Zaktualizowano: 2019, 1 sierpnia

Układ hormonalny - poznaj gruczoły i ich funkcję

Układ hormonalny odgrywa znaczącą rolę w utrzymaniu równowagi narządu i innych układów organizmu. Le przyjrzyj się bliżej gruczołom, które tworzą układ hormonalny.
Układ hormonalny - poznaj gruczoły i ich funkcję
Układ hormonalny to zbiór gruczołów wytwarzających hormony. Shutterstock.com

Wprowadzenie

W ludzkim ciele istnieje wiele systemów, które regulują pewne funkcje, abyśmy mogli wstać rano, przetrwać dzień i uniknąć chorób. Każdy układ i część ciała ma do odegrania ważną rolę w utrzymaniu dobrego samopoczucia.

Kiedy zachorujemy, często martwimy się o główne narządy w ciele, takie jak płuca i serce, a może żołądek, i zwykle przeoczamy inne części ludzkiego ciała, które również odgrywają zasadniczą rolę, a gdy są dotknięte chorobą, może prowadzić do objawów, które sprawiają, że wydaje się, że działają ważne narządy.

Mózg reguluje wszystkie funkcje ludzkiego ciała i pozwala nam widzieć, słyszeć, smakować, mówić i oczywiście przetwarzać informacje. Serce pompuje krew w całym ciele przewód pokarmowy przetwarza żywność i pozwala nam wchłaniać składniki odżywcze ze źródeł żywności. Podczas gdy ogólne funkcje tych narządów są dobrze znane większości populacji ludzkiej, ludzie nie zawsze są tak dobrze poinformowani o różnych układach, które są zaangażowane w dobre samopoczucie ludzkiego ciała.

W ludzkim ciele znajduje się 11 różnych systemów, z których każdy odgrywa rolę we wspomaganiu wydajnej pracy różnych funkcji organizmu. Układy te obejmują układ krążenia, układ pokarmowy, układ odpornościowy, układ limfatyczny, układ mięśniowy, układ nerwowy, układ rozrodczy, układu oddechowego, układu kostnego, skóry i oczywiście układu moczowego.

Oprócz tego istnieje jeszcze jeden system, na którym chcielibyśmy się skupić w tym przewodniku - układ hormonalny. System ten jest szczególnie ważny dla produkcji hormonów, a bez pracującego układu hormonalnego jesteśmy podatni na wiele problemów zdrowotnych i dolegliwości, które mogą być nieprzyjemne.

Co to jest układ hormonalny?

Układ hormonalny odgrywa ważną rolę w ludzkim ciele. System ten składa się z gruczołów, które można obserwować w całym ludzkim ciele, od głowy aż po okolice genitaliów.

Celem tych gruczołów, które są częścią układu hormonalnego, jest produkcja wielu różnych hormonów. Z kolei te hormony są odpowiedzialne za wiele funkcji w organizmie, takich jak wspomaganie trawienia. Hormony wytwarzane przez te gruczoły również stanowią część układu hormonalnego.

Informacje o systemie endocyryny

Układ hormonalny pomaga zachować równowagę między wszystkimi hormonami i ich funkcjami. istockphoto.com

Gruczoły, które są częścią układu hormonalnego organizmu człowieka, są kontrolowane głównie przez układ nerwowy. Układ nerwowy stymuluje te gruczoły, które następnie powodują uwalnianie określonych hormonów w określonych dawkach.

Oprócz pobudzania gruczołów przez układ nerwowy do uwalniania hormonów, niektóre receptory chemiczne, które znajdują się w układzie krążenia, mogą również powodować uwalnianie hormonów z tych gruczołów.

Ważne jest również, aby zrozumieć, że niektóre hormony krążące w krwiobiegu mogą również powodować reakcję, która prowadzi do uwolnienia hormonów przez inny gruczoł.

Gruczoły i uwalniane przez nie hormony, czyli układ hormonalny, odgrywają istotną rolę w regulacji narządów organizmu, w tym serca, mózgu, narządów rozrodczych i nie tylko.

Regulując funkcjonowanie narządów, układ hormonalny przyczynia się do homeostazy organizmu człowieka, co oznacza, że ​​pomaga zachować równowagę pomiędzy wszystkimi hormonami i ich funkcjami, aby wszystko w organizmie działało na optymalnym poziomie, bez zbytniej pracy poszczególnych części zbyt słabo, co może skutkować rozwojem niektórych problemów.

