zespół Turcota, zespół von Hippela-Lindaua, stwardnienie guzowate i zespół Li-Fraumeni.

Oprócz czynników ryzyka, które omówiliśmy powyżej, eksperci medyczni odkryli również, że wcześniejsze nowotwory mogą również zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia guza mózgu u pacjenta.

Konkretne nowotwory, które wydają się mieć największy wpływ jako czynnik ryzyka, obejmują chłoniaka nieziarniczego i białaczkę.

Jeśli głowa pacjenta była w przeszłości narażona na promieniowanie medyczne, na przykład w celu leczenia oponiaka lub innego problemu, jest również bardziej prawdopodobne, że rozwinie się u niego guz mózgu.

Objawy guzów mózgu

Guzy mózgu mogą prowadzić do powstania wielu układów, ponieważ mózg technicznie kontroluje całe ludzkie ciało.

Jednak u niektórych osób na początkowych etapach powstawania guza nie występuje znaczna ilość lub nasilenie objawów, dlatego często guz można rozpoznać w bardziej zaawansowanym stadium.

Ważne jest również, aby pamiętać, że objawy, które może powodować guz mózgu[10] są podzielone na dwie kategorie - są to objawy ogólne i objawy specyficzne.

Przyjrzyjmy się tym dwóm kategoriom osobno, aby lepiej zrozumieć, jak rozwijają się określone objawy.

Ogólne objawy guza mózgu

Ogólne objawy guza mózgu nie są spowodowane przez guz, który atakuje lub uszkadza tkankę mózgową, ale raczej przez nacisk, jaki guz wywiera na określone obszary mózgu.

Ponieważ różne części mózgu są odpowiedzialne za różne działania i funkcje organizmu, omówienie poszczególnych objawów ogólnych z lekarzem może często pomóc w ustaleniu, gdzie prawdopodobnie rozwija się guz.

Ogólne objawy guza mózgu mogą obejmować:

 • Bóle głowy - Bóle głowy są częstym objawem guzów mózgu, które wywierają nacisk na określone części mózgu. Pacjenci zwykle stwierdzają, że ich bóle głowy nasilają się rano. W wielu przypadkach bóle głowy stają się również silniejsze podczas niektórych czynności.
 • Napady motoryczne - Napady ruchowe mogą również wystąpić, gdy określone obszary mózgu są uciskane z powodu rozwijającego się guza. Napady ruchowe odnoszą się do mimowolnych ruchów mięśni, które często pojawiają się nieoczekiwanie i nagle. Istnieją różne rodzaje napadów motorycznych, których może doświadczyć pacjent, w tym napady ruchowe miokloniczne, napady toniczno-kloniczne lub napady motoryczne typu grand mal, napady czuciowo-motoryczne i złożone napady ruchowe częściowe.
 • Objawy psychologiczne - Mogą pojawić się liczne objawy psychologiczne. Może to obejmować zmiany w zdolności pacjenta do przechowywania i przywoływania wspomnień, a także zmiany w jego osobowości.
 • Objawy fizjologiczne - Oprócz objawów psychologicznych, bólów głowy i drgawek motorycznych, mogą również pojawić się inne rodzaje objawów, które są związane z fizjologią pacjenta. Objawy te mogą obejmować nudności, wymioty, senność i zmęczenie. Niektórzy pacjenci zauważają, że ich zdolność chodzenia się zmienia. W niektórych przypadkach pacjenci mogą również mieć problemy ze snem.
Informacje o objawach guza mózgu

Objawy guza mózgu mogą się różnić w zależności od jego rodzaju i wielkości w mózgu.

Specyficzne objawy guza mózgu

Podczas gdy ogólne objawy guza mózgu występują z powodu nacisku na mózg ze strony guza, specyficzne objawy guza mózgu rozwijają się, gdy guz w jakiś sposób wpływa na określony obszar mózgu.

Może to obejmować uszkodzenie tkanki mózgowej spowodowane przez komórki rakowe guza atakujące normalne, zdrowe komórki w okolicy.

