Zaktualizowano: 2020, 2 marca

Czerniak: rodzaje, objawy, przyczyny, diagnoza i leczenie

Czerniak: rodzaje, objawy, przyczyny, diagnoza i leczenie

Czerniaka definiuje się jako raka, który zaczyna się w melanocytach. Jest to zagrażający życiu nowotwór złośliwy, który pochodzi z tych komórek. Są to komórki, które powodują koloryt skóry lub pigment ochronny zwany melaniną. Melanina pomaga chronić głębsze warstwy skóry przed szkodliwym działaniem słońca. Pod wpływem światła słonecznego poziom melaniny w skórze wzrasta, a skóra ciemnieje. Większość czerniaków ma barwę skórną, różową, czerwoną, fioletową, niebieską lub białą.

Promienie ultrafioletowe są głównym czynnikiem ryzyka czerniaka.

Mówi się również, że czerniak występuje w niektórych rodzinach, w wyniku czego zmiany genów zwiększające ryzyko czerniaka są przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Chociaż większość pieprzyków nigdy nie zmienia się w czerniaka, według Cancer.org niektórzy tak robią. Zmiany DNA mogą spowodować, że komórki mola zmieniają się w komórki czerniaka. Chociaż nadal nie wiadomo, dlaczego niektóre pieprzyki stają się rakiem lub dlaczego posiadanie wielu znamion lub nietypowych znamion zwiększa ryzyko zachorowania na czerniaka, naukowcy pilnie pracują, aby to sprawdzić.

Mole są również nazywane znamionami. Są to grupy normalnie wyglądających komórek pochodzenia melanocytowego w skórze właściwej (skórze). Są to nieszkodliwe brązowe plamy na skórze. Czerniak zwykle wygląda inaczej niż zwykłe pieprzyki. Zwróć uwagę, że pierwszym objawem czerniaka jest często zmiana wielkości, kształtu lub koloru pieprzyka.

Szanse na wyzdrowienie są na ogół dobre, gdy zostaną wykryte wcześnie, jednak może wrastać w skórę, docierając do naczyń krwionośnych i układu limfatycznego oraz może rozprzestrzenić się w organizmie na różne narządy i doprowadzić do śmierci.

Omówmy więc, czego powinieneś szukać, aby uniknąć tego zagrażającego życiu raka:

Rak czerniaka

Po pierwsze, istnieje zasada ABC, a raczej przewodnik ABCDE dotyczący zwykłych objawów czerniaka. Pamiętaj, aby od razu omówić wszelkie nowe miejsca z lekarzem…

A - Asymetria: Jedna połowa pieprzyka lub znamię nie pasuje do drugiej. Zdrowe pieprzyki są często symetryczne, co oznacza, że ​​mają jednakową wielkość - obie strony pasowałyby, gdyby zostały złożone na pół.

B - Obramowanie: Krawędzie są nieregularne, postrzępione, ząbkowane lub zamazane. Mogą również być uniesione w dotyku, a kolor może wpływać na otaczające tkanki. Zdrowe pieprzyki mają określoną granicę na obwodzie zewnętrznym.

C - Kolor: Kolor nie jest taki sam i może zawierać odcienie brązu lub czerni, czasem plamy różu, czerwieni, bieli lub błękitu.

D - Średnica: Plamka ma szerokość większą niż 6 milimetrów (około ¼ cala - rozmiar gumki do ołówka), chociaż czerniaki mogą czasami być mniejsze.

E - Ewoluuje: Kret zmienia rozmiar, kształt lub kolor. Ewoluujące krety mają niespójności. Jeśli zmienia kolor, kształt, wysokość lub teksturę powierzchni - może być niebezpieczny lub niezdrowy i powinien zostać zbadany przez lekarza. Zwróć ponadto uwagę, że gdy czerniak rozwinie się w istniejącym pieprzu, tekstura pieprzu może się zmienić i stać się twarda lub grudkowata. Stwierdzono, że chociaż skóra może wyglądać inaczej i może swędzieć, sączyć lub krwawić, czerniak zwykle nie jest bolesny.

Czytaj także: Wywiad z dr Vivian Survivors of Melanoma: Kiedy dermatolog uczy się najgorszego?

W związku z tym niektóre czerniaki nie spełniają opisanych powyżej zasad. Inne znaki ostrzegawcze to:

 • Rana, która się nie goi
 • Rozprzestrzenianie się pigmentu od granicy plamki do otaczającej skóry
 • Zaczerwienienie lub nowy obrzęk poza granicą
 • Zmiana czucia - swędzenie, tkliwość lub ból
 • Zmiana powierzchni pieprzyka - łuszczenie się, sączenie, krwawienie lub pojawienie się guza lub guzka
Badanie skóry

Lekarze sugerują samodzielne badanie skóry. Samobadania należy wykonywać przed dużym lustrem w jasno oświetlonym pomieszczeniu. Dobrze jest poprosić inną osobę o sprawdzenie skóry głowy i karku. Cancer.net zaleca następujące kroki podczas samobadania skóry:

 • Zbadaj przód i tył całego ciała w lustrze, a następnie prawą i lewą stronę, z podniesionymi rękami
 • Zegnij łokcie i uważnie przyjrzyj się zewnętrznym i wewnętrznym przedramionom, ramionom (zwłaszcza trudno widocznej części pleców) i dłoniom
 • Spójrz na przód, boki i tył nóg i stóp, w tym podeszwy i przestrzenie między palcami
 • Rozłóż włosy, aby je unieść, i obejrzyj tył szyi oraz skórę głowy za pomocą ręcznego lusterka
 • Sprawdź plecy, okolice narządów płciowych i pośladki za pomocą ręcznego lusterka

Ponadto należy porozmawiać z lekarzem, jeśli zauważysz którekolwiek z poniższych:

 • Narośl na skórze, która pasuje do dowolnej funkcji z listy reguł ABCDE
 • Nowy wzrost na skórze
 • Podejrzana zmiana w istniejącym pieprzu lub miejscu
 • Niezwykłe uczucie u pieprzyka, takie jak swędzenie lub mrowienie

Każdy pieprzyk, który powoduje ból lub jest delikatny w dotyku, należy uznać za niebezpieczny, szczególnie jeśli pieprzyk wydziela płyn lub krew.