Według Medline Plus[1]hormony wytwarzane i uwalniane do organizmu przez gruczoły wchodzące w skład układu hormonalnego wpływają na wiele różnych funkcji różnych części ciała. Dotyczy to rozwoju pacjenta, a także jego wzrostu, funkcji metabolizmu, funkcji seksualnych i rozrodczych. Oprócz tych zaburzonych funkcji należy również zauważyć, że hormony te mogą mieć duży wpływ na ogólny nastrój pacjenta.

W tym raporcie zamierzamy szczegółowo zbadać każdy gruczoł, który jest częścią układu hormonalnego ludzkiego ciała. Przyjrzymy się, gdzie się znajduje, jakie hormony wytwarza, na jakie hormony ma wpływ i oczywiście do jakich celów służą hormony wytwarzane przez każdy gruczoł.

Które gruczoły stanowią część układu hormonalnego?

Części układu hormonalnego

Są to główne gruczoły układu hormonalnego, które pomagają organizmowi prawidłowo funkcjonować. istockphoto.com

Aby dokładnie zrozumieć, jak działa układ hormonalny, ważne jest, aby zagłębić się w ten temat, niż tylko wspomnieć, że układ hormonalny odnosi się do gruczołów w ludzkim ciele, które wytwarzają hormony.

Każdy z tych gruczołów wytwarza różne rodzaje hormonów; w ten sposób odgrywa wyjątkową rolę w regulacji narządów i innych ważnych części ludzkiego ciała. Z tego powodu chcielibyśmy rozpocząć niniejszy raport od przyjrzenia się konkretnym gruczołom, które są częścią układu hormonalnego, i omówienia wytwarzanych przez nie hormonów, a także omówienia ich szczególnych celów w organizmie.

Podwzgórze

Zanim będziemy mogli omówić różne gruczoły wytwarzające hormony, które tworzą układ hormonalny w organizmie, ważne jest, aby poświęcić kilka chwil na pierwsze spojrzenie na podwzgórze.

W końcu jest to ta część ludzkiego ciała, która kontroluje poszczególne funkcje, które układ hormonalny musi spełniać, aby zachować właściwą homeostazę między wszystkimi narządami, układami i częściami ciała.

HEALTHLINE[2] wyjaśnia, że ​​podwzgórze jest szczególnie małą częścią mózgu, jednak ten konkretny obszar odgrywa bardzo ważną rolę w regulacji całego układu hormonalnego organizmu, a także w wielu procesach psychologicznych i fizjologicznych.

Obejmuje to funkcje behawioralne, a także funkcje autonomiczne, które obejmują wszelkie mimowolne działania, a także nieświadome działania wykonywane przez organizm. Podwzgórze ma również udział w rozwoju i wzroście organizmu ludzkiego, a także w funkcji metabolizmu organizmu.

Biorąc pod uwagę szczegóły, które omówiliśmy powyżej, dość łatwo zauważyć, że podwzgórze można traktować zarówno jako początek, jak i „punkt centralny” układu hormonalnego. Ten konkretny system stale monitoruje całe ciało, w tym całkowitą masę ciała pacjenta, poziom ciśnienia krwi, temperaturę ciała, poziom elektrolitów i nie tylko.

Wartości te są dostarczane do podwzgórza jako dane wejściowe, które następnie pomagają tej części układu hormonalnego obliczyć konkretne zmiany, które można wprowadzić w organizmie, aby uzyskać lepszą homeostazę.

Należy również zauważyć, że podwzgórze działa w systemie „zadanej wartości”, co oznacza, że ​​wie, jaką wagę pacjent powinien ważyć, jaki poziom elektrolitów jest najbardziej odpowiedni dla jego organizmu oraz szczegóły innych aspektów, które stale monitoruje.

Kiedy ta część układu hormonalnego wykryje zmianę w jakimkolwiek aspekcie, który monitoruje, podejmie odpowiednie działania, aby pomóc przywrócić zdrową równowagę.

Podwzgórze wytwarza wiele rodzajów hormonów, które z kolei pomagają regulować pracę innych gruczołów w organizmie oraz zwiększać lub zmniejszać poziom hormonów wydalanych przez te gruczoły.