Specyficzne objawy guza mózgu mogą obejmować:

 • Bóle głowy i ciśnienie - Bóle głowy mogą być również specyficzne dla lokalizacji guza w mózgu. W takim przypadku jednak ból głowy będzie odczuwany w konkretnym miejscu, w którym zlokalizowany jest guz. Nacisk może być również odczuwalny w tym konkretnym obszarze.
 • Niezrównoważony - Kiedy guz atakuje móżdżek, pacjent może odczuwać utratę równowagi. Mogą również wystąpić problemy z ich zdolnościami motorycznymi.
 • Ocena zmian - Gdy guz czołowy mózgu jest dotknięty guzem, może to również wpłynąć na ocenę osoby. Zmiany mogą spowodować, że osoba stanie się ospała i utraci inicjatywę. Osłabienie mięśni jest również kolejnym częstym objawem.
 • Wizja Zmiany - Kiedy guz dotyczy płata skroniowego lub potylicznego mózgu, u pacjenta mogą wystąpić zmiany widzenia. Takie zmiany widzenia mogą obejmować częściową utratę wzroku. Jednak w niektórych przypadkach może dojść do całkowitej utraty wzroku. Kiedy szyszynka jest dotknięta guzem, pacjent może nie być w stanie patrzeć w górę. Guz, który atakuje pień mózgu, płat potyliczny lub płat skroniowy, może również prowadzić do podwójnego widzenia.

Chociaż są to jedne z najczęstszych specyficznych objawów guza mózgu, mogą również wystąpić inne objawy.

Dodatkowe objawy mogą obejmować laktację u kobiet, a także zmiany w ich okresach menstruacyjnych.

Objawami mogą być również drętwienie i osłabienie twarzy, a także trudności w połykaniu.

Co więcej, zauważenie zmian w stanie emocjonalnym pacjenta, które mogą obejmować agresywność lub brak możliwości dokładnego zrozumienia problemów, może być również oznaką rozwijającego się guza.

Należy również zauważyć, że osłabienie nogi lub ramienia po określonej stronie ciała może być również jednym z objawów guza.

Diagnoza guzów mózgu

Kiedy pacjent doświadcza objawów związanych z guzem mózgu, lekarz zacznie od analizy pewnych aspektów objawów i pacjenta.

Uwzględniony zostanie wiek pacjenta oraz jego ogólne samopoczucie.

Wymagana będzie również wywiad lekarski, a lekarz zapyta pacjenta, czy w rodzinie występowały jakiekolwiek nowotwory.

Następnym krokiem jest przeprowadzenie serii testów w celu ustalenia, czy guz jest obecny i, jeśli guz jest obecny, określenie typu guza, stopnia guza i ciężkości choroby.

Według Cancer.net[11], pacjent, u którego oczekuje się guza mózgu, zostanie najpierw wysłany na badanie MRI, znane również jako rezonans magnetyczny.

Zamiast stosowania promieni rentgenowskich, ten rodzaj skanowania wykorzystuje pola magnetyczne do wyświetlania szczegółowych obrazów mózgu na monitorze.

Badanie MRI pomoże lekarzowi określić, czy w mózgu pacjenta rzeczywiście występuje guz.

Oprócz pomocy w wykryciu guza mózgu, skan MRI jest również wykorzystywany do określenia rozmiaru guza, który powoduje objawy.

Należy zauważyć, że przed badaniem MRI podaje się konkretnemu pacjentowi barwnik wzmacniający MRI.

Barwnik ten można podawać w kapsułce lub dożylnie.

Barwnik służy do poprawy wyrazistości obrazów wyświetlanych na monitorze podczas wykonywania badania MRI.

W przypadku wykrycia guza kolejnym krokiem jest ustalenie, czy guz jest łagodny, czy złośliwy i jakiego rodzaju jest to guz.

Można to zrobić w procesie zwanym biopsją.

Podczas biopsji niewielka część guza jest usuwana, a następnie badana.

Nie jest możliwe zdiagnozowanie guza mózgu bez uprzedniego zbadania próbki guza.

W niektórych przypadkach, zwłaszcza gdy guz powoduje problemy, lekarz może preferować usunięcie całego guza i wykorzystanie usuniętego guza do biopsji.

Inne testy, które mogą być również wymagane w celu uzyskania dalszych informacji i pomocy lekarzowi w postawieniu dokładniejszej diagnozy, obejmują:

 • Badanie CT.
 • Skan PET, znany również jako skan pozytonowej tomografii emisyjnej.
 • Nakłucie lędźwiowe.
 • Nakłucie lędźwiowe.

Arteriogram mózgowy. Niektórzy lekarze mogą również określać ten test jako angiogram mózgowy.

