Zaktualizowano: 2019, lipiec 30

Omówienie żółtaczki: co powoduje żółtaczkę u dzieci i dorosłych?

Poznaj objawy żółtaczki u noworodków i dorosłych oraz dowiedz się, jak się ją leczy.
Omówienie żółtaczki: co powoduje żółtaczkę u dzieci i dorosłych?
Żółtaczka powoduje żółknięcie skóry i białek oczu. Obrazy Shutterstock

Czy znasz typowe objawy, które wskazują, że zmagasz się z żółtaczką?

Chociaż żółtaczka może wpływać na mężczyzn i kobiety w każdym wieku, jest często diagnozowana u noworodków[1].

U prawie 60 do 80% wcześniaków we wczesnym okresie życia występuje żółtaczka.

Jeśli więc liczysz dni ostatniego dziewiątego miesiąca i czekasz na swoje dziecko, zawsze najlepiej jest dowiedzieć się o potencjalnych zagrożeniach.

A ponieważ żółtaczka jest jednym z nich, trafiłeś we właściwe miejsce!

Jesteśmy tutaj, aby podnieść świadomość na temat żółtaczki i upewnić się, że podzielimy się wszystkim, co jest istotne dla was wszystkich, zwłaszcza przyszłych mam, które chcą wiedzieć o żółtaczce!

Na początek zdefiniujmy, czym jest żółtaczka i co ją powoduje!

Co to jest żółtaczka i jakie są jej przyczyny?

Żółtaczka to termin używany w odniesieniu do „hiperbilirubinemii” - wzrostu stężenia bilirubiny powyżej prawidłowego zakresu.

W rzeczywistości jest to stan, który występuje w wyniku hiperbilirubinemii.

Ale czy wiesz, co to jest bilirubina?

Bilirubina jest pomarańczowo-żółtym barwnikiem, który powstaje w wyniku rozpadu hemoglobiny i jest później wydalany z żółcią.

Jak więc poziom bilirubiny wzrasta do tego stopnia, że ​​nasza skóra i oczy żółkną - co jest najbardziej charakterystycznymi objawami żółtaczki, które omówimy później?

Poziomy bilirubiny[2] często zwiększają się w wyniku uszkodzenia lub infekcji procesu rozpadu hemoglobiny i ekstrakcji bilirubiny z żółcią.

W zależności od tego, na jakim poziomie doszło do uszkodzenia lub infekcji, wyróżniamy trzy rodzaje żółtaczki.

  • Żółtaczka przedwątrobowa - Kiedy infekcja lub uszkodzenie powoduje, że krwinki czerwone rozpadają się wcześniej niż jest to konieczne, hemoglobina rozpada się, a poziom bilirubiny natychmiast wzrasta.
  • Żółtaczka wewnątrzwątrobowa - W przypadku uszkodzenia wątroby z różnych przyczyn, takich jak zapalenie wątroby, alkoholowa choroba wątroby, rak wątroby, zażywania narkotyków itp. nie będzie w stanie normalnie przetwarzać bilirubiny, w wyniku czego jej poziom wzrośnie.
  • Żółtaczka pozawątrobowa - Gdy proces usuwania bilirubiny jest zakłócony z jakichkolwiek powodów, np kamienie żółciowe, zapalenie trzustki itp. pojawiają się objawy żółtaczki.
  • Żółtaczka noworodków - Wspomnimy o żółtaczce noworodkowej jako osobnym typie, aby wyjaśnić przyczyny jej wystąpienia. Jak wspomnieliśmy na początku tego artykułu, każdego roku u prawie 60 do 80% noworodków urodzonych przedwcześnie diagnozuje się żółtaczkę.

Ponieważ mówimy o wcześniakach, prawdopodobnie wiesz, że z powodu wczesnego porodu ich ciała nie rozwinęły się w pełni przed narodzinami.

A ponieważ często to układ pokarmowy nie jest w pełni rozwinięty, mechanizmy odpowiedzialne za usuwanie bilirubiny są nierozwinięte.

Prowadzi to do rozwoju objawów żółtaczki.

Jakie są objawy żółtaczki?

Wspomnieliśmy już o najbardziej charakterystycznych objawach żółtaczki - żółtym zabarwieniu skóry i białek oczu.

Jednak zauważalny żółty kolor może również wpływać na błony śluzowe jamy ustnej i nosa.

Żółknięcie skóry zaczyna się przy głowie, a następnie rozprzestrzenia się na resztę ciała.