Małe naczynia, zwane kapilarami, przenoszą hormony wytwarzane przez podwzgórze do układu krwionośnego, który następnie dostarcza hormony do pierwszego gruczołu znajdującego się po podwzgórzu, czyli przysadki mózgowej. Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym hormonom, które podwzgórze może wytwarzać i wysyłać do przysadki mózgowej.

Podwzgórze

Hormon uwalniający tyrotropinę zwany także tyroliberyną. istockphoto.com

 • Hormon uwalniający tyrotropinę - Według Ciebie i Twoich hormonów[3]hormony uwalniające tyreotropinę są odpowiedzialne za regulację czynności tarczycy w organizmie człowieka. Jest często określany jako TRH. Ten konkretny hormon jest również bardzo małym rodzajem hormonu. Ten rodzaj hormonu jest wytwarzany przez jądro przykomorowe, skupisko komórek nerwowych znajdujących się w podwzgórzu.
 • Hormon uwalniający gonadotropinę - Ten szczególny rodzaj hormonu jest zaangażowany w oś rozrodczą, która dotyczy połączenia mózgu i układu rozrodczego, w tym narządów rozrodczych pacjenta. Kiedy podwzgórze wydziela hormony uwalniające gonadotropiny[4]zachodzi reakcja, która powoduje uwolnienie hormonów uwalniających hormon luteinizujący. Przysadka mózgowa reaguje następnie na nowo wydzielane hormony i uwalnia dwa rodzaje innych hormonów do układu krążenia organizmu. Te dwa hormony obejmują hormony folikulotropowe i hormony luteinizujące (więcej o tych hormonach w dalszej części tego raportu).
 • Hormon uwalniający hormon wzrostu - Hormon uwalniający hormon wzrostu[5] jest wytwarzany przez komórki podwzgórza. Substancja jest następnie uwalniana do krwiobiegu, gdzie przemieszcza się w kierunku przedniego przysadki mózgowej. Kiedy hormon dociera do przedniego płata przysadki mózgowej, powoduje wytwarzanie i uwalnianie, jak sama nazwa wskazuje, hormonów wzrostu do organizmu.
 • Hormon uwalniający kortykotropiny - Ten konkretny hormon ma do odegrania ważną rolę w regulacji stres odpowiedź organizmu. Szczególny czynnik, który jest hormonem uwalniającym kortykotropinę[6] odpowiada za oś podwzgórze-przysadka-nadnercza. Kiedy hormon dociera do przysadki mózgowej, powoduje uwolnienie hormonu adrenokortykotropowego, który później przekształca się w inny hormon często kojarzony ze stresem, znany jako kortyzol.
 • Somatostatyna - Somatostatyna[7] to kolejny hormon wytwarzany w podwzgórzu. Celem tego konkretnego hormonu jest zahamowanie produkcji pewnych hormonów w organizmie, które uaktywniają się, gdy ten konkretny hormon nie jest potrzebny, a został wyprodukowany. Ponadto somatostatyna pomaga również zapobiegać nienaturalnemu rozmnażaniu się komórek. Należy zauważyć, że somatostatyna działa jako rodzaj neuroprzekaźnika. Hormon ten odgrywa również rolę w przewodzie pokarmowym człowieka.
 • Dopamina - Ten hormon jest właściwie jednym z bardziej popularnych rodzajów hormonów w organizmie człowieka. Prawie każdy przynajmniej słyszał już termin „dopamina”. Według Psychology Today dopamina jest szczególnym hormonem, który pomaga w regulacji funkcji przyjemności i nagrody w ludzkim mózgu. Ponadto dopamina bierze również udział w reakcjach emocjonalnych ludzi, a także w regulacji ich ruchu w kierunku odpowiedzi.
 • Oksytocyna - Oksytocyna to szczególny hormon, który działa jako neuroprzekaźnik w organizmie. Wiele osób określiło oksytocynę jako „hormon miłości”, jak donosi Medical News Today[8]. Możesz także usłyszeć, jak ludzie odnoszą się do oksytocyny jako „hormonu uścisków”. Dzieje się tak, ponieważ ten konkretny hormon jest często uwalniany, gdy dwie osoby się przytulają. Jednak podstawową funkcją oksytocyny jest pomoc w regulacji funkcji potrzebnych podczas porodu i karmienia piersią.

