Zaktualizowano: 2019, 21 sierpnia

Choroby serca - poznaj niewydolność serca (różne typy i wczesne objawy)

Dowiedz się o objawach chorób serca, czynnikach ryzyka, zapobieganiu i leczeniu, a także o zawale serca, niewydolności serca i zdrowiu serca.
Choroby serca - poznaj niewydolność serca (różne typy i wczesne objawy)
Choroby serca lub choroby sercowo-naczyniowe odnoszą się do stanów powodujących zawał serca. Obrazy Shutterstock

Choroba serca to termin używany do opisania szeregu schorzeń dotyczących serca. Obejmuje to choroby naczyń krwionośnych, takie jak choroba wieńcowa; arytmie (problemy z rytmem serca) i wrodzone wady serca między innymi.

Choroba serca jest również znana jako choroba sercowo-naczyniowa, ale ta ostatnia jest terminem używanym w odniesieniu do stanów obejmujących zwężone lub zablokowane naczynia krwionośne, które mogą ostatecznie powodować ból zawał serca i udar mózgu. Ludzie powinni być świadomi tego, że większości form chorób serca można zapobiec, dokonując wyborów dotyczących zdrowego stylu życia.

Rodzaje chorób serca

Istnieje wiele rodzajów chorób serca, ale tutaj są te bardziej powszechne:

 • Choroba wieńcowa: Choroba wieńcowa[1] jest znany jako zabójca numer 1 w Stanach Zjednoczonych, na który cierpi ponad 13 milionów Amerykanów.
 • Powiększone serce (kardiomegalia): Istnieje kilka możliwych przyczyn, dla których jest to zazwyczaj wynikiem nadciśnienia (wysokiego ciśnienia krwi) lub choroby wieńcowej.
 • Nieregularny rytm serca: Nazywana również arytmią, w której serce nie funkcjonuje prawidłowo z kilku możliwych przyczyn.
 • Migotanie przedsionków: Jest to forma nieregularnego bicia serca i występuje najczęściej.
 • Wrodzona wada serca: Znana również jako wrodzona anomalia serca, jest to wada w strukturze serca i wielkich naczyniach, które są już obecne, gdy dana osoba się rodzi.

Oznaki i objawy chorób serca

Oznaki I Objawy Chorób Serca

Możliwe objawy ze strony serca, których nie należy unikać. Obrazy Quora.com

Istnieją różne oznaki i objawy poszczególnych rodzajów chorób serca, ale oto objawy serca, których nie należy ignorować:

 • Dyskomfort w klatce piersiowej: To klasyczny objaw chorób serca, ale w niektórych przypadkach może również wskazywać na problemy trawienne. Jeśli odczuwasz dyskomfort w klatce piersiowej, najlepiej natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską, ponieważ może to być oznaką zbliżającego się zawału serca.
 • Poczucie niepokoju: Zawał serca zwykle powoduje intensywne niepokój. Osoby, które przeżyły zawał serca, zazwyczaj mówią, że podczas ataku doświadczyły poczucia „zbliżającej się zagłady”.
 • Szybki lub nieregularny puls: Od czasu do czasu przyspieszone bicie serca jest normalne, ale nieregularny lub szybki puls może świadczyć o niewydolności serca, zawale serca lub arytmii.

Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku, gdy towarzyszy mu duszność, zawroty głowy i osłabienie.

Musisz obejrzeć film na temat chorób serca

Przyczyny i czynniki ryzyka

Choroby sercowo-naczyniowe są zwykle spowodowane problemami, które można naprawić, takimi jak brak aktywności fizycznej, niezdrowa dieta, palenie i nadwaga.

Zwróć uwagę, że przyczyny różnią się w zależności od choroby serca.

Zaburzenia rytmu serca[2] są zwykle spowodowane wadami serca, wysokim ciśnieniem krwi, chorobą wieńcową, paleniem tytoniu i innymi czynnikami związanymi ze stylem życia. Infekcje serca mogą być wywoływane przez pasożyty, bakterie lub wirusy.

Przyczyny i czynniki ryzyka chorób serca

Czynniki te odgrywają znaczącą rolę w wywoływaniu chorób serca.

Oto główne czynniki ryzyka rozwoju chorób serca:

 • Wiek: Starzenie się zwiększa ryzyko uszkodzenia i zwężenia tętnic lub osłabienia / zgrubienia serca.
 • Seks: Ogólnie rzecz biorąc, mężczyźni mają większe ryzyko rozwoju chorób serca. Ryzyko chorób serca wzrasta po menopauzie.
 • Historia rodziny: Posiadanie historii chorób serca w rodzinie zwiększa ryzyko choroby wieńcowej, zwłaszcza jeśli dotyczy ona rodzica, który rozwinął ją przed 55 rokiem życia (dla mężczyzn) lub 65 (dla kobiet).
 • Palenie: Nikotyna powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, a tlenek węgla może uszkodzić ich wewnętrzną wyściółkę, zwiększając prawdopodobieństwo wystąpienia miażdżycy[3].
 • Zła dieta: Dieta bogata w tłuszcz, sól,cholesterol a cukier może zwiększać ryzyko rozwoju chorób serca.

Testy i diagnostyka

Pierwszym krokiem do postawienia diagnozy jest badanie lekarskie, po którym zwykle następuje badanie krwi.

Następnie może zlecić badania, takie jak EKG, prześwietlenie klatki piersiowej, test wysiłkowy, test stołu pochylnego, echokardiogram itp. W zależności od podejrzenia.

Zabiegi i leki

Leczenie chorób serca zależy od konkretnego stanu.
Na przykład infekcje serca są zwykle leczone antybiotykami. Ogólnie rzecz biorąc, leczenie chorób serca obejmuje:

 • Zmiany stylu życia: Obejmuje to przestrzeganie diety niskotłuszczowej i niskosodowej, regularne ćwiczenia, rzucenie palenia oraz ograniczenie lub wyeliminowanie spożycia alkoholu.
 • Leki: Leki na receptę mogą pomóc kontrolować choroby serca. Leczenie zależy od konkretnej postaci choroby serca.
 • Chirurgia lub procedury medyczne: Jeśli leki i zmiana stylu życia nie wystarczą, mogą być potrzebne specjalne procedury lub operacje, w zależności od konkretnej choroby serca i stopnia uszkodzenia serca.

Środki ostrożności i dbanie o siebie

Środki ostrożności i dbanie o siebie

Środki ostrożności, które mogą pomóc w ograniczeniu chorób serca. Obrazy Shutterstock

Prowadzenie zdrowego stylu życia jest bardzo ważne, jeśli chodzi o zapobieganie lub kontrolowanie chorób serca.

Oczywiście konieczna jest również ścisła kontrola lekarza. Jeśli masz wysokie ryzyko chorób serca, musisz poddawać się regularnym badaniom.

Jednym z najlepszych sposobów zapobiegania chorobom serca jest niepalenie lub rzucenie okropnego nałogu.

Zmniejszy to również ryzyko wystąpienia wielu innych problemów zdrowotnych.

Autor

Franz Gliederer, MD, MPH

Franz Gliederer (MD, MPH) jest specjalistą w dziedzinie medycyny prewencyjnej z tytułem doktora medycyny na Uniwersytecie w Wiedniu w Austrii oraz

Podobne posty

Pokaż wszystkie