Twój stolec i mocz mogą również zmienić swój zwykły kolor, gdy stolec stanie się jaśniejszy, a mocz ciemniejszy niż zwykle.

Możesz także doświadczyć zmęczenie, ból brzucha, nudności i wymioty, gorączka i swędzenie.

Jeśli zauważysz którykolwiek z wcześniej wymienionych objawów, koniecznie skontaktuj się z lekarzem tak szybko, jak to możliwe, aby zapobiec rozwojowi dodatkowego ryzyka i uzyskać odpowiedni plan leczenia, aby wszystkie objawy ustąpiły w krótkim czasie.

Żółtaczka Info
Jeśli wystąpią te oznaki i objawy, może to prowadzić do choroby wątroby

Jak rozpoznaje się żółtaczkę?

Żółtaczkę można łatwo zdiagnozować z powodu charakterystycznych objawów, które powoduje.

Jednak zostaną przeprowadzone dodatkowe różne testy, aby lekarz mógł dowiedzieć się, jak ciężki jest to naprawdę i jaka jest jego przyczyna.

Wśród innych z pewnością zostanie wykonane standardowe badanie krwi i moczu.

Jeśli lekarz podejrzewa, że ​​żółtaczka występuje w trakcie lub po żółtaczce[3]lekarz prawdopodobnie wykona badania obrazowe w celu wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości w wątrobie lub układach żółciowych.

Jak leczy się żółtaczkę?

Aby ustalić właściwy plan leczenia, konieczne jest wykonanie wszystkich niezbędnych badań w celu ustalenia dokładnej przyczyny żółtaczki.

Wymienimy niektóre z najczęstszych planów leczenia według najczęstszych przyczyn żółtaczki.

  • Niedokrwistość - żółtaczka indukowana - Jest leczony poprzez zwiększenie poziomu żelaza we krwi poprzez przyjmowanie suplementów żelaza.
  • Żółtaczka wywołana zapaleniem wątroby - Leczy się przyjmowaniem odpowiednich leków steroidowych.
  • przeszkoda - żółtaczka indukowana - jest leczona poprzez usunięcie przyczyny niedrożności poprzez interwencję chirurgiczną.
  • Żółtaczka indukowana medycznie - leczy się za pomocą alternatywnych leków.

Co możesz zrobić, aby zapobiec żółtaczce?

Zapobiegaj żółtaczce
Zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna mogą pomóc w zapobieganiu strasznym chorobom. Obrazy Shutterstock

Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zapobiec żółtaczce.

Dotyczy to oczywiście tylko osób dorosłych.

Zapobieganie żółtaczce u wcześniaków jest trudne i prawie niemożliwe.

Po pierwsze, uważaj na swoją dietę - zdrowa dieta to coś, na co Twoje ciało i umysł skorzystają, upewniając się, że prawidłowo funkcjonujesz.

Inną rzeczą jest dbanie o to, aby nie przekraczać dziennego spożycia alkoholu[4].

Unikaj nielegalnych narkotyków, aby zmniejszyć ryzyko zapalenia wątroby, które może ostatecznie doprowadzić do żółtaczki i innych chorób zagrażających życiu.

Upewnij się, że jesteś zaszczepiony na wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, zwłaszcza jeśli odwiedzasz którykolwiek z krajów wysokiego ryzyka na świecie.

Nie zapominaj również o znaczeniu ćwiczeń, ponieważ jest to najlepszy sposób, aby Twoje ciało było silne i zdrowe oraz zdolne do walki ze wszystkimi potencjalnymi zagrożeniami dla zdrowia.

Wnioski

Chroń się przed żółtaczką, uznając wszystkie istotne fakty na jej temat oraz, oczywiście, sposoby ochrony przed nią swojego organizmu.

Mamy nadzieję, że informacje, które udostępniliśmy w naszym artykule, pomogą Ci to spełnić i odpowiedzieć na wszelkie pytania, które możesz mieć na temat żółtaczki.

I oczywiście nie wahaj się poprosić o pomoc, jeśli kiedykolwiek zauważysz coś niezwykłego w swoim ciele!

Autor

Dr Taylor Bean, ND

Dr Taylor Bean jest kanadyjskim lekarzem medycyny naturalnej z kliniki Selkirk Naturopathic w Maple Ridge, BC. Jako matka 2 małych chi

Podobne posty

Pokaż wszystkie