Opcje leczenia guzów mózgu

Leczenie chirurgiczne

Guz mózgu można leczyć za pomocą zabiegów chirurgicznych i radioterapii. Obrazy Shutterstock

Oprócz wiedzy o tym, jakie objawy może powodować guz mózgu, a także w jaki sposób diagnozuje się chorobę, powinniśmy również omówić dostępne obecnie opcje leczenia, które można wykorzystać do usunięcia guza lub zniszczenia komórek rakowych, które utworzyły guzek w mózg pacjenta.

Istnieją trzy szczególne opcje, które są często wykorzystywane, aby pomóc w zmniejszeniu guza, zniszczeniu jego komórek i usunięciu go.

Każda opcja ma swoje zalety i wady, dlatego powinniśmy przyjrzeć się każdej z tych opcji.

Zabiegi chirurgiczne

Centrum Medyczne Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco[12] wyjaśnia, że ​​najczęściej zaleca się operację usunięcia guza mózgu.

Czaszka otaczająca mózg ogranicza przestrzeń dostępną dla wzrostu guza.

Z tego powodu pojawienie się guza w mózgu może prowadzić do ucisku na mózg.

Może to nie tylko prowadzić do określonych objawów związanych z obszarami, na które wywierany jest nacisk, ale może również powodować uszkodzenie tkanki mózgowej.

Z tego powodu operacja jest często najwłaściwszym sposobem leczenia guza mózgu, ponieważ zmniejsza nacisk wywierany na mózg przez guz.

W niektórych przypadkach usunięcie wszystkich części guza może być niemożliwe.

Gdy nie jest możliwe usunięcie wszystkich guzów, lekarz skupi się na usunięciu jak największej ilości guzów podczas operacji.

Usunięcie największej części oznacza, że ​​w większości przypadków po operacji guz będzie znacznie mniejszy, co oznacza, że ​​lekarz może leczyć guza jedną z dwóch pozostałych głównych opcji leczenia po operacji.

Radioterapia

Radioterapia jest często stosowana jako środek leczniczy po przeprowadzeniu operacji usunięcia guza mózgu, ponieważ w niektórych przypadkach chirurg nie może z powodzeniem usunąć całego guza.

Gdy guz rozwinął się w określonym obszarze mózgu, do którego nie można dotrzeć chirurgicznie, często stosuje się również radioterapię.

Ta opcja leczenia wykorzystuje silne promienie, które mogą hamować wzrost komórek rakowych, uszkadzając komórki powodujące rozwój guza.

Konkretny obszar, który będzie objęty radioterapią, zależy od ciężkości raka mózgu chorego.

W niektórych przypadkach promienie mogą być skierowane tylko na guz.

W bardziej zaawansowanych przypadkach celem może być również tkanka otaczająca guz, a także inne części mózgu.

Chemioterapia

Oprócz operacji i radioterapii chemioterapia w wielu przypadkach stanowi również potencjalnie skuteczną opcję leczenia.

Ta opcja leczenia obejmuje wykorzystanie pewnych leków, które pomagają w uszkadzaniu i zabijaniu komórek powodujących rozwój guza nowotworowego.

Leki chemioterapeutyczne często mają skutki uboczne; tak więc lekarze podają te leki pacjentowi cyklicznie.

Leki można podawać we wstrzyknięciu bezpośrednio do płynu mózgowo-rdzeniowego, co jest opcją znaną jako chemioterapia dokanałowa.

W przypadku dostarczania wzmocnionego konwekcją leki można również umieścić w określonym obszarze, w którym znajduje się guz.

Bardziej powszechne sposoby podawania leków chemioterapeutycznych obejmują podawanie doustne, a także wstrzyknięcie do mięśni lub do krwiobiegu.

Czytaj dalej: Wszystko, co musisz wiedzieć o Światowym Dniu Nowotworów Mózgu

Wnioski

Guzy mózgu mogą wpływać na każdą osobę - od małych dzieci po seniorów.

Guzy te mogą być rakowe lub nienowotworowe i mogą powodować różne objawy.

Po zdiagnozowaniu pacjent musi uzyskać odpowiednie środki terapeutyczne, aby zapewnić odpowiednie i jak najszybsze leczenie guza, aby uniknąć powiększenia się guza i zajęcia innych części mózgu.

Chociaż obecnie podstawowe rodzaje leczenia guzów mózgu obejmują chirurgię, radioterapię i chemioterapię, prowadzone są badania mające na celu odkrycie bardziej zaawansowanych i skutecznych metod leczenia raka mózgu.

Podobne posty

Pokaż wszystkie