Przysadka mózgowa

Przysadka mózgowa

Przysadka mózgowa znajduje się u podstawy mózgu. istockphoto.com

Teraz, gdy omówiliśmy pierwotną część mózgu, która kontroluje cały układ hormonalny i reguluje uwalnianie i produkcję hormonów przez gruczoły w całym ciele, powinniśmy również przyjrzeć się konkretnym gruczołom, które są zaangażowane w układ hormonalny. Powinniśmy zacząć od pierwszego gruczołu, na który wpływają hormony uwalniane przez podwzgórze, którym jest oczywiście przysadka mózgowa.

Przysadka mózgowa znajduje się w określonym obszarze głowy, w którym znajduje się kość klinowa. Nazywa się to czasami przysadką i zwykle nie jest większe niż groch.

Przysadka mózgowa jest połączona z podwzgórzem, a także z licznymi naczyniami krwionośnymi, które pomagają przenosić produkty hormonalne do różnych części ciała, w tym do innych gruczołów i oczywiście do narządów.

Według InnerBody przysadkę mózgową należy podzielić na dwie zasadnicze części:

 • Tylna przysadka mózgowa - Ta część przysadki mózgowej składa się wyłącznie z tkanki nerwowej. Tylna przysadka mózgowa wytwarza dwa rodzaje hormonów, w tym oksytocynę i hormon antydiuretyczny. Oksytocyna wspomaga regulację skurczów podczas porodu oraz pomaga w wydzielaniu mleka z piersi, gdy noworodek karmi piersią. Hormony antydiuretyczne pomagają uniknąć utraty zbyt dużej ilości wody przez organizm.
 • Przedni przysadka mózgowa - Specjaliści medyczni często uważają przedni przysadkę mózgową za „prawdziwy przysadkę mózgową”. Ten konkretny gruczoł lub przynajmniej część przysadki mózgowej jest regulowany przez podwzgórze. Kiedy podwzgórze uwalnia hormony i wysyła je do przedniego płata przysadki mózgowej, reaguje uwalniając określone formy hormonów do organizmu.

Podczas gdy tylna przysadka mózgowa jest odpowiedzialna tylko za wydzielanie dwóch hormonów, przednia przysadka uwalnia dość dużą liczbę hormonów, które oddziałują z innymi gruczołami, a także z niektórymi częściami ludzkiego ciała. Rzućmy okiem na poszczególne produkty hormonalne uwalniane przez przednią przysadkę mózgową.

 • Hormon stymulujący tarczycę - Hormon ten jest wytwarzany przez przednią przysadkę mózgową, a następnie przemieszcza się w kierunku tarczycy, którą stymuluje do uwalniania innych hormonów.
 • Hormon adrenokortykotropowy - Hormon ten jest również wytwarzany przez przednią przysadkę mózgową, a następnie przemieszcza się w kierunku nadnerczy. Jednak zamiast stymulować cały gruczoł nadnerczy, hormony adrenokortykotropowe raczej tylko stymulują korę nadnerczy.
 • Hormon stymulujący pęcherzyki - Stymulujący hormon pęcherzykowy odgrywa ważną rolę w układzie rozrodczym. Jest również wytwarzany w przedniej części przysadki mózgowej, a następnie przemieszcza się do narządów rozrodczych. Zarówno u mężczyzn, jak iu kobiet hormon ten stymuluje komórki pęcherzykowe w narządach rozrodczych danego pacjenta. Z kolei narządy rodne wytwarzają odpowiednie substancje, takie jak plemniki w męskim układzie rozrodczym.
 • Hormon luteinizujący - Hormony luteinizujące są odpowiedzialne za stymulację układu rozrodczego do aktywacji produkcji hormonów płciowych u pacjenta. Konkretne hormony płciowe, które powoduje wydalanie tej substancji, zależą od płci pacjenta. U mężczyzn testosteron będzie produkowany, podczas gdy u kobiet estrogen będą raczej produkowane.
 • Ludzkiego hormonu wzrostu - Ludzki hormon wzrostu ma istotny wpływ na cały organizm i jest szczególnie istotny podczas wcześniejszego wzrostu. Hormon ten może wpływać na każdą komórkę w organizmie na trzy podstawowe sposoby: stymulując tempo wzrostu komórki, tempo reprodukcji lub naprawiając uszkodzenia, które zostały wyrządzone danej komórce.
 • Prolaktyna - Prolaktyna pełni wiele funkcji w organizmie, ale przede wszystkim znana jest ze swojej zdolności do stymulacji gruczołów sutkowych kobiety; w ten sposób powstaje mleko, które jest wydalane przez sutki podczas sesji karmienia piersią.

