Zaktualizowano: 2019, 17 sierpnia

Rak prostaty: rodzaje, objawy, przyczyny, diagnoza i leczenie

Ten artykuł zawiera kompleksowy przegląd typów raka prostaty, objawów, przyczyn, czynników ryzyka, diagnozy i sposobów leczenia.
Rak prostaty: rodzaje, objawy, przyczyny, diagnoza i leczenie
Rak prostaty wpływa na gruczoł krokowy, który odgrywa rolę w kontroli moczu u mężczyzn. Shutterstock.com

O raku prostaty

Rak prostaty to rak, który występuje w prostacie mężczyzn. Prostata to mały gruczoł w kształcie orzecha włoskiego. Wytwarza płyn nasienny, który odgrywa ważną rolę w odżywianiu i transporcie plemników. Ten typ raka należy do najczęściej występujących u mężczyzn.

Zwykle rośnie stopniowo i początkowo pozostaje ograniczony do gruczołu, gdzie nie powoduje znaczącej szkody dla jednostki. Istnieją również rodzaje raka prostaty, które są agresywne i szybko się rozprzestrzeniają. Kiedy zostanie wykryty wcześnie i nadal jest ograniczony do gruczołu krokowego, istnieje większa szansa na pomyślne wyleczenie.

Rodzaje raka prostaty

Najczęstszym typem raka prostaty, który występuje w ponad 90% przypadków, jest gruczolakorak zrazikowy, który zaczyna się od komórek gruczołu prostaty.[1]. Wiele przypadków rośnie bardzo wolno i ma bardzo minimalne szanse na rozprzestrzenienie się, ale są takie, które rosną szybko.

Istnieją również inne typy gruczolakoraków, takie jak rak zanikowy, koloidalny, pienisty i sygnetowaty, które są leczone w taki sam sposób jak rak zrazikowy. Inne rzadziej występujące typy raka prostaty to gruczolakorak przewodowy, rak płaskonabłonkowy, rak z komórek przejściowych, rakowiak, mięsaki i mięsaki oraz rak drobnokomórkowy.

Czytaj także: 7 powodów, dla których należy unikać operacji w leczeniu prostaty

Oznaki i objawy raka prostaty

Oznaki i objawy raka prostaty

Częste oddawanie moczu i inne problemy z moczem to wczesne objawy raka prostaty. Shutterstock.com

 • Konieczność częstszego oddawania moczu, zwłaszcza w nocy.
 • Trudności w rozpoczęciu oddawania moczu lub jego kontrolowaniu.
 • Słaby lub przerywany przepływ moczu[2].
 • Problemy z erekcją.
 • Ból lub pieczenie podczas oddawania moczu.
 • Krew lub nasienie w moczu.
 • Częsta sztywność lub ból w dolnej części pleców, biodrach lub w górnej części uda.

Przyczyny i czynniki ryzyka raka prostaty

Ten typ raka dotyka przede wszystkim starszych mężczyzn, a około 80% zachorowań dotyczy osób w wieku powyżej 65 lat. Lekarze nadal nie znają pierwotnej przyczyny raka prostaty, ale dieta jest znanym czynnikiem zwiększającym ryzyko. Mężczyźni, którzy jedzą duże ilości tłuszczu z czerwonego mięsa, mają większe ryzyko zachorowania na raka prostaty. Oto czynniki ryzyka raka prostaty:

 • Starszy wiek: Ryzyko zachorowania na raka prostaty rośnie wraz z wiekiem mężczyzny. Często dotyka mężczyzn w wieku powyżej 65 lat[3].
 • Być czarnym: Czarni mężczyźni mają większe ryzyko tego typu raka w porównaniu z innymi rasami. Ponadto czarni mężczyźni są bardziej narażeni na agresywną postać raka prostaty z wciąż niejasnych powodów.
 • Historia rodzinna prostaty Or Rak piersi: Jeśli masz członków rodziny z rakiem prostaty lub piersi, istnieje większe ryzyko zachorowania na ten typ raka.
 • Otyłość: Otyli mężczyźni, u których zdiagnozowano raka prostaty, są bardziej narażeni na agresywną postać. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że mają dietę o wyższej zawartości tłuszczu w porównaniu do mężczyzn o normalnej wadze.

Musisz obejrzeć film - Wszystko o raku prostaty

Testy i diagnostyka raka prostaty

W przypadku wykrycia nieprawidłowości w badaniu cyfrowym odbytnicy (DRE) lub w teście antygenu specyficznego dla prostaty (PSA), lekarz może zalecić testy do diagnozowania raka prostaty, takie jak:
USG: USG przezodbytnicze będzie użyte do dalszej oceny prostaty.
Pobieranie próbki tkanki prostaty: Jeśli wstępne badania wskazują na raka prostaty, zostanie wykonana biopsja prostaty w celu ustalenia, czy obecne są komórki rakowe.

Leczenie i leki na raka prostaty

Leczenie i leki na raka prostaty

Radioterapia pomaga w leczeniu raka prostaty. Shutterstock.com

Opcje leczenia raka prostaty zależą od czynników, takich jak szybkość wzrostu raka, czy się rozprzestrzenił, oraz ogólny stan zdrowia pacjenta. W przypadku mężczyzn we wczesnym stadium leczenie może nie być potrzebne natychmiast, ale zwykle zaleca się ścisły nadzór. Oto przegląd metod leczenia raka prostaty:

 • Radioterapia: Energia o dużej mocy jest używana do zabijania komórek rakowych. Można to zrobić z zewnątrz ciała (promieniowanie wiązką zewnętrzną) lub od wewnątrz ciała (brachyterapia).
 • Terapia hormonalna: To powstrzymuje organizm przed wytwarzaniem testosteronu, tak że komórki rakowe przestają rosnąć. Jądra można usunąć chirurgicznie, aby zatrzymać produkcję testosteronu. Inną opcją jest przyjmowanie leków, które zatrzymują produkcję testosteronu. Istnieją również leki, które powstrzymują testosteron przed dotarciem do komórek rakowych. Ta opcja jest przeznaczona dla mężczyzn z zaawansowanym rakiem prostaty, aby spowolnić wzrost guzów i zmniejszyć komórki rakowe.
 • Chirurgia usunięcia prostaty: Gruczoł krokowy można usunąć wraz z pobliskimi obszarami, w których rozprzestrzenił się rak. Dostępnych jest kilka metod w zależności od zakresu operacji.
 • Chemioterapia: Do zabijania komórek rakowych stosuje się leki. Można to stosować w połączeniu z innymi zabiegami.
 • Inne opcje: Inne metody leczenia raka prostaty to zamrażanie tkanki prostaty, podgrzewanie tkanki prostaty za pomocą ultradźwięków i immunoterapii.

Czytaj dalej: Problemy psychologiczne i emocjonalne u pacjentów z rakiem prostaty

Środki ostrożności i dbanie o siebie

Uważaj na alternatywne metody leczenia raka, ponieważ wiele z nich nie zostało udowodnionych, a nawet mogą pogorszyć stan zdrowia pacjenta. Musisz ściśle współpracować ze swoim lekarzem, aby uważnie obserwować postęp raka i leczyć go na czas. Ważne jest, aby mieć wsparcie, które jest dostępne za pośrednictwem grup wsparcia dla pacjentów z rakiem prostaty.

Mówiąc ogólnie, jeśli szukasz dobrego suplementu na prostatę, powinieneś szybko go zeskanować Recenzja Palmetto Plus które mogą pomóc w ogólnych problemach ze zdrowiem prostaty.

Podobne posty

Pokaż wszystkie