Zaktualizowano: 2019, lipiec 21

Melatonina: rodzaje, objawy, przyczyny, ryzyko, leczenie i inne

Melatonina: rodzaje, objawy, przyczyny, ryzyko, leczenie i inne

Co to jest Melatonina?

Melatonina to hormon naturalnie wytwarzany przez organizm. Jest wytwarzany przez szyszynkę, która jest małym gruczołem zlokalizowanym w mózgu. Hormon służy do kontrolowania cykli snu i czuwania człowieka. Bardzo małe ilości melatoniny można również znaleźć w niektórych produktach spożywczych, takich jak mięso, owoce, warzywa i zboża. Może być również wykonany syntetycznie do użytku medycznego.

Jakie są funkcje melatoniny?

Często stosuje się regulację wewnętrznego zegara organizmu w takich przypadkach, jak jet lag, u osób ze zmianami zmianowymi (zaburzenie pracy zmianowej) oraz w celu pomocy osobom niewidomym w ustaleniu cyklu dnia i nocy. Istnieje wiele innych zastosowań melatoniny, w tym leczenie bezsenność i inne problemy ze snem. Jest to również środek nasenny, który można stosować po odstawieniu benzodiazepin. Inne zastosowania to Choroba Alzheimera, depresja, zespół chronicznego zmęczenia, migrena, bóle głowy i dzwonienie w uszach.

Jakie są medyczne zastosowania melatoniny?

Melatonina jest prawdopodobnie skuteczna w:

Zaburzenia snu u osób niewidomych - Przyjmowanie melatoniny doustnie pomaga poprawić zaburzenia snu zarówno u niewidomych dzieci, jak i dorosłych.

Trudność zasypiania - Znany również jako zespół opóźnionej fazy snu, melatonina pomaga skrócić czas potrzebny do zasypiania. Jednak po roku od zaprzestania tego leczenia problem ze snem zwykle powraca.

Problemy ze snem u osób z zaburzeniami cyklu snu i czuwania - melatonina pomaga osobom z zaburzonymi cyklami snu i czuwania. Może również skrócić czas zasypiania dzieci z niepełnosprawnością rozwojową. Pomaga również poprawić jakość snu u osób, u których senność przy szybkich ruchach oczu jest ograniczona. Jest również skuteczny dla osób starszych, które mają zaburzenia cyklu snu i czuwania oraz demencję.

Melatonina jest prawdopodobnie skuteczna w:

Wycofanie się z benzodiazepin - W postaci o kontrolowanym uwalnianiu, melatonina przyjmowana doustnie wydaje się pomagać osobom cierpiącym na bezsenność po odstawieniu benzodiazepin.

Wysokie ciśnienie krwi - Wydaje się, że w formie kontrolowanego uwalniania melatonina przyjmowana doustnie tuż przed snem niższe ciśnienie krwi u osób z nadciśnieniem.

Bezsenność - Dla osób z pierwotną bezsennością (gdy nie jest to związane z żadną przyczyną medyczną lub środowiskową), melatonina przyjmowana doustnie wydaje się skracać czas zasypiania. Według jednego z badań skraca to czas tylko o około 12 minut i nie wydaje się poprawiać wydajności snu. Wiele osób twierdzi, że melatonina poprawia sen, chociaż wyniki badań są sprzeczne. Istnieją dowody na to, że melatonina jest bardziej skuteczna u osób starszych, co jest najprawdopodobniej spowodowane mniejszą produkcją melatoniny przez organizm.

Jet Lag - Większość badań pokazuje, że melatonina pomaga złagodzić określone objawy jet lag. Jednak może nie pomóc w skróceniu czasu zasypiania osób cierpiących na jet lag.

Zmniejszanie lęku przed operacją - Wydaje się, że melatonina pomaga zmniejszyć niepokój przed operacją. W rzeczywistości może być tak samo skuteczny jak midazolam, konwencjonalny lek przepisywany przez lekarzy. Ma znacznie mniejsze skutki uboczne w porównaniu z konwencjonalnymi lekami, chociaż nie zawsze jest skuteczny z niejasnych powodów.

Nowotwory - W niektórych przypadkach przyjmowanie dużych dawek melatoniny w połączeniu z innymi terapiami przeciwnowotworowymi, takimi jak chemioterapia, może zmniejszyć rozmiar guza i poprawić przeżywalność pacjenta.

Oparzenie słoneczne - Melatonina stosowana na skórę przed ekspozycją na słońce może być pomocna w zapobieganiu oparzeniom słonecznym.
Niska liczba płytek krwi lub trombocytopenia - melatonina przyjmowana doustnie może pomóc poprawić niską liczbę płytek krwi spowodowaną rakiem i innymi chorobami.

Czy melatonina jest dobrym suplementem diety?

Melatonina jest obecnie jednym z najpopularniejszych suplementów diety na problemy ze snem i poprawę jakości snu. Jest skuteczny w większości przypadków problemów ze snem, takich jak trudności z zasypianiem, i jest skuteczny w ustanawianiu regularnego cyklu snu i czuwania. To dobry suplement diety, ale z niejasnych powodów nie zawsze jest skuteczny. Zapytaj pracownika służby zdrowia, czy przyjmowanie melatoniny jako suplementu diety może pomóc w leczeniu problemów zdrowotnych.

Wideo: Co to jest melatonina lub szyszynka?

Jakie są możliwe skutki uboczne melatoniny?

Melatonina jest bezpieczna, ale długotrwałe przyjmowanie może powodować skutki uboczne u niektórych osób. Niektórzy ludzie używają go bezpiecznie do dwóch lat. Jednak długotrwałe skutki uboczne mogą obejmować ból głowy, lekką depresję, senność w ciągu dnia, zawroty głowy, drażliwość i skurcze żołądka. Pamiętaj, że nie powinieneś przyjmować melatoniny, a następnie używać maszyn w ciągu pięciu godzin po.

Czy melatonina jest łatwo dostępna?

Melatoninę można łatwo kupić w sklepach z suplementami i supermarketach, ponieważ jest to obecnie bardzo popularny suplement diety.

Wnioski

Melatonina to bardzo ważny hormon, który jest bezpośrednio powiązany z cyklem snu i czuwania organizmu. Dlatego niedobór tego hormonu może prowadzić do problemów ze snem, takich jak bezsenność. Jeśli masz trudności ze snem lub często stwierdzasz, że masz niestabilny cykl snu i czuwania, musisz skonsultować się z lekarzem, aby ustalić, czy jest to spowodowane niedoborem melatoniny lub innymi problemami / stanami zdrowotnymi.

Referencje
[1] Hardeland, Rüdiger; Pandi-Perumal, SR; Cardinali, Daniel P. (2006). „Melatonina”. The International Journal of Biochemistry & Cell Biology
[2] Tan, Dun-Xian; Zheng, Xiaodong; Kong, Jin; Manchester, Lucien; Hardeland, Ruediger; Kim, Seok; Xu, Xiaoying; Reiter, Russel (9 września 2014)
[3] Boutin JA, Audinot V, Ferry G, Delagrange P (sierpień 2005). „Narzędzia molekularne do badania ścieżek i działań melatoniny”. Trends Pharmacol
Autor

Dr. Ahmed Zayed

Dr Ahmed Zayed Helmy posiada licencjat z medycyny i chirurgii. Ukończył studia w 2011 roku na Uniwersytecie w Aleksandrii

Podobne posty

Pokaż wszystkie