Szyszynka

Szyszynka

Szyszynka jest niezbędna dla zdrowia psychicznego i fizycznego. istockphoto.com

Funkcja szyszynki nie jest tak dobrze znana jak przysadka mózgowa i niektóre inne gruczoły w ludzkim ciele, ale nadal odgrywa ważną rolę w organizmie. Ten konkretny gruczoł ma kształt przypominający szyszkę. Znajduje się również w mózgu, a dokładniej w okolicy wzgórza. Jedynym celem szyszynki jest produkcja hormonu znanego jako melatonina.

Ten szczególny hormon wspomaga cykl snu i czuwania pacjenta. Ten szczególny „cykl” jest często nazywany również rytmem okołodobowym. Kiedy w mózgu wytwarzane jest więcej melatoniny, pacjent może odczuwać senność jako objaw, który może wskazywać, że zapadła noc.

Tarczyca

Tarczyca[9] jest stosunkowo dobrze znaną częścią układu hormonalnego. Niektórzy mogli już słyszeć tę nazwę, ale nie są do końca pewni, jak działa ten konkretny gruczoł, jakie hormony wydala i do jakich celów służy. Po pierwsze, tarczyca ma kształt motyla. Znajduje się u nasady szyi. Jest również owinięty wokół tchawicy po obu stronach bocznych.

W przeciwieństwie do przysadki mózgowej, która produkuje wiele różnych hormonów, tarczyca jest odpowiedzialna tylko za produkcję trzech niezbędnych hormonów. Tarczyca jest przede wszystkim odpowiedzialna za wspomaganie metabolicznego funkcjonowania organizmu, a także za redukcję niektórych poziomów minerałów, gdy staną się zbyt wysokie.

Trzy szczególne hormony wytwarzane i uwalniane przez tarczycę obejmują:

 • T3 i T4 - Znane również jako odpowiednio trijodotyronina i tyroksyna, te dwa hormony współpracują ze sobą, pomagając w regulacji metabolizmu. Kiedy produkcja tych dwóch szczególnych hormonów wzrasta, aktywność komórkowa organizmu znacznie wzrasta, w zależności od tego, ile tych hormonów jest wytwarzanych. Ponadto zużycie energii w całym organizmie pacjenta jest również zwiększone na podstawie poziomu tych hormonów obecnych w jego organizmie i wytwarzanych przez tarczycę.
 • Kalcytonina - Wapń i żelazo są niezbędnymi minerałami, których organizm potrzebuje do normalnego funkcjonowania, ale wysoki poziom tych minerałów może być negatywną cechą dla dobrego samopoczucia ludzkiego organizmu. Kalcytonina[10] Funkcją jest wspomaganie wchłaniania wapnia. Ponadto hormon pomaga również wzmocnić proces, w którym wapń jest dodawany do kości, aby kości były mocniejsze i zdrowsze, a także mniej kruche.

Gruczoły przytarczyczne

Gruczoły przytarczyczne

Gruczoły przytarczyczne kontrolują poziom wapnia we krwi. istockphoto.com

W tylnej części tarczycy znajdują się przytarczyce[11]. Te cztery masy tkanki gruczołowej wytwarzają hormony przytarczyc, często nazywane po prostu PTH. Hormony te są uwalniane, gdy poziom wapnia w układzie krążenia staje się zbyt niski.

Kiedy gruczoły przytarczyczne wytwarzają hormony przytarczyc, powodują uwalnianie wolnych jonów wapnia do układu krążenia, pomagając zwiększyć poziom wapnia w organizmie pacjenta. Hormony przytarczyc mogą również oddziaływać na nerki, powodując, że te narządy zachowują resztki jonów wapnia poprzez odkładanie ich z powrotem do układu krążenia podczas procesu filtracji.

