Zaktualizowano: 2019, lipiec 30

Wszystko, co musisz wiedzieć o nietolerancji laktozy

Zrozum i dowiedz się o objawach, przyczynach i leczeniu nietolerancji laktozy.
Wszystko, co musisz wiedzieć o nietolerancji laktozy
Nietolerancja laktozy to zaburzenie trawienne spowodowane niezdolnością trawienia laktozy Shutterstock Images

Co to jest nietolerancja laktozy?

Nietolerancja laktozy to stan, w którym organizm ma trudności z trawieniem laktozy, naturalnego cukru znajdującego się w mleku i innych produktach mlecznych.

Różni się od posiadania alergia pokarmowa doić. Kiedy laktoza nie jest właściwie trawiona, powoduje dyskomfort podczas przemieszczania się przez okrężnicę lub jelito grube.

Niektóre osoby z nietolerancją laktozy mogą jeść lub pić niewielkie ilości produktów mlecznych lub określonych rodzajów produktów mlecznych bez problemów, ale inne nie mogą strawić żadnego rodzaju produktów mlecznych, nawet w niewielkich ilościach[1].

Dużym wyzwaniem dla osób z tą chorobą jest nauczenie się, jak uniknąć dyskomfortu, starannie dobierając pokarm i codziennie otrzymując zalecaną ilość wapnia dla zdrowych kości.

Oznaki i objawy nietolerancji laktozy

Oznaki i objawy choroby zwykle pojawiają się w ciągu 30 minut do 2 godzin po spożyciu pokarmów zawierających laktozę.

Typowe oznaki i objawy nietolerancji laktozy to:

 • Gaz
 • Wzdęcia
 • Nudności, aw niektórych przypadkach wymioty
 • Biegunka
 • Skurcze brzucha

W wielu przypadkach objawy są po prostu łagodne, ale czasami mogą być ciężkie, w zależności od nasilenia nietolerancji laktozy i ilości spożywanych produktów mlecznych.

Jeśli Ty lub Twoje dziecko macie jakieś niepokojące oznaki i objawy, takie jak silny ból brzucha, skonsultujcie się z lekarzem.

Ból żołądka spowodowany laktozą

Nasilenie objawów może zależeć od tego, ile laktozy można tolerować. Obrazy Shutterstock

Przyczyny nietolerancji laktozy i czynniki ryzyka

Główną przyczyną nietolerancji laktozy jest niedobór enzymu laktazy, który jest wytwarzany przez komórki wyściełające jelito cienkie.

Czynniki, które sprawiają, że osoba jest bardziej podatna na nietolerancję laktozy:

 • Starzenie się: Stan ten staje się bardziej powszechny wraz z wiekiem osoby. Nie występuje zbyt często u niemowląt i bardzo małych dzieci.
 • Pochodzenie: Nietolerancja laktozy jest bardzo powszechna u Afroamerykanów, Azjatów, Indian amerykańskich i Latynosów.
 • Przedwczesne porody: Niektóre niemowlęta urodzone przedwcześnie mają niższy poziom enzymu laktazy, ponieważ zwiększa się on u płodu w późnym okresie trzeci trymestr.
 • Choroby wpływające na jelito cienkie: Pewne problemy jelita cienkiego mogą prowadzić do nietolerancji laktozy. Obejmuje to przerost bakterii, chorobę Crohna i celiakię.
 • Niektóre metody leczenia raka: Radioterapia okolicy brzucha lub powikłania po chemioterapii mogą powodować nietolerancję laktozy.

Rodzaje nietolerancji laktozy

Istnieją trzy główne rodzaje nietolerancji laktozy:

 • Pierwszym jest wrodzona nietolerancja laktozy, w wyniku której osoba rodzi się z chorobą. Jest to rzadki rodzaj choroby, ale niektóre przedwcześnie urodzone dzieci mają nietolerancję laktozy, aw niektórych przypadkach jest ona dziedziczna.
 • Drugi to pierwotna nietolerancja laktozy, która rozwija się wraz z wiekiem. W miarę jak dieta staje się bardziej zróżnicowana i mniej zależy od mleka, może rozwinąć się nietolerancja laktozy[2].
 • Trzeci to wtórna nietolerancja laktozy, w przypadku której uraz lub choroba powoduje niewystarczające wytwarzanie enzymu laktazy. W większości przypadków leczenie choroby podstawowej może poprawić objawy przedmiotowe i podmiotowe.

Testy i diagnostyka nietolerancji laktozy

Wodórowy test oddechowy

Wodórowy test oddechowy stosowany do określenia, czy w okrężnicy obecne są nieprawidłowe bakterie. Obrazy Researchgate

Lekarze mogą podejrzewać nietolerancję laktozy na podstawie objawów pacjenta i reakcji na zmniejszenie ilości produktów mlecznych w diecie.

Potwierdzenie diagnozy można przeprowadzić za pomocą jednego lub kombinacji następujących testów:

 • Test tolerancji laktozy: Mierzy reakcję organizmu na ciecz zawierającą duże ilości laktazy. Badania krwi wykonuje się również po dwóch godzinach od spożycia, aby sprawdzić poziom glukozy we krwi. Brak zmian poziomu glukozy we krwi oznacza, że ​​organizm nie trawi i nie wchłania prawidłowo płynu.
 • Test oddychania wodorem: Obejmuje również picie płynu zawierającego laktozę. Następnie w określonych odstępach czasu mierzy się ilość wodoru w wydychanym powietrzu. Jeśli organizm nie może prawidłowo trawić laktozy, poziom wodoru wzrasta z powodu fermentacji laktozy w jelicie grubym[3].
 • Test kwasowości stolca: Dotyczy to tylko niemowląt lub małych dzieci, które nie mogą przejść innych testów na nietolerancję laktozy. Niestrawiona laktoza powoduje fermentację, w wyniku której powstaje kwas mlekowy wraz z innymi kwasami wykrywalnymi w próbce kału.
 • Zabiegi i leki na nietolerancję laktozy

  W większości przypadków najlepszym sposobem leczenia jest ograniczenie ilości produktów mlecznych w diecie.

  Zgodnie z WebMDwiększość osób z nietolerancją laktozy może spożywać około 10 gramów laktozy dziennie, czyli tyle, ile znajduje się w szklance mleka.

  Jedzenie lub picie produktów mlecznych z innymi pokarmami może również w większości przypadków zmniejszyć lub nawet wyeliminować objawy.

  Osoby wysoce nietolerujące laktozy mogą przyjmować laktazy jako suplement, gdy spożywają produkty mleczne, aby złagodzić lub zapobiec różnym oznakom i objawom.

  Środki ostrożności i dbanie o siebie

  Jeśli masz nietolerancję laktozy, musisz zmniejszyć spożycie produktów mlecznych.

  Może to powodować problemy związane ze spożyciem wapnia, ale istnieją inne źródła pożywienia dla tak ważnych minerałów budujących kości brokuły, zboża i soki wzbogacone wapniem, łosoś w puszkach, mleko sojowe i szpinak.

  Możesz również wziąć suplement wapnia lub multiwitaminę z wystarczającą ilością wapnia.

  Jeśli chcesz spożywać produkty mleczne, spróbuj suplementy laktazy jak Lactaid.

  Autor

  Dr Taylor Bean, ND

  Dr Taylor Bean jest kanadyjskim lekarzem medycyny naturalnej z kliniki Selkirk Naturopathic w Maple Ridge, BC. Jako matka 2 małych chi

  Podobne posty

  Pokaż wszystkie