Według Kliniki Mayo czerniaki mogą również rozwijać się w obszarach ciała, które mają niewielką lub żadną ekspozycję na słońce, takich jak przestrzenie między palcami stóp i na dłoniach, podeszwach, skórze głowy lub genitaliach. Są one czasami określane jako ukryte czerniaki, ponieważ występują w miejscach, których większość ludzi nie pomyślałaby o sprawdzeniu. Ponadto, gdy czerniak występuje u osób o ciemniejszej skórze, jest bardziej prawdopodobne, że wystąpi w ukrytym miejscu.

Ukryte czerniaki

Ukryte czerniaki obejmują:

Czerniak pod paznokciem - Czerniak soczewicowaty Acral jest rzadką postacią czerniaka, która może wystąpić pod paznokciami paznokci lub stóp. Można go również znaleźć na dłoniach lub podeszwach stóp. Występuje częściej u Afroamerykanów i innych osób z ciemniejszym pigmentem skóry.

Czerniak jamy ustnej, przewodu pokarmowego, dróg moczowych lub pochwy - Czerniak błony śluzowej rozwija się w błonie śluzowej wyściełającej nos, usta, przełyk, odbyt, drogi moczowe i pochwę. Czerniaki błon śluzowych są szczególnie trudne do wykrycia, ponieważ można je łatwo pomylić z innymi, znacznie bardziej powszechnymi chorobami.

Czerniak oka - Czerniak oka, zwany także czerniakiem oka, występuje najczęściej w błony naczyniowej oka - warstwie pod białkiem oka (twardówce). Czerniak oka może powodować zmiany widzenia i można go zdiagnozować podczas badania wzroku.

Jeśli masz czerniaka i rozprzestrzenił się na inne obszary, możesz mieć następujące objawy:

 • Stwardniałe grudki pod skórą
 • Opuchnięte lub bolesne węzły chłonne
 • Kłopoty z oddychaniem lub kaszel, który nie ustępuje
 • Obrzęk wątroby (pod prawymi żebrami) lub utrata apetytu
 • Ból kości lub rzadziej złamane kości
 • Bóle głowy, drgawki lub osłabienie lub drętwienie rąk lub nóg
 • Odchudzanie
 • Zmęczenie

WebMD proponuje listę pytań, które możesz zadać swojemu lekarzowi przed przeprowadzeniem testów:

 • Dlaczego wszedłeś?
 • Co zauważyłeś i kiedy?
 • Jak się czujesz?
 • Czy wcześniej zdiagnozowano czerniaka?
 • Jak to było traktowane?
 • Czy ktoś z Twojej rodziny miał czerniaka?
 • Czy kiedykolwiek korzystałeś z solarium?
 • Ile razy miałeś oparzenia słoneczne?
 • Czy nosisz filtry przeciwsłoneczne? Gdy? A jaki SPF?

Wreszcie najskuteczniejszą metodą ochrony przeciwsłonecznej jest profilaktyka. Współczynnik ochrony przeciwsłonecznej (SPF) 30 oznacza, że ​​możesz przebywać na słońcu 30 razy dłużej niż bez SPF. Zaleca się jednak ponowne nakładanie co dwie godziny. Należy zauważyć, że makijaż zawierający SPF nie zapewni odpowiedniej ochrony przed promieniami UV. Lekarze sugerują nałożenie warstwy kremu nawilżającego SPF 30 jako bazy przed nałożeniem podkładu dla zdrowego, chronionego blasku.

Ci lekarze zalecają kilka wskazówek dotyczących ochrony przed słońcem:

Wskazówki dotyczące ochrony przed słońcem
 • Słońce jest najsilniejsze między 10:2 a XNUMX:XNUMX, więc staraj się w tych godzinach ograniczyć czas spędzany na świeżym powietrzu. Jeśli w tym czasie musisz być na zewnątrz, pamiętaj o zastosowaniu odpowiedniej ochrony.
 • Noś odzież ochronną, taką jak okulary przeciwsłoneczne ze 100% ochroną przed promieniowaniem UV, nakrycia głowy z szerokim rondem i odzież zawierającą SPF.
 • Kiedy jesteś na plaży, weź parasol, aby cień.
 • Zawsze używaj kremu przeciwsłonecznego lub SPF 30 lub wyższego i pamiętaj o nałożeniu na 30 minut przed wystawieniem się na słońce.

Jeśli dopadnie Cię oparzenie słoneczne - jeden z lekarzy sugeruje opatrywanie poparzonej skóry aloesem prosto z rośliny. Olejek lawendowy ma również właściwości przeciwzapalne… może pomóc przy bólu poparzonym.

Chodzi o to, żeby się nie poparzyć… to niebezpieczne. Śledź historię swojej rodziny, aby dowiedzieć się, czy genetyka jest kolejnym czynnikiem wpływającym na ryzyko zachorowania na czerniaka. W przeciwnym razie postępuj zgodnie z tymi zaleceniami i wskazówkami, aby uzyskać zdrową, szczęśliwą skórę.

Podobne posty

Pokaż wszystkie