Nadnercza

Nadnercza są również częścią układu hormonalnego i można je znaleźć w pobliżu nerek. Gruczoły te mają nieco trójkątny wygląd, a każda z nich składa się z dwóch warstw, z których każda spełnia swoją szczególnie ważną funkcję w układzie hormonalnym organizmu człowieka. Rozważmy każdą z dwóch warstw osobno, a także przyjrzyjmy się hormonom wytwarzanym przez te warstwy, a także funkcjom, które te warstwy i hormony pełnią w ludzkim ciele.

Kora nadnerczy

Zewnętrzna warstwa nadnerczy nazywana jest korą nadnerczy. Ta szczególna warstwa wytwarza trzy różne klasy hormonów korowych, z których każda ma do odegrania swoją unikalną rolę.

 • Androgeny - Niewielka ilość androgenów jest produkowana w korze nadnerczy. Androgeny są następnie używane do kontrolowania aktywności komórek organizmu, które reagują na męskie hormony, takie jak testosteron. Oprócz zdolności do kontrolowania aktywności tych komórek, androgen jest również w stanie regulować wzrost komórek przyjmujących męskie hormony w całym organizmie.
 • Glukokortykoidy - Opisanie glukokortykoidów jest dość trudne, ponieważ istnieją różne rodzaje tych hormonów. Są one przede wszystkim odpowiedzialne za rozkład pewnych substancji, a następnie przekształcanie tych rozkładających się substancji w glukozę. Glukokortykoidy rozkładają zarówno lipidy, jak i białka. Ważne jest również, aby zrozumieć, że hormony te odgrywają rolę w utrzymaniu układu odpornościowego, a także w odpowiedzi zapalnej organizmu. Kiedy hormony są produkowane w zdrowy sposób, będą wykazywać właściwości przeciwzapalne.
 • Minerokortykoidy - Kolejna ważna klasa hormonów wytwarzanych przez korę nadnerczy, mineralokortykoidy, pomaga utrzymać równowagę minerałów znajdujących się w ludzkim organizmie.

Trzustka

Trzustka

Trzustka wytwarza ważny enzym, który pomaga rozkładać żywność. istockphoto.com

Trzustka jest często uważana za rodzaj narządu w ciele, ale w rzeczywistości ta konkretna część ciała jest również innym gruczołem, który stanowi część układu hormonalnego w ludzkim ciele. Trzustkę można znaleźć blisko żołądka. Ten gruczoł jest klasyfikowany jako gruczoł heterokrynny. Zawiera w przybliżeniu 1%, między innymi, tkanki endokrynologicznej i zewnątrzwydzielniczej. Komórki zawarte w niewielkim stężeniu tkanki endokrynologicznej można podzielić na dwie grupy, z których każda ma unikalną funkcję w organizmie człowieka:

 • Alpha Cells - Komórki alfa są odpowiedzialne za produkcję hormonu znanego jako glukagon. Z kolei hormony glukagonu powodują wzrost poziomu cukru we krwi. Podnoszenie poziomu cukru we krwi nie jest jedyną funkcją glukagonu; dlatego powinniśmy przyjrzeć się, jak działa ten konkretny hormon. Kiedy hormony glukagonu zaczynają działać, rozbijają glikogen polisacharydowy z komórek wątroby i komórek mięśniowych, co powoduje uwolnienie glukozy do układu krążenia. To wtedy poziom cukru we krwi zaczyna wzrastać.
 • Beta Cells - Komórki beta pełnią zupełnie odwrotną funkcję w porównaniu z komórkami alfa trzustki. Podczas gdy komórki alfa są odpowiedzialne za zwiększanie poziomu glukozy we krwi, komórki beta raczej pomagają obniżyć poziom glukozy we krwi w układzie krążenia pacjenta. Komórki beta osiągają ten cel poprzez wydzielanie hormonów insuliny, które następnie wchłaniają glukozę znajdującą się w komórkach krwi po spożyciu posiłku.

Rdzeń nadnerczy

W centrum nadnerczy znajduje się rdzeń nadnerczy. Kiedy autonomiczny układ nerwowy przechodzi proces zwany podziałem współczulnym, rdzeń nadnerczy jest stymulowany przez układ nerwowy, co z kolei powoduje, że ta szczególna część nadnerczy uwalnia dwie szczególne formy hormonów. Hormony wytwarzane i uwalniane przez rdzeń nadnerczy obejmują:

 • Adrenalina - Czy słyszałeś kiedyś, jak ktoś mówił o „przypływie adrenaliny”? Cóż, zaraz dowiesz się, co dokładnie oznacza najważniejsze słowo w tym terminie - adrenalina. Tak, inną nazwą epinefryny, która jest również znacznie częściej używana, jest adrenalina. Ten szczególny rodzaj hormonu jest hormonem pochodzącym z tyrozyny. Tyrozyna zaliczana jest do aminokwasów. Szczególną funkcją epinefryny jest wspomaganie reakcji organizmu, która jest często określana jako zdolność „ucieczki lub walki”. Krótko mówiąc, adrenalina pozwala nam reagować na potencjalnie niebezpieczne warunki, które mogą stanowić dla nas zagrożenie.
 • Noradrenalina - Norepinefryna[12] często nazywana jest również noradrenaliną. Hormon ten współdziała z adrenaliną, czyli adrenaliną, oferując organizmowi skuteczniejszy mechanizm „walcz lub uciekaj”. Norepinefryna zaliczana jest do katecholamin. Działa zarówno jako hormon, jak i neuroprzekaźnik.

Układ rozrodczy

Systemy rozrodcze

Układ rozrodczy pełni unikalną funkcję dla określonej płci. istockphoto.com

Oprócz gruczołów, o których rozmawialiśmy, ważne jest również przyjrzenie się układowi rozrodczemu. Tutaj można znaleźć gruczoły, które są unikalne dla każdej płci - nazywane są gonadami. Gonady mężczyzny obejmowałyby jego jądra, ale u kobiety gonady obejmowałyby jajniki. Te dwa gruczoły wytwarzają dwa różne pierwotne hormony, z których każdy ma inną funkcję dla danej płci.

 • Testosteron - Testosteron to hormon, który ludzie często kojarzą z mężczyznami z dużymi mięśniami, ale nie zawsze tak jest. Testosteron to rodzaj hormonu androgenowego, którego produkcja rozpoczyna się w okresie dojrzewania. To wtedy zaczynają rosnąć włosy w dziwnych miejscach, takich jak okolice narządów płciowych, pachy i klatka piersiowa. W późniejszym okresie życia, gdy mężczyzna osiąga wiek dorosły, testosteron utrzymuje jego popęd płciowy, masę mięśniową, gęstość kości, a nawet przyczynia się do zdrowego serca.
 • Estrogen - Podczas gdy testosteron jest głównym hormonem w organizmie mężczyzny, estrogen jest bardziej rozpowszechnionym rodzajem hormonu płciowego w organizmie kobiety. Za produkcję tych hormonów odpowiedzialne są jajniki kobiety, które są wyjątkową częścią jej układu rozrodczego. Oprócz estrogenu jajniki kobiety również wytwarzają progesteron. Progesteron występuje w większych ilościach, gdy kobieta ma owulację i jest w ciąży.

Zobacz także: Oksytocyna: hormon stojący za naszą miłością

Wnioski

Chociaż często pomija się objawy u pacjenta, układ hormonalny odgrywa zasadniczą rolę w utrzymywaniu równowagi i regulacji narządów i innych układów organizmu.

Kiedy gruczoły wytwarzają zbyt dużo hormonów lub ich zdolność do wytwarzania odpowiedniej podaży określonych hormonów jest w jakiś sposób zaburzona, u pacjenta mogą pojawić się różne objawy i problemy. Może to prowadzić do rozwoju chorób, a także pewnych problemów fizycznych i psychicznych, które mogą być nieprzyjemne dla pacjenta.

W niektórych przypadkach choroba może również wpływać na układ hormonalny i hamować jego optymalną funkcjonalność, powodując pojawienie się podobnych problemów. Wiedza o objawach związanych z problemami, które mogą wystąpić w układzie hormonalnym, może pomóc pacjentowi wykryć rozwijający się stan na wczesnym etapie, co może prowadzić do skuteczniejszego planu leczenia, który pozbywa się przyczyn leżących u podłoża gruczołów. organizm, jak również poziom hormonów, ulegają znacznemu wpływowi.

Podobne posty

Pokaż wszystkie